Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Internetowe serwisy muzyczne
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
akond
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 02.12.2020, 21:20    Temat postu: Internetowe serwisy muzyczne Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie wydzielić offtopowe posty z tematu prowadzonego obecnie plebiscytu. W niniejszym wątku zapraszam do dyskusji zarówno o RYM, jak i o innych serwisach muzycznych, dostępnych w Internecie. Mile widziane opinie, porównania, sugestie z czego warto korzystać w danym celu, z czego nie, własne doświadczenia. (moderator)

RoryGallagher napisał:
bo tak są na RYMie

Od jakiegoś czasu ciśnie mi się na klawiaturę pytanie - dlaczego właściwie RYM cieszy się tutaj tak wielkim poważaniem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 02.12.2020, 21:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź na to pytanie nieraz się pojawiała. Bo jest co prawda nie najbardziej wiarygodnym z dostępnych źródeł, ale za to wygodnym Wink Dlatego sam z niego korzystam, chociaż na przykład twierdzi, że Clannad 2 jest z 1979 roku.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Artur.O
singel analogowy

PostWysłany: 02.12.2020, 22:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
RoryGallagher napisał:
bo tak są na RYMie

Od jakiegoś czasu ciśnie mi się na klawiaturę pytanie - dlaczego właściwie RYM cieszy się tutaj tak wielkim poważaniem?
.
Bogata baza wydawnictw, uzupełniana stale przez dziesiątki tysięcy użytkowników - i zazwyczaj dzięki temu rzadko się myląca - oraz największa tego typu strona, gdzie na podstawie ocen użytkowników można samemu sobie ułożyć dowolny ranking wydawnictw - a to ze względu na rocznik (lub dekadę), gatunek, pochodzenie, format (single/albumy/itd), język itd. Wartość poznawcza niepomierna, a również dość mierzalna jest opinia tzw. ogółu słuchaczy dzięki temu... dlatego i Ciebie, czytelniku, zachęcam do zakładania kont i oceniania płyt. Very Happy

Crazy napisał:

A tymczasem, jak zauważył Paweł, nadal nie ma rzeczy i to nie dla znawców, tylko takich wykonawców, o których słyszało większość populacji, nawet nie mającej z muzyką zbyt wiele wspólnego

Oczywiście, lista jest stale otwarta i dopisałem obie pozycje (poprawka po wysłaniu posta: obytroje), tylko czy faktycznie na liście są aż takie braki, co do płyt ogólnie znanych, a które są w stanie dużo zapunktować? Wink
akond
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 08:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Artur.O napisał:
Bogata baza wydawnictw, uzupełniana stale przez dziesiątki tysięcy użytkowników - i zazwyczaj dzięki temu rzadko się myląca

Może to kwestia przyzwyczajenia, albo konkretnych doświadczeń (np. z istotnymi dla mnie brakami) - ale pod tym względem z liczących się serwisów moje potrzeby w większym stopniu zaspokajają discogs i allmusic (oba zresztą też pełne niedoskonałości).

Żeby nie być gołosłownym - właśnie słucham albumu Ensemble En Pièces - Jardin D'Exil, więc weźmy za przykład ważną dla mnie wytwórnię Ambiances Magnétiques i popatrzmy na jej dokumentację w discogs i RYM. Album wydany został w roku 2004 - z tego roku w discogs mamy komplet 10 pozycji AM, a w RYM jedynie 7 (i akurat tego słuchanego nie ma).
https://www.discogs.com/label/22199-Ambiances-Magn%C3%A9tiques?page=3
https://rateyourmusic.com/label/ambiances_magnetiques/3

Na podobne luki nadziewałem się niejednokrotnie, więc jakiś czas temu RYM odpuściłem sobie praktycznie zupełnie. W discogs też oczywiście są, ale mniej dla mnie dotkliwe.

Artur.O napisał:
oraz największa tego typu strona, gdzie na podstawie ocen użytkowników można samemu sobie ułożyć dowolny ranking wydawnictw

A to być może prawda, tylko dla mnie jest to funkcjonalność nieistotna - z takich rankingów praktycznie nie korzystam. Nieporównanie większą wartość ma dla mnie Discogs Marketplace (i sprzężenie z Wishlist) - to jedno z głównych źródeł mojego płytowego zaopatrzenia.
.

Ostatnio zmieniony przez akond dnia 03.12.2020, 09:54, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 03.12.2020, 09:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Podobnie, jak akond, korzystam z discogs i allmusic, nigdy z RYM. Kiedyś korzystałem też z progarchives. Recenzje czasem czytam na Jazz Forum (wersja tradycyjna lub strona www). Ale oceny płyt i recenzje traktuję z dystansem. W recenzji bardzie interesuje mnie opis stylistyki danej płyty, niż ocena dobra/zła, od wyrabiania opinii jest np. Spotify Wink
Białystok

PostWysłany: 03.12.2020, 10:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ja nie wiem jak by wyglądało moje muzyczne życie bez RYM, mniej więcej jak płyta bez okładki.

RYM ma też swój dział filmowy i trochę fajnych pozycji tam odkryłem.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 03.12.2020, 10:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Forum Dinozaurów, Forum Dinozaurów über alles Exclamation Exclamation Exclamation
Powrót do góry
akond
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 11:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jedno, co chciałbym oddać RYM-owi, to sensowne podejście do kompozytorów muzyki poważnej - z listami kompozycji (nawet pogrupowanymi gatunkowo) i łatwym dostępem do dyskografii albumów zawierających wykonania danego, konkretnego utworu.

Ale coś za coś - nie mam z kolei pojęcia, w jaki sposób wyświetlić na jednej liście wszystkie płyty zawierające muzykę danego kompozytora.

No i porównajmy opis szczegółowy (na poziomie poszczególnych ścieżek) co bardziej skomplikowanych albumów. Weźmy ten:

https://rateyourmusic.com/release/album/various-artists/darmstadt-aural-documents-box-3-ensembles/
https://www.discogs.com/Various-Darmstadt-Aural-Documents-Box-3-Ensembles/release/11080006

Konia z rzędem temu, kto się łatwo zorientuje na RYM, kto jest kompozytorem kwintetu smyczkowego ze ścieżki 2.7. Smile
.
Powrót do góry
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 03.12.2020, 11:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niewątpliwie RYM nie jest doskonały, ale jest to w jakiś sposób rozszerzona formuła naszych plebiscytów - rozszerzona na cały świat. W dużej mierze doskonałe źródło informacji, które jednak oczywiście zaczyna utykać przy mniej znanych wykonawcach - albo np. artystach z Polski - sprawdzałem ostatnio Dżem - dramat co tam wypisują o detoksie czy najemniku.

Mi ciągle właśnie brakuje sensownej rozpiski muzyki poważnej (może gdzieś jest?) - zupełnie nie wiem jak wejść na ten obszar. Przydałby się taki RYM xxl, czyli:

Vivaldi - Four Seasons - i tu rozpiska wykonań (z osobnymi punktami za samo dzieło i za jego interpretację)

ja na ten moment korzystam głównie z tych źródeł: Dinozaury, RYM, Wikipedia, Discogs i wyciągam średnią.

RYM ostatnio chyba zmienił wygląd - na gorsze, moim zdaniem gorzej to działa niż było.

Wszelkie spotifaje i inne mnie drażnią - nie znam tych nowomodnych rzeczy, a kontakt z nimi mam tylko od osób średnio interesujących się muzyką. Może w ten temat należy się wgryźć (ale mi się nie chce), ale wydaje mi się, ze jest tam bardzo duży bałagan i nie ma myślenia "dyskograficznego", ot powrzucane różne rzeczy bez ładu i składu. Jedziemy z kolegami autem i ktoś puszcza Rammsteina czy Prodigy - teoretycznie jako płytę, a lecą jakieś remiksy czy składanki innych utworów niż znam z oryginalnych płyt. Nie ufam tym serwisom, ale tak jak mówię to może kwestia kontaktu z osobami, którym jest wszystko jedno czy akurat to co leci to "Ride The Ligtning" czy składanka tego co dany serwis uważa za "RtL" - chyba u mnie piętno myślenia płytowego jest niezmywalne.
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 03.12.2020, 11:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
A ja nie wiem jak by wyglądało moje muzyczne życie bez RYM, mniej więcej jak płyta bez okładki.

RYM ma też swój dział filmowy i trochę fajnych pozycji tam odkryłem.

Mocne Wink Ale moje życie muzyczne właśnie jakoś się rozwija bez RYM, za to z ogromną pomocą Spotify. Kiedyś podobną rolę pełniło last.fm - dopóki w krajach poza USA, Niemcami, UK i Japonią też można było mieć tam konto darmowe.
Na Spotify wcale nie ma bałaganu: wyszukujesz jakiegoś interesującego Cię wykonawcę i pokazują się jego utwory i płyty. Jest mozliwość słuchania całych płyt. Im dłużej korzystasz, tym bardziej Spotify "zapoznaje" się z Twoim gustem. Po zakończeniu danej płyty grane są utwory w podobnym stylu, dzięki temu poznałem mnóstwo perełek, o któych nie miałem pojęcia, np. Michael Naura Quartet. Sorry, ale wolę poznawać muzykę przez słuchanie, niż przez czytanie o niej, np. czytanie recenzji na RYM. Oczywiście nie podważam cudzych preferencji - po prostu każdy ma swoją drogę.
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 03.12.2020, 12:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja mogę powiedzieć, że dzięki RYM nawiązałem masę fajnych znajomości z ludźmi z całego świata. A trzy z nich przerodziły się w prawdziwe przyjaznie zakończone spotkaniami w realu. Mają już 15 lat i trwają do dzisiaj. Więc mam wielki sentyment do RYM.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Leptir

PostWysłany: 03.12.2020, 12:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Im dłużej korzystasz, tym bardziej Spotify "zapoznaje" się z Twoim gustem. Po zakończeniu danej płyty grane są utwory w podobnym stylu, dzięki temu poznałem mnóstwo perełek, o któych nie miałem pojęcia,

To prawda. I ten algorytm działa tam bardzo dobrze. Jakiś czas temu np. wróciłem późno z pracy, zmęczony, w dodatku w ogóle nie czułem się najlepiej. Położyłem się do łóżka i włączyłem sobie klimatyczną elektronikę - bodaj "Audentity" Schulze'a, do tego książka. "Audentity" się skończyło, ale Spotify dobrał mi później taką muzykę, że w ogóle nie miałem ochoty czegokolwiek zmieniać. Smile
akond
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 12:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Na Spotify wcale nie ma bałaganu

Oj jest, i to ogromny. Wystarczy rzucić okiem na tagowanie klasyki - niekiedy naprawdę trzeba się natrudzić, żeby odgadnąć klucz, pod jaki dany album jest podpięty. W przypadku mniej znanych wykonawców dotyczy to zresztą też muzyki nie-poważnej.

Ale mój główny sprzeciw wobec Spotifajów czy Tidali spowodowany jest przyjętym przez te serwisy modelem biznesowym - w którym artyści, czyli właściwi twórcy oferowanych treści, są praktycznie pozbawieni przychodów (nie dotyczy to wyłącznie garstki mega-gwiazd z milionami odtworzeń). Dlatego zdecydowanie preferuję bandcampa (pomimo mocno ograniczonej bazy wykonawców i wytwórni).
Korporacyjne streamingi traktuję wyłącznie jako narzędzie do try-before-buy (w przypadkach, gdy nie jestem w stanie w inny sposób sprawdzić potencjalnie interesującej mnie muzyki).
.
Powrót do góry
akond
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 12:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Im dłużej korzystasz, tym bardziej Spotify "zapoznaje" się z Twoim gustem. Po zakończeniu danej płyty grane są utwory w podobnym stylu,

A to z kolei coś, co jest mi kompletnie obce. Nienawidzę, gdy algorytmy próbują "myśleć" za mnie i narzucać mi własny "gust" (czytaj = uśrednione wyniki odsłuchowych skojarzeń innych userów).

Wszystkie takie opcje natychmiast wyłączam (o ile jest to w danym serwisie możliwe).
.
Powrót do góry
Paweł
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 03.12.2020, 16:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z RYM korzystam od wielu, wielu lat, choć dopiero od kilku tygodni jako zarejestrowany użytkownik. Obszerne i wygodne w korzystaniu źródło informacji, choć niestety niepozbawione braków i błędów (niektóre z nich są bardzo dziwne), ale to samo można powiedzieć właściwie o każdej stronie. Discogs to bardziej wiarygodne źródło (o AllMusic się nie wypowiem), z którego też często korzystam, ale jednak RYM ma u mnie pierwszeństwo - w dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia.

Monstrualny Talerz napisał:
Mi ciągle właśnie brakuje sensownej rozpiski muzyki poważnej (może gdzieś jest?) - zupełnie nie wiem jak wejść na ten obszar.

Zgadzam się. Choć w jakimś stopniu pomocne jest to (świetne rozwiązanie):

akond napisał:
Jedno, co chciałbym oddać RYM-owi, to sensowne podejście do kompozytorów muzyki poważnej - z listami kompozycji (nawet pogrupowanymi gatunkowo) i łatwym dostępem do dyskografii albumów zawierających wykonania danego, konkretnego utworu.

...

Monstrualny Talerz napisał:
Jedziemy z kolegami autem i ktoś puszcza Rammsteina czy Prodigy - teoretycznie jako płytę, a lecą jakieś remiksy czy składanki innych utworów niż znam z oryginalnych płyt.

To akurat wina kolegów. Wink Ja sam uważam Spotify (itp.) za świetne narzędzie poznawcze - trochę taki YouTube, ale lepszy. Z algorytmów polecających w tym przypadku nie korzystam, ale moim zdaniem opinia:

akond napisał:
Nienawidzę, gdy algorytmy próbują "myśleć" za mnie i narzucać mi własny "gust" (czytaj = uśrednione wyniki odsłuchowych skojarzeń innych userów).

- jest w ogólnym ujęciu zbyt surowa. Ja do takich algorytmów podchodzę z dystansem - często jest to po prostu forma reklamy produktu, który z naszymi zainteresowaniami ma niewiele wspólnego, ale trzeba go sprzedać. Uważam jednak, że jeżeli taki algorytm poleci choćby nawet tylko jedną płytę, która przypadnie nam do gustu, to jego istnienie jest zasadne. A Koledzy donoszą powyżej, że w ich przypadku Spotify działa na tym polu bardzo dobrze.

Ostatnio zmieniony przez Paweł dnia 03.12.2020, 19:55, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: