Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy Muzyce o ogrodzie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bart
longplay

PostWysłany: 27.05.2020, 21:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

greg66 napisał:
Pszczółki to tak jak biedronki, te jedzą mszyce na potęgę Smile

Ahhh.. zrobiłem risercz i się to Zadrzechnia nazywa, choć inna odmiana:https://pl.wikipedia.org/wiki/Xylocopa
Nawierciły mi dziur w ganku, ale poza tym, nieszkodliwe i niech sobie zapylają.

greg66 napisał:
Barcie polecam czosnek niedźwiedzi, smaczny.

Poszukam, wygląda ładnie, musi być dobry.
Bart
longplay

PostWysłany: 27.05.2020, 21:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Piszą, że natywny dla Europy i Azji... zobaczę jak bardzo popularny jest tutaj.
Zainspirowało mnie ten fragment z wikipedii:

It flowers in the British Isles from April to June, starting before deciduous trees leaf in the spring. The flower stem is triangular in cross-section and the leaves are broadly lanceolate, similar to those of the lily of the valley (Convallaria majalis).

Moja żona lubi i sadzi konwalie, więc muszę jej zareklamować ten czosnek..
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 27.05.2020, 21:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Powtórzę, bo umknęło jako ostatni post na stronie: co do mnie, miewam takie okresy, że staram się ograniczać do pięciu przypraw, a czosnek niedźwiedzi jest wśród nich bardzo istotny Cool Cudo!
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 27.05.2020, 23:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

greg66 napisał:
Crazy a dałeś pod pomidorki pociętą pokrzywę i skórkę od banana, pod kazdy krzaczek?

Niestety nie. Tymi sprawami zarządza moja Babcia (lat 92), a ona chyba nie zna metody na pokrzywę i banana... Nie wiem, czy zaakceptowałaby takie nowum. Jak mówi przysłowie, pod stare drzewa nie można wrzucać pociętej pokrzywy Wink
greg66
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 28.05.2020, 17:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duchu bo to jest pyszna przyprawa więc nie dziwię ci się.

Crazy masz rację, zreszta babcia rządzi i nic ci do unowocześnień Very Happy

Bart jak żona lubi konwalie to zaproponuj jej..... kokoryczkę, kwitnie dłużej tylko nie pachnie

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 01.06.2020, 19:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Koledzy ogrodnicy, trzy pytania do specjalistów:

a) z 4 - 5 lat temu kupiłem sasanki, pięknie kwitły co roku na wiosnę, a w tym roku nie zakwitły ani trochę, choć liście wypuściły - trzeba coś z nimi zrobić, czy to już koniec i nigdy nie zakwitną?

b) generalnie na południu Polski trwa straszna inwazja jemioły na drzewa, atakowane są głównie lipy, topole, robinie, ale też i jarzębina, jabłoń. Gminy to mają w nosie i niedługo zostaniemy całkowicie bez drzew, zwłaszcza szkoda starych lip, nierzadko pomników przyrody. Ale idę do sedna, kolega ma u siebie lipy na placu, które poraziła jemioła. Z jednej udało nam się jemiołę wyciąć (gałęzie i gałązki) do końca marca, ale potem nadszedł covid i coś tam jeszcze i dwie lipy nam zostały. Stąd też pytanie - kiedy byłby najlepszy czas na przycięcie gałęzi lipy? Czy można np. w lipcu, po kwitnieniu? Czy lepiej poczekać do przyszłego przedwiośnia? Ta z wyciętą jemiołą ładnie odrosła, te dwie zainfekowane widać, że są osłabione.

c) Kiedy zasadzić czosnek niedźwiedzi i z czego lepiej? Z cebulek, z sadzonek?
Powrót do góry
greg66

PostWysłany: 01.06.2020, 21:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem:
1. sasanka ginie w ogrodzie właśnie po 4-5 latach, dlatego kolekcje tych roślin trzeba stale odnawiać. Piękny kwiatek i ceniony jest za to że kwitnie wczesną wiosna gdy inne jeszcze śpią. A i po przekwitnieniu nadal jest atrakcyjny. Więc musisz kupować od nowa.
2. Masz rację, jemioła opanowała bardzo dużą ilość drzew, u mnie też. Co ciekawe zaczęła też pojawiać się na drzewach iglastych a tego do tej pory nie było. Lipy najbezpieczniej przycina się od października do marca ale gdy jest mocno zaatakowana można spróbować po kwitnieniu. Ponieważ jemioła się rozwija aby drzewo z czasem nie uschło trzeba ją likwidować.
3. Ja kupowałem w zeszłym roku 100 sadzonek w lipcu. Posadziłem od razu i one znikły w tym roku wczesną wiosną wyszły z ziemii i teraz już mam i tylko czekam aby nadal dobrze się rozsadzały.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 02.06.2020, 07:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki Greg!
Najbardziej mi szkoda tych sasanek. Co do lipy to chyba rzeczywiście poczekamy do zimy, może największe kule jemioły odetniemy w lipcu. Sosny zaraża inny gatunek czy podgatunek i to również jest poważny problem dla leśników, choć ja tego u siebie jeszcze nie widziałem, ale podobno na Opolszczyźnie są całe hektary lasów zajęte. Najbardziej szkoda mi parków i alei drzew, jeśli ktoś się w porę nie ogarnie to za parę lat wszystko to uschnie.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/jemiola-atakuje-takze-sosny

Zrobię w tym roku akcję z czosnkiem, żeby mieć w końcu własne źródło: jajecznica z czosnkiem niedźwiedzim wyborna!
Powrót do góry
greg66

PostWysłany: 18.06.2020, 17:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przyszły dziś kolejne sadzonki Very Happy

a to maki

gaura

miododajna gailiarda

i trzyletnia trytoma

Bart
longplay

PostWysłany: 18.06.2020, 18:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Super zdjęcia, piękne okazy.
greg66

PostWysłany: 02.07.2020, 16:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przetaczniki i jeżówki teraz się zaczynają

greg66

PostWysłany: 31.07.2020, 19:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pełnia lata

greg66

PostWysłany: 31.07.2020, 19:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 31.07.2020, 20:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki, piękne!
greg66

PostWysłany: 31.07.2020, 20:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Proszę bardzo Smile
A to kwiaty już przekwitłe, które tez mają swój urok
penstemon naparstnicowaty

czosnek ozdobny

monarda inaczej pysznogłówka w kompozycji ze stipą

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

Skocz do: