Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ALBUM ROKU 1975 (edycja 2020)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 31, 32, 33  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 30.07.2020, 16:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Ciekawe z tymi ocenami słabości i innych cienkości roczników. Widzę taki trend, który bierze najbardziej uwagę JAK DUŻO jest świetnych płyt (w mojej nomenklaturze: od czterech gwiazdek wzwyż).

Przyznaję, że to właśnie myślałem pisząc, że słaby. Bo fajnych płyt jest mnóstwo wielkie, ale takich krzyczących: będę u B.J.`a w top40! to jest raptem kilka. Pod tym względem to w nowożytnych plebiscytach jest to dla mnie rocznik "najsłabszy". Ale w sensie ogólnym nie jest słaby.
Jest słaby relatywnie i subiektywnie, także w odniesieniu do cytowanego kryterium.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 30.07.2020, 21:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
A jak w tym roku fani ABBY? Very Happy

Fani Abby są na posterunku, tyle, że to niestety, podobnie jak i Queen zespół "niealbumowy". Zestaw The Best of Abba stanowi u mnie niezbędne wyposażenia samochodu, bez którego nie da się jeździć, jak gaśnica i apteczka, ale płyty same w sobie to już słabiej. Nie mniej Abba dostanie szanse na posłuch, może a nuż coś tym razem zaskoczy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 30.07.2020, 22:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiedząc, czy zdołam wziąć udział, chciałbym się tak oto wymądrzyć, że o ile rzeczywiście w tym roczniku widzę kłopoty ze znalezieniem wystarczającej liczby płyt mi bliskich, o tyle pierwsza dziesiątka byłaby (bądź będzie) bardzo mocna, mocniejsza pewnie nawet niż w przypadku niejednego z wcześniejszych roczników spośród lat siedemdziesiątych.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 31.07.2020, 08:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
o ile rzeczywiście w tym roczniku widzę kłopoty ze znalezieniem wystarczającej liczby płyt mi bliskich, o tyle pierwsza dziesiątka byłaby (bądź będzie) bardzo mocna, mocniejsza pewnie nawet niż w przypadku niejednego z wcześniejszych roczników spośród lat siedemdziesiątych.

To mniej więcej o to mi chodziło, kiedy próbowałem wytłumaczyć, co jest dla mnie decydujące przy poczuciu "mocności" rocznika. Ergo: gdybym był Duchem, miałbym 1975 za jeden z najlepszych Smile

Monstrualny Talerz napisał:
Zestaw The Best of Abba stanowi u mnie niezbędne wyposażenia samochodu, bez którego nie da się jeździć, jak gaśnica i apteczka, ale płyty same w sobie to już słabiej.

Poza tym, że nie mam samochodu, to tym razem muszę się w pełni zgodzić. Ale płyta epominiminiczna całkiem daje radę i odkrywa kilka bardzo fajnych rzeczy, których na składankach nie dają.
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 31.07.2020, 08:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MirekK napisał:

ABBA - nie.
MOXY - też nie. Wink

Abbę lubię przez sentyment - muzyka mojego dzieciństwa Smile. Poza tym przyjemnie się słucha, ale to jednak za mało, aby załapać się na listę.

Moxy to dobra rzecz, problem, że takich płyt było sporo. W 100 się zmieści, ale do Top 40 pewnie nieco zabraknie.
Powrót do góry
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 31.07.2020, 09:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Paweł napisał:
temat postanowiłem zgłębiać na spokojnie, ale pierwszymi refleksjami mogę się już podzielić

a coś dalej walczyłeś?
bo Scatterem mnie zainspirowałeś i od niego zacząłem, i na maksa mi się podoba! Nie wiem, czy dla mnie to nie najlepsza płyta od Shakary w 72. Nawet chyba na pewno Smile
A jak Ktoś Nie Wie Niech Idzie Się Dowiedzieć!

W czołówce robi mi się grubo Very Happy
Białystok

PostWysłany: 31.07.2020, 10:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Freefall napisał:

Moxy to dobra rzecz, problem, że takich płyt było sporo. W 100 się zmieści, ale do Top 40 pewnie nieco zabraknie.

Jeżeli mowa o tego typu z 1975, dawaj je póki nie wysłałem listy Exclamation
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 31.07.2020, 10:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dobrość roku jest trudna do zdefiniowania i pewnie dla każdego znaczy coś innego, ale niewątpliwie lata 1969 - 1975 mają to do siebie, że prawie w każdym stylu znajdzie się po kilkanaście - kilkadziesiąt bardzo dobrych płyt. Patrząc na listę końcową takiego 1974 widać, że i na miejscach 200 - 300 leżakują sobie doskonałe płyty (np. 10cc), nie mówiąc już o dżezach, których jest bez liku. Różnice dobrości są moim zdaniem niewielkie, ale jeśli miałbym już to jakoś układać to zrobiłbym tak (patrząc ile płyt zwykle nie udawało mi się upchnąć do 40):
1) 1973 - 1974 - to dwa roczniki w których jest wszystko, w każdym gatunku, w najlepszej jakości, w pełni oryginalne, apogeum muzyki, potem już było kopiowanie i upraszczanie
2) 1969 - bo tu płyt może nieco mniej i jeszcze brak wszystkich gatunków, ale rok przełomowy
3) 1975 - jeszcze lista nie ułożona, ale czuć moc
4) 1972
5) 1970 - 1971 - część nagrań, zwłaszcza NKR trąci myszką, to często zasługa słabej jakości nagrań, debiutów itp
Powrót do góry
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 31.07.2020, 10:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

boczeq napisał:

Hamilton, Chico‎ – Peregrinations. Kto by pomyslał, że i Cziko będzie grać funk/el-jazza ;o) . A jednak. Na gitarach B. Finnerty i Beck (Joe). Wiadome klimaty.

Ale bomba!!!
Powrót do góry
Białystok

PostWysłany: 31.07.2020, 11:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

1971 - mój ulubiony rocznik jeżeli chodzi o NKR. Fakt sporo debiutów, ale często się na debiucie kończyło...
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 31.07.2020, 13:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
ten Shit może i expensive, ale mnie przekonuje jakby mniej, niż płyty z lat ostatnich

Odwołuję! Posłuchałem go dziś uważnie i przekonał mnie w pełni. Fajnie skontrastowane strony są: na A mamy utwór tytułowy, mocno jazzujący, z dość ostrym frazowaniem i w częsci wokalnej wyraźnie przebija się słowo "shit" i tnie powietrze niczym bicz Wink
Strona B zaś, czyli "Water No Get Enemy" zupełnie inna - taneczna, jakby z akcentem bossa novy, z bardzo melodyjnym tematem wiodącym granym przez dęciaki i wokalem mniej skandowanym a bardziej też melodyjnym (z wybijającym się słowem "water").

Słowem - w czołówce robi się jeszcze grubiej!
esforty
album CD

PostWysłany: 31.07.2020, 14:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gospodarzu,dopisuj proszę:

Oliver Nelson - Skull Session

Pamiętacie koncertowe wydawnictwo Brecker Brothers- Heavy Metal Be- Bop?
Otwiera go studyjny killer East river:
https://www.youtube.com/watch?v=vDO3Z66-2wc
Ten, bardzo niewiele, wspólnego ma z resztą materiału, nie tylko dlatego, że jest jedynym studyjnym...
Skull Session, ma tak samo. Tytułowy otwieracz to zwarcie nelsonowskich aranży (zdeterminowanych melodią) z ni to hancockowskim ni to davisowskim trybem zaciskania <muzycznej obroży> Wink wokół uszu odbiorcy.
A dalej jest <po bożemu>, jak za demokratów: Kennedy'ego i Johnsona. Klasyczny Big-Band, w finałowych dwóch numerach, dryfujący ku brzmieniu big-bandowych formacji z zachodniego wybrzeża, czyli jeszcze przystępniej Rolling Eyes .
Tym niemniej, całość trzyma poziom takiego Fantabulous tegoż Nelsona, za to nie docierając, niestety Crying or Very sad , do szarży z Afro/American sketches. ale i tak do mojej trzeciej "10" zakradnie się.
W okładkowej rozgrywce to może i podium w roczniku?!

Białystok napisał:
...
Dodam od siebie, że gdy zaczęliśmy zabawę po 10 latach, poczynając od 1969 r., to jest to drugi obok 1969 rocznik, gdy mogę nie mieć 40 płyt w zestawieniu. Przyjąłem bowiem zasadę aby punktować tylko te płyty, które chce mieć w teraz bardzo ograniczonej kolekcji i na razie widzę że płyty z 4 dziesiątki stoją na krawędzi. W rocznikach 1970-74 tych płyt zawsze było dużo więcej.

Białystoku, Ty możesz pochylić się nad propozycją także dlatego, że właśnie ukazała się limitowana (500 egz.) edycja na 180 gramowym winylu (poprzednia w 2002 RCAVictor). Jak sądzę, to duży gracz, każdej kolekcji winylu. Wtedy też zagłosujesz na tytuł Wink???
Białystok

PostWysłany: 31.07.2020, 16:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Esforty, pierwszy raz słyszę o tej płycie!

Widzę, że nagrał ją potężny aparat wykonawczy, 21 muzyków.
Posłucham.
Paweł
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 31.07.2020, 17:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
Podobnie (ale moim zdaniem jeszcze lepiej) grali rok później Truth And Janey z USA.

Nazwę znam i nawet kojarzę okładkę tej płyty, ale nie słuchałem jej. Rekomendacja taka, że będę musiał nadrobić!

Crazy napisał:
Ja bardzo lubię, jak wali w struny, ale lubię, jak ten rock jest czymś podszyty - choćby dlatego sto razy wolę Zeppelinów od Purpli, bo oni są zwykle podszyci albo bluesem, albo (od Trójki) jakimś folkiem, a Purple wydają mi się zawsze płascy jak stół.

To chyba nie słyszałeś płyty Deep Purple z 1975 roku. Smile
Come Taste the Band - hard rock podszyty funkiem i soulem. Już na Stormbringer pojawiły się podobne klimaty, ale efekt był wtedy o wiele gorszy.
Purple to mój rocznikowy hard rock nr 1. Moxy - w Białymstoku na czele - to z kolei mój nr 2. Słucham tych całych funków/soulów/afrobeatów, ale porządne walenie w struny, niczym niepodszyte, też jest potrzebne. Very Happy

Duch 1532 napisał:
Nie wiedząc, czy zdołam wziąć udział, chciałbym się tak oto wymądrzyć, że o ile rzeczywiście w tym roczniku widzę kłopoty ze znalezieniem wystarczającej liczby płyt mi bliskich, o tyle pierwsza dziesiątka byłaby (bądź będzie) bardzo mocna, mocniejsza pewnie nawet niż w przypadku niejednego z wcześniejszych roczników spośród lat siedemdziesiątych.

Mógłbym napisać dokładnie to samo.
Kto wie, może to nawet moja ulubiona rocznikowa czołówka w historii muzyki? Serio. Tylko to zaplecze... Czasu mam ostatnio mało i niewiele słucham, ale będę chciał ułożyć listę. Choć z chęciami bywa różnie - po przypomnieniu sobie paru tytułów byłem bliski załamania nerwowego. Confused Według mnie rok 1974 miał słabszą czołówkę, ale - jako całość - być może był jednak lepszy (wbrew temu, co pisałem wcześniej)...

Crazy napisał:
Paweł napisał:
temat postanowiłem zgłębiać na spokojnie, ale pierwszymi refleksjami mogę się już podzielić

a coś dalej walczyłeś?

Została mi jeszcze jedna płyta, żeby zamknąć temat Feli Kutiego. Planuję ją przesłuchać w weekend i wtedy pokuszę się o jakieś podsumowanie. Wink
Powrót do góry
Freefall

PostWysłany: 31.07.2020, 20:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
Freefall napisał:

Jeżeli mowa o tego typu z 1975, dawaj je póki nie wysłałem listy Exclamation

Pisałem bardziej ogólnie bez podziału na gatunki, ale parę hardrockowych tytułów by się też znalazło Smile

np.
Angel - Angel
Armageddon - Armageddon
Dirty Tricks - Dirty Tricks
Drugi Nacin - Drugi Nacin
Montrose - Warner Bros. Presents
Rag I Ryggen - Rag I Ryggen
Strife - Rush

Nie mówię, że lepsze od Moxy, ale warto się przyjrzeć.
Polecałbym rozważyć szczególnie 2 ostatnie pozycje. Rag I Ryggen mają 2 pozytywne recenzje na artrocku. I to nie od byle kogo, bo od zacnych forumowiczów Wojtkka i Tarkusa Wink Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 31, 32, 33  Następny
Strona 26 z 33

Skocz do: