Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Música Popular Brasileira czyli Ordem e Progesso!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 19.10.2020, 20:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Odważna propozycja jak na Ciebie

A ja przyjąłem ten wpis z dużą ulgą. Boję się sięgać po niektóre z rekomendacji bananamoona (ironiczna emotka), bo część z nich jest tak daleko poza zasięgiem moich zdolności odbiorczych, że podświadomie się boję o to, co ja zrobię z tymi wszystkimi zwyczajnymi płytami, jak mi się spodoba ta cała awangarda i ostre fryty. Ale taki wpis sprawia, że znów mogę spać spokojnie (całość piszę z dużym dystansem, wolę uprzedzić). Dzięki wam, Koledzy, za wszystkie wpisy w tym temacie. Będę wszystko pilnie nadrabiał.

PS:
Przed weekendem słuchałem z dużą przyjemnością trzech pierwszych płyt Basi. To może nie do końca brazyliana, ale chyba blisko proponowanych Manhatanów. Fajnie być czasem obciachowym. Wink
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 20.10.2020, 07:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A jak oceniacie ten Top 100?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Rolling_Stone_Brasil_100_Greatest_Brazilian_Music_Records

Nie jest to MPB w sensie ścisłym, bo jest np. Sepultura. Pierwsze miejsca chyba nie budzą wątpliwości Acabou to genialny album. Bardzo wysoko są też Secos & Molhados - jedna z moich ulubionych płyt z Brazylii, na tym forum niedoceniana (a może nieznana?). Trochę dziwią niskie miejsca Jobima i Gismontiego (dopiero setka dla genialnego "Circense"!). Zaskakująco nisko też Getz z Gilberto. Generalnie naliczyłem, że znam tylko 24 pozycje z listy. Mało!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Paweł
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 20.10.2020, 08:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I&I napisał:
Odważna propozycja jak na Ciebie, ale taką odwagę doceniamy na tym forum (przynajmniej ja)Very Happy

A opis płyty - jakże barwny i obrazowy - świetny. Wink Zachęca do sprawdzenia na własne uszy, jak to jest z tym wydawnictwem (którego nie znam), choć wszystko wskazuje na to, że "Brasil" to w najlepszym razie rzecz pod tytułem guilty pleasure.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 20.10.2020, 09:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
A jak oceniacie ten Top 100?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Rolling_Stone_Brasil_100_Greatest_Brazilian_Music_Records

Rankingi może sobie robić każdy, dlatego nie mam zamiaru krytykować. Z tego zestawienia znam circa 70% płyt. Nie słyszałem np. płyt Sepultury - znam tylko jakieś kawałki z radia (w tym temacie jestem zupełnym laikiem, ponieważ nigdy nie słuchałem heavy metalu).

Pięć lat temu zabawiłem się w sporządzenie swojego TOP 200 muzyki brazylijskiej. Zdecydowanie dominują płyty wydane w latach 1967-1985, bowiem ten okres mam najlepiej ogarnięty. Umieściłem także płyty jazzowe. Teraz zapewne wyglądałoby to trochę inaczej.

https://rateyourmusic.com/list/mahavishnuu/brazil___top_200/
szbe
kaseta FeCr

PostWysłany: 20.10.2020, 11:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale lista! Wow!
Fajnie ze jest Tom Ze.
Stosunkowo niedawno go odkryłem (znów linki od mr bongo i Byrne'a Wink)
Estudando o samba jest wspaniałe!
Powrót do góry
I&I
remaster

PostWysłany: 21.10.2020, 17:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lista mahavisnuu o niebo lepsza niż z wikipedii.

Jeślibym miał którąś przytulić do siebie na bezludnej wyspie to zdecydowanie naszego forumowego muzycznego omnibusa Very Happy
No i więcej znam płyt z jego listy.

W obu natomiast brakuje rzeczy z czasów współczesnych. Ale przecież i po to jesteśmy na naszym forum Exclamation
Powrót do góry
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 22.11.2020, 01:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Odkopuję temat, bo zaczął już powoli tonąć w odmętach tego działu. Tymczasem uważam że jest bardzo wartościowy Exclamation Właściwie to najchętniej odwiedzany przeze mnie w ostatnim czasie wątek na całym FD.

Brak mi wprawy oraz osłuchania, żeby już teraz podzielić się jakimiś oryginalnymi sugestiami, dlatego póki co ograniczę się do przedstawienia garści wrażeń z najświeższych odsłuchów. A nuż taka pozytywna reakcja zachęci znawców tematu do kontynuowania popularyzacyjnej aktywności?

szbe napisał:
Arthur Verocai - Arthur Verocai (1972)

Przypomniany i odświeżony niedawną reedycją od Mr Bongo, nagrany przez Artura Verocaia w Studio Somil, Rio De Janeiro w 1972, absolutny must-have sceny brazylijskiej.
Nie potrzebujecie wiele, 30 minut wolnego czasu. A tam naprawdę wszystko i w dodatku pięknie poukładane. Bossa nova, samba, jazz, MPB, funk, psychodela.

O, 30 minut zdecydowanie nie wystarczy! No chyba, że ktoś planuje przesłuchać tej płyty tylko raz, ale czy to w ogóle możliwe? Very Happy Wspaniała perełka tego wątku. Stylistyczna mieszanka wspomnianych gatunków, znakomite orkiestracje oraz harmonie wokalne - to wszystko sprawia, że jak już muzyka wpadnie w ucho, to nie chce wypaść. Jako dwa ulubione utwory wskazałbym Na boca do Sol oraz Presente grego, ale tak naprawdę wybór ciężki, bo płyta bez słabych punktów.

I&I napisał:
Trio Mocoto (1973)

Lansuję ich gdzie się da, więc czemu nie tu.

Moim zdaniem jedna z najciekawszych propozycji z tamtej strony świata.

Przychylam się do tej opinii. Najbardziej mnie ujął kawałek Tô por fora da jogada - zaczyna się tak niepozornie, a wraz z wejściem wokali zachwyca chwytliwością. Szeroki przekrój brazylijskich smaków, od lekkiego relaksu, po intensywne, taneczne brzmienia.

I&I napisał:
Baden Powell - Estudos (1974)

Liryczne, nie ma beatów, jest gitara i czasami wokal. Muzyka tylko kroczy przed nami.

Maciek napisał:
I&I - dzięki za odświeżenie Badena, bo mam wrażenie, że jest mocno niedocenianym gitarzystą. U mnie na pokładzie, oprócz wspomnianego przez Ciebie albumu: Apaixonado, Grandezza on Guitar, Poema on Guitar i Canto on Guitar. Wszystkie znakomite, a to zaledwie próbka jego umiejętności.

Niesamowita sprawa - muzyk, o którym wcześniej w ogóle nie słyszałem, a tutaj taka bogata dyskografia na koncie oraz unikatowy, gitarowy styl. Przesłuchałem już kilka płyt i wciąż mi mało. Klasa światowa w graniu akustycznym.

I&I napisał:
Mimo wszytko warto usłyszeć klasykę w odsłonie młodzieżowej (ówczesnej, czyli 1999/2000), zwłaszcza że Azymuth zawsze było młodzieżowy Very Happy

To też dobry znak. Do późniejszych płyt zespołu jeszcze dotrę, w swoim czasie, a obecnie skoncentrowałem się na tych najwcześniejszych i odkrywam je na nowo, zupełnie inaczej, niż kiedy słuchałem po raz pierwszy. Zwłaszcza debiut, jak ja mogłem go wcześniej tak zlekceważyć? No, nieważne, liczy się przyjemność, którą potrafi sprawić taki groove: Faça de conta. Może dla niektórych ta płyta jest zbyt bliska smooth jazzowi, ale kto tak myśli, trudno - jego strata.

Podsumowując, podziękowania dla Monstrualnego Talerza za założenie wątku, a także dla autorów polecajek. Zwłaszcza rekomendacje I&I i szbe trafiły w mój gust Smile Lista mahavishnuu to również (bez)cenny zbiór wskazówek, choć zarazem tak obszerny, że jeszcze sporo czasu upłynie, aż zdołam go w pełni przerobić.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 23.11.2020, 14:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:

szbe napisał:
Arthur Verocai - Arthur Verocai (1972)

....

...Wspaniała perełka tego wątku...

Tak, tak tak, po trzykroć tak! Przepiękny album, jaki tu jest spokój, ale i przestrzeń. W ogóle jakiś inny świat. Cudo. Warto, a nawet bardzo warto poznać również (chyba?) druga płytę Arthura z....2007 r. Encore, może nawet jest jeszcze lepsza. Na ten moment byłaby to u mnie czołówka dekady 2000 - 2010.
Powrót do góry
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 23.11.2020, 14:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak ktoś szuka klimatów w stylu Verocaia, to polecam też płytę Alceu Valença & Geraldo Azevedo
Brasiliana wymieszana z łagodną psychodelią. Świetne barokowe aranże - klimat bardzo "tropikalny".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szbe
kaseta FeCr

PostWysłany: 24.11.2020, 15:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Podobno dziś w audycji Waglewskich (Fisz i Wojciech) ma królować muzyka brazylijska. Od 19-21 w Radiu Nowy Świat.

mahavishnuu napisał:
Lista mahavisnuu o niebo lepsza niż z wikipedii.

Oj tak! Treści na całe lata badań. Ale idąc od początku, w zasadzie zatrzymałem się na numerze jeden i nie mogę przestać:

Flora Purim
Butterfly Dreams

Znakomita i taka nieoczywista jak na tamte rejony płyta.

Trio z Mocotowa - po sąsiedzku od I&I też trafia.
Przyda się ocieplenie, bo kurtki już grube i czarne.

Działamy dalej tutaj! Myślę, że lista mahavisnuu zadziałała jak wielka powieść wypożyczona z biblioteki. Ja się w nią zakopałem bez reszty. Trzeba doczytać, potem można wrócić do innych zajęć Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

Skocz do: