Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Album roku 1968 (edycja 2020)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 47, 48, 49  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artur.O
singel kompaktowy

PostWysłany: 26.11.2020, 19:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oj, uświadomiliście mi, że w głosach zgubiłem "Bayinę" Pata Martino... szkoda. :/

A "Saucerful..." to zdecydowanie moje ulubione PF i kompletnie nie widzę przeciętności na tle rocznika, o której mówicie. Właśnie jak na 1968, ona brzmi naprawdę 'nowocześnie', bliżej PF z lat 70. niż tych jeszcze psych-rockowych Doorsów i Hendrixów.
RoryGallagher
epka analogowa

PostWysłany: 26.11.2020, 19:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co więcej, utwór tytułowy był główną inspiracją wczesnych Tangerine Dream i Ash Ra Tempel.

Mnie na tych wczesnych albumach Floydów - poza koncertową częścią "Ummagummy" - zawsze czegoś brakuje do pełnego zachwytu, nie każdy utwór pokazuje ich możliwości, ale to właśnie w tamtym okresie robili najbardziej kreatywne rzeczy. Na "Spodku" też są takie rzeczy, które zostawiają daleko w tyle zdecydowaną większość rocznikowej psychodelii.
Crazy
album CD

PostWysłany: 26.11.2020, 19:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgodzę się - dla mnie to jest wyśmienita płyta, jedyny jej moment, który ociera się o przeciętność, to See-Saw, taka psychodeliczna pioseneczka jakich wiele. Tytułowy utwór też mnie nie zachwyca, ale jednak jest to Coś (ot choćby wspomniane wyżej inspiracje). Ostatni utwór też mnie nie zachwyca, poniekąd można nawet powiedzieć, że jest mocno taki sobie... niby... ale ten duch odeszłego już, ale nie do końca, Syda Barretta bardzo silnie rezonuje.

Jak można wywnioskować, zdecydowanie wolę stronę A Wink Powiedziałbym, że gdyby cała płyta była tak mocna jak strona A (dla mnie: trzy arcydzieła i jedna świetna piosenka), to byłoby u mnie murowane podium. No chyba, że Hendrix i Bitlesi zrobiliby edity, to by mogło być znowu za wąsko. Już rozpisałem wersję Electric Ladyland, która u mnie na bank miałaby pierwsze miejsce, co by nie robić!

W każdym razie jak Spodek wygra, to dla mnie bardzo okej, choć na pewno ucieszę się bardziej z pozostałej dwójki (bo to byłby dowód, że może wygrać ktoś inny, niż Crimson lub Floyd Wink).

greg66 napisał:
Widzę wsparcie Ducha z Donovanem

Myślałem, że wesprę bardziej konsystentnie... skończyło się na wsparciu raczej symbolicznym. Ale wielkie dzięki za tę płytę! Wczorajszego wieczora też jej sobie posłuchałem.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
greg66
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 26.11.2020, 20:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No cóż, dla mnie w rocznikowej psychodelii jest taki ogrom świetnych płyt, że '"Spodek.." może nie istnieć.

Crazy proponuję poznać(przypomnieć sobie) pare rzeczy Donovana, bardzo psychodeliczne (swingujący Londyn) "Mellow Yellow" i "Sunshine Superman" bajkowe "A Gift from a Flower to a Garden", świetne "Open Road". A na następnych jest mnóstwo fajnych piosenek.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 26.11.2020, 22:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

greg66 napisał:
No cóż, dla mnie w rocznikowej psychodelii jest taki ogrom świetnych płyt, że '"Spodek.." może nie istnieć.

Co do "Spodka" to zgadzam się z Twoimi przedmówcami. Jeden z bardziej nowatorskich albumów rocznika. Co do tego ogromu świetnych płyt psychodelicznych to też jest prawda. Przyjemnie brzmią, są miłe dla ucha ale nic nowego nie wnoszą. Oczywiście potraktuj to ostatnie zdanie jako "generalizacja dla zwiekszenie efektu". Wink Smile
Crazy
album CD

PostWysłany: 26.11.2020, 22:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jedne wnoszą, drugie nie wnoszą. Ja się na nowatorstwach i wnoszeniach znam niewiele lepiej, niż na gatunkach, ale nawet ja słyszę, że takie United States of America to wyprzedziło swój czas konkretnie!
MirekK

PostWysłany: 26.11.2020, 22:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O płycie the USA to ja już pisałem (strona 9) i to prawda, że jest to jeden z wyjątków.
RoryGallagher
epka analogowa

PostWysłany: 26.11.2020, 23:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Od paru minut znam już wyniki i mogę powiedzieć tyle, że każdy z was będzie czymś zaskoczony. Najbardziej ci, co to twierdzili, że w 1968 nie było dobrego jazzu Rolling Eyes

The USA to faktycznie bardzo prekursorki album, a przy tym po prostu świetny. U mnie na liście był wysoko, a jak wypadł ogółem? Zobaczycie za jakieś 44h Wink
MirekK

PostWysłany: 27.11.2020, 00:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie mogę doczekać się wyników, bo to jeden z tych roczników w którym nie ma wyraźnego faworyta. Liczę po cichu, że wynik końcowy albumu the United States of America zaskoczy mnie na plus. U mnie na liście był bardzo wysoko.
Artur.O
singel kompaktowy

PostWysłany: 27.11.2020, 01:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No, to ja też mam nadzieję, że USA dużo zwojują. W ogóle nie zwróciłem uwagi, że tak minęła końcówka notowania - to dobrze, bo teraz, standardowo, nie mogę się doczekać, jak to wypadnie. Smile
Paweł
epka analogowa

PostWysłany: 27.11.2020, 10:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I w życiu, i w słuchaniu płyt, miałem ostatnio inne priorytety (a poza czasem brakowało także trochę chęci), dlatego nie ułożyłem listy. Kibicuję jednak Floydom. Ponadto przewiduję ścisłą czołówkę dla The Velvet Underground, Hendriksa, The Beatles i - czarny koń? - The United States of America. Po wpisie Prowadzącego wnoszę, że jakiś jazz może być sensacją (pewnie któryś Davis).

Trzymam też kciuki za:
B.J. napisał:
eponimiczny album hiszpańskiej grupy Pic-Nic

To tak trochę żartobliwie. Niemniej ewentualna obecność tej płyty na liście (ze zdobyczą maksymalnie kilku punktów) będzie moją małą plebiscytową cegiełką. Bidżeju, rzuciłem tę nazwę w Wielkiej Grze, bo uznałem że to album całkiem w Twoim guście. Odpowiedź była błędna, ale widzę, że z gustem trafiłem. Wink Nie jest to płyta w moim klimacie, ale jej bezpretensjonalność, czy wręcz pewna naiwność, ma swój urok.
Powrót do góry
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 27.11.2020, 16:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oj ma, ale niestety umknęła mi przy układaniu listy. Pewnie dlatego, że nie było na liście propozycji, a nie chciałem komplikować zliczania i na tej liście się oparłem.
Nie zmienia to jednak stanu rzeczy, że płyta bardzo miła.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 27.11.2020, 23:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pink Floyd A Saucerful of Secrets - jak dla mnie jedna z najgorszych płyt w dyskografii PF, głównie ze względu na skrajną niespójność. Utwory można tu podzielić na trzy rodzaje: wybitne Set the i Spodek, zwykłe średniaki nie odstające od średniej psychodelii w roczniku Let there, Remember a day, See-Saw i dwa utwory zdecydowanie najgorsze, które całkowicie psują mi obraz całości czyli Corporal Clegg i Jugband Blues. Dwóch ostatnich na tyle nie lubię, że w żaden sposób nie równoważą one dwóch najlepszych, które zwykle słuchane były z wersji Umagumowej czy z Pompejów i które powodują niemożność słuchania tej płyty w całości. Ale mimo wszystko te dwa najlepsze kawałki są właśnie na Saucerful of Secrets....
Powrót do góry
Crazy
album CD

PostWysłany: 28.11.2020, 12:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nijak nie widzę "średniości" Let There Be More Light, które dla mnie ma okrąglutkie pięć gwiazdek, ale ponieważ dla mnie średniakiem jest z kolei zachwalany przez innych (a poniekad jakoś tam podobny) otwieracz płyty Meddle, więc poniekąd rozumiem, że ktoś może tak do tego podchodzić...

Chciałem jednak o Corporalu Cleggu, który czasem wydaje mi się w ogóle najlepszym, co Spodek ma do zaoferowania - dla mnie jest to utwór-arcydzieło, który pod szatą ulicznego zgiełku, jarmarku ukrywa bardzo głębokie sprawy.
A sama szata? Ta jarmarczność pewnie jest tym, co irytuje Talerza, ale mi siedzi idealnie w konwencjach psychodeliczno-barretowskich, poza tym cudowne harmonie, świetny riff na rozpoczęcie, świetne dźwięki gitary przeszywające utwór w różnych niespodziewanych momentach, brawurowe skoki nastroju i poetyki... Pani Clegg na pewno jest dumna z tego utworu!

Nawiązując do dyskusji w innych miejscach: płyta Saucerful of Secrets jest w moim flojdowskim rankingu pewnie gdzieś blisko Dark Side'a, ale gdybym miał powiedzieć, którą wolę, to bez wielkiej przewagi, ale i bez wahania odpowiem, że Spodek. Bo zdecydowanie bardziej wyrywa z kapci Wink
greg66
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 28.11.2020, 15:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak jak pisałem na początku wątku o "Spodku.." Całość byłaby bardzo dobra gdyby nie... Spodek... ten utwór (świetny skądinąd) mi bardziej pasuje do kolejnej płyty PF. A gdyby zamiast "Spodka.." było coś w rodzaju numerów z pierwszej płyty to byłby to bardzo dobry psychodeliczny album.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 47, 48, 49  Następny
Strona 33 z 49

Skocz do: