Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Internetowe serwisy muzyczne
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
akond
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 17:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Paweł napisał:
Z algorytmów polecających w tym przypadku nie korzystam, ale moim zdaniem opinia (...)
- jest w ogólnym ujęciu zbyt surowa.

Ale to jest moja osobista optyka, której nikomu nie zamierzam narzucać. Jeśli komuś polecanki automatyczne się sprawdzają, to jak najbardziej niech z nich korzysta - ku własnemu pożytkowi.
.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł
epka analogowa

PostWysłany: 03.12.2020, 17:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jasna sprawa, tak to też odebrałem. Smile Podobnie jak mój wpis to tylko moje zdanie. Ja akurat rozumiem Twoją motywację, ale jednak staram się z takich algorytmów coś tam dla siebie wyciągnąć, więc na pewno bliżej mi do Bednaara i Leptira.

Innymi słowy: niech maszyny myślą za mnie - potem i tak sam przemyślę to, czy dobrze pomyślały. Wink
Powrót do góry
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 03.12.2020, 17:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Spotify traktuję jako rodzaj internetowego radia - tylko bardziej spersonalizowanego. Podobnie, jak Paweł - uważam go za narzędzie poznawcze, dużo lepsze, niż youtube. Z RYM po prostu nie korzystam - nie potrzebuję.
A skoro automatyczne polecanki czasem mi fundują takie perełki, jak wspomniany Michael Naura Quartet (było więcej takich perełek, ale w tej chwili to pamiętam), to dlaczego miałbym na nie narzekać? Wiadomo, że nie zawsze trafią w gust - ale i tak lepiej to działa, niż radiowy spiker, który wybiera płyty według własnego gustu. Oczywiście nie neguję audycji autorskich - są bardzo cenne, ale rzadziej były kompatybilne z moim gustem, niż algorytm takiego Spotify, który ma do dyspozycji historię słuchanej przeze mnie muzyki.
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 03.12.2020, 18:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rozpiszę się trochę o moich dotychczasowych doświadczeniach. Post jest podzielony na dwie części: serwisy, których główną funkcją jest prezentowanie baz danych z dyskografiami artystów oraz pozostałe serwisy związane z muzyką.

Serwisy bazodanowe

RateYourMusic

Pytanie otwierające wątek, dlaczego RYM cieszy się tutaj tak wielkim poważaniem, może być skierowane do mnie - z tego serwisu korzystam zdecydowanie najczęściej. Jako zarejestrowany użytkownik od 10,5 roku, zaglądam tam codziennie, spędzając szacunkowo ok. 90% czasu poświęcanego na wszystkich muzyczne serwisy bazodanowe. Jako największą zaletę RYM uważam jego bardzo prosty, intuicyjny i przede wszystkim pozbawiony ozdobników, wręcz archaiczny interfejs. Niestety...

Monstrualny Talerz napisał:
RYM ostatnio chyba zmienił wygląd - na gorsze, moim zdaniem gorzej to działa niż było.

W istocie, zmiana miała miejsce w ubiegłym miesiącu i wskutek niej na przykład znacznie trudniej korzysta się teraz z custom charts (zniknęły wygodne listy rozwijalne). Szkoda, oby to był koniec tych unowocześnień. Mimo tego nadal przepadam za RYM, a jako największe zalety i najbardziej praktyczne funkcjonalności mogę wskazać:
- przejrzysta struktura i podział dyskografii oraz powiązań między artystami;
- ogrom recenzji oraz rekomendacji, oczywiście różnego poziomu, ale nie brak wśród nich wielu wartościowych;
- ciekawe tematyczne listy użytkowników - niektóre z nich bywały już tutaj linkowane, więc kto sprawdzał, ten wie, jaka to przydatna sprawa;
- bardzo szerokie możliwości personalizacji, tworzenia własnych narzędzi do gromadzenia informacji czy sprawdzania różnych zestawów danych;
- łatwy i czytelny dostęp do preferencji innych użytkowników;
- spora dbałość estetyczna w zakresie formatów zapisu wszelkich nazw, tytułów etc.;
- wspomniana wcześniej sekcja kinowa.

Minusy też łatwo rzucają się w oczy, wśród nich m.in. błędy merytoryczne odnośnie dat, wydań, zawartości płyt czy wskazany wcześniej brak list wykonań/wydań danych kompozytorów muzyki poważnej.

A rankingi? Jak to i w naszych plebiscytach, wciągająca ciekawostka, lecz nie polecam kurczowo się trzymać ich wyników w wybieraniu pozycji do odsłuchów ani specjalnie przejmować się tym, jak to niektóre albumy są niedoceniane tudzież przeceniane. RYMowa społeczność w zakresie muzycznych preferencji ma swoje skrzywienia i każdy, kto dłużej obserwuje rozwój serwisu, dostrzega te specyficzne zależności Wink

Discogs

Doceniam fakt, że to prawdopodobnie najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat płyt, i zwykle właśnie w tym celu tam zaglądam - żeby coś zweryfikować. Szacuję, ze ok. 9% czasu poświęcanego na serwisy bazodanowe przebywam właśnie na Discogs, choć jeszcze się nie zarejestrowałem (generalnie nie lubię się nigdzie rejestrować). Nie korzystałem z Marketplace, a konkretne wydania sprawdzam w nielicznych przypadkach, natomiast wyszukiwanie ma swoje plusy, których RYM jest pozbawiony, m.in. po tytułach utworów czy większe obrazki z okładkami płyt, i to nie tylko przednie okładki. Minusy? Choćby wyszukiwanie po kraju wykonawcy, zupełnie zawodzi, bo wynikiem wyszukiwań jest lista wydawnictw z danego kraju, ale artystów z różnych państw.

Allmusic, Progarchives oraz inne

Tam spędzam ok. 1% czasu. Allmusic nigdy nie polubiłem, jakoś nie leży mi struktura tego serwisu. Sporadycznie zaglądam celem weryfikacji, niekiedy przypadkiem trafię na jakąś recenzję. Natomiast z ProgArchives jeszcze 10-12 lat temu korzystałem bardzo często, mniej więcej w takim stopniu, jak obecnie z RYM. Wraz z odejściem od nieustannego słuchania prog rocka ten serwis stawał się dla mnie coraz mniej przydatny. Owszem, można na nim znaleźć ciekawe recenzje czy wątki na forum, ale ograniczenie gatunkowe nie zachęca tych, którzy nie siedzą albo nie planują siedzieć głęboko w progresie. Ponadto warto brać poprawkę na rankingi, bo tam jest pełno różnych kwiatków, a oceny nawet przeciętnych czy wręcz słabych płyt bywają wywindowane do poziomu kosmicznego Smile

Serwisy nie będące płytowymi bazami danych

Last.fm

Zdaje się, że Last.fm okres świetności ma już za sobą, ale wielu wiernych użytkowników, w tym ja, wciąż z niego korzystam. Są na nim różne rankingi popularności, ale na te pokazujące wyniki całkowite nawet nie zaglądam - na nich nie znajdziemy niczego ciekawego. Można sprawdzać wykonawców uznawanych za podobnych, lecz największym atutem serwisu pozostaje dla mnie opcja budowania własnej biblioteki odsłuchów z wieloma statystykami. Często tam zaglądam, np. sprawdzając do jakiego twórcy albo jakiej płyty dawno nie wracałem, albo czego w tym albo poprzednim roku/miesiącu słuchałem najwięcej. Funkcja ta będzie jednak przydatna tylko dla tych, którzy odtwarzają muzykę na komputerze albo innym urządzeniu, pozwalającym na zapisywanie danych z plików lub z powiązanych serwisów streamingowych - słuchanie wyłącznie np. YT czy z płyt winylowych uniemożliwia automatyczne gromadzenie tego rodzaju danych. Istotnym elementem Last.fm jest również charakter społecznościowy - obecnie, w dobie FB, już nie tak silny, ale przed laty trochę ciekawych znajomości, opartych o muzyczne preferencje, za jego pomocą nawiązałem.

WhoSampled

Przede wszystkim dla tych, którzy lubią nowszą muzykę (współczesna elektronika, hip hop), serwis może okazać się bardzo przydatny. Sprawdzanie, z czego korzystali twórcy wykorzystujący sample z kawałków sprzed lat, może doprowadzić do bardzo ciekawych sugestii, szczególnie wśród wykonawców z kręgu soul/funk i pop/pop-rock. Ponadto strona prezentuje również sporo informacji na temat coverów (kto, kogo, na której płycie).

Portale streamingowe, takie jak Spotify, Tidal, Bandcamp

Dla mnie właściwie mogłyby nie istnieć, bo praktycznie nie korzystam, zwłaszcza z tych korporacyjnych. Spotify nie przetestowałem jeszcze ani razu, natomiast z Tidala słuchałem muzyki tylko kilka razy, pomimo że bezpłatny dostęp do wersji premium mam od kilku lat. Zgadzam się całkowicie ze sformułowaniem:

akond napisał:
Nienawidzę, gdy algorytmy próbują "myśleć" za mnie i narzucać mi własny "gust" (czytaj = uśrednione wyniki odsłuchowych skojarzeń innych userów).

Bandcamp wydaje się mieć zdecydowanie większą wartość, właśnie z racji prezentowania twórczości mniej znanych artystów. Tym niemniej moja niechęć do słuchania online jest na tyle spora, że tam też nie zaglądam zbyt często.
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 03.12.2020, 18:27    Temat postu: Re: Internetowe serwisy muzyczne Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:

RoryGallagher napisał:
bo tak są na RYMie

Od jakiegoś czasu ciśnie mi się na klawiaturę pytanie - dlaczego właściwie RYM cieszy się tutaj tak wielkim poważaniem?

A dlaczego by nie? To solidna i obszerna baza danych.
A głosy i gusta użytkowników to inna sprawa.

A czemu RYM? Jak mam konto na tym portalu to po co mi na innym tego typu?

gharvelt napisał:
Jako największą zaletę RYM uważam jego bardzo prosty, intuicyjny i przede wszystkim pozbawiony ozdobników, wręcz archaiczny interfejs.

O i to jest też dla mnie najważniejsze. Podobnie jak na FD, liczy się treść podana w najprostszej i najbardziej czytelnej postaci a nie np nowa samojebka Bednaara jak jedzie rowerem (przykład taki żeby nie było) na środku strony Razz
Niestety np filmweb z podobnej strony przekształcił się bardziej w serwis społecznościowo plotkarski.

gharvelt napisał:
Ponadto warto brać poprawkę na rankingi, bo tam jest pełno różnych kwiatków, a oceny nawet przeciętnych czy wręcz słabych płyt bywają wywindowane do poziomu kosmicznego Smile

Podobnie zresztą jak na RYMie Razz
Powrót do góry
gharvelt

PostWysłany: 03.12.2020, 18:44    Temat postu: Re: Internetowe serwisy muzyczne Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gacek napisał:
gharvelt napisał:
Ponadto warto brać poprawkę na rankingi, bo tam jest pełno różnych kwiatków, a oceny nawet przeciętnych czy wręcz słabych płyt bywają wywindowane do poziomu kosmicznego Smile

Podobnie zresztą jak na RYMie Razz

Tak, na RYM też się zdarzają co najmniej dziwne rezultaty - zresztą wspomniałem o tym, że społeczność RYMowa ma swoje charakterystyczne tendencje w ocenianiu. Jednak skala takich incydentów jest znacznie mniejsza, co wynika m.in. z różnicy w rankingowych algorytmach: na ProgArchives w rankingach ogólnych (np. TOP rocznika) w ścisłej czołówce może wylądować album z niewielką ilość głosów, ale z bardzo wysoką średnią, podczas gdy system RYMowy jest lepiej skonstruowany i pokazuje od razu wyniki odpowiednio zważone.
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 03.12.2020, 18:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RYM to większy i bardziej rozbudowany serwis, który spełnia swoją rolę a że ludzie głosują jak głosują to kwestia ich gustu i tyle.
Różnych rzeczy ludzie słuchają, może w innych krajach jacyś podrzędni madafakersi są mega znani a ja się skrobię po głowie co to jest i wydaje mi się że znam hip hop bo słuchałem go przecież 10 lat temu. Wszystko się zmienia.
Zresztą sprawdzałem kiedyś z ciekawości jakieś irlandzie pseudo gwiazdki, które tam podobno do zarżnięcia katują rozgłośnie a na RYMie mają po kilkaset głosów. Wszystko zależy od wielu czynników.
Tym nie mniej oceny niektórych płyt bywają śmieszne.

Z PA zauważyłem jeszcze w dawniejszych czasach że zmienili jakiś algorytm bo około top 50 było zabetonowane na amen a później coraz wyżej się pojawiały różne "nowe" rzeczy. Przyznam że było to bez sensu trochę bo płyty co miały powiedzmy 50 głosów były wyżej niż niektóre dobrze znane klasyki ale miało to też plus w postaci pewnej roli poznawczej. Jakby zawsze był tylko beton to by człowiek się mniej interesował nowościami.
Powrót do góry
akond
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 21:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Discogs

Doceniam fakt, że to prawdopodobnie najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat płyt, i zwykle właśnie w tym celu tam zaglądam - żeby coś zweryfikować. (...).
Nie korzystałem z Marketplace, a konkretne wydania sprawdzam w nielicznych przypadkach, natomiast wyszukiwanie ma swoje plusy, których RYM jest pozbawiony, m.in. po tytułach utworów (...)

Możliwość utrzymywania listy zakupowej, sprawdzania na bieżąco ofert i dokonywanie zakupów za pośrednictwem platformy jest dla mnie kluczowa - to sprawia, że discogs jest czymś więcej niż serwisem czysto dyskograficznym.

Wyszukiwarka w discogs jest niezwykle użyteczna ze względu na elastyczność kryteriów - wystarczy podać np. fragment nazwy/nazwiska artysty i tytułu płyty, i natychmiast dostajemy podpowiedź z wszystkimi znalezionymi dopasowaniami. Jak się nabierze wprawy, to do celu dociera się błyskawicznie.

gharvelt napisał:
Minusy? Choćby wyszukiwanie po kraju wykonawcy, zupełnie zawodzi, bo wynikiem wyszukiwań jest lista wydawnictw z danego kraju, ale artystów z różnych państw.

Tak, z tym się zgodzę. Jeżeli na RYM działa to lepiej (sprawdzę), to pewnie z tej funkcji zacznę korzystać.
.
Powrót do góry
akond
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 21:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Jako największą zaletę RYM uważam jego bardzo prosty, intuicyjny i przede wszystkim pozbawiony ozdobników, wręcz archaiczny interfejs.

Lubię archaiczne interfejsy, ale intuicja intuicji nierówna - nie mając wprawy w korzystaniu, nie wszystko w RYM jest dla mnie przejrzyste.
.

gharvelt napisał:
- bardzo szerokie możliwości personalizacji, tworzenia własnych narzędzi do gromadzenia informacji czy sprawdzania różnych zestawów danych;

To zawsze cenię wysoko, muszę poćwiczyć, jak rzecz wygląda i na ile byłaby dla mnie użyteczna. Dzięki za podpowiedź.
.
Powrót do góry
akond
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 21:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Bandcamp wydaje się mieć zdecydowanie większą wartość, właśnie z racji prezentowania twórczości mniej znanych artystów.

Tu znowu zwrócę uwagę na aspekt handlowy - Bandcamp służy również jako platforma zakupu muzyki (zarówno w formie cyfrowej, jak i na nośnikach fizycznych), i to wyjątkowo uczciwa wobec artystów i wytwórni.

Dodatkowo od czasu wybuchu epidemii serwis uruchomił tzw. Bandcamp Fridays - w pierwszy piątek miesiąca wszystkie dokonane w serwisie płatności są W CAŁOŚCI, bez potrącania marży, przekazywane muzykom lub ich wydawcom.

Najbliższa taka okazja bezpośredniego wsparcia artystów JUŻ JUTRO - polecam.
.
Powrót do góry
gharvelt

PostWysłany: 03.12.2020, 21:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
gharvelt napisał:
Minusy? Choćby wyszukiwanie po kraju wykonawcy, zupełnie zawodzi, bo wynikiem wyszukiwań jest lista wydawnictw z danego kraju, ale artystów z różnych państw.

Tak, z tym się zgodzę. Jeżeli na RYM działa to lepiej (sprawdzę), to pewnie z tej funkcji zacznę korzystać.

Lepiej, chociaż też zdarzają się pewne zaburzenia - dotyczy to zwłaszcza artystów urodzonych w innym kraju, niż faktyczna narodowość/obywatelstwo, albo w miejscowości, która zmieniła przynależność państwową. Przykładowo, wyszukując listę najwyżej ocenianych polskich płyt z roku 1981 na 6. pozycji figuruje... "On the Way to the Peak of Normal" Holgera Czukaya Smile Nie mam nic przeciwko temu, żeby Czukay okazał się Polakiem, ale cóż, to akurat prawdą nie jest - zgadza się jednak fakt, iż urodził się w Gdańsku i po tym RYM sklasyfikował go w ten sposób. Można natrafić na podobne błędy, aczkolwiek skala ich występowania nie wydaje mi się zbyt wielka.
akond
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.12.2020, 21:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
Vivaldi - Four Seasons - i tu rozpiska wykonań (z osobnymi punktami za samo dzieło i za jego interpretację)

Do takich celów mogę podpowiedzieć jeden z najlepszych sklepów internetowych z muzyką poważną - Presto Classical.

Tak to wygląda w przypadku Le Quattro Staggioni:
https://www.prestomusic.com/classical/works/59139--vivaldi-the-four-seasons/browse

Rekomendacje jak to rekomendacje - są subiektywne i bywają dyskusyjne. Ale zdecydowana większość pozycji ma udostępnione sample do odsłuchu (minutowe fragmenty poszczególnych ścieżek), więc można sprawdzić własnymi uszami. A ewentualnego zakupu można dokonać u nich (w przypadku promocji są to często oferty korzystniejsze niż w Polsce, nawet doliczając koszty wysyłki) lub szukać w dowolnym innym, dogodnym dla siebie miejscu.

Ograniczeniem jest oczywiście to, że sklep prezentuje tylko albumy, które pozostają dostępne w katalogach dystrybutorów. Ale ofertę ma niezwykle obszerną, obejmującą prawie wszystkie nagrania funkcjonujące aktualnie w obiegu międzynarodowym.

Aha, sklep ma też dział jazzowy - ale już nie tak wystrzałowy, jak klasyczny.
.
Powrót do góry
Crazy
album CD

PostWysłany: 03.12.2020, 22:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Dodatkowo od czasu wybuchu epidemii serwis uruchomił tzw. Bandcamp Fridays - w pierwszy piątek miesiąca wszystkie dokonane w serwisie płatności są W CAŁOŚCI, bez potrącania marży, przekazywane muzykom lub ich wydawcom.

O, nie wiedziałem! Dzięki za info, postaram się skorzystać.
Bednaar

PostWysłany: 04.12.2020, 09:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:

Last.fm

Zdaje się, że Last.fm okres świetności ma już za sobą, ale wielu wiernych użytkowników, w tym ja, wciąż z niego korzystam. Są na nim różne rankingi popularności, ale na te pokazujące wyniki całkowite nawet nie zaglądam - na nich nie znajdziemy niczego ciekawego. Można sprawdzać wykonawców uznawanych za podobnych, lecz największym atutem serwisu pozostaje dla mnie opcja budowania własnej biblioteki odsłuchów z wieloma statystykami. Często tam zaglądam, np. sprawdzając do jakiego twórcy albo jakiej płyty dawno nie wracałem, albo czego w tym albo poprzednim roku/miesiącu słuchałem najwięcej. Funkcja ta będzie jednak przydatna tylko dla tych, którzy odtwarzają muzykę na komputerze albo innym urządzeniu, pozwalającym na zapisywanie danych z plików lub z powiązanych serwisów streamingowych - słuchanie wyłącznie np. YT czy z płyt winylowych uniemożliwia automatyczne gromadzenie tego rodzaju danych. Istotnym elementem Last.fm jest również charakter społecznościowy - obecnie, w dobie FB, już nie tak silny, ale przed laty trochę ciekawych znajomości, opartych o muzyczne preferencje, za jego pomocą nawiązałem.

Swego czasu obraziłem się na last.fm. Na początku było ok: darmowe konto, możliwość scrobblowania tego, co akurat słuchamy za pośrednictwem foobara czy Winampa, a dodatkowe bonusy w przypadku konta płatnego (np. wyłączenie reklam). Niestety stwierdzono, że w bannery reklamowe klikają tylko użytkownicy z USA, Niemiec, UK i Japonii i tylko oni mogli od jakiegoś czasu korzystać z radia internetowego za darmo. Reszta świata musiałaby wykupić konto płatne, by korzystać np. z radia wykonawcy czy tagu. Często w pracy słuchałem np. radia tagu ECM, w tym momencie zostałem pozbawiony takiego radia, ale mniej więcej w tym okresie powstało Spotify i tam się przeniosłem. Bandcamp też jest ok, ale ma ograniczoną ofertę wykonawców.
Wiem, że można było obejść tę zasadę w last.fm: wyszukiwałem serwer proxy np. w Niemczech i wtedy miałem darmowe radio. Ale co jakiś czas te serwery wyłączano i musiałem szukać nowego. Zresztą nie podobało mi się ich podejście: podział świata na "lepszych" i "gorszych".
Leptir

PostWysłany: 04.12.2020, 11:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o rekomendowane nagrania dzieł klasycznych, to mogę polecić stronę brytyjskiego pisma Gramophone. Z reguły znają się tam na rzeczy i polecają kilka, a czasem nawet kilkanaście różnych nagrań. W przeszłości korzystałem z ich rekomendacji i raczej się nie zawiodłem.
Przykładowo jeśli chodzi o Koncert skrzypcowy Czajkowskiego to wygląda tak:
https://www.gramophone.co.uk/features/article/tchaikovsky-s-violin-concerto-recommended-recordings
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

Skocz do: