Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o języku
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 29.08.2017, 12:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trzeba mi było przespanej nocy, żeby rozkminić Very Happy
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 30.09.2017, 21:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Windmill napisał:
desperackie wypomnienia, ze źle odmieniłem przez przypadek, bo na tyle co piszę, taka uwaga przypomina gromienie za połknięty przecinek, bądź literówkę)

Wyjaśnijmy to sobie raz i mam nadzieję, że na zawsze.
Nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek na FD w takim stopniu jak Ty strofował użytkowników za błędy. A skoro tak się wychylasz, to sam się jednocześnie wystawiasz. Błędy popełnia każdy, ja także, o czym kilkukrotnie informowali mnie koledzy z forum w bardziej lub mniej oficjalny sposób. Nikt z nas nie ma ambicji bycia gramatycznym i ortograficznym guru, ale jeśli sam chcesz w taką rolę wchodzić, to sam bądź na taką krytykę gotowy. Chyba, że odpowiada Ci moralność Kalego?
Postanowiłem, że wejdę na Twojego bloga i będę czytał go tak długo, aż natrafię na jakikolwiek błąd. I musiałem skończyć po pierwszej recenzji. Powinienem nawet skończyć po pierwszej linijce, ale postanowiłem podejść do zadania życzliwie i nie czepiać się dziwnych czudzysłowów oraz braku spacji po kropce (a krytyka niewłaściwego użycia spacji w pobliżu znaków interpunkcyjnych pojawiła się stosunkowo szybko od Twojego powrotu na forum - czyli sam uczysz innych chętnie, ale jak ktoś uczy Ciebie, to już desperacja) - to nie jedyne błędy w Twoim tekście, możesz wierzyć, że są tam gorsze byki. Nieszczególnie interesuje mnie to, jak piszesz i jakie błędy robisz, ale zawsze będę się sprzeciwiał zachowaniu, w którym będziesz widział drzazgę w oku swego brata, a ciąg dalszy potrafisz sobie z pewnością dopowiedzieć sam. Doskonalenie najlepiej zaczynać siebie. Na koniec wyrażę jeszcze tylko nadzieję, że uda Ci się nie pomylić chronologi wydarzeń oraz odróżnisz co jest akcją, a co reakcją. Ostatni raz wchodzę z Tobą w polemikę, każda kolejna sekunda na nią poświęcona będzie dla mnie czasem straconym, którego nigdy nie odzyskam. Zrób z tą wiedzą to, co uznasz za stosowne. Powodzenia!
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 01.10.2017, 18:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Klasyczny przykład na porzekadło: "Cudze widzi dobrze pod lasem, a swego nie widzi pod nosem". Od lat znany z pouczania i z wtrącania się, na ogół tendencyjnego, z pomijaniem niewygodnych argumentów. Jednym wytyka drobiazgi, ewidentnie uczynione przypadkowo, innym byków z premedytacją za nic w świecie nie wypomni. Pierwszy kazałby zażyć Sokratesowi cykutę. Dlatego nawet nie będę silił się na jakąkolwiek ripostę. Very Happy

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Włodek
epka kompaktowa

PostWysłany: 03.10.2017, 10:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wujek Staszek Mistrz Ciętej Riposty
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 02.10.2019, 13:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sprawa Jimi Hendrixa
Sprawa jest taka i dotyczy Jimi Hendrixa, a powinna dotyczyć Jimiego Hendrixa (lub Hendriksa). Dotyczy także Van Morrissona, a powinna dotyczyć Vana. Dotyczy także Natkinkola, ale może chodzi o nadkola? Bo chyba nie o Nata Kinga Cole`a Question
Tak sobie marudzę, ale mnie wkurza, szczególnie u "ludzi mediów", ten brak ochoty do odmiany wszystkich członów imienia i nazwiska. Faktycznie, trzeba się trochę wysilić, ale sądzę, że warto. Z szacunku do człowieka i do siebie.
Czuwaj Exclamation
zlatan
epka kompaktowa

PostWysłany: 02.10.2019, 13:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy sprawa będzie także dotyczyć Loua (Louego?) Reeda i Joego Cockera? Jakkolwiek zgadzam się z odmianą imienia Hendriksa, to jednak nie każdą nazwę da się odmienić, żeby "jakoś brzmiała".
Powrót do góry
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 02.10.2019, 13:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z góry przepraszam w takim razie - pewnie popełniam i będę popełniać błędy, gdyż jestem umysł ścisły i miałem dość marne oceny z języka polskiego. Oczywiście jestem świadom swoich ograniczeń i nie będę się obrażać, jeżeli ktoś wytknie mi błędy natury lingwistycznej Smile
B.J.

PostWysłany: 02.10.2019, 16:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

zlatan napisał:
Czy sprawa będzie także dotyczyć Loua (Louego?) Reeda i Joego Cockera? Jakkolwiek zgadzam się z odmianą imienia Hendriksa, to jednak nie każdą nazwę da się odmienić, żeby "jakoś brzmiała".

Słusznie. Dlatego w powyższym przypadku sprawa dotyczy tylko Joego.
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 02.10.2019, 18:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. napisał:
Sprawa Jimi Hendrixa
Sprawa jest taka i dotyczy Jimi Hendrixa, a powinna dotyczyć Jimiego Hendrixa (lub Hendriksa). Dotyczy także Van Morrissona, a powinna dotyczyć Vana.

A mnie wnerwia to spolszczanie wszystkiego na silę. Może i poprawnie w mniemaniu np. prof. Miodka, ale brzmi to przaśnie. W podobny sposób irytuje mnie "amerykanizacja" wymowy pewnych nazw, imion greckich bogów i herosów oraz postaci historycznych.
Np. Levis - liwajs, Zeus - zijus, Achilles - akillis, Leonidas - lionajdas, Cezar - sizar itp. To jest brak szacunku do greckiej klasyki, do historii itd.
Powrót do góry
[Rad nierad]
epka kompaktowa

PostWysłany: 02.10.2019, 18:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czytałem z przyjemnością. Smile

Preferuję pisownię Hendrixa, bo jest bliższa oryginalnemu zapisowi nazwiska (jedynie miejscownik przez ks), czyli... więcej Hendrixa w Hendriksie.
B.J.

PostWysłany: 02.10.2019, 18:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

crescent napisał:
(...) spolszczanie wszystkiego na silę.

Spolszczaniem to byłby Dżymi albo Kreszyn. A odmiana przez przypadki faktycznie bywa siłowa.
Ale czasem bywa zabawnie, np. jak się spróbuje odmienić Hugh Masekelę. Szczególnie imię. Przytoczony wcześnie Lou też daje radę. Smile
Tych imion akurat (ponoć) poprawnie jest nie odmieniać.
zlatan
epka kompaktowa

PostWysłany: 02.10.2019, 18:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

[Rad nierad] napisał:
Preferuję pisownię Hendrixa, bo jest bliższa oryginalnemu zapisowi nazwiska (jedynie miejscownik przez ks), czyli... więcej Hendrixa w Hendriksie.

A ja jednak "Hendriksa", bo to jest konsekwentne względem tego, że pisze się np. "Metalliki", a nie "Metallici". Ot, poważne problemy Smile
Powrót do góry
[Rad nierad]
epka kompaktowa

PostWysłany: 02.10.2019, 18:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

[Rad nierad] napisał:
(jedynie miejscownik przez ks)

No i wołacz też! Zupełnie o nim zapomniałem...
[Rad nierad]
epka kompaktowa

PostWysłany: 02.10.2019, 18:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

zlatan napisał:
[Rad nierad] napisał:

A ja jednak "Hendriksa", bo to jest konsekwentne względem tego, że pisze się np. "Metalliki", a nie "Metallici". Ot, poważne problemy Smile

To dwie zupełnie różne nazwy i dwa różne wzorce odmiany (którym w dodatku nazwy próbują się po swojemu "wymknąć").
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 02.10.2019, 18:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie kojarzę żadnego Jimiego Hendriksa, natomiast Jimiego Hendrixa owszem, słuchałem nie raz Cool Unikanie deklinacji oczywiście razi okropnie, choć pewnie nie wszystkich - u niektórych zwrócenie uwagi w tym względzie wywołuje nietypowe reakcje, tak jak to było w klasycznej już anegdocie.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 8 z 9

Skocz do: