Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przy muzyce o języku
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Geminiman
Guest

PostPosted: 05.07.2014, 14:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Od kilku miesięcy czuję prawdziwą niechęć oraz obrzydzenie do języka angielskiego. Wszystko przez jego wszechobecność oraz nachalność. Ja już nie jestem w stanie słuchać jakichkolwiek piosenek z angielskim tekstem. Powiedzcie mi, czy ze mną jest wszystko w porządku, bo sam zaczynam w to wątpić.
Back to top
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 05.07.2014, 17:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Owszem, jesteśmy nieustannie indoktrynowani angielszczyzną, i to najczęściej taką dość prymitywną, w dodatku spolszczoną. Do pewnego momentu jest to zabawne, ale jak w każdym przypadku - co za dużo to niezdrowo.

Natomiast przenoszenie tego uczucia przesytu na teksty anglojęzycznych piosenek nie wydaje mi się dobrym objawem. Sądzę, że należy sobie postawić granicę pomiędzy epatowaniem "polgliszem", a kulturą języka angielskiego - to dwie różne rzeczy.
View user's profile Send private message
Tarkus
box

PostPosted: 06.07.2014, 23:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Geminiman wrote:
Od kilku miesięcy czuję prawdziwą niechęć oraz obrzydzenie do języka angielskiego. Wszystko przez jego wszechobecność oraz nachalność. Ja już nie jestem w stanie słuchać jakichkolwiek piosenek z angielskim tekstem. Powiedzcie mi, czy ze mną jest wszystko w porządku, bo sam zaczynam w to wątpić.

Nie.
View user's profile Send private message Visit poster's website
Geminiman
Guest

PostPosted: 04.09.2014, 10:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czy według was jest sens nauki języka węgierskiego? Jak wiecie ten język nie należy do rodziny języków indoeuropejskich, tylko uralskich. Węgierski należy do języków ugrofińskich, wchodzących w skład uralskiej rodziny języków. Jak zobaczyłem jakiś tekst po węgiersku, to nie byłem w stanie tego zrozumieć, ponieważ słowa w tym języku nie przypominają mi żadnego innego języka. Wydaje mi się, że nauka węgierskiego powinna być raczej niezobowiązującym hobby, niż czymś co należy traktować poważnie. Uralska rodzina języków to coś zupełnie innego niż indoeuropejska rodzina językowa, a węgierskiego używa się praktycznie tylko na Węgrzech.
Back to top
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 04.09.2014, 10:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czy według Ciebie jest sens uczenia się języka baskijskiego? Ten język (euskera) nie należy do rodziny języków indoeuropejskich, wykazuje pewne zbieżności z niektórymi językami kaukaskimi, ale do tej pory nie ustalono przekonującej teorii jego pochodzenia. Jest on używany praktycznie wyłącznie przez Basków, których jest ok. 10 milionów. Baskowie to ciekawa grupa etniczna, między innymi dlatego, że wśród nich prawie nie występuje gen grupy krwi B, natomiast częstość występowania grupy krwi 0 jest najwyższa w Europie. Poza tym mają dwa kluby piłkarskie liczące się w Lidze Hiszpańskiej - Real Sociedad z San Sebastian i Athletic Bilbao - ten ostatni nawet awansował do Ligi Mistrzów, pomimo faktu, że wszyscy jego piłkarze muszą mieć pochodzenie baskijskie.
Geminiman
Guest

PostPosted: 04.09.2014, 10:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Polecam wam pewien artykuł do przeczytania, który ukazał się w 2009 roku.
http://tygodnik.onet.pl/swiat/poza-konkurencja/nt8pc
Back to top
afterc
remaster

PostPosted: 04.09.2014, 10:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Czy według Ciebie...

Opinia jego ojca jest niemniej istotna Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Tarkus
box

PostPosted: 05.09.2014, 23:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Z Baskami jest w sumie zabawna sprawa. Gdyby pozwolono im utworzyć oficjalną reprezentację piłkarską, to podejrzewam, że byliby etatowymi uczestnikami ME i MŚ. Przynajmniej biorąc pod uwagę tych, którzy grają obecnie. W nieoficjalnych meczach reprezentacja Kraju Basków ma na rozkładzie bodajże Niemców.
Geminiman
Guest

PostPosted: 25.09.2014, 20:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dla Francuzów język ojczysty jest jednym z najcenniejszych dóbr narodowych. Mieszkańcy Francji odczuwają wielką niechęć do języka angielskiego, oraz nie mogą się pogodzić z jego globalną dominacją. Dlatego w kraju bagietek od ponad 20 lat obowiązuje tzw. Prawo Toubona, które otacza język francuski specjalną ochroną i nakazuje np: by wszystkie wydawane we Francji filmy i gry, miały pełny francuski dubbing. Innym zadaniem Prawa Toubona jest tworzenie francuskich słów, zastępujących angielskie nazwy. Pamiętacie może jak w wakacje 2003 roku, we Francji termin e-mail miał zostać zastąpiony słowem courriel. Podobnie było z wyrażeniem spam, który został nazwany pourriel. Ponadto, jeśli francuski piosenkarz chce zacząć zagraniczną karierę, najpierw musi odnieść sukces w ojczyźnie, czyli śpiewać po francusku.
Back to top
kośmin
maxi-singel analogowy

PostPosted: 25.09.2014, 21:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

z 1000 lat temu byli Francuzi blisko, by wprowadzić na stałe francuski na wyspy i problemu by nie było Smile
Back to top
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 25.09.2014, 21:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ale im się nie udało. I dobrze - hard'n'heavy po francusku brzmi nieco ... hm... specyficznie.

http://artrock.pl/
Back to top
Tarkus
box

PostPosted: 25.09.2014, 23:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Poza tym rdzenni Francuzi niestety to przeważnie ciężkie buce.
Freefall
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 25.09.2014, 23:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tarkus wrote:

Hmm, ciekawe czy Stefan (Antiga) jest ciężkim bucem. Robi dość sympatyczne wrażenie Question
Back to top
kośmin
maxi-singel analogowy

PostPosted: 25.09.2014, 23:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Freefall wrote:
Tarkus wrote:

Hmm, ciekawe czy Stefan (Antiga) jest ciężkim bucem. Robi dość sympatyczne wrażenie Question

to prawie Polak Wink
Back to top
Tarkus
box

PostPosted: 26.09.2014, 00:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Freefallowi polecam zwrócenie uwagi na słówko "przeważnie" Smile Co nie zmienia mojej opinii tej nacji in gremio.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 5 of 7

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum