Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o filmie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 138, 139, 140, 141, 142  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 05.07.2019, 17:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jack Strong (2014) – Władysław Pasikowski.

Nie jestem fanem filmów tego reżysera, ale ten jest naprawdę zupełnie niezły. Po prostu – dobrze się go ogląda, a przecież chyba właśnie tak powinno być w przypadku tego typu filmów. Mogło być nawet lepiej, gdyby autor bardziej przyłożył się do faktografii i tak bardzo nie eksponował swoich poglądów. Pułkownik Ryszard Kukliński to skomplikowana postać, ponadto bardzo kontrowersyjna, dlatego, moim zdaniem, lepiej byłoby, gdyby Pasikowski z większym dystansem podszedł do tematu i ostateczną ocenę pozostawił widzom. Podchodząc dość selektywnie do faktów (pomijał te niewygodne dla pułkownika), niepotrzebnie sprawił, że film niebezpiecznie grawituje w stronę hagiografii. Żadną miarą nie jestem przeciwnikiem Kuklińskiego, jednak uważam, że cała ta sprawa jest bardzo skomplikowana i daleka od jednoznaczności, dlatego w filmie Pasikowskiego razi mnie to manichejskie podejście do zagadnienia. Temat jest bardzo nośny, można było go pogłębić, przedstawić w ciekawy sposób dylematy ludzi z kręgów LWP czasów PRL-u, tymczasem powstał bardzo solidnie zrealizowany film o superbohaterze. Tylko tyle i aż tyle. Gdzieś przeczytałem, że film spodoba się tym, którym nie przypadł do gustu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. Rzecz jasna chodzi o wymowę polityczną. O ile film Wajdy był wersją historii a la „GW”, PO, czy też szerzej, „republiki okrągłostołowej”, to film Pasikowskiego wpisuje się świetnie w wizję polityki historycznej polskiej prawicy. Wolałbym jednak oglądnąć coś jeszcze innego. Film, który nie będzie wchodził w d… określonym środowiskom politycznym, jednocześnie postponując ich oponentów, rzetelnie i, w miarę możliwości, obiektywnie traktował faktografię, nienarzucający nachalnie wizji dziejów.

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Przypomniałem sobie wczoraj ostatnie ogniwo „trylogii paranoicznej” Johna Frankenheimera:

Twarze na sprzedaż (1966)

Mocne kino, które nadal trzyma w napięciu. Nie zdradzę fabuły, zaręczam że jest intrygująca. Przypomnę, że dwa wcześniejsze filmy to również szacowne klasyki: „Przeżyliśmy wojnę” (1962) i „Siedem dni w maju” (1964). Frankenheimer do 1966 roku trzymał bardzo wysoki poziom. Warto wspomnieć jeszcze o innych jego czołowych osiągnięciach z tego okresu: „Ptasznik z Alcatraz” (1962), „Pociąg” (1964). Później niestety shollywoodział. Polecam kinomanom, którzy lubią filmy z lat 60. - dla nich to jazda obowiązkowa, podejrzewam, że większość z nich już pewnie znają.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Białystok
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 05.07.2019, 22:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja jednak wolę Psy bo Jack Strong to ot obejrzałem i tyle.

Gdzieś ostatnio czytałem że u nas w kulturze jest podział: dobry gatunek i zły gatunek i Psy mają tego pecha że są w tym złym .... Wink
Monstrualny Talerz
longplay

PostWysłany: 08.07.2019, 08:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Milczenie (2016) - Martin Scorsese

Mocne, kurde, mocne. Film, który winni zobaczyć wszyscy w ramach pokuty za głupkowaty "Kler". Tematyka total chrześcijańska, najtrudniejsze pytania, o sens wiary, męczeństwa, ludzkich postaw, o milczenie Boga. Wiele trudnych, wręcz bolących scen. Łatwych odpowiedzi brak.

Na pewno warto zobaczyć, a potem dzień lub dwa spędzić na modlitwie, poście i rozmyślaniach.

P.S. A jeszcze to wszystko w kontekście poprzedniego "Wilka z Wall Street"....
Powrót do góry
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 08.07.2019, 09:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przed "Milczeniem" Scorsese nakręcił jeszcze krótkometrażowy "The Audition" i dokumentalny "The 50 Year Argument". To tak na marginesie.
A na czym polega ta głupkowatość "Kleru"? I to tak wielka, że za samo obejrzenie winni jesteśmy pokutę?
Monstrualny Talerz
longplay

PostWysłany: 08.07.2019, 09:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
Przed "Milczeniem" Scorsese nakręcił jeszcze krótkometrażowy "The Audition" i dokumentalny "The 50 Year Argument". To tak na marginesie.
A na czym polega ta głupkowatość "Kleru"? I to tak wielka, że za samo obejrzenie winni jesteśmy pokutę?

To trzeba właśnie obejrzeć i "Kler" i "Milczenie", bo to jest mniej więcej poziom David Podsiadło vs Dead Can Dance.

Głupkowatość "Kleru" polega na tym, że jego reżyser zupełnie nie rozumie/nie czuje tego że część osób może rzeczywiście wierzyć oraz, że życie ludzkie można pokazać w sposób metafizyczny przez pryzmat Ewangelii - zwłaszcza jeśli idzie o osoby, które choć trochę w życiu wierzą/wierzyły/mama kazała im wierzyć i jednak czasami odczuwają, że rzeczywistość (a może wiara) nie bywa zero jedynkowa.

To trochę tak jak ja bym zrobił film o piłce nożnej, której nie cierpię jako emanacji skrajnej komercji, propagandy, przekrętów i reklamy i ani przez sekundę nie wspomniał o miłości, którą kibice rzeczywiście do piłki mają. Np. w Piłkarskim Pokerze były pokazane te wszystkie mega machloje, ale jednocześnie była pokazana i taka zwykła, czysta miłość do piłki.
Powrót do góry
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 08.07.2019, 09:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale w Klerze to wszystko jest.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 08.07.2019, 10:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:

Głupkowatość "Kleru" polega na tym, że jego reżyser zupełnie nie rozumie/nie czuje tego że część osób może rzeczywiście wierzyć oraz, że życie ludzkie można pokazać w sposób metafizyczny przez pryzmat Ewangelii - zwłaszcza jeśli idzie o osoby, które choć trochę w życiu wierzą/wierzyły/mama kazała im wierzyć i jednak czasami odczuwają, że rzeczywistość (a może wiara) nie bywa zero jedynkowa.

O moim stosunku do filmu "Kler" już tutaj parokrotnie pisałem i nie chcę się powtarzać. Mam nieodparte wrażenie, że tego filmu po prostu nie oglądałeś, albo oglądałeś go ze skrajnie negatywnym nastawieniem. W każdym bądź razie ostatnie co można o nim powiedzieć to, że jest zero-jedynkowy i że nie pokazuje, że można wierzyć i postrzegać świat przez pryzmat wiary. Jedna z najważniejszych postaci w tym filmie jest człowiekiem głęboko wierzącym, który zresztą poświęca się w imię tejże wiary. Zresztą cały film można interpretować jako próbę pokazania jak bardzo Kościół oddalił się od Ewangelii i jak bardzo potrzebny jest mu (i nam wszystkim) powrót do przesłania Chrystusa.
Maciek

PostWysłany: 08.07.2019, 10:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zabiorę głos jako osoba wierząca (jednak bardziej identyfikująca się z Chrześcijaństwem niż religią katolicką, a szczególnie jej polską wariacją), na której Kler zrobił ogromne wrażenie (pozytywne, choć mam problem z tym, żeby w kontekście przedstawionej historii pisać o nim, że mi się podobał). To w żadnym wypadku nie jest zerojedynkowy film, natomiast przeraża mnie zawsze jego zerojedynkowy odbiór (kto nie z nami, ten przeciwko). Na szczęście wielu wierzącym osobom, choć bardziej tym z dołów, pokora i autorefleksja nie jest obca. I nie mylmy filmu o klerze czy strukturze z filmem o wierze czy wartościach jednostki oddolnej.
Monstrualny Talerz
longplay

PostWysłany: 08.07.2019, 10:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akurat jestem po dwudniowym weselu, gdzie sporo się nasłuchałem discopolo i różnych wiejskich opowieści antyklekrykalnych, co było wspaniałą lekcją pozostawania w stanie Zen, a doskonalą odtrutką okazał się film "Milczenie".

Mam takiego bardzo fajnego kolegę, którego dość lubię, ale nie lubię spłycania tematów, które prezentuje. Spotykamy się w Boże Ciało. Ja byłem po miłej procesji z rodziną, gdzie spotkaliśmy się ze znajomymi, przeszliśmy się po mieście i zjedliśmy potem lody i było bardzo miło. A ten od razu wyjeżdża, że widział tych pie...onych czarnych, i musiał stać w korku przez tych poje...ców, no i w ogóle, że czemu jeszcze ich nie pozamykali, przecież powszechnie wiadomo, że wszystko to złodzieje i pedofile, i się tak nakręca. I że tyle pieniędzy nakradli z Państwa. No więc się pytam, skoro wie o tych sprawach, że wszyscy, to dlaczego nie idzie na policję i po prostu nie złoży zeznań. No i się zdenerwował, że jestem głupi i nic nie rozumiem. A potem wrzucił wypalonego peta do pięknego stawu i sobie poszedł, a ja wlazłem do wody i tego peta wyciągnąłem. Taka historia z życia lokalnych chrześcijan Wink
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 08.07.2019, 10:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z jednej strony ten Zen, a z drugiej ta zerojedynkowość. Przecież podobnych historii, w których raz jeden beton wyrzucił papierek, a raz drugi poleciał jednym z siedmiu grzechów można tworzyć niezliczone ilości. Tylko co z nich wyniknie? Że jak pijak, to złodziej?
Leptir

PostWysłany: 08.07.2019, 10:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Talerzu - Przykro mi, ale Twoje wpisy coraz bardziej przypominają zwykły trolling. Nie rozumiem tego, bo przecież potrafisz też pisać interesująco o muzyce i innych tematach. Usiłujesz prowokować, żeby była tutaj jakaś pyskówka? Cieszyło by Cię to?
Monstrualny Talerz
longplay

PostWysłany: 08.07.2019, 12:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptirze, mi z kolei przykro, że tak odbierasz moje wpisy, ale być może z drugiej strony takie właśnie są, rzeczywistość nie jest zerojedynkowa. Moją intencją było jedynie polecenie filmu "Milczenie", który wywarł na mnie spore wrażenie, w przeciwieństwie do filmu "Kler", który uważam za kiepski, niezależnie od tematyki, którą prezentuje.

Granica trollowania jest cienka. Czytam na wikipedii: "Termin troll bywa nadużywany na dyskusyjnych forach internetowych. Niektóre osoby mianem tym określają dyskutanta, który przedstawia zagadnienia dla kogoś niewygodne lub za trudne do merytorycznego, szerszego omówienia. Nie każda bowiem kontrowersyjna, poruszająca trudne zagadnienia i mogąca kogoś bulwersować wypowiedź jest formą trollingu."
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 08.07.2019, 12:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Talerzu

1. Do polecania filmu "Milczenie" nie jest potrzebne przeciwstawianie go innemu filmowi.
2. Określając jakiś film jako "głupkowaty" wypadałoby to określenie uzasadnić. Szczególnie jeżeli przy tym sugerujesz jego widzom pokutę za oglądanie.
3. W dyskusji należy odnosić się do argumentów dyskutantów, a nie snuć pouczającą historyjkę dla dzieci ze szkółki niedzielnej. W przeciwnym wypadku można zostać posądzonym o trollowanie.
Monstrualny Talerz
longplay

PostWysłany: 08.07.2019, 13:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
Talerzu

1. Do polecania filmu "Milczenie" nie jest potrzebne przeciwstawianie go innemu filmowi.

Moim zdaniem jest, w sytuacji gdy furorę robi film "Kler" o tematyce kościelno-religijnej (co przekłada się na powszechnie toczone dyskusje), a jakichś wielkich dyskusji o filmie "Milczenie" sobie nie przypominam. Wiele osób, także mocno religijnych "Kler" oglądały i nie wiem, czy to dobrze zrobiło ich
a) wierze
b) poczuciu estetyki wynikającym z obcowania z kulturą
dla przeciwwagi warto więc polecić film, który... no po prostu warto polecić. Bo "Kleru" nie polecam nikomu.

Leptir napisał:

2. Określając jakiś film jako "głupkowaty" wypadałoby to określenie uzasadnić. Szczególnie jeżeli przy tym sugerujesz jego widzom pokutę za jego oglądanie.

Dyskusja o "Klerze" już się toczyła. Mój główny zarzut wobec tego filmu jest taki, że pokazuje on wyłącznie wycinek rzeczywistości z pozycji skrajnie antyklerykalnych, przy czym byłoby to znośne, gdyby powstał jakiś rodzaj komedii, zbiór wesołych dykteryjek (jak np. u Vegi) bez zbędnego moralizowania, albo przynajmniej ze sprytnym zakończeniem (gdzie np. zły ksiądz czy biskup wszystkich wykiwał, ale złego bohatera możemy polubić za spryt czy inwencję, coś w stylu jak Vabank czy Gang Olsena). A u Smarzowskiego to wszystko jest takie na siłę, cedzone przez zaciśnięte zęby. Dodatkowo razi mnie tu zupełny brak zrozumienia kwestii wiary, tak jakby ta sfera zupełnie nie istniała (a może o to właśnie Smarzowskiemu chodziło), co kompletnie spłyca opis naszych zachowań jako gatunku Homo Sapiens. Np. zupełnie inaczej te sprawy zostały pokazane w serialu "Młody Papież", który pokazuje wiele kwestii bardzo trudnych, ale jednocześnie nie z pozycji jednostronnych.

Mi we właściwym odczytaniu tych wszystkich klero-wydarzeń bardzo pomógł list papieża Benedykta XVI oraz pojawiające się w wielu miejscach stwierdzenie "a co w tej sytuacji zrobiłby Jezus, gdyby nagle znalazł się w XXI wieku na ziemi". I właśnie to jest kluczowe, jeśli spróbujemy sobie wyobrazić co w danej sytuacji zrobiłby Jezus, posiłkując się Ewangeliami (które też są cztery, a nie jedna). W "Milczeniu" to jest, w "Młodym Papieżu" też, w "Klerze" niestety nie.

Leptir napisał:

3. W dyskusji należy odnosić się do argumentów dyskutantów, a nie snuć pouczającą historyjkę dla dzieci ze szkółki niedzielnej. W przeciwnym wypadku można zostać posądzonym o trollowanie.

Może i tak, lubię jednak do wielu spraw odnosić się w przypowieściach Wink
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 08.07.2019, 13:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Drogi Talerzu

Niestety nadal mnie nie przekonałeś co do tego, czy film "Kler" oglądałeś. Zakładam jednak (może naiwnie), że wiesz o czym piszesz. W tym celu proszę Cię o odpowiedź na kilka pytań:

1. Jak to świadczy o wierze tych "religijnych osób", jeśli ten film mógł jej "nie zrobić dobrze"?
2. Co w tym filmie może "nie robić dobrze poczuciu estetyki wynikającym z obcowania z kulturą"?
3. Czy naprawdę "pokazuje on wycinek rzeczywistości z pozycji skrajnie antyklerykalnych"? Przy czym prosiłbym o uzasadnienie tej tezy.
4. Gdzie w tym filmie jest "zbędne moralizowanie"?
5. Na czym polega ów "zupełny brak zrozumienia kwestii wiary"? I jak ten film miałby wyglądać, gdyby Smarzowski to zrozumienie posiadł?
6. Jaki związek ma Twoja "przypowieść" z filmem "Kler"?

Pomoże nam to merytorycznie dyskutować. Z drugiej strony brak tych odpowiedzi spowoduje moje wycofanie się z całej tej "dyskusji". Z góry dziękuję.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 138, 139, 140, 141, 142  Następny
Strona 139 z 142

Skocz do: