Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przy muzyce o filmie
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 87, 88, 89 ... 105, 106, 107  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Cure
digipack

PostPosted: 17.09.2017, 00:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Uciekający Pociąg - Konczałowskiego.

Przypomniałem sobie po paru dekadach. Pierwszy raz widziałem na początku lat 90 - wtedy zrobił na mnie kolosalne wrażenie.
Dziś? Część scen aż bije po oczach pretensjonalnością, by nie rzec - amatorszczyzną. Jeśli dodać do tego tragiczne tłumaczenie dla TV Metro (co to w ogóle jest?) to powinien wyjść obraz nędzy i rozpaczy.
Jednak sentyment, oraz głęboko drzemiące emocje, które onegdaj obraz Andreja we mnie wzbudził spowodowały, że mimo ogromu niedociągnięć, spoglądałem na film łaskawym okiem. Ale tak jak wspomniałem - tylko pryzmat z lat młodzieńczych uratował ten obraz.

I tylko wciąż się zastanawiam co tu niby miał napisać Kurosawa?
gharvelt
digipack

PostPosted: 17.09.2017, 01:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bracia Lumière ("Lumière ! L'aventure commence")

Kilkanaście godzin temu miałem okazję uczestniczyć w seansie filmu, który pokazuje oraz opowiada o narodzinach kina. Do tej pory ten najwcześniejszy okres z dziejów X muzy kojarzyłem tylko z przeczytanych opracowań, natomiast żeby zrozumieć jak wyglądało powstanie nowej gałęzi sztuki najlepiej zapoznać się z jej pierwszymi dziełami. Film Thierry'ego Frémaux składa się ze 108 miniatur filmowych wykonanych przez braci Lumière bądź ich współpracowników pod koniec XIX oraz na początku XX wieku. Pokazowi tych krótkich produkcji towarzyszą opisy, dzięki którym widz może m.in. zrozumieć kontekst historyczny, zwrócić uwagę na prekursorskie rozwiązania w zakresie techniki kręcenia filmów czy zapoznać się z porównaniami do twórczości z innych dziedzin sztuki (jak choćby do malarstwa impresjonistycznego). Wypada podkreślić jeszcze przynajmniej dwa dodatkowe walory tego dokumentu:
1) humor - zarówno ten zamierzony, wyreżyserowany przez pionierów kinematografii, jak i niezamierzony, na przykład wynikający z komizmu nadmiernie ekspresyjnej gry pierwszych aktorów;
2) świadectwo epoki - zaprezentowane obrazy to bezcenne dowody na to jak wyglądało życie, praca, rozrywka czy funkcjonowanie miast w tamtym okresie, zwłaszcza we Francji, choć również w innych krajach Europy, a nawet na innych kontynentach.
Osobom ciekawym tego, jak kształtowały się początki ruchomej fotografii, polecam ten film.
Back to top
View user's profile Send private message
Freefall
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 17.09.2017, 14:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

A propos pierwszych filmów. Tutaj można obejrzeć Londyn na przełomie XIX i XX w.:

https://www.youtube.com/watch?v=UHevMXRiYi4
Back to top
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 17.09.2017, 16:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jako wielki fan niemych filmów widziałem ten film. W 5 minucie 40 sekundzie jest pokazany Empier Theatre na Leicester Square z reklamą: "Lumiere cinematographe every evening" Smile
Ruch dorożek prawie jak współcześnie samochodów Smile

Mam gdzieś 4-płytowe wydawnictwo z filmami braci Lumiere, niestety filmy nie są w nim umieszczone chronologicznie. Dotychczas zdołałem obejrzeć tylko pierwszą płytę...

Z podobnych filmów składających hołd pionierom kinematografii polecam wyborny film Wima Wendersa "Bracia Skladanowscy" ukazujący tych przegranych, których bracia Lumiere wyprzedzili o włos.
"Historia kina w Popielawach" też raczej, chociaż fikcyjna, oddaje cześć tym wszystkim wynalazcom Smile

Polecam także gorąco film "Stoi jedna noc",który wyreżyserowała Agnes Varda z okazji 100-lecia kina. Gwiazdorska obsada (Mastroianni, Moreau, Piccoli, Belmondo, Bonnaire, De Niro, Deneuve, Delon, Eastwoot, Adjani, H, Ford, Birkin, Lollobrygida, Arandt i nasza chorzowianka Hanna Schygulla) oraz wiele aluzji do historii kina.

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dziobak
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 18.09.2017, 20:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cure wrote:

Przypomniałem sobie po paru dekadach. Pierwszy raz widziałem na początku lat 90 - wtedy zrobił na mnie kolosalne wrażenie.
Dziś? Część scen aż bije po oczach pretensjonalnością, by nie rzec - amatorszczyzną. Jeśli dodać do tego tragiczne tłumaczenie dla TV Metro (co to w ogóle jest?) to powinien wyjść obraz nędzy i rozpaczy.
Jednak sentyment, oraz głęboko drzemiące emocje, które onegdaj obraz Andreja we mnie wzbudził spowodowały, że mimo ogromu niedociągnięć, spoglądałem na film łaskawym okiem. Ale tak jak wspomniałem - tylko pryzmat z lat młodzieńczych uratował ten obraz.

Dla mnie ten film wciąż jest świetny. Oglądam zawsze gdy leci w TV. Bardzo dobre aktorstwo i świetne teksty.
Back to top
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 26.09.2017, 09:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cure wrote:

Kurosawy jest tzw. story. W końcu jego scenariusze przerobiono na westerny, więc i sensacja mogła wyjść bez problemu Smile
A sam film - mój wielki top. Koncert gry aktorskiej Voighta i przede wszystkim Robertsa i sceny, na samo wspomnienie których mam ciary (Voight rzucający naczelnikowi więzienia "You want to shoot me? Shoot me! Don't talk!" czy ostatnia scena z cytatem z "Ryszarda III" - to zresztą jak dla mnie jedna z najlepszych scen finałowych w historii kina). Żałuję, że nie oglądałem tego w kinie.
View user's profile Send private message Visit poster's website
Yer Blue
album CD

PostPosted: 26.09.2017, 10:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tarkus wrote:
Koncert gry aktorskiej Voighta i przede wszystkim Robertsa

Eric Roberts to wg mnie najsłabsze ogniwo filmu. Rola przygłupa w sam raz dla niego, ale nie ma się czym zachwycać. Słaby aktor.
Rodzynkiem tego filmu jest dla mnie Kenneth McMillan, drugoplanowa rola, ale zagrana tak, że po nocach się śni. Scena w kiblu - mistrzostwo.

Jeden z moich ulubionych filmów z finałową sceną na czele i tu się zgadzam z Tarkusem. Zawsze ciekawiło mnie co to za muzyka jest tam w tle, brzmi jak Dead Can Dance i cholernie wzmacnia ostatnie minuty tego genialnego filmu.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mahavishnuu

PostPosted: 26.09.2017, 10:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

W przypadku Konczałowskiego zauważalny jest spory rozziew między filmami, które nakręcił jeszcze w ZSRR a tymi „amerykańskimi”. Akurat „Uciekający pociąg” z tych zagranicznych wyszedł mu najlepiej, w każdym razie lepszego nie widziałem. Bardzo dobre kino popularne. Czasami z tą „popularnością” przesadzał – pamiętam, jak byłem w ciężkim szoku, kiedy dowiedziałem się, że „Tango i Cash” to jego dzieło. W swoim kraju chętniej zapuszczał się w stronę kina artystycznego. Podobały mi się: „Historia Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła” (jeden z najsłynniejszych sowieckich półkowników, pokazujących w realistyczny sposób życie w kołchozie), „Szlacheckie gniazdo” i „Wujaszek Wania”. Zdecydowanie moim ulubionym jego filmem jest monumentalna „Syberiada” - szczególnie pierwsza część (przy okazji świetna ścieżka dźwiękowa, m.in. Eduard Artemiev).
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 26.09.2017, 11:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Yer Blue wrote:
Tarkus wrote:
Koncert gry aktorskiej Voighta i przede wszystkim Robertsa

Eric Roberts to wg mnie najsłabsze ogniwo filmu. Rola przygłupa w sam raz dla niego, ale nie ma się czym zachwycać. Słaby aktor.

Tak słabo grał, że dostał nominację do Oscara Smile Generalnie facet raczej pałętał się po kinie kopanym klasy B, C i Ź, ale w "Uciekającym pociągu" Konczałowski poprowadził go doskonale.
View user's profile Send private message Visit poster's website
dziobak
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 26.09.2017, 13:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przy okazji Konczałowskiego nasunęło mi się nazwisko Zwiagincewa.
Najbardziej jest chyba znany z filmu "Powrót" ale dla mnie jego top to "Wygnanie". Hipnotyzujący, niejednoznaczny obraz z wieloma symbolami. Do kontemplacji. Dodatkowo świetna muzyka. Oglądaliście coś tego pana?
Back to top
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 26.09.2017, 13:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Lubię Zwiagincewa - to kontynuator Tarkowskiego, który potrafił jednak nadać swoim filmom rys oryginalności - przede wszystkim dzięki swoistej symbolice i biblijnym odniesieniom. Obok tych filmów, które wymieniłeś, bardzo podoba mi się "Lewiatan" - brutalny, naturalistyczny obraz rosyjskiej prowincji, przesycony jednak - jak to u Zwiagincewa - biblijną symboliką.
Windmill

PostPosted: 26.09.2017, 14:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tarkus wrote:

Tak słabo grał, że dostał nominację do Oscara Smile

Oscary na ogół nie bywają miarodajne, a często nagradza się nimi sporo chłamu.

'Wujaszek Wania" to chyba mój ulubiony film Konczałowskiego. Prawdziwe cudo.
A z filmów, które przeleżały na półkach w ZSRR znacie może "Komisarza"? Tam muzykę, podobnie zresztą jak do "Wujaszka Wani" napisał Alfred Shnitke.

Back to top
mahavishnuu

PostPosted: 26.09.2017, 15:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

dziobak wrote:
Przy okazji Konczałowskiego nasunęło mi się nazwisko Zwiagincewa. Najbardziej jest chyba znany z filmu "Powrót" ale dla mnie jego top to "Wygnanie". Hipnotyzujący, niejednoznaczny obraz z wieloma symbolami. Do kontemplacji. Dodatkowo świetna muzyka. Oglądaliście coś tego pana?

Widziałem właśnie te dwa, które wymieniłeś. Obydwa udane.

Windmill wrote:

A z filmów, które przeleżały na półkach w ZSRR znacie może "Komisarza"? Tam muzykę, podobnie zresztą jak do "Wujaszka Wani" napisał Alfred Shnitke.

„Komisarza” widziałem kilka lat temu. Podobał mi się, aczkolwiek nie umieściłbym go w czołówce swoich ulubionych radzieckich filmów. Prezentowała go kilka lat temu TVP Kultura - wtedy zaserwowano nam zresztą długi cykl klasycznych filmów radzieckich. Świetna sprawa. Sporo sobie ponagrywałem.
Windmill

PostPosted: 26.09.2017, 15:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Do Zwiagincewa się ciągle zabieram, i zabieram, i zabieram...

Back to top
esforty
maxi-singel analogowy

PostPosted: 26.09.2017, 20:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cure wrote:

http://www.filmweb.pl/film/Uciekaj%C4%85cy+poci%C4%85g-1985-35455/discussion/te+pi%C4%99kne+maszyny...,87730

"To" (It) 2017, obejrzałem dzisiaj na dużym ekranie. Żadne tam <guilty pleasure> tylko kawał kina. Spece od castingu zrobili tu bezbłędną robotę.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 87, 88, 89 ... 105, 106, 107  Next
Page 88 of 107

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum