Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o filmie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 179, 180, 181, 182  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Crazy
album CD

PostWysłany: 05.12.2020, 09:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gacek napisał:
chyba że Blue Velvet albo Prosta historia, to bardzo dobre filmy tylko czy za to najbardziej lubimy Lyncha?

Właśnie za to!
Tzn. z Prostą historią mówię to z przymrużeniem oka - film jako taki kocham, ale on niewątpliwie jest zupełnie nietypowy dla Lyncha. W każdym razie na pierwszy rzut oka. Właściwie to w ogóle nie jest nietypowy. Ale może się taki wydawać Wink

Jeżeli jednak chodzi o Blue Velvet to DOKŁADNIE za to najbardziej lubimy Lyncha Smile
A nie za te zawirowania i przerosty formy nad treścią, które czasem wkradały się do jego późniejszych filmów. W pełni zgodzę się z Talerzem w sprawie Autostrady i dla mnie też seans pierwszy, kinowy, to było jedno z najmocniejszych przeżyć artystycznych, w ogóle emocjonalnych, w życiu. Nie żeby kolejne razy były gorsze, bo ten film podobał mi się niezmiernie za każdym z wielu razy, gdy go widziałem. Ale ten pierwszy raz był wstrząsem, który mogę porównać tylko do tego, gdy jako 14-latek obejrzałem Pluton i potem przez kilka godzin nie mogłem mówić, aż się mama wystraszyła, czy dobrze zrobiła, że zabrała mnie na ten film do kina...

Jednak w pewnym momencie filmy Lyncha zaczęły iść w kierunku robienia efektu WOW. I było wow, wiele razy. A Blue Velvet jest jeszcze czystą treścią, która swoją drogą robi wow, ale niejako wtórnie, a nie w ramach odgórnego założenia. Nie wiem, Adi, czy Ci się spodoba, ale ja bym od tego spróbował, zwłaszcza jeżeli Mulholland niespecjalnie był Twoją bajką.

A, jeszcze miałem dodać, że filmy Lyncha są tego typu, że świetnie im robi oglądanie po kilka razy. Zawsze można w nich odkrywać coraz więcej. I treściowo, i formalnie. Ale głupio by było twierdzić, że "nie da się ocenić filmu Lyncha po jednym seansie". Bo co to kurde ma być, jakieś zadanie, że gość robi film i trzeba obejrzeć 3 razy, bo inaczej się nie liczy? Wink Bez sensu, przecież to nie ma być męczenie się. Jest świetne, że można oglądać wiele razy i coraz głębiej w coś wchodzić, ale jak się nie spodoba po jednym seansie, to komu się będzie chciało... Pewnie, cierpliwość u widza jest cnotą, dobrze jest dać filmowi czas, żeby dojrzał, zainteresować się i w ogóle. Tak jak i w muzyce - niekoniecznie pierwsze wrażenie będzie najważniejsze. Ale jak pierwsze wrażenie jest odstręczające, to coś znaczy nie gra.

Zatem, jeżeli kiedyś by Ci się zdarzyło wrócić do Mulhollanda, to może odkryjesz, że fabuła tam jest wbrew pozorom dokładnie poukładana i właściwie można ją ułożyć równie zgrabnie, jak powiedzmy w Pulp Fiction. Ale jeżeli sama taka psychojazda złożona z abstrakcyjnych obrazów, które nie wiadomo, co znaczą, niezbyt Ci odpowiada, to zdecydowanie bardziej polecam filmy Lyncha z wcześniejszego okresu!

Dzikiej namiętności nie widziałem, ale powiem Ci, że trailer, a także osoba reżysera, jakoś nie niosą dla mnie lynchowskiego feelingu. Na pewno są te różne elementy, które wspominasz... ale gdzie jest surrealizm? Gdzie pogranicze snu i jawy? Gdzie poezja? Są tam? W trailerze nie widać śladów.

Jakuz napisał:
sekcja regowa powinna zaprotestować

Czuwaj!
Jak dla mnie to raczej czysta osiemdziesiona, niż afryko-rege Very Happy Taki Wild Thing spod znaku UB40 i Sunshine rege Wink Całkiem fajny zresztą.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 05.12.2020, 12:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:

Dzikiej namiętności ... ale gdzie jest surrealizm?

Nie ma, nie ma, po trzykroć nie ma! Ale jak się to ogląda to jednak nie sposób odnieść wrażenia, że to tu jest to miejsce źródłowe.
Powrót do góry
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 06.12.2020, 22:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zmotywowaliście mnie do sięgnięcia po raz kolejny po Prostą historią. Nie trzeba było namawiać Cool
Oczywiście można ten film polecić jako absolutnie wielkie dzieło Lyncha, tylko to dzieło wielkie na swój mały sposób no i jak już wszyscy zauważyliśmy, ktoś oglądając potem autostradę mógłby się zdziwić Twisted Evil

A z tym Blue Velvet, no dobra może to jest właśnie ten Lynch. Faktycznie film już posiada pewne cechy jego późniejszych obrazów ale wciąż jest filmem dość konwencjonalnym i zrozumiałym dla każdego.

Z tym przerostem formy to dobrze widać w końcówce Twin Peaks. W pewnym momencie kropki zaczęły się łączyć, wszystko się ładnie rozwinęło, pojawiły się świetne retrospekcje (sceny w lesie to absolutny majstersztyk jak Cooper się przygląda z boku). Wszystko cacy, po całym zamieszaniu człowiek jest już spokojny i pogodzony z losem a tu... ostatni odcinek. Może kolejny poziom w wielopoziomowej opowieści ale w sumie po co?
Powrót do góry
Crazy
album CD

PostWysłany: 07.12.2020, 09:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam wrażenie, że ostatni odcinek jest najlepszym z całego Returnu do Twin Peaks. Bardzo mgliste wrażenie, bo nic z niego nie zrozumiałem Wink
Ogólnie ten tzw. trzeci sezon (w ogóle nie lubię nazywać go "Twin Peaksem", bo dla mnie to ma mało wspólnego...) jest tym, co najbardziej miałem na myśli, mówiąc o zabrnięciu Lyncha w ślepą uliczkę. Tak jak w Inland Empire, tylko jeszcze dalej.
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 07.12.2020, 10:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:

Dzikiej namiętności nie widziałem, ale powiem Ci, że trailer, a także osoba reżysera, jakoś nie niosą dla mnie lynchowskiego feelingu. Na pewno są te różne elementy, które wspominasz... ale gdzie jest surrealizm? Gdzie pogranicze snu i jawy? Gdzie poezja? Są tam? W trailerze nie widać śladów.

Jak dla mnie, to wszystko tam jest, choć może w bardziej zawoalowanej postaci niż w późniejszych filmach Lyncha. "Wild at Heart" to trochę taki Lynch skrzyżowany z Tarantino. I jeśli przyjąć taką właśnie pop-kulturową wykładnię to jest to moim zdaniem arcydzieło.
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 07.12.2020, 17:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A mnie Dzikość serca wyjątkowo nie przypadła. To jest jak dotąd jedyny Lynch którego jakoś nie lubię.

A ja mam problem z jednoznaczną oceną 3 sezonu. Ogólnie jestem pod wrażeniem niektórych rzeczy. Nie wierzyłem że dziś można jeszcze tak zaskoczyć ale Lynchowi się udało. Bomba atomowa czy wspomniane sceny w lesie jak Cooper ogląda przeszłość to majstersztyk. Zresztą końcowe sceny na posterunku też są świetne.
Powrót do góry
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 10.12.2020, 21:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzisiejsza premiera gliwickiego Teatru Miejskiego (który w ubiegłym roku pozgarniał mnóstwo nagród i wyróżnień).
Białoruś Obrażona: https://youtu.be/BhfarAdeAF4
Warto.
Adi
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 12.12.2020, 08:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Tzn. z Prostą historią mówię to z przymrużeniem oka - film jako taki kocham, ale on niewątpliwie jest zupełnie nietypowy dla Lyncha.

Obejrzałem kilka dni temu. Właściwie, to tytuł filmu mówi wszystko. Ładne kino, ale bez szału ogólnie.
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Powrót do góry
Crazy
album CD

PostWysłany: 12.12.2020, 18:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm. Bez "szału" to z pewnością. Skoro najbardziej dramatycznym momentem jest zjazd traktora z górki... Wink

Dla mnie w tej tytułowej prostocie tkwi jakiś geniusz. Ta ostatnia scena. Gwiazdy. Bez słowa.

Może jednak ważny jest kontekst. Może ta prosta droga wybrzmiewa bardziej po szaleńczej gonitwie zagubioną autostradą?
Crazy
album CD

PostWysłany: 19.12.2020, 15:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trafiłem dziś, przeskakując po kanałach filmowych, na Za garść dolarów więcej. Ależ to jest świeeetne Very Happy Czasami są takie filmy, że wystarczy zobaczyć jedną scenę i już nie ma wątpliwości, że to jest to.

Mam pewien problem z pierwszą częścią trylogii dolarowej, bo, choć bardzo klasyczna, wręcz ikoniczna, to kłębi się tam od kompletnych bezsensów do tego stopnia, że nawet mi to przeszkadza (a ja najczęściej takich rzeczy w ogóle nie dostrzegam). Natomiast druga część jest obłędna, zegarek-pozytywka, wiecznie naćpany bandyta (jak on się nazywał?...), napięcie między Eastwoodem a Lee van Cliffem, dyscyplina narracyjna (bo "Dobry zły i brzydki" przy całej swej niewątpliwej świetności są jednak trochę za dłudzy...). Pięć gwiazdek!

Zresztą nie będę wybredny, Dobry zły i brzydki też mają pięć gwiazdek.

I lubię się bawić myślą, że może to jest w istocie najlepsza scena w historii kina Very Happy
Muzycznie w każdym razie niewiele może się z nią równać.
No dobra. Chyba nic nie może się muzycznie z nią równać.
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 19.12.2020, 15:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale to jest scena z One Upon The Time in The West, a nie z Dobrego Złego i Brzydkiego. Chyba, że chodzi o dwa filmy.

Za Garść Dolarów (Fisfull of Dollars) to remake Straży Przybocznej w westernowym sztafażu. A drugi film to Za kilka dolarów więcej (For A Few Dollars More) a nie Za Garść Dolarów Więcej

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Crazy
album CD

PostWysłany: 19.12.2020, 15:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak jest, panie Doktorze!

Wiem, że z Once Upon... przecież Smile Tak przeskoczyłem z trylogii na to, bez zaznaczenia, że przeskakuję... bo to nadal to samo uniwersum, nawet mimo braku Clinta Eastwooda... ten sam Sergio Leone i ten sam Ennio Morricone, i te same przeciągłe spojrzenia, i te same niesamowite zbliżenia... Smile

Oczywiście masz rację co do tytułu części drugiej, myślałem tytułem oryginalnym i z rozpędu przetłumaczyłem go trochę z automatu przez analogię z częścią pierwszą.
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 19.12.2020, 17:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bo trylogia dolara była kręcona za stosunkowo niewielkie pieniadze w Europie w obsadzie niespecjalnie znanej. po jej sukcesie o Leone upomniało się Hollywood i za znacznie większe pieniądze zrobiono "Once Upon...", ale też z duzo bardziej rozpoznawalna obsadą - dlatego Eastwood się nie załapał.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Crazy
album CD

PostWysłany: 19.12.2020, 17:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niewiele później by się już załapał... jak te rzeczy się zmieniają. Jednak muszę powiedzieć, że Charles Bronson świetnie się odnalazł w roli. Powiedzenie "your silence speaks volumes" wydaje się wręcz idealnie skrojone pod tę postać; zbliżenia na jego pomarszczoną twarz są niezapomniane; z harmonijką wydawał się wręcz sklejony.
Crazy
album CD

PostWysłany: 22.12.2020, 10:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kocham to Very Happy Very Happy Very Happy

Jupiter and Saturn in conjunction!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 179, 180, 181, 182  Następny
Strona 180 z 182

Skocz do: