Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przy muzyce o literaturze
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 35, 36, 37  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 27.10.2017, 09:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bo Lem to był po prostu świetny, oryginalny pisarz. Po prostu akurat wybrał sobie, jako wiodący nurt swojej twórczości tematykę s-f, ale równie dobrze radził sobie i w innych gatunkach. Przecież jedna z moich ulubionych jego książek "Dziennik znaleziony w wannie" też nie jest literaturą s-f. Zresztą i jego s-f jest w dużej części jedyne w swoim rodzaju. Takie rzeczy, jak „Dzienniki gwiazdowe", przywołana przez Windmilla „Cyberiada", „Bajki robotów", „Kongres futurologiczny" i wiele innych jego dzieł nie ma żadnego odpowiednika w literaturze fantastycznej na świecie. Inne jego książki, jak „Powrót z gwiazd" czy wspomniany „Eden" traktują o problemach jednostki bądź społeczeństwa - wyobcowania, braku możliwości odnalezienia się w obcym, niezrozumiałym świecie, zniewolenia, czy wreszcie masowej eksterminacji w imię niezrozumiałych ideałów.

Co do „Edenu" - antyutopia? Może i tak, ale też - w moim przekonaniu - po raz pierwszy Lem zmaga się tu z jednym z głównych problemów podejmowanych w swojej późniejszej twórczości, czyli brakiem możliwości kontaktu z obcą cywilizacją. Brakiem możliwości porozumienia z istotami o zupełnie innych doświadczeniach, drodze ewolucyjnej, biologii, warunkach naturalnych itp. itd.. Kulminacją tej problematyki była „Solaris" - powieść, którą odważę się nazwać najwybitniejszą w światowej literaturze s-f. Jej centralnym problemem jest właśnie niemożność kontaktu z diametralnie odmienną istotą. Niemożność wynikająca nie z braku chęci porozumienia, ale właśnie z odmienności wykluczającej jakiekolwiek obszary wspólne. Zresztą - spokojnie możemy sobie te problemy przełożyć na kontakty w ramach nawet tego samego gatunku. Przecież nawet ludzie wychowani w odmiennych zasadach etycznych, kulturowych, o zupełnie innych doświadczeniach miewają spore trudności w porozumieniu się - nawet jeśli dysponują tym samym językiem.
View user's profile Send private message
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 30.10.2017, 09:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Atlas lądów niebyłych", Edward Brooke-Hitching, czyli rzecz o największych i najdziwniejszych pomyłkach i łgarstwach kartograficznych w historii ludzkości.Gruby, pięknie ilustrowany (reprodukcje starych map!) tom zawierający paręset humbugów, imaginacji, kłamstw i halucynacji które dziwnym trafem znalazły swoją drogę na mapy i nierzadko pozostawały tam całe stulecia (książka zaczyna się historią weryfikacji jednej z takich wieloletnich iluzji mającej miejsce ledwie kilka lat temu). Fascynujący obraz powolnego rozbudowywania wiedzy geograficznej ludzkości wraz z kolejnymi odkryciami, napisany ze swadą i poczuciem humoru. Bardzo warto.
View user's profile Send private message Visit poster's website
sequencer
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 31.10.2017, 14:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tarkus wrote:
tom zawierający paręset humbugów, imaginacji, kłamstw i halucynacji

Ależ spodobało mi się to określenie Laughing
Cure
digipack

PostPosted: 01.11.2017, 19:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kongres Futurologiczny + Opowiadania Ijona Tichego.

Zdumiewające jak wiele pomysłów można zawrzeć na zaledwie 100 stronach Kongresu Futurologicznego. Czytając kolejny tom Lema, można odnieść wrażenie, że jego kreatywność i wyobraźnia nie miały jakichkolwiek granic.

Opowiadanie o Dońdzie - rozłożyło mnie na łopatki Smile
Cure
digipack

PostPosted: 02.11.2017, 15:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wczoraj przeczytałem opowiadanie Zew Cthulhu - Lovecrafta.
Wnioski, spóźniłem się z tą lekturą jakieś 25 lat. Nie wywołała niczego, co mógłbym zaliczyć do pozytywów. I chyba tyle tylko napiszę by ew. nikogo nie urazić. Wraca na półkę.

Dziś chwyciłem za Solaris (czytałem jakieś 15 lat temu, albo lepi:) i już pierwsze kilkanaście stron utwierdziło mnie, że porzucenie Lovecrafta na rzecz Lema było dobrym posunięciem. Jednak SF mocno podszyte filozofią i egzystencjalnymi rozterkami, to chyba to co mi bardzo leży.
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 03.11.2017, 11:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Lovecraft bazuje na dziwnym nastroju, na atmosferze niepewności, leku przed nieznanym, nie ma u niego drugiego dna. Kiedyś byłem wielkim adoratorem jego opowiadań, teraz z trudem je czytam. Rozwleczone opowiadania w stylu dziewiętnastowiecznej narracji. Nie ma porównania z Lemem. Z Lemem zresztą niewielu pisarzy można porównać.

Czytam teraz doskonałą książkę Andrzeja Bobkowskiego "Szkice piórkiem". Jest to dziennik z lat 1940-1944 z pobytu autora we Francji. Różnice pomiędzy okupacją Polski a Francji są kolosalne. Autor posiada świetny zmysł obserwacji i potrafi odpowiednio ująć rzecz w słowo.

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Okechukwu
digipack

PostPosted: 03.11.2017, 12:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Szkice" rewelacyjne - połączenie najlepszej eseistyki z niemal sensacyjną akcją (ta podróż przez okupowaną Francję rowerami). Różnice między okupowaną Polską a Francją gigantyczne, ale charakterystyczne jest też to, że Polak zamieszkujący w okupowanej Francji nie był traktowany przez Niemców gorzej niż rodowity Francuz (czyli gdy zabrakło odgórnych dyrektyw ze strony hitlerowców, nie było wśród zwykłych Niemców nienawiści rasowej).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
kośmin
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 03.11.2017, 13:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Okechukwu wrote:
ale charakterystyczne jest też to, że Polak zamieszkujący w okupowanej Francji nie był traktowany przez Niemców gorzej niż rodowity Francuz (czyli gdy zabrakło odgórnych dyrektyw ze strony hitlerowców, nie było wśród zwykłych Niemców nienawiści rasowej).

bo Generalna Gubernia była miejscem, w którym można było dokonać każdej podłości i niestety tu ściągnięto najgorszych szubrawców z gestapo itd.
choć oczywiście Francja miała takiego Barbiego

suma sumarum Francja nie wyszła najgorzej na tej okupacji - Niemcy wysyłały tam 40-50 letnich żołnierzy/funkcjonariuszy, a ichni ruch oporu był na poziomie tego z "Allo Allo"
a rząd Vichy nie pozwolił Himmlerowi na poszukiwania Św. Graala w jednym z zamków czy jaskiń i Heini musiał odpuścić
Back to top
Cure
digipack

PostPosted: 08.11.2017, 08:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Windmill wrote:
Z Lemem zresztą niewielu pisarzy można porównać.

Może jeszcze za mało czytałem Lema (zaledwie 4 pozycje, z czego jedną 2 krotnie), ale wydaje mi się, że Twoje stwierdzenie jest nad wyraz celne.

Solaris, które wczoraj skończyłem, zrobiło na mnie dalece większe wrażenie niż te 15 (?) lat temu. Przypuszczam, że wtedy skupiłem się przede wszystkim na wątku fantastyczno-romansowym (zresztą też wyśmienitym), nie wnikając tak mocno jak w dniach ostatnich w psychikę, dylematy moralne, transcendentalizm, filozofię i inne aspekty, o mądrych nazwach.
Nieprawdopodobne były też opisy zjawisk występujących na Solaris. Piekielnie dokładne, poparte kilkoma prawdziwymi nazwiskami z różnych dziedzin nauki.
Leptir

PostPosted: 08.11.2017, 10:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

kośmin wrote:

suma sumarum Francja nie wyszła najgorzej na tej okupacji - Niemcy wysyłały tam 40-50 letnich żołnierzy/funkcjonariuszy, a ichni ruch oporu był na poziomie tego z "Allo Allo"

Francja miała dużo szczęścia, bo przymierzany do objęcia stanowiska protektora w Paryżu był Reinhard Heydrich - jeden z głównych "projektantów" Holokaustu, protektor Czech i Moraw, drań jakich mało. Francuzom się upiekło, bo nasi południowi sąsiedzi ukatrupili go w akcji Anthropoid.
kośmin
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 08.11.2017, 10:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Francja miała dużo szczęścia, bo przymierzany do objęcia stanowiska protektora w Paryżu był Reinhard Heydrich - jeden z głównych "projektantów" Holokaustu, protektor Czech i Moraw, drań jakich mało. Francuzom się upiekło, bo nasi południowi sąsiedzi ukatrupili go w akcji Anthropoid.

tego nie wiedziałem

uważam go bodaj za najgorszego człowieka w III Rzeszy - połączenie zła z wybitną inteligencją i zdolnościami - i pomyśleć, że to był facet z kobiecymi cechami - wysoki głos, brak prawie zarostu, szerokie kobiece biodra

co do jego rządów, to jednak zważ, że w Protektoracie nie było "szaleństw" - jest to skutek postawy samych Czechów (siedzimy cicho), jak też nastawienia okupacyjnych władz, które stawiały tu na prace fabryk (broń te sprawy)

pytanie, czy Heydrich we Francji dostałby możliwość wprowadzania swych krwawych rządów
Back to top
Leptir

PostPosted: 08.11.2017, 10:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Myślę, że miałby wolną rękę - był w końcu ulubieńcem Himmlera, a i Hitler też miał do niego słabość.

A co do postawy Czechów - Heydrich został mianowany protektorem Czech i Moraw właśnie m.in. po to, by stłumić ruch oporu i zapewnić niezakłóconą eksploatację ekonomiczną kraju. A - jak widać - Czesi może byli przyczajeni, ale jak trzeba, to potrafili zlikwidować czołową figurę nazizmu. To był zresztą najwyższy rangą funkcjonariusz hitlerowski zabity przez ruch oporu w czasie II Wojny Światowej. Pewnie Maciek miałby w tym temacie więcej do powiedzenia.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 08.11.2017, 11:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Pewnie Maciek miałby w tym temacie więcej do powiedzenia.

Przeceniasz mnie, drogi Leptirze Wink Z wiekiem słabnie moje zainteresowanie historią, bo obecnie, niestety, jest ona czynnikiem tak silnie polaryzującym społeczeństwo, że na ogół nie prowadzi to do niczego dobrego. Współcześnie historia coraz częściej służy do wycierania sobie nią tego i owego, co wzbudza we mnie niesmak. Oczywiście znam wiele mądrych aforyzmów i cytatów, według których każdy musi znać swoją historię, ale jednak wolę się w tym wszystkim skupić na ciekawostkach takich jak próba przeniesienia Czechosłowacji do Ameryki Południowej. Wink
Leptir

PostPosted: 08.11.2017, 11:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Rozumiem Maćku, ale historia temu niewinowata, że co i rusz próbują ją wykorzystywać do doraźnych celów. Smile

Maciek wrote:
próba przeniesienia Czechosłowacji do Ameryki Południowej. Wink

Osobiście wolałbym odwrotnie - choć może nie zamiast, ale obok. Wink
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 08.11.2017, 11:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja na historię się nie obrażam, po prostu świadomie poświęcam wolny czas na coś innego. Ryzyko stania się idiotą (oby przynajmniej pozytywnym i sympatycznym - jak Szwejk Wink) jest w to wkalkulowane.
Znalazłem ten fragment z książki Szczygła, w którym mowa o tych przenosinach:

Za dużo mówi. Ostrożność jest matką mądrości - jak powiedział Szwejk - ale Jan Bata, tak jak i Szwejk, nigdy tej prawdy się nie trzyma.
Następnego dnia po wcieleniu Austrii do III Rzeszy budzi się z pewnym pomysłem. Wszyscy przeczuwają, że za chwilę zacznie się zapowiadany "koncert mocarstw". Nawet Warszawa uważa, że Czechosłowacja jest tworem sztucznym, skazanym na zagładę.
We własnej gazecie "Zlin" Jan Antoni Bata ogłasza pomysł, z którym się obudził - przenieść Czechosłowację do Ameryki Południowej.
"Brazylia, kraj wielki jak cała Europa, ma 44 mln obywateli. Europa ma 480 mln. Dlaczego szukać ziemi dla rozwoju w ściśniętej Europie? A dlaczego nie tam? Lepiej się wyprowadzić.
Ostatnia wojna kosztowała świat 8 bilionów czechosłowackich koron. Przewiezienie 10 milionów osób do Ameryki Południowej kosztowałoby tylko 14 miliardów koron. A za 140 miliardów mogliby już sobie wybudować piękne gospodarstwa.
Dlaczego robić rzecz tak głupią, na szkodę ludzi, jaką jest wojna? Bardzo nadaje się dla nas też Patagonia w południowej Argentynie".
Bata liczy, że Niemcom ten pomysł się spodoba. Odczują przecież ulgę, gdy Czesi się wyniosą. (Po wojnie będzie to podstawa oskarżenia w jego procesie o zdradę narodu).
- Ale naród i jego kultura są ściśle spojone z miejscem - słyszy zewsząd.
- Do dupy z kulturą, gdy na wojnie mają ginąć dzieci - odpowiada.

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 35, 36, 37  Next
Page 36 of 37

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum