Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przy muzyce o literaturze
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 35, 36, 37

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 08.11.2017, 12:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Świetny ten fragment, dziękuję! Cudowny czeski pragmatyzm w najlepszym wydaniu! Smile
View user's profile Send private message
kośmin
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 08.11.2017, 12:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Myślę, że miałby wolną rękę - był w końcu ulubieńcem Himmlera, a i Hitler też miał do niego słabość.
A co do postawy Czechów - Heydrich został mianowany protektorem Czech i Moraw właśnie m.in. po to, by stłumić ruch oporu i zapewnić niezakłóconą eksploatację ekonomiczną kraju.

oczywiście - tyle, że tłumienie ruchu oporu, a eksterminacja ludności to nie to samo

Leptir wrote:

A - jak widać - Czesi może byli przyczajeni, ale jak trzeba, to potrafili zlikwidować czołową figurę nazizmu.

to jest właściwie jedyna rzecz, która im w tym "oporze" wyszła Wink
zresztą zamach przeprowadzono bardzo nieudolnie - szef RSHA wiemy jak zmarł - nie umieli go ci nieudacznicy zastrzelić nawet
inna sprawa, że on miał dziwny nawyk jeżdżenia po Pradze odkrytym autem bez obstawy - jedna z teorii mówi, że jakby "wychodził naprzeciw śmierci", grał z nią...
tak więc ten zamach to była czysta amatorka
Back to top
Leptir

PostPosted: 08.11.2017, 13:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ależ Heydrich zakładał absolutną germanizację w "zarządzanych" przez siebie protektoratach. Elementem tejże miała być oczywiście również eliminacja tych, którzy nie chcieli się podporządkować.

Co do zamachu - w ostatniej chwili zaciął się karabin maszynowy, zdarza się. Na szczęście zamachowcy byli też wyposażeni w bomby i to dzięki nim udało się go załatwić. Tak bywało w czasie tego rodzaju akcji - bodaj najsłynniejszy zamach Kedywu na Kutscherę odbywał się na dwie raty, w dodatku podczas już ostatecznej akcji „Ali” nie mógł otworzyć teczki z granatami - więc zabrakło jego wsparcia, które miało być ważnym elementem zamachu.
kośmin
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 08.11.2017, 13:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Ależ Heydrich zakładał absolutną germanizację w "zarządzanych" przez siebie protektoratach. Elementem tejże miała być oczywiście również eliminacja tych, którzy nie chcieli się podporządkować.

ależ Heydrich niczego nie mógł zakładać w tym przypadku bez woli Hitlera - sądzę, że robiłby we Francji to samo co robili inni

Leptir wrote:

Co do zamachu - w ostatniej chwili zaciął się karabin maszynowy, zdarza się. Na szczęście zamachowcy byli też wyposażeni w bomby i to dzięki nim udało się go załatwić. Tak bywało w czasie tego rodzaju akcji - bodaj najsłynniejszy zamach Kedywu na Kutscherę odbywał się na dwie raty, w dodatku podczas już ostatecznej akcji „Ali” nie mógł otworzyć teczki z granatami - więc zabrakło jego wsparcia, które miało być ważnym elementem zamachu.

spoko, ale zamach na Reiniego jest klasycznym przykładem nieudolności Wink
Back to top
Leptir

PostPosted: 08.11.2017, 15:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Oczywiście, że nie mógł - ale on był właśnie "silnym człowiekiem III Rzeszy" i jeśli gdzieś go wysyłano to właśnie po to, żeby zaostrzyć kurs. Mówiąc brutalnie - złapać za mordę. Taka była jego rola w Czechach, gdzie zastąpił "zbyt miękkiego" poprzednika i taka też miała być we Francji.
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 08.11.2017, 20:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Okechukwu wrote:
"Szkice" rewelacyjne - połączenie najlepszej eseistyki z niemal sensacyjną akcją (ta podróż przez okupowaną Francję rowerami). Różnice między okupowaną Polską a Francją gigantyczne, ale charakterystyczne jest też to, że Polak zamieszkujący w okupowanej Francji nie był traktowany przez Niemców gorzej niż rodowity Francuz (czyli gdy zabrakło odgórnych dyrektyw ze strony hitlerowców, nie było wśród zwykłych Niemców nienawiści rasowej).

Nawet mieli do "opieki"tego gestapowca, który śpiewał polskie pieśni! Podróż rowerem jest niesamowita. I rozważania Bobkowskeigo, na przykład o tym jak postęp czyni z człowieka niewolnikiem. Co do Niemców, to Bobkowski pisze, ze do Francji kierowano żołnierzy w wieku +50 lat; sporo sielanki,opalanie, kąpiele, flirty,kino, kawiarenki... Wink

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Windmill

PostPosted: 08.11.2017, 20:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cure wrote:
Windmill wrote:
Z Lemem zresztą niewielu pisarzy można porównać.

Może jeszcze za mało czytałem Lema (zaledwie 4 pozycje, z czego jedną 2 krotnie), ale wydaje mi się, że Twoje stwierdzenie jest nad wyraz celne.

Solaris, które wczoraj skończyłem, zrobiło na mnie dalece większe wrażenie niż te 15 (?) lat temu. Przypuszczam, że wtedy skupiłem się przede wszystkim na wątku fantastyczno-romansowym (zresztą też wyśmienitym), nie wnikając tak mocno jak w dniach ostatnich w psychikę, dylematy moralne, transcendentalizm, filozofię i inne aspekty, o mądrych nazwach.
Nieprawdopodobne były też opisy zjawisk występujących na Solaris. Piekielnie dokładne, poparte kilkoma prawdziwymi nazwiskami z różnych dziedzin nauki.

I na pewno jeszcze nieraz się bardzo pozytywnie zaskoczysz czytając Lema. Erudycja najwyższych lotów. Nie bez przyczyny Dick nie mógł uwierzyć, ze Lem to jeden człowiek i węszył komunistyczny spisek; tak naprawdę, to ilu możemy na szybko wymienić podobnych Lemowi ludzi?
Dawno nie czytałem "Solaris", muszę powrócić do tej książki, chociaż na razie kusi mnie "Cyberiada". Nie na darmo Lem nie był zadowolony z ekranizacji "Solaris" Tarkowskiego, ale musiał chyba sobie zdawać sprawę, że jego książki nie da się wiernie przełożyć na język filmu.

Back to top
sequencer
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 16.11.2017, 10:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ostatnio przeczytałem dwie powiązane książki:
Siegfried Kracauer - Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii filmu niemieckiego;
Lotte H. Eisner - Ekran demoniczny
Przeczytałem wcześniej parę książek o filmach i filmowcach, ale te powyższe jakoś mnie tak nie wciągnęły. Może dlatego, że są to podręczniki akademickie...

Dzisiaj skończyłem czytać:
Gabriel García Márquez - Sto lat samotności
a następna w kolejności czeka:
Miłość w czasach zarazy tegoż autora.
Windmill

PostPosted: 16.11.2017, 18:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

sequencer wrote:
Ostatnio przeczytałem dwie powiązane książki:
Siegfried Kracauer - Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii filmu niemieckiego;
Lotte H. Eisner - Ekran demoniczny

Też przeczytałem te książki jako fan kina niemego. Eisner czyta się moim zdaniem lepiej, Kracauer zapuszcza się nieco za bardzo w wywody, ale wszystko zgodnie z tezą książki. jako podręczniki te książki na pewno nie były pisane. Raczej jest to analiza niemego kina z pewnego punktu widzenia. Eisner mam jeszcze biografię Murnaua, ale w języku angielskim.

Back to top
sequencer
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 20.11.2017, 22:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Miałem raczej na myśli to, że obie wspomniane książki mają taką adnotację: "Podręcznik akademicki dotowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego".
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 35, 36, 37
Page 37 of 37

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum