Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 42, 43, 44, 45  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 11.10.2019, 10:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co do faworytów, Leptirze, masz, rzecz jasna, rację.
Leptir napisał:
A na czym niby ma polegać ten "niewątpliwy podtekst polityczno-kulturalny"?
Bez przesady; to, że na noble w nie mniejszym stopniu niż literatura wpływa światopogląd autora i sytuacja polityczna, nie jest żadną tajemnicą. Czy to coś złego? Niekoniecznie, zwłaszcza że po wojnie nastąpiło pewnego rodzaju odwrócenie i może jeszcze jakieś będzie. Dziś, niezależnie od wartości literatury, z pewnością nagrody by nie dostali pisarze o poglądach Kiplinga, Sienkiewicza, Hamsuna, Reymonta, tak jak przed wiekiem — Szymborska, Fo, Saramago (ciekawe swoją drogą, że ta trójka rok po roku), Lessing, Herta Müller, Jelinek, Aleksijewicz czy właśnie Tokarczuk. Zresztą o ile za, dla przykładu, Llosą czy tegoroczną, cieszącą mnie laureatką, mogę po prostu nieszczególnie przepadać, ale rozumieć wybór, o tyle doprawdy wątpię, aby w wypadku Jelinek czy Fo ich wartości literackie miały coś do gadania.
Albatros to ptak z rodziny diomedeidæ, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 11.10.2019, 11:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Moje pytanie dotyczyło uzasadnienia - pojawiającej się tu i ówdzie, jak widać również i na tym forum - tezy jakoby Olga Tokarczuk dostała swojego Nobla głownie za poglądy. Ciekaw jestem jakie jest tej tezy uzasadnienie? Co w poglądach Tokarczuk spowodowało taką przychylność Kapituły? Jest na to jakiś dowód? A jeśli Tokarczuk nie zasługuje (dlaczego?), to kto zasługuje bardziej ale (w domyśle) nie dostał bo nie miał odpowiednich poglądów?

Przypomnę, że i po Noblu Wisławy Szymborskiej słychać było krytyczne głosy, że to przecież była piewczyni komunizmu i socrealistka i na nagrodę nie zasługuje. Doprawdy żenujące to wszystko - literacka Nagroda Nobla jest nagrodą literacką. A to znaczy, że przyznawana jest za to co laureat napisał - zresztą w uzasadnieniu wyraźnie zostało powiedziane za co Olga Tokarczuk swoją dostała. Oczywiście jest to kwestia ocenna - i jednemu dorobek danego pisarza może odpowiadać, innemu - nie. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości co do tego to niech przyjrzy się drugiemu Nobliście obok Olgi - Peterowi Handke. Ten miewał wypowiedzi, a nawet pisał utwory o wymowie wybitnie sprzecznej z główną linią zachodnich mediów. I jakoś Kapitule nie przeszkodziło to docenić jego twórczość.

A co do tego czy i jak poglądy wpływają na wybór Kapituły Noblowskiej - moim zdaniem myli się tu poglądy z obecną w twórczości wielu pisarzy prowokacją, chęcią poruszania drażliwych społecznie czy politycznie spraw. A przecież - niezależnie od naszych poglądów - to też jest pewna wartość przynależna - jednak - literaturze.
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 11.10.2019, 13:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ehem, ehem, literackiego Nobla dostał też na przykład, za przeproszeniem, Dario Fo - to był chyba dokładnie ten moment, gdy szacowna Akademia strzeliła ryjem o dno.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Leptir

PostWysłany: 11.10.2019, 13:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cóż, to kwestia dyskusyjna. Pewnie, że bywają wybory mniej lub bardziej trafione (według naszych gustów - rzecz jasna). Przyznam, że niespecjalnie znam twórczość Daria Fo - czytałem tylko "Córkę papieża" o Lukrecji Borgii - córce przyszłego papieża Aleksandra VI. I nie uważam, żeby to był czas stracony, ale nie będę się wypowiadał nie znając innych jego dzieł.
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 11.10.2019, 14:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nagroda Mackiewicza też jest nagrodą literacką. Może więc zapatrywania autorów nie mają w niej nic do rzeczy?

Sami Szwedzi (Magnus Eriksson) tłumaczyli po latach np. brak „apolitycznej” nagrody dla Conrada jego zbyt pesymistycznym spojrzeniem na naturę ludzką — czy to nie jest światopogląd? Zdumiewające, a zarazem po wojnie oczywiste wydaje mi się nieprzyznanie nobla, dla przykładu, Ernstowi Jüngerowi (mogliby nawet dać wspólny — jemu i bratu Cool). O ile wiem — nie podam teraz źródła — na początku zeszłego wieku bardzo chciano nagrodzić kogoś z Polski, więc rozważano Sienkiewicza i Prusa. (Niestety dokonano gorszego wyboru, może właśnie dlatego, że wówczas stawiano raczej na konserwy, ale nie ma co narzekać Cool). Czy to wszystko zmniejsza zaszczyty? Nie. Ale po co udawać, że tak nie jest?
Albatros to ptak z rodziny diomedeidæ, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 11.10.2019, 15:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Brak nagrody dla Conrada jest trudny do wytłumaczenia. A na pewno takim wytłumaczeniem nie jest pesymistyczne spojrzenie na ludzką naturę. Smile Jeśli jednak uznać, że ów pesymizm wyrażany w jego literaturze działa na czytelników zbyt przygnębiająco - to ocena nadal zamyka się w obrębie literatury. Jakkolwiek by taka ocena nie była absurdalna. Wink Wybór Sienkiewicza też raczej kontrowersyjny - choć wytłumaczalny, bo jednak napisane jest to świetnie i "czyta się" dobrze. Prus aż tak "czytalny" nie jest, a takich pozytywistów w europejskiej literaturze trochę już było. Myślę, że wtedy takie kryteria brano jednak pod uwagę.
Monstrualny Talerz
album CD

PostWysłany: 11.10.2019, 21:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Generalnie nie jest niczym dziwnym, że nagroda ta wzbudza kontrowersje, szczególnie gdy prześledzi się listę nagrodzonych, co dziś uczyniłem (Churchill???). A większości kompletnie nei znam, co przypomina nasze rocznikowe plebiscyty.
Nagrodę przyznaje się za (wg wikipedii):
"in the field of literature the most outstanding work in an ideal direction"
po polsku
"najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym"

nie wiem czy to jest poprawnie przetłumaczone. Może powinno brzmieć "w idealnym kierunku"?

A poglądy Olgi Tokarczuk są dość oczywiste, mogła je sobie mieć i być wspierana przez swoje środowisko (związane z pewną GAZetą), tak samo jak i chyba nie ma nic dziwnego w tym, że ktoś inny może z takimi czy innymi poglądami dyskutować. Inna rzecz, że co innego Olga Tokarczuk, a co innego Olga Tokarczuk laureatka Nagrody Nobla

w tym kontekście podobają mi się znalezione na tejże wikipedii słowa:

"It is not the same thing if I sign Jean-Paul Sartre or if I sign Jean-Paul Sartre, Nobel Prize laureate. A writer must refuse to allow himself to be transformed into an institution, even if it takes place in the most honorable form"

i wypada skonkludować, że mamy już niestety jednego żyjącego noblistę, który nie skorzystał z możliwości nieodzywania się, niestety. Zobaczymy jak sobie poradzi z tym zadaniem Olga Tokarczuk, szczerze mówiąc bardzo jej kibicuję, nie łatwe przed nią zadanie.
Powrót do góry
Freefall

PostWysłany: 11.10.2019, 21:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
mamy już niestety jednego żyjącego noblistę, który nie skorzystał z możliwości nieodzywania się, niestety. Zobaczymy jak sobie poradzi z tym zadaniem Olga Tokarczuk, szczerze mówiąc bardzo jej kibicuję, nie łatwe przed nią zadanie.

Słusznie, jak ma krytykować to, co obecnie dzieje się w Polsce, to lepiej, żeby siedziała cicho. Co ona może wiedzieć, ta ulubienica "salonu" Wink.
Powrót do góry
Crazy
singel kompaktowy

PostWysłany: 12.10.2019, 06:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jako forum muzyczne wiemy chyba dobrze, jak znaczna ilość wielkich muzyków osobiście była w najlepszym razie "kontrowersyjna", w najgorszym zwykłymi łajdakami. Wiele z nich w różnych momentach błyskało też pospolitą głupotą. Jako forum muzyczne chyba najczęściej wybieramy drogę, żeby zajmować się ich muzyką, a nie "życiorysem i wypowiedziami medialnymi". W każdym razie mnie taka droga interesuje bardziej.
Dotyczy to również twórców filmowych, malarzy, fotografów, poetów i powieściopisarzy.
Mi też średnio po drodze z wypowiedziami medialnymi Olgi Tokarczuk, ale szczerze mówiąc, niewiele mnie one obchodzą.

Natomiast czytałem Prawiek i byłem absolutnie zachwycony. Czytałem Dom dzienny i choć jakoś nie chciał mi jako całość wejść, to byłem pod wrażeniem oryginalności tej książki. A od kilku lat przymierzam się do Biegunów, tylko że dość to grube, a ja wolno czytam i tak jakoś pechowo się ciągle nie zabrałem... może więc mnie ta nagroda zmobilizuje, niczym ministra Glińskiego Wink
Leptir

PostWysłany: 12.10.2019, 10:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zamykając już z mojej strony ten temat. Trudno mi zaprzeczyć, że Kapituła Noblowska może wśród swoich kryteriów wyboru również stosować kwestie światopoglądowe pisarzy. Byłoby zresztą dziwne, gdyby zupełnie tej sfery nie uwzględniali, bo przecież światopogląd również wpływa na literacki przekaz. Sami zresztą, jako czytelnicy, też przecież zwracamy uwagę na to jakie poglądy stara się autor przemycać i czytając np. "Mein Kampf" trudno nam zachować obiektywizm w ocenie literatury (słabej zresztą wg kryteriów czysto literackich).
Pisarze z natury są obserwatorami rzeczywistości, nic więc dziwnego, że mają wiele na jej temat do powiedzenia. A to co mówią, często bywa dla niektórych kontrowersyjne. Ja uważam, że o ile nie głoszą niebezpiecznych bzdur, albo nie popierają zbrodniczych ideologii, to warto się w ich słowa wsłuchać, nawet jeśli nam ich treść nie odpowiada. Zawsze można się z nimi nie zgodzić. Przy okazji - często podnoszony jest tu przykład Knuta Hamsuna - piewcy nazizmu i przyjaciela prominentnych niemieckich faszystów. On swojego Nobla dostał w 1920 - a wtedy nazizm był jeszcze w powijakach i mało kto o nim słyszał nawet w Niemczech. Hamsun zafascynował się nazizmem dopiero w latach 30. i Kapituła Noblowska raczej nie była w stanie tego przewidzieć. Nie wyszło mu to zresztą na zdrowie - odebrano mu po wojnie cały majątek i zamknięto w szpitalu dla chorych psychicznie.

Co do Olgi Tokarczuk - można się oczywiście z jej poglądami oraz formą w jakiej je wyraża nie zgadzać. Można z nimi polemizować lub je ignorować, ale sugerowanie, że to one dały jej Nobla uważam za nadużycie. Jakie wobec tego poglądy dały Nobla Peterowi Handke (a ma je wybitnie niezgodne z polityczną poprawnością obowiązującą na Zachodzie)? Ciekaw jestem Talerzu, czy gdyby Olga głosiła poglądy zgodne z Twoimi to też byś nawoływał, żeby "skorzystała z możliwości nieodzywania się"?
Monstrualny Talerz
album CD

PostWysłany: 12.10.2019, 10:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:

Ciekaw jestem Talerzu, czy gdyby Olga głosiła poglądy zgodne z Twoimi to też byś nawoływał, żeby "skorzystała z możliwości nieodzywania się"?

Gdyby ktoś taki plótł zupełne farmazony albo wydawałoby się, że jest całkowicie oderwany od rzeczywistości to tak, nie mam z tym problemu. Tu nie chodzi o głoszenie innych poglądów, tylko o poruszanie się w granicach rzeczywistości, a nie poza nią albo całkowicie w oderwaniu od faktów.
Można sobie wyobrazić, że NN dostaję jakiś wzięty pisarz nijak nie odnoszący się w swojej literaturze do rzeczywistości, który jednak na co dzień jest jakimś skrajnym prawicowcem czy nie wiem, anarchistą, i bo ja wiem, wzywa do aktów terroru czy opowiada jakieś całkowite absurdy dotyczące wymyślonej przez siebie wizji historii. Nie pozostaje wtedy nic innego niż oddzielić jego literaturę od tego co plecie, a chłopa trzymać jak najdalej od możliwości wypowiadania się, bo tylko szkodzi innym osobom czy środowiskom, którym jednak bliżej do rzeczywistości.
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 12.10.2019, 10:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerzu - wyobrazić można sobie (prawie) wszystko, ale warto, zgodnie z Twoją sugestią, odnosić się do rzeczywistości. W wypowiedziach Olgi Tokarczuk nie usłyszałem nic co świadczyłoby o jej oderwaniu od rzeczywistości, aczkolwiek owszem, można z nimi się nie zgadzać. Nie widzę jednak powodu, dla którego należałoby jej zamykać usta.
esforty
album CD

PostWysłany: 12.10.2019, 10:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie zauważyłem by Noblistka, już można posłużyć się tym terminem Smile , nawoływała do nienawiści i terroru.
Trochę kazuistyką, posłużyłeś się @Talerzu.
Białystok
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 12.10.2019, 16:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dla politycznej równowagi, która wyraźnie jak czytam została zachwiana kolejnego Nobla powinien dostać poeta Rymkiewicz. Laughing
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 12.10.2019, 17:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z ciekawości — czytałeś jakąś jego twórczość, czy tylko wypowiedzi polityczne i pewien emocjonalny wierszyk z 2010 roku? Ja tam się nie znam, ale z mojego własnego, zgoła wszak subiektywnego punktu czytania pozostaje — ze względu na eseje — może i najwybitniejszym współczesnym polskim pisarzem. Swoją drogą, gdyby pewne środowiska zechciały mu się lepiej przyjrzeć, mógłby być przez nie równie nielubiany jak Tokarczuk Cool

Leptirze, wiem, ale Hamsun z lat 20. też raczej byłby współcześnie trudniejszy do zaakceptowania przez Akademię, co nie jest argumentem przeciw niemu (swoją drogą po wojnie potraktowano go w sposób, właśnie, cokolwiek narodowosocjalistyczny). Z drugiej strony — Twój argument o Handkem (którego nie znam) zdaje się trochę tę nie tylko moją opinię podważać.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 42, 43, 44, 45  Następny
Strona 43 z 45

Skocz do: