Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 45, 46, 47, 48  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bart
longplay

PostWysłany: 30.06.2020, 16:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
Tylko że nie jest to radosny, afirmatywny humanizm. To raczej postawa "nic co ludzkie nie jest mi obce".

Typowy egzystencjalizm... Tyle, że taki rózny od Camusa z jego pojęciem absurdu, szczęśliwego Syzyfa i don juanizmu; od Sartra deklarującego że "egzystencjalizm to humanizm" i afirmujacego wolność.
U Celine'a - jeśli jest humanizm - to jest on w desperacji, depresji, rezygnacji... gdzieś na dnie rynsztoka, walczący z "ciemniejszą" stroną człowieczeństwa.
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 30.06.2020, 16:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak, to prawda. W tym sensie bliżej mu do Jeana Geneta niż do Sartre'a czy Camusa.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciek

PostWysłany: 30.07.2020, 10:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
proza Borisa Viana.

Długo polowałem na komplet jego dzieł zebranych. Wyszło to ładnych parę lat temu, solidnie wydane i szybko wyprzedane. Większość z tych książek na rynku wtórnym chodziła za kwoty trzycyfrowe, na szczęście zdarzały się okazje. Wink Ostatnio sprawdzałem z ciekawości jak tam Vian na allegro i chyba wszyscy się pozbywają swoich zbiorów. Ja nie zamierzam, bo uwielbiam zarówno samego Viana jak i jego alter ego, czyli Vernona Sullivana. Damski Gang w dzisiejszych czasach jest znów bardzo aktualny. Wink
Białystok

PostWysłany: 30.07.2020, 11:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sięgnąłem po Celina Z zamku do zamku i po przeczytaniu ok. połowy cisnąłem do kosza. Pomijając trudny styl, rodzaj chaotycznego monologu wewnętrznego i brak jakiejś wizji po co to zostało napisane a wydaje się, że powinien to być rachunek sumienia (książka powstała kilka lat przed śmiercią i dotyczy ciemnej karty w życiorysie) jest zwyczajnie przeraźliwie nudna.
Maciek

PostWysłany: 30.07.2020, 11:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja z kolei odbiłem się od polecanej przez was Podróży do kresu nocy. Nie ten czas, nie to miejsce, nie ten stan umysłu. Może wrócę za parę lat.
Z ostatnich lektur - łyknąłem 5 niezobowiązujących tomów cyklu inkwizytorskiego Piekary. Zaskoczył mnie pozytywnie, zwłaszcza serią Płomień i krzyż. Całość napisana bardzo sprawnie i sensownie, ale 5 tomów w miesiąc wymusza przerwę od konwencji.
Pozostaję wciąż pod ogromnym wrażeniem 27 śmierci Toby’ego Obeda. Nawet Archipelag Gułag tak mnie nie przytłoczył i nie przygnębił jak te wstrząsające karty z historii Kanady. Z tego powodu nie daję rady przeczytać więcej niż 30 stron dziennie. Kontekst tej książki sprawia dodatkowo, że niedawne dyskusje z wątku polityczno-światopoglądowego pokazują gdzie kończy się pozorna tolerancja i miłosierdzie w teorii, a gdzie zaczyna się realna krzywda myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem w praktyce. Krzywdy wyrządzone przez kościół, ale także w dużej mierze przez bierne państwo przechodzą jakiejolwiek pojęcie.
Do umiarkowanego zdrowia psychicznego, nadszarpniętego przez powyższą lekturę, pomaga mi wracać (jak zwykle) typowa literatura czeska, a dokładniej Koniec punku w Helsinkach Rudiša. Kto lubi czeskie obyczajówki, nie będzie zawiedziony.
Arnold Layne
digipack

PostWysłany: 30.07.2020, 20:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
literatura czeska

Maciek napisał:
Koniec punku w Helsinkach Rudiša. Kto lubi czeskie obyczajówki, nie będzie zawiedziony.

Brzmi zachęcająco.
Myślę Maćku, że nie zawiedziesz się na nowej książce Szczygła. Chociaż wydawało mi się, że znam Pragę całkiem nieźle, to okazało się, że warto - choćby tylko na kartach książki - pospacerować z Mariuszem Szczygłem po Pradze. Polecam wszystkim zainteresowanym Very Happy
Maciek

PostWysłany: 30.07.2020, 20:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Arnoldu, dodam, że w Końcu punka jest sporo wspomnień o Polsce.
Takiej lat 80. Chwalą nas tam za dobry repertuar w TV, dobrą muzykę w Trójce, ale śmieją się też z naszych lektorów, czytających beznamiętnie wszystkie kwestie filmowe.
Maciek

PostWysłany: 14.08.2020, 10:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Powtarzam się, ale ponieważ skończyłem czytać, to wrzucam oficjalną rekomendację, z okładką, żeby zainteresowanym było łatwiej się z tą pozycją zetknąć.

Cytat:
Pozostaję wciąż pod ogromnym wrażeniem 27 śmierci Toby’ego Obeda.

Moim zdaniem jest to książka, którą powinien przeczytać każdy. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie przełożona na inne języki. Każda przeczytana strona sprawiała mi autentyczny ból, ale jednocześnie nie da się też od tej pozycji oderwać na dłużej (choć nie wyobrażam sobie, żeby dało się ją przeczytać ciurkiem). Na pewno nie jest to lektura dla kogoś, kto lubi trwać w swoim postrzeganiu świata. Ale jestem przekonany, że na forum jest też przynajmniej kilka osób, dla których będzie to bardzo wartościowa książka.
W Kanadzie piszą o niej tak: https://www.cbc.ca/amp/1.5228814
Leptir

PostWysłany: 14.08.2020, 11:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Maćku za polecenie tej książki. Słyszałem o niej już z kilku źródeł i cały czas zbieram się do przeczytania. Problem w tym, że ostatnio z wielu powodów nie jestem w najlepszej kondycji psychicznej i "27 śmierci Toby’ego Obeda" jest raczej ostatnią rzeczą, której teraz potrzebuję. Z pewnością jednak prędzej czy później po nią sięgnę.
Swoją drogą - to już raczej temat do innego wątku, ale piszę o tym tutaj, bo jak sądzę dotyka nieco podobnej tematyki, jak książka Joanny Gierak-Onoszko - warto obejrzeć serial "Drwale" produkcji National Geographic, również dotyczący kolonizacji Kanady.
Maciek

PostWysłany: 14.08.2020, 11:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptirze, to rzeczywiście nie jest książka na czas złej formy psychicznej. Chyba, że u kogoś zadziała terapią szokową przesuwając granicę „złej formy”, ale ja bym na pewno nie ryzykował. Sam po niej potrzebuję kilku lekkich i pogodnych lektur.
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 14.08.2020, 11:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Aż się boję myśleć, co tam może być... Ale bardzo dziękuję za polecenie, myślę, że skorzystam.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 14.08.2020, 12:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ja z kolei polecam książkę "Cham Niezbuntowany" Rafała Ziemkiewicza, która wręcz w genialny sposób opisuje skąd biorą się współczesne absurdy widoczne niestety coraz bardziej (np. udawanie, że chłop to baba). Jeśli ktoś nie do końca rozumie co się wokół nas dzieje, w szczególności w kategoriach, które jeszcze do niedawna wydawały się absolutnie oczywiste to jest to idealna pozycja. Autor przywołuje wiele przykładów z historii, ale też i psychologii, socjologii, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesne mechanizmy, które dzieją się w sferze polityki, kultury, mediów, tak Polskiej i jak i światowej. Z ołówkiem można sobie zakreślać wyjaśnienia niektórych zjawisk, ale też świetne są tu zestawienia nielogiczności, którymi jesteśmy nieustannie epatowani, bzdur, które funkcjonują jako prawdy objawione, a które w zasadzie bardzo łatwo jest demaskować.

Książka pozwoliła mi wiele spraw sobie poustawiać - genialny podręcznik "obsługi" obecnej sytuacji społeczno-polityczno-medialnej.

Jak sądzę autor mocno inspirował się Rzeczpospolitą Obojga Narodów Pawła Jasienicy - powróciłem po latach do tej książki, jestem w trakcie i jestem zaskoczony jak mądrze to wszystko jest opowiedziane i jak ciągle aktualne jest wszystko co zostało tam napisane - choć dotyczy spraw sprzed kilku stuleci, ale wystarczyłoby podmienić niektóre nazwiska, nazwy państw, stronnictw - i nic się w naturze ludzkiej nie zmienia.
Powrót do góry
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 14.08.2020, 12:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
27 śmierci Toby’ego Obeda
Po wstępnej weryfikacji autorki i tematyki, spokojnie odpuszczam sobie tę pozycję. Prawdopodobieństwo produkcji na zamówienie możnych tego świata jest zbyt wysokie.
Maciek

PostWysłany: 14.08.2020, 12:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Celowo nie robiłem listy osób, którym tej książki nie polecam, ale gdybym musiał ułożyć „swoją jedenastkę”, to od Ciebie bym zaczął ustalanie składu. Wink
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 14.08.2020, 13:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ależ przecie to napisałeś. Smile
Maciek napisał:
Na pewno nie jest to lektura dla kogoś, kto lubi trwać w swoim postrzeganiu świata.

Czyli to rzecz dla ludzi, którzy wolą podzielić ogląd świata cudzy. Wink
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 45, 46, 47, 48  Następny
Strona 46 z 48

Skocz do: