Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 46, 47, 48  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Białystok
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 14.08.2020, 13:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
A ja z kolei polecam książkę "Cham Niezbuntowany" Rafała Ziemkiewicza, która wręcz w genialny sposób opisuje skąd biorą się współczesne absurdy widoczne niestety coraz bardziej (np. udawanie, że chłop to baba).

Pomijając, że autor zazwyczaj inaczej myśli niż ja na wiele spraw, to z tym udawaniem to bym uważał, bo równie dobrze ja mogę postawić tezę, że autor książki udaje chrześcijanina (katolika) czy za kogo on się tam uważa i kto wie czy nie byłbym bliżej tzw. prawdy. Wink
Maciek

PostWysłany: 14.08.2020, 13:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J., nie czuję się na siłach (ani nie daję sobie na to moralnego prawa) aby przeprowadzić tu wykład na temat pokory i pojęć pokrewnych, ale mogę jedynie wyrazić szczere uznanie dla kogoś, kto swą życiową mądrością zdystansował już wszystkich innych (cudzych) i tylko sam dla siebie jest godnym nauczycielem. Dziękuję, że w swojej odpowiedzi nie położyłeś akcentu na słowo „trwać”, które zawiera w sobie m.in. słowo rwać, a to już niebezpiecznie rymuje się z kwestiami, o których lepiej nie dyskutować. Smile
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 14.08.2020, 13:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
szczere uznanie dla kogoś, kto swą życiową mądrością zdystansował już wszystkich innych (cudzych) i tylko sam dla siebie jest godnym nauczycielem.

rwa ...ać Exclamation Cool
Bart
longplay

PostWysłany: 14.08.2020, 23:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Książką 27 śmierci Toby’ego Obeda polecaną przez Maćka się zainteresuję.

Z weekendowej wycieczki nad ocean przywiozłem pół kilo taniej książki.
Cztery pozycje Jose Saramago: The History of the Siege of Lisbon, Baltasar and Blimunda, The Double, The Cave

Baltazar i Blimunda oraz Miasto ślepców czytałem po polsku jeszcze zanim Saramago dostał nagrodę Nobla. Także, można powiedzieć, że to ja go wylansowałem Cool

Leopold Sacher-Masoch Venus in furs. Bez komentarza, trochę klasyki.
esforty
album CD

PostWysłany: 15.08.2020, 12:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. napisał:
Ależ przecie to napisałeś. Smile
Maciek napisał:
Na pewno nie jest to lektura dla kogoś, kto lubi trwać w swoim postrzeganiu świata.

Czyli to rzecz dla ludzi, którzy wolą podzielić ogląd świata cudzy. Wink

Jak tak, to się zaopatrzę
Embarassed.
Maciek

PostWysłany: 17.08.2020, 17:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie dalej niż 2 dni temu opowiadałem na zlocie o tym, jak w Rosji piracili muzykę, którą „nagrywali” na zdjęcia rentgenowskie, a tymczasem wczoraj zacząłem czytać Pochwałę Nudy Josifa Brodskiego i już w pierwszym eseju pojawił się taki fragment:

Lubię takie przypadki. Wink
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 19.08.2020, 07:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
Monstrualny Talerz napisał:
A ja z kolei polecam książkę "Cham Niezbuntowany" Rafała Ziemkiewicza, która wręcz w genialny sposób opisuje skąd biorą się współczesne absurdy widoczne niestety coraz bardziej (np. udawanie, że chłop to baba).

Pomijając, że autor zazwyczaj inaczej myśli niż ja na wiele spraw, to z tym udawaniem to bym uważał, bo równie dobrze ja mogę postawić tezę, że autor książki udaje chrześcijanina (katolika) czy za kogo on się tam uważa i kto wie czy nie byłbym bliżej tzw. prawdy. Wink

Pamiętam, że w latach 90. Ziemkiewicz był dla mnie rodzajem guru (do dziś mam jego autograf na "Skarbie stolinów" i "Pieprzonym losie kataryniarza"). Imponował mi jako rzecznik UPRu- uważałem go za wzór błyskotliwego publicysty (i za dobrego prozaika). No i generalnie bardzo ceniłem jego niezależność poglądów. Dziś - sorry, że powiem to tak mocno - patrzeć nie mogę na tę obłudną, cyniczną gębę. Dla mnie - firmując wyłącznie dla kasy - programy typu w Tyle Wizji - stracił prawo do wypowiadania się o czymkolwiek (tzn prawo oczywiście ma, tylko że jest to funta kłaków warte). Jeden z bardziej spektakularnych przykładów zeszmacenia się dla mamony.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 19.08.2020, 08:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:

Pamiętam, że w latach 90. Ziemkiewicz...

W tyle wizji jest obrzydliwie głupie, natomiast samą książkę jednak polecam, wolna jest od wszelkich ideologii, a daje niezwykle racjonalny ogląd rzeczywistości. Podobnie jak Michnikowszczyna doskonale tłumaczyła czym była III RP do 2005 r., tak ta książka tłumaczy miejsce gdzie jesteśmy teraz. Książka jest wielowątkowa, ale w jej aspekcie politycznym: gdyby ktokolwiek z opozycji ją przeczytał (i zastosował się do wytycznych) to mają wygraną w kieszeni w następnych wyborach, ale i podobnie gdyby zrobiłaby to i władza obecna.
W jednym miejscu RAZ tłumaczy się w książce z jakiego powodu jednak dość mocno zaczął wspierać PIS, jednocześnie nikt chyba tak celnie ich nie krytykuje, jak i samego Naczelnika.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 19.08.2020, 08:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To jest postać, co do której mam również bardzo niejednoznaczne odczucia. Obecnie chyba głównie same negatywne... Ale jako że to wątek literacki, to muszę powiedzieć, że jego książki oceniam niezwykle wysoko. Pieprzony los kataryniarza mam za powieść wybitną wręcz, Walc stulecia też niezwykle mi się podobał.
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 19.08.2020, 09:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tylko pytanie, czy można przejść do porządku dziennego nad tak paskudnym zachowaniem publicysty politycznego i jednocześnie oceniać wysoko diagnozy zawarte w jego książkach? Być może- ale dla mnie taka operacja wymaga orwellowskiego dwójmyślenia. Wybaczyć (tzn nie oceniać przez pryzmat jego łajdackich zachowań dzieła sztuki) można wielkiemu artyście (genialnemu prozaikowi, kompozytorowi, malarzowi). W publicystyce te warstwy - osobistych zachowań i twórczości - jednak zbyt wyraźnie na siebie zachodzą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 19.08.2020, 09:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
Tylko pytanie, czy można przejść do porządku dziennego nad tak paskudnym zachowaniem publicysty politycznego...

Nie uważam żeby z RAZem było aż tak źle. Ale nawet jeśli, to zachowując te standardy co nam zostanie do czytania? Bo musielibyśmy odrzucić wszystko co związane jest z jedną i druga stroną czyli np. wszystko w czym maczały łapki GazWybu, Polityki, Agory (kalendarze Wajraka to ja mimo wszystko lubię), Tygodnika Powszechnego i tak dalej. Mówi Pismo "Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare" w sensie, że zachowajmy jednak pewien ogląd dla siebie.
Powrót do góry
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 19.08.2020, 09:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dlatego celowo wymieniłem tylko jego dzieła prozatorskie (kurde, jak sobie myślę, to jest to naprawdę literatura najwyższych lotów). Czytałem też różne Michnikowszczyzny i Młode endeki, z zainteresowaniem, a momentami nawet z przyklaskiem, ale obecnie dystansuję się od nich, bo nie wiem, co myśleć. Tzn. wiem, co myśleć w tym sensie: póki opcja, której RAZ był twarzą, była zepchnięta do obrony, regularnie traktowana jak bezmózgie oszołomy itd., był świetny, przenikliwy obserwator, celny diagnosta, przy okazji władający świetnym piórem, a też - przez swoją wrodzoną bezczelnoiść - nie dający się zepchnąć i marginalizować. A jak władza/ wpływy uderzyły do głowy, to wrodzona bezczelność stała się tym, co widzimy. Nie mówię, że Ziemkiewicz przeszedł jakąś woltę osobowościową, sądzę raczej, że zmieniły się okoliczności, więc inne rzeczy wyszły na wierzch. W świecie władzy to raczej powszechne, niestety.

Ale Pieprzony los kataryniarza od razu bym sobie przeczytał znowu!!
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 19.08.2020, 13:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Również kilkanaście, niekiedy kilka lat temu bardzo go ceniłem, zarówno jako pisarza, jak i jako publicystę, niezależnie od tego, czy akurat się z nim zgadzałem — ale strasznie się sprymitywizował. Przy czym pamiętam jego całkiem niedawną wypowiedź w nieco mniej głównonurtowym miejscu: że on się zgadza, że to, co teraz się dzieje w Polsce, jest paskudne, lecz że jego zdaniem wcześniej było jeszcze gorzej, dla wspólnego dobra musi dołączyć do propagandy, żeby tamto nie wróciło. Niezależnie od oceny czasów szczęśliwie minionych oraz tych nieszczęśliwie panujących uważam takie podejście za paskudne.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 20.08.2020, 18:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cenię sobie Ziemkiewicza jako pisarza SF - na pewno jeden z lepszych i de facto klasyk naszego SF, poza tym na jutubie znalazłem trochę jego wykładów dot. spraw historycznych, szczególnie na temat II wojny i II RP i jeśli nie zgadzam się z nim to tylko w drobnych szczegółach, ale jako publicysta mnie odrzuca - antypatyczny typ. Poza tym czepia się LGBT, a sporo warszawskich wróbelków ćwierka ze woli chłopców.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 26.08.2020, 20:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Arnold Layne napisał:

Maciek napisał:
Koniec punku w Helsinkach Rudiša. Kto lubi czeskie obyczajówki, nie będzie zawiedziony.

Brzmi zachęcająco.

Jadę dalej z Rudišem i wreszcie nadrabiam Grandhotel. Powieść nad chmurami. Chyba jeszcze lepsze niż Helsinki. Dużo czeskiego śmiechu przez łzy i pozornie lekka historia opowiadająca o trudnych tematach. Coraz bardziej podoba mi się styl Rudiša. Udanie nawiązuje do tradycji swoich starszych kolegów.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 46, 47, 48  Następny
Strona 47 z 48

Skocz do: