Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 48, 49, 50, 51  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 04.10.2020, 22:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cieszy mnie ta nagroda zarówno stąd, że Rak zaczynał między innymi od pisania w bliskiej mi Esensji, jak i stąd — nade wszystko — że to kolejne głównonurtowe uznanie dla fantastyki. Samej książki nie czytałem; trochę boję się niemądrych niekiedy przesłań, być może niesłusznie, ale styl pisania autora mogę polecić na postawie innych.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 07.10.2020, 13:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ponieważ jakoś, nie wiedzieć czemu, ciekawi mnie, kto dostanie jutro nobla w co prawda najmniej rzetelnie prowadzonej — zaraz po pokojowej — ale za to zdecydowanie najbardziej mnie interesującej dziedzinie, małe nawiązanie do dyskusji sprzed roku:

Alex Shephard, „The New Republic”, po rozmowach z członkami Akademii napisał:
The big question hanging over the 2020 Nobel Prize in Literature is the same one that dogged last year’s prize: Why did the Swedish Academy decide to honor Peter Handke? One source told me that the prize was meant as a “middle finger” to the media and to the committee’s politically correct critics. The other interpretation is that the Swedish Academy blundered into the decision, failing to anticipate the firestorm that followed (which ultimately led to several resignations).
Ot, ciekawostka.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 19.10.2020, 20:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kilka tygodni temu z bardzo dużą przyjemnością wysłuchałem audycji prowadzonej przez duet Szydłowska & Masłowska, których gościem (gościówą Wink) była Antonia Lloyd-Jones, tłumaczka polskiej literatury, a przede wszystkim jej znawczyni. Swoją wiedzą i oczytaniem zawstydziłaby z pewnością niejednego dinozaura (mnie zawstydziła). Duża dawna humoru i ciekawych informacji pozwoliła mi bardzo ławo strawić niestrawne przerywniki dźwiękowe i samą Masłowską, którą szanuję, ale która poprzez radio jednak nieco irytuje. Wink
Serdecznie polecam: https://pod.co/godzina-czasu/po-czym-pozna-polaka-antonia-lloyd-jones
Crazy
longplay

PostWysłany: 19.10.2020, 20:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A jak stoicie z lekturą twórczości Masłowskiej? Są tu fani?
Maciek

PostWysłany: 19.10.2020, 20:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy - udam, że ktoś mi rzucił kilka czwórek w Makao, więc pauzuję. Wink

Podobał mi się przekaz z jej muzycznego alter-ego, czyli Mister D., ale siłę wyrazu miał w chwili powstawania i po latach chyba już się nie broni.
Żeby nam tylko dyskusja o Masłowskiej nie przyćmiła podlinkowanej audycji - wartej godziny w grafiku każdego fana literatury.
Leptir

PostWysłany: 19.10.2020, 21:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
A jak stoicie z lekturą twórczości Masłowskiej? Są tu fani?

Ja lubię jej felietony, do pozostałych rzeczy stosunek mam raczej ambiwalentny.
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 21.10.2020, 13:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Masłowska ma pewien talent słowotwórczy - tak bym to nazwał. Natomiast intelektualnie/treściowo jej proza (i dramat też) to jest wata i konfekcja damska - nic tam nie ma, nic się po tymi słowami nie kryje. Generalnie uważam, że to hochsztaplerka sztucznie wylansowana przez środowisko.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
akond
szpula

PostWysłany: 21.10.2020, 13:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
Natomiast intelektualnie/treściowo jej proza (i dramat też) to jest wata i konfekcja damska - nic tam nie ma, nic się po tymi słowami nie kryje. Generalnie uważam, że to hochsztaplerka sztucznie wylansowana przez środowisko.

Znam tylko Wojnę, ale powyższą diagnozę uważam za mocno nietrafioną. Szczególnie określenie "konfekcja damska".
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 21.10.2020, 14:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Specjalnie tak prowokacyjnie napisałem Very Happy Czytałem Wojnę (i nawet mam na półce), Pawia, kartkowałem (z PDF) "Zabite koty" i Rumunów. Naprawdę poza paroma mniej lub bardziej odkrywczymi fajerwerkami słownymi nic tam nie ma. Akcja- żadna. Myśl- żadna (albo taka jak u niespecjalnie rozgarniętej licealistki). Psychologia postaci żadna (dlatego specjalnie przerysowana). Wojna jeszcze się może broni, bo to było świeże. Reszta to grafomania wg mnie. Piszę mocno, bo takie mam zdanie.
Powrót do góry
akond
szpula

PostWysłany: 21.10.2020, 14:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale to jest przecież postmoderna skonstruowana z klisz. Nie ma sensu ocenianie Wojny w kategorii akcji czy psychologii postaci, bo dojdzie się do absurdów. A forma jest tu istotniejsza od treści.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 21.10.2020, 16:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Postmoderna skonstruowana z klisz to jest np. w Krivoklacie Dehnela, a nie u Masłowskiej. Masłowska pisze tak (każda jej książka jest dokładnie taka), bo nie potrafi inaczej (po prostu warsztatowo i intelektualnie może się tylko stylizować na bełkot dresiarzy). I sama nie ma nic ciekawego do powiedzenia w żadnej kwestii. Sorry, może jestem zbyt surowy, ale mam alergię na Masłowską. Jak słyszę jaka to wybitna pisarka, to po prostu mnie szlag trafia. Zresztą jaki jest poziom intelektualny Masłowskiej, to widać jak na dłoni w wywiadach (sprzed paru lat, bo teraz się trochę wyrobiła). Zwykła, niezbyt rozgarnięta licealistka, którą wylansowano na gwiazdę polskiej literatury - sorry.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 22.10.2020, 08:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Recenzja "Pawia królowej" z Lubimy czytać, pod którą mogę się podpisać. Nie jest problemem sama stylizacja, którą można by potraktować jako fajną zabawę literacką. Problemem jest to, że Masłowska pisze WYŁĄCZNIE w ten sposób. Można nie lubić np. Dehnela czy Twardocha, ale nie sposób im odmówić świetnego warsztatu literackiego, różnorodności pomysłów, elastyczności w żonglowaniu różnymi konwencjami. A Masłowska to wydmuszka - wszystko w ten sam deseń, bo nic innego nie potrafi.

"Całe zamieszanie wynika z pewnego nowatorstwa tej książki, tyle że sam fakt, iż nikt wcześniej nie zrobił takiej powieści, nie oznacza, że jest ona dobra i na poziomie. Mam wrażenie, że część współczesnej krytyki piałaby z zachwytu nad książką, która została napisana przez szympansa, który naciskał przypadkowe klawisze komputera albo byłaby stylizowaniem na Wietnamczyka, który zna raptem sto słów i kaleczy naszą mowę ojczystą niemiłosiernie, więc taka powieść byłaby jakże eksperymentalna, achy i ochy, przecież nikt czegoś takiego wcześniej nie napisał.

Natomiast propozycja pani Masłowskiej to po prostu banalna rymowanka rodem z hiphopowych piosenek. Owszem, nikt do tej pory czegoś takiego nie napisał, ale nic z samego tego faktu nie wynika. No właśnie, wyobraźcie sobie jakby teksty przeciętnego rapera spisać na papier i się tym zachwycać jako wielką literaturą godną najwyższych laurów – to właśnie jest dokładnie ten przypadek. Najsmutniejsze jest to, że naprawdę inteligentni ludzie dają się nabrać na to coś. Przecież tyle osób nie może się mylić i musi w tym być geniusz, skoro nagradzają.

Tu dochodzimy do sedna czym jest ta pozycja. Jest taka bajka Andersena, w której nikt nie zwraca uwagi, że król jest nagi, otóż w tym szkopuł, że nasza królowa jest naga. Powieść ową można określić trzema słowami: dno, tandeta i bełkot. Robienie w polskiej literaturze prozy rymowanej ma długą tradycję, takie próby podejmowano już nieraz, na czele z trzynastozgłoskowym Panem Tadeuszem. Gdy się chce faktycznie coś takiego zrobić, należałoby wykazać się wielkim kunsztem, ciekawymi rymami itd. Oczywiście artyzm takiej książki powinien współgrać z innymi aspektami powieści. Forma jest w literaturze równie ważna co treść, bo inaczej literatura piękna nie różniłaby się od zwykłego gadania. Zresztą samej treści też tutaj niewiele, gdyby powieść zapisać normalnie. Niestety, prawdziwi pisarze, umiejący tworzyć mięsiste fabuły i intrygi, wielkie narracje, świetnie operujący napięciem, tworzący wielopłaszczyznową psychologię postaci, błyszczący erudycją, nie będą tak docenieni jak pseudoawangardowy bełkot. Takie czasy"
Powrót do góry
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 22.10.2020, 09:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
[...] Panem Tadeuszem. [...] ciekawymi rymami itd.
Bardzo śmieszne Wink

Cóż, również entuzjastą twórczości Masłowskiej nie jestem, jakkolwiek Chleb sprawił mi w pewnym momencie sporą przyjemność.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 22.10.2020, 10:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Recenzja nie moja - jest troszkę naiwna, ale jej clou jest słuszne. Smile A pomyślcie, że np. Dehnel nie dostał nigdy Nike (abstrahując od wartości samej nagrody).
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 22.10.2020, 13:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie mogę się zgodzić z tak miażdżącą krytyką Masłowskiej. Cóż, patrząc z punktu widzenia tradycyjnej teorii literatury, faktycznie brakuje jej pogłębionego rysunku psychologicznego postaci, brakuje obrazowych opisów, pochylenia się nad detalem, konsekwentnego budowania formy itp. itd.
Tyle tylko, że nie o to w jej pisaniu chodzi i równie dobrze można np. zarzucać muzyce zespołu Kraftwerk braku finezyjnych partii solowych czy rozbudowanej, wielowątkowej formy albo - co może nawet bardziej adekwatne - sztuce Andy'ego Warhola braku wycyzelowanego światłocienia czy oddania szczegółów przedstawianych obiektów.

Jakkolwiek literatura tej autorki nie należy do moich ulubionych (choć przedstawienie "Rumunów..." w TR zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie - a przecież bez jej tekstu byłoby niemożliwe) to jednak dostrzegam jej walory, które są u nas dość rzadkie. U Masłowskiej przede wszystkim fascynują mnie jej język i moim zdaniem absolutnie fenomenalne czucie współczesnej pop kultury. Jeśli chodzi o diagnozę i opisywanie tego co dzieje się w sferze tych wszystkich zjawisk na pograniczu kultury, mass mediów, rozmaitych pulp fictions, jakichś telenowel, programów telewizyjnych, internetowego bałaganu, kolorowych pisemek, tego całego pogranicza kulturowego, tej ziemi niczyjej, która przecież tak mocno oddziałuje na sporą część społeczeństwa (a po części na nas wszystkich) to uważam, że nie ma ona sobie równych. Dlatego właśnie najbardziej cenię jej felietony, gdzie zajmuje się tym przede wszystkim, nie rozdrabniając się na potrzeby literackiej fikcji. Czytam Masłowską po to by zrozumieć tę właśnie pop-kulturową współczesność, a do tego zapoznać się z jej oryginalnym, świetnie oddającym tę magmę kultury masowej językiem.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 48, 49, 50, 51  Następny
Strona 49 z 51

Skocz do: