Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 51, 52, 53  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 30.10.2020, 16:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czasami udawał: np. w "Bez dogmatu", gdzie wyraźnie miał ambicje stworzenia wybitnej powieści psychologicznej a la Dostojewski no i rezultat jest mierny... bo myśl Sienkiewicza nie dorównuje jego językowi. Podobnie jest z Sapkiem.... Forma panowania nad powieścią ma jednak znaczenie - no bo formalnie Trylogia husycka jest skonstruowana na zasadzie "zabili go i uciekł"- żadnego planu powieściowego w niej nie ma. Chociaż niektóre epizody są rewelacyjne (np. scena egzorcyzmowania w pierwszym tomie).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 30.10.2020, 16:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co do Bez dogmatu — racja. Ale nawet jego nowela o Platonie jest dość zabawna, nie poszukując większej głębi. Forma, owszem, ma znaczenie — bardzo duże — niemniej to, co w trylogii mnie drażni, to udawanie powieści fantastyczno-historycznej, z historyczno-polityczną ambicją. A historycznie i politycznie to również — fantazja, idąca śladem tych stereotypów, które są pociągające dla czytelników. Dobra powieść, nawet fantasy, polega między innymi na tym, że zmyślenie oparte jest na rzeczywistości: że to tak zwane zmyślenie prawdziwe.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Okechukwu

PostWysłany: 30.10.2020, 18:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dobrze to ująłeś, Duchu. Smile No więc takie prawdziwe zmyślenie jest np. w postaci Zawiszy Czarnego (w Trylogii Husyckiej). Przecież to jest majsterszyk. Zawisza "odheroizowany" (poprzez to puszczanie bąków), a jednocześnie tak wiarygodnie szlachetny, pełnokrwisty - zgodny z naszymi wyobrażeniami o tej postaci, a jednak zupełnie inny. Epizodzik, a jednak warty więcej niż wszystkie powieści Cherezińskiej. I to jest świadectwo ogromnych możliwości Sapkowskiego. Niestety - wszystko się dzieje na zasadzie takich genialnych przebłysków, bo Trylogia jako całość jest niestety nieudana.
Powrót do góry
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 30.10.2020, 20:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
Mam różne zastrzeżenia odnośnie "Króla", ale to jest kawał świetnie napisanej prozy. Dysponuje wartsztatem o jakim większość polskich prozaików może tylko pomarzyć.

To prawda. Jak dla mnie bardzo dobra rzecz Smile.

A tymczasem przerwę na chwilę dyskusję Wink

Margaret Atwood - Testamenty
czyli dalszy ciąg Opowieści Podręcznej, dopisany po 34 latach. Sukces odniesiony przez serial HBO nakłonił autorkę do napisania kontynuacji. Tutaj bohaterkami są 2 nastoletnie córki Fredy (June Osborne) oraz Ciotka Lidia i rozdziały poświęcone tej ostatniej są właśnie najciekawsze. Okazuje się wcale niejednoznaczną postacią.
W sumie czyta się nieźle, jednak Opowieść robiła większe wrażenie. Koniec radośnie optymistyczny - Gilead upadnie i będzie lepiej! W 2197 r. Wink
Powrót do góry
Bart
longplay

PostWysłany: 31.10.2020, 02:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Egzemplarz Króla dotarł nawet do mnie, ze dwa lata temu, jako prezent. Nie często się zdarza tak dobrze napisana powieść, i to jeszcze tak młodego autora. Powieść bardzo dojrzała, psychologiczna, z elementami realizmu magicznego. Kojarzy mi się z Traktatem o łuskaniu fasoli Myśliwskiego, może nie tyle przez stylistyczne podobieństwa, co przez bardzo wysoką granularność i gęstość wielu posplatanych wątków. A różnica wieku między autorami to prawie pół stulecia...
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 31.10.2020, 11:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

taki młody już nie jest: wszak okolice czterdziestki to szczyt możliwości intelektualnych. Swoją drogą ostatnio widziałem news w TVN-ie u Teściów, że właśnie do tego doszli jacyś amerykańscy naukowcy na podstawie badań dwudziestu tysięcy dwudziestowiecznych szachistów. Cóż, dwadzieścia kilka wieków temu Arystoteles do takiego wniosku szachistów nie potrzebował. Jeśli chodzi o Twardocha, to znalazłszy ten post, pozwolę sobie powtórzyć siebie sprzed lat sześciu i pół (czyli takiej przerwy, jak między Stagirytą a współcześniakami, nie będzie):
Duch 1532 napisał:
Odniosę się tutaj:
dziobak napisał:
Duch 1532 napisał:
Zabrakło bodaj najlepszych fragmentów. W każdym razie równie dobrych. Autorem tego ogłoszenia, które w swoim czasie zdobyło niemałą popularność, jakkolwiek nie wiem, czy przekładającą się na sprzedaż, jest Szczepan Twardoch z najlepszego jak dotąd okresu swojego pisarstwa, czyli gdzieś z momentu przejścia między popularnością w niszy a Paszportem Polityki (albo -- jak kto woli -- między koszulką polo a garniturem bespoke bądź między frondowym konserwatyzmem a ostentacyjną bezideowością Wink).

Nie znam wcześniejszej twórczości Twardocha ale Morfina to IMO powieść bardzo dobra. Jeśli wcześniej pisał jeszcze lepiej to będę musiał poczytać.
Morfina jest pewnie najdojrzalsza literacko, ale intelektualnie Twardoch najciekawszy wydawał się właśnie w tym krótkim okresie przejściowym -- w okolicach Wiecznego Grunwaldu czy nawet w krótkich wpisach udostępnianego w sieci dziennika. Wcześniejsze teksty są z kolei nieraz interesujące koncepcyjnie, pod tym względem zaintrygować może już nawet debiutanckie opowiadanie bodaj z 2003 r., Obłęd rotmistrza von Egern, jednak znacznie gorzej sprawdzają się jako literatura.
W ramach ciekawostki dodam (co komentować politycznie proszę ewentualnie w odpowiednim wątku), że bodaj jeszcze w 2010, może już w 2011 roku, przed marszem na salony, napisał esej ku czci Jarosława Kaczyńskiego, w którym cieszył się, że przetrwała ta doskonała część braci. Nieco mu się od tamtego czasu zmieniło Cool
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 31.10.2020, 11:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zmieniło się, ale głos Twardocha w kwestiach politycznych ciągle jest indywidualny i niuansujący, a nie stadny tak jak u reszty środowiska literacko/artystycznego.
Powrót do góry
Crazy
longplay

PostWysłany: 31.10.2020, 11:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zapewne ktoś mi powie, że to nie ta liga i w ogóle... ale z pisarzy tego pokolenia, co Twardoch, to ja bardzo wysoko cenię Jakuba Żulczyka, oczywiście o tyle, o ile poznałem, a ja czytam dość niewiele Embarassed . Mam wrażenie, że bywa on trochę traktowany w kategoriach raczej "czytadeł", że Twardoch czy inna Masłowska to już bardziej artyści, a tu to, niech będzie, literatura popularna.
Ja tam nie wiem, ale pod względem literackim zarówno Zrób mi jakąś krzywdę, jak i Ślepnąc od świateł zrobiły na mnie ogromne wrażenie: z jednej strony inwencja językowa (ba, wirtuozeria!) i wyczucie współczesnej popkultury/kultury miejskiej (mówiliście w kwestii Masłowskiej, że to może za mało, żeby samo w sobie stanowiło wartość), ale z drugiej wsparte właśnie przeplataniem całkiem innych klimatów, okolice realizmu magicznego, oniryczność, surrealizm...
Jak mówię, czytam mało, ale są to dwie spośród powieści przeczytanych przeze mnie w ostatnich latach, które cenię bardzo wysoko.

Intuicyjnie i bez oglądania się na pokutujące opinie, dałbym go na tę samą półkę, na której przeczuwałbym Twardocha (którego jednak znam jeszcze słabiej, więc tylko przeczucie Wink).
Freefall

PostWysłany: 31.10.2020, 15:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
ja bardzo wysoko cenię Jakuba Żulczyka, oczywiście o tyle, o ile poznałem, a ja czytam dość niewiele Embarassed

A czytałeś Czarne Słońca? Smile.
Jeśli nie, to ostrzegam, że ze względu na nagromadzenie przemocy oraz wulgaryzmów, lektura może cię mocno zniesmaczyć.
Powrót do góry
Bart
longplay

PostWysłany: 31.10.2020, 16:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
taki młody już nie jest: wszak okolice czterdziestki to szczyt możliwości intelektualnych.

A to mnie osobiście zabolało Sad Jest młodszy ode mnie, a ja jestem młody. Kropka.
Freefall

PostWysłany: 31.10.2020, 17:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bart napisał:
A to mnie osobiście zabolało Sad Jest młodszy ode mnie, a ja jestem młody. Kropka.

E, tam zabolało Smile. Twardoch to młodziak! Ode mnie też jest sporo młodszy, a ja czuję się bardzo młodo. Duch nie wie, co pisze Wink.

PS. Trzeba przyznać, że jak na takiego młokosa, pisze naprawdę dojrzale
Cool.
Powrót do góry
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 31.10.2020, 17:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cóż, ode mnie jest dziesięć lat starszy, a mnie młodość ucieka Wink
Powrót do góry
Freefall

PostWysłany: 31.10.2020, 18:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
Cóż, ode mnie jest dziesięć lat starszy, a mnie młodość ucieka Wink

Nie żartuj Smile. Najlepsze lata dopiero przed tobą.
Czyli jak się rodziłeś, to ja akurat pierwszy raz brałem udział w wyborach (tak tych czerwcowych wyborach) Cool.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 31.10.2020, 18:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Potwierdzam od 30 do 40 to najlepszy okres w życiu. Smile Ciało jeszcze rześkie, a umysł dużo dojrzalszy niż u głupiego 20-latka. Po 40 jest gorzej i sam to czuję od 3 lat
Powrót do góry
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 31.10.2020, 18:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ależ ja nie narzekam i też uważam, że przynajmniej potencjalnie między trzydziestką i czterdziestką powinno być najlepiej; i tego się spodziewam. Ale właśnie okoliczność, że to okres między największą sprawnością fizyczną (siłą i wytrzymałością, a nie szybkością, która przypada około dwudziestki) i najlepszą sprawnością umysłową, pokazuje, że to już początek wieku średniego: przekroczenie połowy drogi między ἀκμή hormonów i ἀκμή rozumu Cool
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 51, 52, 53  Następny
Strona 52 z 53

Skocz do: