Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 51, 52, 53

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 04.11.2020, 16:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak ktoś z Was będzie miał czas i ochotę - to zapraszam na spotkanie online z Jackiem Komudą, które będę prowadził Smile . Transmisja live 12 listopada o 13.00 tutaj

https://www.facebook.com/wbplublin

Będzie ciekawie, bo pogadamy sobie m.in. o opowiadaniu "Dalian, będziesz ćwiartowany", którą wzbudziło taką burzę medialną. Czyli o homofobii i o granicach wolności słowa w literaturze pięknej . Oczywiście nie tylko o tym Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 04.11.2020, 17:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie czytałem Daliana, to — τὸ τοῦ Μᾶćκου — się wypowiem. Ciebie posłuchałbym chętnie, Komudy — z pewnością nie; mam o jego sposobie wypowiedzi jak najgorsze zdanie, a o prozie, o ile pamiętam, też nie najlepsze, chociaż kiedy ją przed wielu laty czytywałem, byłem znacznie mniej wybredny. Nie chodzi mi bynajmniej o poglądy, pewnie mimo wszystko mi bliższe niż wielu pisarzy, których lubię i cenię. Przy tym podejrzewam (bo w końcu nie czytałem), że wyrażone w tekście zapatrywania i uprzedzenia nie powinny w publikacji przeszkadzać. Nie wiem, czy sama jakość literacka. Niezależnie od tego żenujące jest oświadczenie Rzymowskiego, iż za karę opublikują queerowy numer, co chyba zresztą już się wydarzyło. Podkreślam: gdyby medialną burzę wzbudziło opowiadanie pochwalające eugenikę, aborcję pourodzeniową i eksperyment Kentlera, to jakkolwiek sam bym patrzył na nie wrażo (niechby w istocie była to literatura piękna, a nie Komudowa), wówczas również uznałbym za przejaw upadku przeprosiny redaktora naczelnego i wydrukowanie z tego powodu numeru poświęconego tradycjonalizmowi. Chociaż ów numer przeczytałbym chętnie Cool
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 04.11.2020, 17:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Komuda tworzy literaturę popularną. Czasem lepszą czasem gorszą. Początki miał kiepskie- pamiętam jak kupiłem jego "Opowieści z dzikich pół" - kawał czasu temu (20 lat?) i byłem zadziwiony, że to tak drętwe i nieporadne językowo. Ale pracował nad sobą i z czasem bardzo się rozwinął. Językowo dojrzał - z fabułą trochę gorzej, bo zwykle są to takie mało wymagające rąbanki. Ale zdarzają mu się też świetne rzeczy - za rewelacyjne uważam opowiadanie "Czarny heban", no i w zasadzie większość nowel poświęconych Villonowi jest bardzo OK.
Wypowiedzi zdarzają mu się kabotyńskie (np. o Sienkiewiczu), ale generalnie mówi szczerze, nie chowa się za parawany poprawności co doceniam.
W całej tej sprawie z Dalianem najśmieszniejsze jest to, że świętym oburzeniem zawrzali zwolennicy wolności artystycznej. Czyli tak - wy PISowcy cenzurujecie (rzeczywiście tak robią) to skandal, zamach na wolność słowa, ale my - to już możemy cenzurować w słusznej sprawie. Jak powiedział Goering - to my decydujemy o tym, kto jest Żydem Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 15.11.2020, 23:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zastanawiałem się, czy to tutaj, czy do wątku wiadomego, bo literatura, ale trochę polityczna. Najwyżej gharvelt przestawi — proszę bardzo. Natrafiłem oto na taki wierszyk Bohdana Zadury sprzed lat dziesięciu, który mnie urzekł, chociaż na ogół to poeta tworzący mi dość obco. Tu jednak wybrał styl cudzy, do którego mam słabość, podobnie jak wielką słabość mam do korzystającego zeń na co dzień od kilku dekad bohatera ostatnich wersów. I ze względu na tę słabość albo mimo tej słabości ta rymowanka tak mi się spodobała.

Bohdan Zadura (Wożą, wożą generała) napisał:
Będą wozić Generała po Krakowie
Jak powożą no to może coś im powie

Z sarkofagu wyjmą trumnę z trumny truchło
Nie był święty więc to truchło musi cuchnąć

Choć premierem był to nie jest taki głupi
Kawalkada jedzie blisko Montelupich

Towarzyszy jej z wysoka wciąż kamera
Przekaz mamy teraz wprost z helikoptera

Czeka Zakład Medycyny go Sądowej
Lecz więzienie pozostało w jego głowie

(W tym co z głowy jego teraz pozostało)
Niech kość powie czego już nie powie ciało

Co tam było co tam było w Gibraltarze
Potylica może żebro niech pokaże

Niech wyśpiewa co przemilczeć kazał Churchill
Niech opowie całą prawdę o swej śmierci

A jak nawet już nie zdoła słowa pisnąć
To z bakterii da się może coś wycisnąć

Albo z grzybów albo z innej mikroflory
One muszą coś pamiętać do tej pory

One wiedzą że Kreml jego nie mógł kochać
Że był zamach a nie zwykła katastrofa

Więc niech dadzą jakiś dowód wreszcie na to
Że już nie żył gdy startował liberator

Że go wcześniej zastrzelili lub otruli
Powiesili udusili lub zakłuli

Niechaj naród wie że będzie trwać w niewoli
Nim go prawda ekshumacji nie wyzwoli

Żaden lampas w jego trumnie się nie złoci
Pochowali go w bieliźnie skąpi Szkoci

Jak szynelem owinęli pledem starym
Krawcy nowy mundur szyją mu na miarę

Generalską szyją bluzę szyją spodnie
Wódz Naczelny więc go trzeba ubrać godnie

Jego śmierć o pomstę będzie wiecznie wołać
Może wojsko przykład wzięłoby z Kościoła

I pocięło na plasterki jego kostki
A mnie znudził już ten wiersz Rymkiewiczowski

Choć jest miara nie ma miary wszystko chore
Czas najwyższy rozwieść się z telewizorem

Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 51, 52, 53
Strona 53 z 53

Skocz do: