Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bezludna wyspa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.03.2017, 10:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
[Album Locanda delle Fate] powalił mnie melodyką, jedną z najlepszych w Progressivo Rock Italiano jaką znam. Mimo wszystko nie polecałbym rozpoczynania przygody z tym nurtem od tego albumu.

Dobrze kombinujesz - moja znajomość z italo-progiem mogłaby błyskawicznie zakończyć się, gdybym miał poznawać ten styl przez pryzmat takiego albumu.

Podobnie zresztą byłoby, gdybym przygodę z krautrockiem miał rozpoczynać (teraz) od wspomnianego wyżej 2066 and Then. Dla mnie umiejscawianie takich płyt pośród wybitnych i oryginalnych dokonań danego gatunku jest dużo większym zaskoczeniem niż stwierdzenie, że ktoś może słuchać w nieskończoność For Alto, które skądinąd ma wielu admiratorów pośród słuchaczy tego typu muzyki.

Rozumiem, każdy ma swoje guilty pleasures (to ma jakieś tłumaczenie na polski?), ale żeby od razu brać Locandę albo 2066 na bezludną wyspę albo do top 5? Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Białystok
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 03.03.2017, 11:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

2066 and Then to typowy heavy progressive, który nie ma nic wspólnego z krautrockiem bo ten to Faust, Guru Guru czy Can. Prog Archives tu akurat IMO się nie myli.
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 03.03.2017, 11:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie myli - bo na razie jeszcze nikt nie doszedł do tego gdzie się kraut zaczyna a gdzie kończy - nawet sami Niemcy. Zdarza się wrzucać Eloy i Novalis do krauta.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.03.2017, 11:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No ale chyba to oczywiste, że kraut- czy italo- są terminami zdecydowanie bardziej geograficznymi niż stylistycznymi. Przynajmniej ja ich w takim sensie używam.
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 03.03.2017, 12:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I to jest słuszna koncepcja. Chociaż krauta da się do pewnego stopnia używać i stylistycznie.

A jeżeli w nie pociągaja Cię w RPI ładne melodie to proponuję Raccomandata Ricevuta Ritorno ‎– Per....Un Mondo Di Cristallo - trochę jazzowo, trochę Crimson, ale dalej jednak RPI

Powrót do góry
jarex
digipack

PostWysłany: 03.03.2017, 12:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jay.dee napisał:
No ale chyba to oczywiste, że kraut- czy italo- są terminami zdecydowanie bardziej geograficznymi niż stylistycznymi. Przynajmniej ja ich w takim sensie używam.

W przypadku italo to może geograficznymi, ale kraut to jednak pewna stylistyka, bez wpływów bluesa, bez tych anglosaskich brzmień. Stąd takie zespoły jak Can, Faust, Neu!, Amon Duul to właśnie 100% krautrock.
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 03.03.2017, 12:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A Amon Duul II to też potrafi być nowofalowy.

Powrót do góry
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 03.03.2017, 12:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

https://youtu.be/LXGOPJR9mmg?t=1763

Nie wiem, czy to jeszcze nowa fala, ale na pewno daleko od krautrocka. Rzeczywiście, spora odmiana w stosunku do najpopularniej ich twórczości z wczesnego okresu.
WOJTEKK

PostWysłany: 03.03.2017, 12:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Spora odmiana - to tak jakby delikatny eufemizm. Very Happy Zresztą Mythos też odleciał w stronę elektroniki i electo-popu

Powrót do góry
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.03.2017, 13:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WOJTEKK napisał:
A jeżeli w nie pociągaja Cię w RPI ładne melodie to proponuję Raccomandata Ricevuta Ritorno ‎– Per....Un Mondo Di Cristallo - trochę jazzowo, trochę Crimson, ale dalej jednak RPI

Znam, znam, ale jeszcze nie dojrzałem do tego albumu. Cała ta gałąź nerwowego poszarpanego italo-proga, z atakami iście Van der Graffowego niepokoju, w co wliczam powyższą płytę jak i dokonania Balletto di Bronzo (Ys), Cervello (Melos) oraz Osanna (Palepoli), wciąż czeka u mnie na porządne przesłuchanie i wyszacowanie.
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 03.03.2017, 13:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A co tam jest do szacowania? bierzesz słuchasz i już.

Powrót do góry
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.03.2017, 13:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jarex napisał:
W przypadku italo to może geograficznymi, ale kraut to jednak pewna stylistyka

Mimo to jest to stylistyka niemal zawsze odnosząca się do jednego kraju.

Zresztą podobnie to działa w przypadku "proga właściwego", gdzie często spotyka się tendencję do zawężania tego terminu do małej grupy wpływowych wykonawców z Wielkiej Brytanii oraz ich epigonów. Co ciekawe obrońcy czystości tego terminu są bardziej skłonni otwierać go na jakiegokolwiek wykonawcę brytyjskiego z okresu 1967-72 niż na którąkolwiek z oryginalnych grup progresywnych spoza Wysp.
Powrót do góry
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 03.03.2017, 13:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WOJTEKK napisał:
A co tam jest do szacowania? bierzesz słuchasz i już.

Moja sala przyjęć ma ograniczoną pojemność, a kolejka jest bardzo długa. Smile
Powrót do góry
Okechukwu
digipack

PostWysłany: 03.03.2017, 13:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jay.dee napisał:
]. Dla mnie umiejscawianie takich płyt pośród wybitnych i oryginalnych dokonań danego gatunku jest dużo większym zaskoczeniem niż stwierdzenie, że ktoś może słuchać w nieskończoność For Alto, które skądinąd ma wielu admiratorów pośród słuchaczy tego typu muzyki.

Rozumiem, każdy ma swoje guilty pleasures (to ma jakieś tłumaczenie na polski?), ale żeby od razu brać Locandę albo 2066 na bezludną wyspę albo do top 5? Very Happy

A wg mnie sama idea płyt na "Bezludną Wyspę" zakłada, że nie jest to zestawienie płyt najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych, tylko takich, z których słuchania czerpiemy największą przyjemność. Nie wiem, czy inni to tak różnicują, ale u mnie Top 20 płyt, które uważam za najwybitniejsze w historii rocka i jazzu różniłby się w ładnych paru punktach od płyt na "bezludną wyspę". Dlatego mnie Locanda w ogóle nie dziwi - jest to muzyka skrajnie nieoryginalna (zestawienie stylistyki Banco i Genesis), epigońska, nie mająca absolutnie żadnego znaczenia nawet w historii tak peryferyjnego w sumie gatunku jak włoski rock progresywny. No, ale co poradzę, słucham jej zawsze z ogromną przyjemnością. Do Top 21 jej nie wstawiłem, ale w setce pewnie by się zmieściła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 03.03.2017, 15:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A wg mnie sama idea płyt na "Bezludną Wyspę" zakłada, że nie jest to zestawienie płyt najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych, tylko takich, z których słuchania czerpiemy największą przyjemność.

Bo to tak naprawdę lista naszych najulubieńszych 21 płyt. Ale też nie ma co generalizować bo sam wziąłbym w większości kanoniczne płyty bo tak czy inaczej wciąż potrafię posłuchać Crimson czy Pink Floyd z wypiekami na twarzy, szczególnie po wcześniejszej wizycie na koncertach.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 9 z 10

Skocz do: