Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bezludna wyspa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 29.04.2008, 13:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MirekK napisał:

Fuchsia - Fuchsia
Stormy Six - L'Apprendista
Arti E Mestieri - Tilt
This Heat - Deceit
Present - Certitudes

Mirku, mógłbyś coś napisac o tych plytach?
Nie znam ich nawet z nazwy, a podejrzewam, że jeśli goszczą obok tak wybitnych i bliskich mi rzeczy to prawdopodobnie muszą być niezłe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 29.04.2008, 13:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:

Oczywiscie, ze napisze - dzisiaj wieczorem, teraz jestem w pracy, a boss zaglada mi przez ramie Laughing
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 29.04.2008, 13:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ok, nie ma pospiechu. Smile
Powrót do góry
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 29.04.2008, 14:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Stormy Six to jedna z grup-założycieli ruchu Rock In Opposition. Włosi, awangarda (acz bez przegięć Smile ).
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MirekK

PostWysłany: 29.04.2008, 16:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:
Stormy Six to jedna z grup-założycieli ruchu Rock In Opposition. Włosi, awangarda (acz bez przegięć

No wlasnie bylem ciekawy czy ten termin (Rock In Opposition) jest znany i rozpowszechniony w Polsce. Czy tlumaczycie go "Rock w opozycji" czy inaczej? Jakim mianem okresla sie muzyke takich grup jak The Residents, Pere Ubu, U Totem, 5 uu's, Thinking Plague, Present? Awangarda Rock-a?
MirekK

PostWysłany: 30.04.2008, 03:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:
MirekK napisał:

Fuchsia - Fuchsia
Stormy Six - L'Apprendista
Arti E Mestieri - Tilt
This Heat - Deceit
Present - Certitudes

Nie znam ich nawet z nazwy, a podejrzewam, że jeśli goszczą obok tak wybitnych i bliskich mi rzeczy to prawdopodobnie muszą być niezłe.

Fuchsia - brytyjska grupa, ktora świetnie połączyła progresywny rock z folkiem. bogate aranżacje, z duża ilościa skrzypiec (poza tym wiolonczela, gitara akustyczna i elektryczna). Ich styl przypomina mi takie zespoły jak Fairfield Parlour, Spirogyra, czy Mellow Candle. Założycielem zespolu był gitarzysta/wokalista/kompozytor Tony Durant, ktory pierwsze kroki jako muzyk stawiał w zespole Louise, założonym w 1966 z niebyle kim, z Chris-em Cutler (perkusista Henry Cow). Producentem płyty był David Hitchock (Caravan, Camel, Genesis, Marillion, Curved Air). Płyta na kompakcie została wydana przez małą firme włoską Night Wings Records
www.nightwings.org.

Artie E Mestieri - włoska kapela fusion, ale z pewną dozą symfonicznego rocka z pod znaku PFM. Bardzo bogate instrumentarium - przewaga skrzypiec, poza tym saksofon, klarnet, wibrafon, klawisze, gitara, bass, perkusja, sporadyczny wokal).

Stormy Six - jedna z 5-ciu zespołow, ktore weszły w sklad organizacji / ruchu muzycznego pod nazwa Rock-In-Opposition, założonego w 1978 roku przez członków Henry Cow (poza tym byli to jeszcze: Univers Zero, Samla Mammas Manna i Etron Fou Leloublan). Wszystkie zespoly grały nieszablonową, bezkompromisową muzykę, często określaną awangardą rock-a. Poźniej dołączyły jeszcze: Aksak Maboul, Art Bears i Art Zoyd.
Z tych 8-iu zespołów, Stormy Six grało (przynajmniej moim zdaniem) najbardziej dostępną muzykę. Polecam szczególnie L'Apprendista i "Al Volo". Zaczynali jako pop band, podobno nawet zdarzyło im sie otwierać koncert Stonesów. L'Apprendista zawiera dziwny rodzaj muzyki - muzyka kameralna, progresywny rock, rock eksperymentalny, pop i folk wymieszne razem. Ciagłe zmiany tempa, raptowne przejścia, dziwna pokręcona melodyka i nietypowy zestaw instrumentów: skrzypce jako wiodący instument, poza tym wibrafon, ksylofon, mandolina, perkusja i dużo wokalu.

This Heat - Ekseprymentalne trio założone przez Charlesa Hayward, ktory grał na płycie "Mainstream" zespołu Quiet Sun (cos w rodzaju sceny Canterbury). Pierwsza płyta This Heat to zupełny "odjazd" i kompletny eksperymentalny "przekręt", ale o niesamowitym klimacie. Druga - "Deceit" jest dużo łatwiejsza w odbiorze, żywsza i bardziej intensywna, czesto porównywalna do płyty Faust "So Far", ale ja jakoś nie bardzo to słyszę. Jest to mieszanka post-punk, nowej fali, awangardy i progresywnego rocka. Znajdziesz ich na YouTube, ale kiepska jakosć, w studiu byli lepsi.

Present
Załozycielem tej belgijskiej grupy był czlonek zespołu Univers Zero, gitarzysta Roger Trigaux. Na płycie Certitudes gra równiez inny czlonek Univers Zero - perkusista Daniel Denis. Mroczny i posępny avant-prog-rock zmieszany z jazz-em i malutka dawka Zeuhl, ale z niesamowitymi 'zwrotami akcji' i niezapomnianymi momentami ("ciary" na plecach!).

Załadowałem próbki z wszystkich 5-iu albumów. Proszę przesluchać i ocenic wedlug własnego uznania.
http://www.sendspace.com/file/xatt0g

Ostatnio zmieniony przez MirekK dnia 30.04.2008, 11:42, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 30.04.2008, 08:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Present, jako zespół w prostej linii pochodzący od Univers Zero, niewiele ma wspólnego z Zeuhl, czyli grupami skupionymi wokół francuskiej Magmy. Tak jak i całe RIO nie miało wielu punktów stycznych z Zeuhl, poza chęcią do grania awangardy i korzystania ze środków, ujmijmy to, jazzujących. Zeuhl, mimo odjazdów, pozostawał nurtem poszukujacym na bazie rocka. RIO dość szybko przeewoluowało w nurt skupiający grupy z kręgu rockowej kameralistyki (choć w przypadku większości płyt Univers Zero czy Art Zoyd nie moze byc mowy o jakichkolwiek wpływach rocka) i eksperymentalnego jazz-rocka (Henry Cow / Art Bears / Area). Osobnym przypadkiem była Sammla / Zamla / Von Zamla / Lars Holmers czyli połaczenie folka, jazzu, rocka, Zappy, progresu i osobliwego poczucia humoru. Generalnie rzecz biorąc grupy z nurtu Zeuhl są łatwo rozpoznawalne, jesli chodzi o brzmienie. Natomiast każda z grup z kręgu RIO brzmiała inaczej i łączył je tylko wspólny manifest artystyczny z końca lat 70. .
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 30.04.2008, 10:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wielgachne dzięki Mirku za przybliżenie tej muzyki.
Dla mnie to wszystko brzmi tak egzotycznie...np. w ogóle nigdy nie słyszałem nic z ruchu (?) RIO, ale tez ciekawi mnie co to może być (wiem tylko, że to muzyka z przełomu lat 70/80 czyli z okresu totalnej zapaści progrocka, tak więc doprawdy nie wiem czego się spodziewać), większość nawz, które porównujesz do tej muzyki to równiez dla mnie zagadka, a nawet jak coś znam to mam dziwne skojarzenia - dla przykladu Fausta nigdy nie potrafiłem rozgryźć.
Tak wiec szykuje się podróż w nieznane Smile
Dzięki za próbke muzyki - juz się ściaga Smile Na pewno podziele się wrażeniami.

Z tego wszystkiego najbardziej zachęcająco brzmi Artie E Mestieri z Włoch.
Byłbym równiez wdzięczny za podanie roczników, z których te płyty pochodzą.

PS. Na MP3 pojawiły się daty z wyjątkiem Present. Wystraszyłem się tego '81 przy This Heat Wink

PS. 2. Własnie leci Artie E Mestieri i z tego co słysze to nieżle poplątanie to jest, ale w sumie typowe Włoskie granie w moim guście. Chociaz na ocene wartości trzeba wielu przesłuchań...
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 30.04.2008, 13:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:
Byłbym równiez wdzięczny za podanie roczników, z których te płyty pochodzą.

Plyta Present jest z 1998, Fuchsia 1971, Arti E Mestieri 1974, Stormy Six - 1977, This Heat -1981.

Yer Blue napisał:
Dla mnie to wszystko brzmi tak egzotycznie...np. w ogóle nigdy nie słyszałem nic z ruchu (?) RIO,

Jesli znasz angielski, tu mozesz przeczytac wypowiedz Chrisa Cutlera, odnosnie zalozenia i dzialalnosci ruchu RIO.
http://www.progdome.com/miscellaneous.php?id=6

Moje 10 ulubione plyty RIO / Avant-Rock:
http://www.progdome.com/topprogalbums.php?show=25

Pare filmow wideo poswieconych tej muzyce w wykonaniu m.in: This Heat, Present, Univers Zero, U Totem, The Residents, Thinking Plague, Cassiber:
http://www.progdome.com/index.php?catid=34&subcatid=34&videoDisplay=U%20Totem%20Dance%20of%20the%20Awkward%20at%20New%20Music%20Montreal.flv

Niewiem czy link bedzie dzialac, jesli nie to - wybierz "Video Gallery" , sekcja "RIO / Avant-Rock". Potrzebujesz miec dosyc szybkie polaczenie z internetem aby odtworzyc te filmiki, sztywne lacze z przynajmniej 1 Mbps.
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 30.04.2008, 13:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MirekK napisał:

Plyta Present jest z 1998,

Shocked
Te klawisze rzeczywiście brzmą współczesnie ale nie wiedziałem, że ta muzyka to tak nie odległe czasy.

Dzięki za wszystkie linki, ale chyba nie da się ze mnie zrobić pasjonata sceny RIO Wink Niestety. Takie Stromy Six zupełnie mi nie podeszło, This Heat jest interesujące ale troche obok moich muzycznych zainteresowań. Pozostane jednak przy latach 60/70. RIO wydaje się byc ambitnym przedsięwzięciem ale jak się zna stare dobre klimaty lat 70-tych to naprawde trudno się przsatawic na cos nowego.
Jestem jednak pełen podziwu dla Twoich dobrych chęci Smile
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 30.04.2008, 13:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:
Niestety. Takie Stromy Six zupełnie mi nie podeszło, This Heat jest interesujące ale troche obok moich muzycznych zainteresowań

Moze jeszcze kiedys zmienisz zdanie jak wyczerpe sie caly zasob muzyki z lat 60/70 Laughing (ale czy jest to mozliwe aby sie wyczerpal?)
W moim przypadku byla to koniecznosc i chec poznania czegos nowego w koncu lat 70-tych/poczatek 80-tych. Internetu jeszcze nie bylo, wiec nie bylo jak wyszukac NKR-a, czy tak bogatej sceny wloskiego prog-rocka, ktory kompletnie byl wowczas nieznany w Polsce.

Tu jeszcze jeden link o RIO po polsku:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rock_In_Opposition
Powrót do góry
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 02.05.2008, 08:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MirekK napisał:

Moze jeszcze kiedys zmienisz zdanie jak wyczerpe sie caly zasob muzyki z lat 60/70 Laughing (ale czy jest to mozliwe aby sie wyczerpal?)

No własnie, nie wydaje mi się by ta skarbnica kiedys się oprózniła, tym bardziej, że tempo poznawania przeze mnie muzyki nie jest takie szybkie.
Smile
Powrót do góry
Andy
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 02.05.2008, 13:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:

Dzięki za wszystkie linki, ale chyba nie da się ze mnie zrobić pasjonata sceny RIO Wink Niestety. Takie Stromy Six zupełnie mi nie podeszło, This Heat jest interesujące ale troche obok moich muzycznych zainteresowań. Pozostane jednak przy latach 60/70. RIO wydaje się byc ambitnym przedsięwzięciem ale jak się zna stare dobre klimaty lat 70-tych to naprawde trudno się przsatawic na cos nowego.
Jestem jednak pełen podziwu dla Twoich dobrych chęci Smile

Trzeba miec duzo cierpliwosci i samozaparcia, zeby polubic RIO. Naprawde podziwiam Mirka. Dane mi bylo zobaczyc na zywo Present i Univers Zero. Trudno bylo wysiedziec do konca. Rolling Eyes
Jezeli ktos w muzyce potrzebuje melodii to od tego gatunku powinien trzymac sie z daleka.

Ostatnio zmieniony przez Andy dnia 02.05.2008, 18:57, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 02.05.2008, 16:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Andy napisał:
Dane mi bylo zobaczyc na zywo Present i Univers Zero. Trudno bylo wysiedziec do konca.

Musze przyznac, ze tego typu muzyka jest dobra w malych dawkach. Nie wiem czy i ja wysiedzialbym na ich koncertach, prawadopodobnie nie. Shocked
Nie jestem wielkim sympatykiem Univers Zero, sa trudni do strawienia, a Present lubie tylko 2-3 plyty.
Czasami jest potrzebna odskocznia od tego stylu muzyki, ktory sie najbardziej lubi (w moim przypadku prog-rock). Dla mnie tą odskocznią jest RIO i awangarda rock-a, dla innych może być coś innego (jazz, muzyka klasyczna).
Przeciętny słuchacz progresywnego rocka, gdy usłyszy slowo "awangarda" to ucieka w przeciwną stronę. Zupełnie nisłusznie, albowiem jest sporo zespołów zaszufladkowanych jako awangarda rock-a, ktore z awangardą niewiele maja wspólnego.
Pare przykladów:
Miriodor - jedna z lepszych kanadyjskich kapel łączących styl Canterbury, prog-rock i muzyke eksperymentalną. Istnieja od połowy lat 80-tych, moją ulubiona płyta jest ich debiut "Rencontres" z 1985, gdzie na niektórym kawałkach można dostrzec silny wpływ muzyki Gentle Giant.
The Muffins - amerykanki zespoł istniejacy od 1973 i łączący scene Canterbury z RIO. Ich styl to cos pośredniego pomiedzy Soft Machine, Hatfield and the North i Henry Cow. Najlepszą ich płyta wedlug mnie jest Manna / Mirage z 1978 rocku. Druga ich plyta "185" była wyprodukowana przez gitarzystę zespołu Henry Cow, Freda Frith.
News From Babel - projekt skupiający czlonków takich zespołów jak Henry Cow, Slapp Happy i Art Bears. Ich druga płyta "Letters Home" wydana w 1986 roku jest bardzo przystępna, z przewagą krótkich "piosenek" nieco "powykręcanych", a głównym wokalista jest Robert Wyatt.
B.dobrą stoną internetową sprzedającą tego typu muzykę jest:
http://www.waysidemusic.com/

a w Polsce:
http://www.ars2.pl/
prowadzona przez człowieka, który mnie ukierunkował i zapoznał z tego typu muzyką w latach 80-tych.
Powrót do góry
Tommy
szpula

PostWysłany: 19.09.2008, 23:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W mojej walizce znalazłyby się takie oto krążki:

Thin Lizzy - Live & Dangerous
Black Sabbath - Black Sabbath
Rory Gallagher - Irish Tour
Hendrix - Axis Bold As Love
Savatage - Dead Winter Dead
Procol Harum - Live in Concert With the Edmonton Symphony Orchestra
Free - Heartbreake
Bowie - Ziggy ... Motion Soundtrack
Iggy Pop - New Values
M. Manson - Mechanical Animals
Niemen - Enigmatic
The Clash - London Calling
Iron Maiden - Iron Miaden
Warsaw - Warsaw
Perfect - UNU
Bowie - Heroes
Kyuss - Welcome To Sky Valley
Motorhead - Iron First
J. Beck - Truth
Mercyful Fate - Into The Unknown
Free - Fire And Water
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 5 z 10

Skocz do: