Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Bezludna wyspa
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 03.03.2017, 11:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
[Album Locanda delle Fate] powalił mnie melodyką, jedną z najlepszych w Progressivo Rock Italiano jaką znam. Mimo wszystko nie polecałbym rozpoczynania przygody z tym nurtem od tego albumu.

Dobrze kombinujesz - moja znajomość z italo-progiem mogłaby błyskawicznie zakończyć się, gdybym miał poznawać ten styl przez pryzmat takiego albumu.

Podobnie zresztą byłoby, gdybym przygodę z krautrockiem miał rozpoczynać (teraz) od wspomnianego wyżej 2066 and Then. Dla mnie umiejscawianie takich płyt pośród wybitnych i oryginalnych dokonań danego gatunku jest dużo większym zaskoczeniem niż stwierdzenie, że ktoś może słuchać w nieskończoność For Alto, które skądinąd ma wielu admiratorów pośród słuchaczy tego typu muzyki.

Rozumiem, każdy ma swoje guilty pleasures (to ma jakieś tłumaczenie na polski?), ale żeby od razu brać Locandę albo 2066 na bezludną wyspę albo do top 5? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Białystok
remaster

PostPosted: 03.03.2017, 12:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

2066 and Then to typowy heavy progressive, który nie ma nic wspólnego z krautrockiem bo ten to Faust, Guru Guru czy Can. Prog Archives tu akurat IMO się nie myli.
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 03.03.2017, 12:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie myli - bo na razie jeszcze nikt nie doszedł do tego gdzie się kraut zaczyna a gdzie kończy - nawet sami Niemcy. Zdarza się wrzucać Eloy i Novalis do krauta.

http://artrock.pl/
Back to top
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 03.03.2017, 12:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

No ale chyba to oczywiste, że kraut- czy italo- są terminami zdecydowanie bardziej geograficznymi niż stylistycznymi. Przynajmniej ja ich w takim sensie używam.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 03.03.2017, 13:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

I to jest słuszna koncepcja. Chociaż krauta da się do pewnego stopnia używać i stylistycznie.

A jeżeli w nie pociągaja Cię w RPI ładne melodie to proponuję Raccomandata Ricevuta Ritorno ‎– Per....Un Mondo Di Cristallo - trochę jazzowo, trochę Crimson, ale dalej jednak RPI

Back to top
jarex
digipack

PostPosted: 03.03.2017, 13:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

jay.dee wrote:
No ale chyba to oczywiste, że kraut- czy italo- są terminami zdecydowanie bardziej geograficznymi niż stylistycznymi. Przynajmniej ja ich w takim sensie używam.

W przypadku italo to może geograficznymi, ale kraut to jednak pewna stylistyka, bez wpływów bluesa, bez tych anglosaskich brzmień. Stąd takie zespoły jak Can, Faust, Neu!, Amon Duul to właśnie 100% krautrock.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 03.03.2017, 13:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

A Amon Duul II to też potrafi być nowofalowy.

Back to top
gharvelt
remaster

PostPosted: 03.03.2017, 13:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

https://youtu.be/LXGOPJR9mmg?t=1763

Nie wiem, czy to jeszcze nowa fala, ale na pewno daleko od krautrocka. Rzeczywiście, spora odmiana w stosunku do najpopularniej ich twórczości z wczesnego okresu.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 03.03.2017, 13:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Spora odmiana - to tak jakby delikatny eufemizm. Very Happy Zresztą Mythos też odleciał w stronę elektroniki i electo-popu

Back to top
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 03.03.2017, 14:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
A jeżeli w nie pociągaja Cię w RPI ładne melodie to proponuję Raccomandata Ricevuta Ritorno ‎– Per....Un Mondo Di Cristallo - trochę jazzowo, trochę Crimson, ale dalej jednak RPI

Znam, znam, ale jeszcze nie dojrzałem do tego albumu. Cała ta gałąź nerwowego poszarpanego italo-proga, z atakami iście Van der Graffowego niepokoju, w co wliczam powyższą płytę jak i dokonania Balletto di Bronzo (Ys), Cervello (Melos) oraz Osanna (Palepoli), wciąż czeka u mnie na porządne przesłuchanie i wyszacowanie.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 03.03.2017, 14:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

A co tam jest do szacowania? bierzesz słuchasz i już.

Back to top
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 03.03.2017, 14:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

jarex wrote:
W przypadku italo to może geograficznymi, ale kraut to jednak pewna stylistyka

Mimo to jest to stylistyka niemal zawsze odnosząca się do jednego kraju.

Zresztą podobnie to działa w przypadku "proga właściwego", gdzie często spotyka się tendencję do zawężania tego terminu do małej grupy wpływowych wykonawców z Wielkiej Brytanii oraz ich epigonów. Co ciekawe obrońcy czystości tego terminu są bardziej skłonni otwierać go na jakiegokolwiek wykonawcę brytyjskiego z okresu 1967-72 niż na którąkolwiek z oryginalnych grup progresywnych spoza Wysp.
Back to top
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 03.03.2017, 14:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
A co tam jest do szacowania? bierzesz słuchasz i już.

Moja sala przyjęć ma ograniczoną pojemność, a kolejka jest bardzo długa. Smile
Back to top
Okechukwu
remaster

PostPosted: 03.03.2017, 14:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

jay.dee wrote:
]. Dla mnie umiejscawianie takich płyt pośród wybitnych i oryginalnych dokonań danego gatunku jest dużo większym zaskoczeniem niż stwierdzenie, że ktoś może słuchać w nieskończoność For Alto, które skądinąd ma wielu admiratorów pośród słuchaczy tego typu muzyki.

Rozumiem, każdy ma swoje guilty pleasures (to ma jakieś tłumaczenie na polski?), ale żeby od razu brać Locandę albo 2066 na bezludną wyspę albo do top 5? Very Happy

A wg mnie sama idea płyt na "Bezludną Wyspę" zakłada, że nie jest to zestawienie płyt najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych, tylko takich, z których słuchania czerpiemy największą przyjemność. Nie wiem, czy inni to tak różnicują, ale u mnie Top 20 płyt, które uważam za najwybitniejsze w historii rocka i jazzu różniłby się w ładnych paru punktach od płyt na "bezludną wyspę". Dlatego mnie Locanda w ogóle nie dziwi - jest to muzyka skrajnie nieoryginalna (zestawienie stylistyki Banco i Genesis), epigońska, nie mająca absolutnie żadnego znaczenia nawet w historii tak peryferyjnego w sumie gatunku jak włoski rock progresywny. No, ale co poradzę, słucham jej zawsze z ogromną przyjemnością. Do Top 21 jej nie wstawiłem, ale w setce pewnie by się zmieściła.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gacek778
digipack

PostPosted: 03.03.2017, 16:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
A wg mnie sama idea płyt na "Bezludną Wyspę" zakłada, że nie jest to zestawienie płyt najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych, tylko takich, z których słuchania czerpiemy największą przyjemność.

Bo to tak naprawdę lista naszych najulubieńszych 21 płyt. Ale też nie ma co generalizować bo sam wziąłbym w większości kanoniczne płyty bo tak czy inaczej wciąż potrafię posłuchać Crimson czy Pink Floyd z wypiekami na twarzy, szczególnie po wcześniejszej wizycie na koncertach.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 9 of 10

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum