Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

PUNK (is not dead?)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
I&I
longplay

PostPosted: 23.02.2013, 02:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

The Future Is Unwritten
Back to top
View user's profile Send private message
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 02.07.2014, 10:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

Myślicie, że punka stworzono w USA? A może w UK?

Gdzie tam, powstał w Peru! Smile

http://www.youtube.com/watch?v=haVaaDLwWvI&index=2&list=RD_OR85wPbIKE
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 02.07.2014, 21:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Niezłe Very Happy Przypomina mi trochę "Ca plain pour moi" Plastic Bertand Smile
View user's profile Send private message Visit poster's website
Leptir

PostPosted: 03.07.2014, 09:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Coś w tym jest, tylko 12 lat wcześniej... Smile
Geminiman
Guest

PostPosted: 05.07.2014, 09:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja na to spojrzę w trochę inny sposób.

W dzisiejszych postsowieckich czasach, nowym punk rockiem stał się rap, gdyż doskonale opisuje sytuacje jakie zachodzą po upadku ZSRR. Osoby starsze wiekiem pewnie pamiętają ten PRL-owski wentyl bezpieczeństwa jakim był Festiwal w Jarocinie. Tam młodzież mogła wyrzucić swoje niezadowolenia z powodu jedynego słusznego systemu. Młode, alternatywne zespoły występujące na deskach jarocińskiego festiwalu, w swoich utworach wyrażały w zakamuflowany sposób krytykę wobec PRL-u. Po upadku Związku Radzieckiego raperzy odebrali szarpidrutom rolę głosu zbuntowanej młodzieży. Rap nie maskuje krytyki świata przy pomocy zgrabnych metafor czy przenośni, tylko brutalnie i bezpośrednio wali całą prawdę prosto w oczy. Między punk rockiem a hip hopem jest wiele analogii, takich jak pełniących nadrzędną rolę buntowniczych tekstów skierowanych przeciw estabilishmentowi, oraz agresywny i prymitywny podkład muzyczny, będący jedynie dopełnieniem tekstu.
Back to top
Bednaar

PostPosted: 05.07.2014, 09:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Uściślijmy: hip-hop, nie rap. Hip-hop to cała subkultura określająca również podgatunek muzyczny. Rap to po prostu sposób "śpiewania" przez rytmiczną deklamację, rapował np. Mike Patton w wielu kawałkach Faith No More - a nie jest to hip-hop Smile
Back to top
Geminiman
Guest

PostPosted: 05.07.2014, 09:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja doskonale wiem że hip-hop składa się z czterech rzeczy: rapu, DJ-ingu, graffiti i breakdance'u. Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na to, że rap obecnie pełni taką samą rolę, jak punk rock ponad 30 lat temu.
Back to top
Bednaar

PostPosted: 05.07.2014, 09:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

No nie, hip-hop pełni taką samą rolę, jak punk, nie rap Very Happy
Rap może pełnić podobną rolę, jak np. growling.
Back to top
Geminiman
Guest

PostPosted: 05.07.2014, 10:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dobrze więc, między subkulturą punkową i hiphopową widzę wiele podobieństw, takich jak np: antyestabilishmentowy, agresywny przekaz w utworach, oraz prymitywny podkład muzyczny będący jedynie dopełnieniem tekstu. Teraz różnice: punk rock był głosem młodzieży, gdy istniał Związek Radziecki, natomiast rap stał się nim po rozpadzie ZSRR. W punkowych piosenkach teksty są krótkie i posiadają wiele ukrytych metafor, maskujących prawdziwy przekaz skierowany do młodzieży (po to by cenzura go nie zauważyła). U utworach hiphopowych teksty są długie i bardzo rozbudowane, a przekaz jest brutalny, bezpośredni i skierowany centralnie prosto w oczy. Punk i Hip-Hop to dwie subkultury, podbudzające młodzież do buntu przeciwko istniejącemu porządkowi, oraz korzystające z takich środków jak wojowniczy przekaz utworów, którym towarzyszy prymitywny i agresywny podkład muzyczny.
Back to top
Bednaar

PostPosted: 05.07.2014, 10:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Szczerze mówiąc poza Fiszem polski hip-hop mnie nie interesuje. Próbowałem kiedyś O.S.T.R., ale chyba - tylko w tym przypadku Exclamation Wink - poczułem się za stary ze względu na teksty. Przeładowanie wulgaryzmami jednak mnie odrzuciło. Natomiast jeśli chodzi o hip-hop zagraniczny, to mam trójkę słuchanych przeze mnie wykonawców, aczkolwiek tylko po jednej płycie, gdyż nie jestem aż tak wielkim zwolennikiem gatunku:
1. Beastie Boys "Ill Communication" - chyba oczywisty wybór, moim zdaniem najlepsza ich płyta z nieśmiertelnym Sabotage.
2. Antipop Consortium "Arrhytmia" - niebanalne podejście do hip-hopu, choć mieści się jeszcze w szeroko pojętym mainstreamie.
3. Dalek "Absence" - tu mamy hip-hop przy akompaniamencie ściany dźwiękowej przesterowanych gitar, zatem słychać wpływy muzyki noise, np. Sonic Youth.
I na razie tyle mi wystarczy Smile
Przekaz ideologiczny mnie nie interesuje, zwracam uwagę na zabawy z rytmem i dźwiękiem.
Back to top
I&I
longplay

PostPosted: 31.08.2014, 00:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wydaje mi się, że rap to hip hop. To ostatnie to emanacja pierwszego.
Zmieniał się świat w międzyczasie, ale przede wszystkim biznes muzyczny (pazerny), który zyskiwał na jednym i drugim (korzystając z pracy czarnych braci, bo umieli robić TO lepiej niż biali Cool ).

P.S. No bo co mieli lepszego do roboty czarne chłopaki z downtowns Cool

Mistrzunie w sprawie wiadomej Wink

Oni są punk oczywiście. Tak dla podtrzymania rozmowy Smile
Back to top
greg66
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 04.09.2014, 17:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

Napiszę tu chociaż ten styl muzyczny jest mi totalnie obcy /co nie odznacza ,że z kimś kto słucha punka nie pójdę na piwo Wink /

Ok
Przeglądam sobie ostatnio stare nr magazynu jazz /rytm i piosenka/ /rocznik69-77/ i znalazłem tekst M.Jackowskiego o niejakim
Walku Dzedzeju.

"Jedni mówią ,e wyśpiewywuje więcej niż Dylan, drudzy ,że jest to początek prawdziwej polskiej muzyki folk a jeszcze inni ,że jest po prostu dobry.
23 letni Walek Dzedzej chłopak z nieodłączną gitarą znany jest warszawskim przechodniom z przejścia podziemnego na Placu na Rozdrożu,stałym bywalcom "Remontu".
Lubi grać i śpiewać całymi godzinami. Jego teksty ,często bardzo długie ,są takie jak język, którym mówimy na co dzień.
Dzedzej brzmi autentycznie i wiarygodnie. Śpiewa o życiu, o ulicach, kolegach, o wydarzeniach i miejscach, które wszyscy znamy.
Spiewa też o nas samych , o autostopie, o ZOO, o Remoncie, o Nowym Swiecie.
Zlepki zdań, obrazów ,zdarzeń układają się w nieco surrealistyczny kalejdoskop.
"Namawiacie mnie ,żebym stał się częścią establishmentu estardowego,żebym zrobił karierę. Nie mógłbym wtedy robić tego ,co robię teraz".
Na szczęście co odważniejsi prezenterzy radiowi, m.in. W.Mann i M.Zembaty potrafili docenić jego talent i, jak opowiadał mi mój znajomy : "Idę sobie przez Bieszczady, a tu zw jakiejś chałupie z tranzystora leci Dzedzej. No,no.."

Śpiewam dla tych
co
nie mają szansy i przyjemności
Którzy nie mają czasu
i pieniędzy
Którzy
nie mają rzeczy i przedmiotów
Naprawdę zapłakałem
Kiedy wiedziałem
Dla kogo to robię
i płakałem gorzkimi łzami

https://www.youtube.com/watch?v=S2FbpJ0kfIM

https://www.youtube.com/watch?v=0zcb6mjZW8g

i hit
https://www.youtube.com/watch?v=ACp4eMwTWyc

ps.
z opisu pod muzyką:
Walek Dzedzej nazywał się w rzeczywistości Lesław Danicki i urodził się 13 grudnia 1953 w Warszawie a zmarł 7 października 2006 w Brooklynie. Był bardem grającym na gitarze na ulicach polskich, europejskich i amerykańskich miast. W 1977 roku założył zespół Walek Dzedzej Punk Band
View user's profile Send private message Visit poster's website
I&I
longplay

PostPosted: 05.09.2014, 20:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dziękuję Greggu za wpis.

Waldek był właściwie nieznany wtedy i mam wrażenie, że "doczepiony" na siłę przez jakieś siły (przepraszam za wyrażnie Wink ).
Tym niemniej wart wspomnienia, za które dziękuję Exclamation

PS. Jakieś siły zawsze są Rolling Eyes
Back to top
I&I
longplay

PostPosted: 05.11.2014, 23:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dla potomności Wink
The Fall - The Wonderful and Frightening World of Mark E Smith
Back to top
I&I
longplay

PostPosted: 19.01.2015, 00:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Robert Brylewski -- ikona polského undergroundu (14. 5. 2014)
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 9 of 10

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum