Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Kącik audiofilski
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 51, 52, 53 ... 55, 56, 57  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Monstrualny Talerz
kaseta "chromówka"

PostPosted: 13.10.2017, 14:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gacek, na twoim miejscy bym się specjalnie nie przejmował, jeżeli gra i jest ok, to ... jest ok. Ja miałem zdezelowany polski gramofon Bernard, który oddałem do renowacji i obecnie jestem zadowolony. Wszystko gra fajnie. Bernardy jak widzę można właśnie do 500 stów nabyć + może jakiś koszt za remont. Szczerze mówiąc gorzej jest z samymi płytami. Jedne grają fenomenalnie (dzięki kupionemu w MM The Wall na nowo odkryłem tę płytę), inne dziadowsko (tez niby nowe In The Court). Niestety w czym rzecz nie wiem, to już jakaś wyższa magia. Śledzę tu min wpisy Roryeg G., który też pisze czasami o różnej jakości tych płyt. Może niektóre z nich, nawet te fabrycznie nowe są do dupy?
Back to top
View user's profile Send private message
crescent
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 13.10.2017, 18:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Jeśli prawdą jest, że gramofon ma stały nacisk 3,5 g, którego nie da się regulować, to prawdopodobnie zniszczysz sobie wszystkie płyty. Sad

Pytanie, czy faktycznie ten nacisk wynosi 3,5 g? Czyżby chłopcy z Pioneera aż taką ignorancją się wykazali, o ile rzeczywiście jest to wkładka AT-3600/91, która ma nacisk 1,4-2,5 g. Jeśli tak, to ma ona igłę sferyczną, która może być szkodliwa przy zbyt dużym nacisku. Jeśli jest możliwość, to rozważyłbym wymianę całej wkładki na np. AT-95, która ma igłę ze szlifem eliptycznym, czyli bezpiecznym dla trwałości płyt nawet przy zbyt dużym nacisku. Jeżeli nacisk byłby mocno przegięty, to byłoby to słyszalne w postaci zniekształceń dźwięku. Wymiana na AT-95, to również spory krok wyżej jeśli chodzi o walory odsłuchowe, gdyż AT 3600 to baaardzo budżetowa wkładka.
http://allegro.pl/audio-technica-at95-wkladka-gramofonowa-i6985237307.html
Back to top
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 13.10.2017, 19:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

crescent wrote:
Pytanie, czy faktycznie ten nacisk wynosi 3,5 g?

W linku, który wrzuciłem kilka postów wcześniej, potwierdzają to w dyskusji dwie osoby, z czego jedna potwierdza to wprost z instrukcji/specyfikacji gramofonu, który kupiła.
Gacku, pomysł crescenta z wymianą igły na taką, która zrobi mniej szkód przy wiekszym obciążeniu jest całkiem rozsądny. Troche bez sensu będzie wpuszczanie Cię w wyższe i rosnące ciągle koszty, bo nie o to przecież chodzi w zabawie, ale warto wziąć pod uwagę te zagrożenia. Frajdę ze słuchania płyt będziesz miał i tak, być może najlepszym wyjściem jest przekonać się na własnej skórze i uszach. Bo jeśli gramofon odpalisz sobie raz na jakiś czas w weekend i masz jakąś kolekcję, której Ci bardzo nie szkoda, bo gdyby nie gramofon to płyty zgniłyby w kartonie w garażu, to co Ci szkodzi. Wstrzymaj się może jedynie z jakimiś poważniejszymi zakupami płyt do czasu, aż sam stwierdzisz czy gramofon Ci te płyty zarzyna i czy Ci to przeszkadza czy nie.
crescent

PostPosted: 13.10.2017, 20:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Gacku, pomysł crescenta z wymianą igły na taką, która zrobi mniej szkód przy wiekszym obciążeniu jest całkiem rozsądny.

Obawiam się, że wymiana samej igły nie jest możliwa, a jeśli nawet, to chyba raczej nie zalecana (konkretny typ igły do danej wkładki). Trzeba wymienić całą wkładkę, ale koszt stu kilkunastu zł, to nie straszny wydatek, tym bardziej, że jakość odsłuchu z pewnością wzrośnie.
Natomiast, co do "zarzynania" płyt przez złe igły, czy niewłaściwe naciski, to nie dajmy się zwariować. "Zarżnięcie" płyty winylowej to nie jest takie hop, siup. Około 150 zachodnich winyli z mojej obecnej kolekcji nabyłem w pierwszej połowie lat 80-tych. Najpierw słuchałem na jakimś słabym polskim gramofonie, z wkładką piezo, którego nazwy nawet nie pamiętam. Potem na którejś tam wersji Altusa z wkładką magnetyczną. W 1988 nabyłem w Szwecji jakiegoś plastikowego koreańca, no name, z wkładką AT-91 (igła sferyczna). W żadnym z tych gramofonów nie było regulacji nacisku igły. Żadna ze 150 wspomnianych płyt nie została "zarżnięta", czy nawet "naderżnięta". Obecnie, po porządnym umyciu większość z nich gra znakomicie na dużo lepszym sprzęcie. Także to zarzynanie płyt winylowych, to bardziej mit. No chyba, ze ktoś zapuszczałby jakiś egzemplarz z 1000 razy pod jakąś starego typu igłą.
Back to top
gacek778
digipack

PostPosted: 14.10.2017, 14:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ooooo matko czemu życie nie może być prostsze Rolling Eyes

Z jednej strony działa ten gramofon i w sumie wiele więcej nie potrzebuję ale jednak cały czas się zastanawiam.
Pomysł crescenta jest do rozważenia tylko ten gramofon nie ma żadnych ustawień nacisku i tego typu spraw więc czytałem gdzieś że przy takich tanich wynalazkach nie bardzo jest możliwa zmiana wkładki bo nie ma później jak tego ustawić (albo coś w ten deseń).

Jest też problem bo nie ma za bardzo w okolicy używek sensownych.
Znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/gramofon-technics-sl-3300-i6991345996.html#thumb/4
Wygląda na sensowny kawał żelastwa ( swoją drogą szkoda że allegro jest teraz tak przejrzyste że użytkownik, który ma konto od 12 lat ma 3 komentarze z ostatniego roku i ani śladu tego co robił 11 wcześniejszych lat)

http://allegro.pl/gramofon-technics-sl-bd22-i7000066264.html
To chyba jakiś prosty model ale może bym go taniej wyszarpał, szczególnie że mam na miejscu i może nawet dałbym radę zrobić jakiś odsłuch tylko czy warto?

A inne pytanie jeszcze. W tym moim Pionku niby jest wbudowany przedwzmacniacz. Jak go połączyłem do AUX to gra normalnie tylko trochę ciszej niż CDek. A jak połączyłem pod PHONO (to chyba wyjście pod gramofon jak mniemam) gra głośno ale buczy jakoś dziwnie. To normalne?
Back to top
Białystok

PostPosted: 14.10.2017, 16:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wzmacniacz buczy po podłączeniu gramofonu? Chyba to nienormalne.
U mnie w prostym Pionierze po podłączeniu gramofonu przez phono cisza jak makiem zasiał.
crescent

PostPosted: 14.10.2017, 16:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

gacek778 wrote:
A inne pytanie jeszcze. W tym moim Pionku niby jest wbudowany przedwzmacniacz. Jak go połączyłem do AUX to gra normalnie tylko trochę ciszej niż CDek. A jak połączyłem pod PHONO (to chyba wyjście pod gramofon jak mniemam) gra głośno ale buczy jakoś dziwnie. To normalne?

Nic niezwykłego sie nie dzieje. Jeśli masz we wzmaczniaczu wejście phono, to znaczy, że ma on wbudowany pre-amp do gramofonu, jeśli podajesz tam sygnał z pre-ampa w gramofonie, to dochodzi do sprzężenia i stąd to buczenie. Jeśli wybierasz pre-amp z gramofonu, to podłączasz do wejścia aux. To, że gra ciszej niż cdek jest normalne. Jeśli wybierasz pre-amp ze wzmacniacza, to podłączasz pod wejście phono, ale musisz odłączyć pre-amp w gramofonie. Powinien mieć taki przełącznik. Może być zlokalizowany np. pod talerzem. Jeśli nie ma takiej opcji, to pozostaje ci pre-amp w gramofonie i wejście aux.
Jeżeli wkładki faktycznie nie można wymienić (co byłoby trochę dziwne), to oddaj tego Pionka jeśli możesz i zapomnij o nim, gdyż ta wkładka AT-3600 to straszna mizeria. Chyba, że masz z tego jakąś radochę, ale... Wink .
Back to top
gacek778
digipack

PostPosted: 14.10.2017, 16:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czyli tak jak podejrzewałem dwa pre-ampy to jednak za dużo Wink
Ale lepiej zapytać.

Radocha jest jak się już płyta kręci Razz
Zrobię tak że poczekam jeszcze dzień czy dwa i jeżeli uda mi się coś namierzyć w okolicy to podjadę i ocenię czy zamieniam czy nie.
Ten Pionek to paździerz najtańszy ale nowy i z gwarancją, z używką zawsze wiąże się pewne ryzyko. Inna sprawa że się na gramofonach nie znam w ogóle.
Na ten moment tylko dwa modele, które wyżej podlinkowałem wzbudziły moje zainteresowanie w okolicy z tym że jeden z nich zaraz się "wylicytuje" i nie wiem czy nie podbiję stawki. Ten SL BD22 mnie zastanawia bo to chyba jakiś niezbyt wysoki model. Nie wiem czy jest sens się nim interesować.
Back to top
Windmill

PostPosted: 15.10.2017, 01:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mój głupi adapter Unitry miał regulator nacisku, fakt że prymitywny, ale miał. tym bardziej dziwi mnie, ze Pioneer kilkadziesiąt lat później nie ma...

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 16.10.2017, 07:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

...między innymi właśnie dlatego chyba już na zawsze pozostanę przy CD i nie będę musiał przejmować się np. naciskiem lasera na płytę Wink
View user's profile Send private message Visit poster's website
crescent

PostPosted: 16.10.2017, 10:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Windmill wrote:
Mój głupi adapter Unitry miał regulator nacisku, fakt że prymitywny, ale miał.

A wiedziałeś jaki nacisk był pożądany i jak to ustawić? Smile Sama gałka typu waga do kręcenia z tyłu ramienia, to trochę mało. Można było jedynie wypoziomować ramię jako tako. Jak płyta przeskakiwała, to się zwiększało nacisk, co czasami pomagało Wink.
Back to top
Windmill

PostPosted: 16.10.2017, 13:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dlatego napisałem, że był prymitywny. Smile

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
crescent

PostPosted: 16.10.2017, 14:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mój pierwszy był taki:

Ładne imię Emanuel i to wszystko Smile. Ale płyt nie zniszczył, a wówczas częsciej się słuchało winyli niż teraz.
Back to top
stranger
singel kompaktowy

PostPosted: 17.10.2017, 12:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Słuchajcie Wink jako żem "dziecię cd-ków" to przyszedł czas na wymianę wzmacniacza. Kwota maksymalna, jaką chciałbym wydac na ten sprzęt to jakieś 1200zł. (tylko nowe - z gwarancją). Chodzi mi o sam wzmacniacz stereo - bez "cudów" w postaci 7.1 itd. Wygląd ma być surowy: 4 podstawowe pokretła, jakiś kontur, może być USB, ale niekoniecznie, wejście słuchawkowe. Myslałem nad takim budżetowym modelem: Pioneer A-20-K bądź Yamaha, Onkyo lub...no właśnie! liczę na Waszą pomoc Smile
Białystok

PostPosted: 17.10.2017, 12:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mam Pioneera ponad 5 lat. Inny model, znacznie bardziej prosty. Działa bez zarzutu.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 51, 52, 53 ... 55, 56, 57  Next
Page 52 of 57

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum