Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jazz i okolice
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 75, 76, 77  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 16.08.2020, 14:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
To na 99% mam Cię na zdjęciu Smile

Słyszałeś, jak zapowiadając ostatni utwór, Karolak powiedział do Urbaniaka, że dobrze się przy nim siedzi?

A mnie nie da się nie rozpoznać, żółć i czerwień Razz

Słyszałem.

Kurczę, nie kojarzę. Może na stronie wrzucą zdjęcia, to ciebie wypatrzę Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 17.08.2020, 18:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Freefall napisał:
Wybierasz się na któryś z pozostałych 2 koncertów?

To pewnie zależy, czy będę w W-wie. Generalnie myślę o tym ciepło!

Tymczasem arabski trop od I&I'a w wątku o, co prawda, soulu/funku (ale w sumie mogłoby być i tu) przypomniał mi o jednej z moich ulubionych płyt nieziemskiego roku 1994. Płyta zresztą muzycznie nieziemska też:

Jan Garbarek / Anouar Brahem / Shaukat Hussain ‎– Madar

Niezwykłe spotkanie wschodu i zachodu, e nie: wschodu i północy. Garbarek gra ze swoją norweską melancholią, północne krajobrazy a towarzyszą mu dwaj panowie ze wschodu (Tunezja i Pakistan) na swoich wschodnich instrumentach. Muzyka zaaranżowana minimalistycznie, ale każdy instrument (saksofon, oud, tabla) rozbrzmiewa z wielką mocą, wyprodukowane to jest oczywiście iście ECM-owsko.

W tym samym roku Garbarek nagrał też Officium, ale ja wolę Madar!

Na youtubie nic nie ma, ale jest np. takie piękne wykonanie na żywo:

https://www.youtube.com/watch?v=_g_zCxUBbbc&list=PLBFBE39F12A541777
esforty
album CD

PostWysłany: 25.08.2020, 11:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
- esforty

...do mnie także "Ki-Motion" (autorstwa Mkwaju Ensemble) nie trafiła "lewitacyjnie"...ale jedynie przy pierwszym słuchaniu...przy kolejnych, ta muzyka dużo zyskuje, odkrywa smaczki, zawoalowane, choć prostolinijne (a raczej naturalne treści) - jeśli znajdziesz czas, daj jej szansę raz jeszcze.
...a jeśli lubisz śpiewany afric-dżez-gospel (w dodatku podgrzany koncertem), poszukaj płyty Horace Tapscott "Why Don't You Listen" - to miejscami stylizowany "spirytystycznie bazar" (stare kontra nowe), który być może przypadnie Ci do gustu .

- bananamoon

Mkwaju Ensemble, nadal w kolejce Embarassed .
Tymczsaem, poleconego, Why Don't You Listen, do odsłuchu <w moim> internecie nie znalazłem. Za to, uświadomiłem sobie, że okładkę znam z francuskich sklepów z kulturą:roll: .
Jako ignorant, nie pochyliłem się staranniej, co jak mi sugerujesz, było błędem Embarassed . Co tam, ja tam przecież wrócę Very Happy .
W zamian, Tidal podsunął:
https://www.discogs.com/Horace-Tapscott-With-The-Pan-Afrikan-Peoples-Arkestra-Live-At-IUCC/master/256086

Nie znając Why Don't... nie ocenię czy substytut dorównuje... tym niemniej informuję, że spędziłem intrygujące, powtórzę, intrygujące 100 min. z ogonkiem przed głośnikami Very Happy Very Happy .
Takie FREE, piłuje moje ząbki transylwańskiego szlachcica ( na styl FREE reaguję jak tenże na widok krzyża).

Ostatnio zmieniony przez esforty dnia 25.08.2020, 11:48, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 25.08.2020, 11:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakoś umknęła mi płyta Light Star Guiding. W składzie m.in. brytyjski saksofonista Ray Dickaty mający za sobą współpracę m.in. z Sonic Youth, Spiritualized czy Suicide, gitarzysta Mikołaj Poncyliusz - m.in. HoTS (Harmony of the Spheres) i Maniucha Bikont. A to jest przepiękna płyta! Trochę w niej psychodelii, space rocka, trochę muzyki improwizowanej, echa muzyki etnicznej czy szeroko rozumianego folku. Wszystko jednak stapia się w tak urzekającą całość, że trudno mi się od tej płyty oderwać. Polecam gorąco.

Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 25.08.2020, 11:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
brytyjski saksofonista Ray Dickaty mający za sobą współpracę m.in. z Sonic Youth, Spiritualized czy Suicide

Dla mnie jest przede wszystkim dyrygentem Warsaw Improvisers Orchestra, o których pisałem m.in. tu.
Z związku z czym bardzo chętnie posłucham, co słychać na tej płycie!
Leptir

PostWysłany: 25.08.2020, 11:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak, oczywiście, Crazy - masz rację - oprócz tego też grał z takimi gośćmi jak Evan Parker, Peter Brotzmann, Lol Coxhill, a u nas m.in. z Innercity Ensemble. Świetny muzyk!
esforty
album CD

PostWysłany: 26.08.2020, 10:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Roots Magic - Take root among the stars 2020

Nazwę znałem, bo sąsiad podrzucił kiedyś poprzednią płytę Włochów, którą przesłuchałem bez specjalnego apetytu. Tegorocznej fajnie się słucha choć faworyzuję, raczej, sznyt wyspiarski w nurcie. Wtedy pomyślałem, że może wrócę do tej wcześniejszej i...
...okazało się, iż ta poprzedniczka znaczy więcej, a ja tradycyjnie już, nie zajarzyłem:oops: przy spotkaniu pierwszym.
Roots Magic to kwartet włoski z klarnetem basowym i barytonowym saksofonem jako trademark brzmieniowy i operuje na przecięciu bluesa z delty i jazzu, już to rozpoznawanego jako spiritual, już to free (znowu u mnie free-jazz, chyba się rozwijam Evil or Very Mad ).
Przecięcie egzotyczne, ale nie demonizujmy. To nie jest, myślę, poszukiwanie tożsamości artystycznej, odwołując się do wizerunku dżentelmenów grających stylowo. To bardziej, korzystanie z możliwości adoptowania tamtych zasad w obecnie obowiązujące trendy. Jazz z przekroczeniami. Efekt jest klarowny i wciąga od pierwszego momentu , nie wypuszcza przez cały czas pobytu płyty w odtwarzaczu Rolling Eyes .
Skojarzenia z World Saxophone Quartet, będą na miejscu.

Roots Magic- Last kind words 2017
esforty
album CD

PostWysłany: 26.08.2020, 17:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
Jakoś umknęła mi płyta Light Star Guiding. W składzie m.in. brytyjski saksofonista Ray Dickaty mający za sobą współpracę m.in. z Sonic Youth, Spiritualized czy Suicide, gitarzysta Mikołaj Poncyliusz - m.in. HoTS (Harmony of the Spheres) i Maniucha Bikont...

Też chciałbym mieć tę płytę.
Białystok

PostWysłany: 11.09.2020, 07:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie minął nawet miesiąc, gdy z Freefallem słuchaliśmy Urbaniaka na warszawskim rynku a czytam dziś, że Jazzman i kompozytor został przewieziony do szpitala w bardzo złym stanie. Informację przekazał Hieronim Wrona podczas gali wręczenia Popkillerów 2020. Dziennikarz odbierał w imieniu muzyka nagrodę za całokształt zasług dla kultury hip-hop. Wrona poprosił zgromadzonych o modlitwę w intencji Michała Urbaniaka. – Michał jest w bardzo złej sytuacji zdrowotnej i taka prośba już ode mnie, nie od niego – jeśli ktoś w coś wierzy, to niech tam się pomodli, a jeśli nie wierzy, to niech trzyma za niego kciuki – powiedział.
Leptir

PostWysłany: 11.09.2020, 08:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ponoć nie jest tak źle. Hirek trochę przesadził.
Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 12.09.2020, 13:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Początkowo potraktowałem to jako klasyczny fake news - ale chyba to coś o wiele bardziej poważniejszego :

https://gwiazdy.wp.pl/michal-urbaniak-w-szpitalu-hirek-wrona-poprosil-o-modlitwe-6552636137560992a
esforty
album CD

PostWysłany: 12.09.2020, 13:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zacząć wypada od tego cytatu (przy okazji plebiscytu na Jazzową Płytę Dekady - Lata 1970-79:
B.J. napisał:
Getz, Stan - Dynasty (1971/71)
Kupiłem onegdaj bardziej z ciekawości jak gra René Thomas (gt). Okazało się, że cały kwartet wymiata pięknie. Jest i Hammond B3. Smile
Tak się zaczyna...
Ciekawy przykład ewolucji od bopu w stronę fusion(?)
Na dwupłytowym, koncertowym albumie przeważają długie, nawet kilkunastominutowe utwory (głównie członków kwartetu), pełne improwizacji indywidualnych i zespołowych. Są zabawy z dynamiką i mnóstwo melodii.
Proszę o dodanie do listy i polecam! Smile

Wówczas nie znałem polecanego wydawnictwa, co szybko nadrobiłem i od pierwszego odsłuchu, stałem się, orędownikiem takiej odsłony Getza. Ciągle nieobecna na półce(!!!), bywa nawet mokrym snem Embarassed.
I byłby to właściwie jedyny Getz, którego pożądam... byłby... , bo zupełnie zapomniałem o istnieniu płyty, którą przynosił (by sprzedać), jeden koleżka z łódzkiej giełdy płyt. Pocieszam się Rolling Eyes , że Wy też nie wspomnieliście o płycie ani w jazzowym dekadowym, ani rocznikowym(1971) plebiscycie. Pocieszam się, choć w gruncie rzeczy...
Jeszcze jedno: ten przynoszony egz. wyglądał pod światło jak kciuk ślepego stolarza(!) i tak grał (pożyczyłem do odsłuchu), może też stąd, zatarło się w pamięci, tamto spotkanie.

Francy Boland Stan Getz Kenny Clarke Big Band - Change of scenes 1971

Rzecz, równie wyjątkowa, jak ta polecana przez B.J.-a. Tu nie ma puszystych, aksamitnych zadęć, wiążących Wink , mężczyznom krawaty, a kobietom sugerującym , bezwiedne, podciąganie pończoch (początek lat 70-tych, więc pończochy, jednak Embarassed ). Nie ma wełnistych solówek na tenorze, tkania gęstej aury w tle za kolegami z sesji.
Tu jest dyscyplina, gdzie, równie ważne jest to czego nie zagram, jak to co zagram. Granie w Big-Bandzie, nieobce Getzowi (pamiętamy(!?), przecież to jeden z Four Brothers w Orkiestrze Woody'ego Hermana min.
To Stan Getz, podporządkowany, zachowujący umiarkowany optymizm co do własnych możliwości, permanentnie uzmysławiając sobie obecność kolegów-muzyków. Tym niemniej, nazwisko na okładce, to nie tani blichtr.
Cały Big-Band też nie zebrał się po to by wygrywać jakieś swingowe szmoncesy, czy bepopowe rozwiązłości. To taki przypadek gdzie: muzycy jazzowi mogą znaleźć nowe ścieżki rozwoju w wielkoskalowych formach i złożonych systemach tonalnych muzyki klasycznej. Koncepcja, u podstaw której leży pogląd, że każda muzyka odniesie korzyść z konfrontacji z inną*
Jeśli powyższe dwa zdania tchną konceptualną aurą to muzyczna rzeczywistość nie jest krępująca, zupełnie. Słucha się tego świetnie.
Jedna z lepszych realizacji w obszarze literatury big-bandowej, często przeoczana (także, nie tylko my).
Warto dodać, że przez wiele lat materiał na płytach dostępny tylko w Europie, a plotka głosi, iż sam Getz, niespecjalnie zabiegał o fonograficzną publikację tego wydarzenia. Ale, powtarzam, to tylko plotka.

* zdania pochodzą z definicji gatunku nazwanego THIRD STREAM (trzeci strumień), wykutej przez Gunthera Schullera.

P.S. Obecna edycja CD dostępna, zapewne tylko tymczasem, we francuskich sklepach z kulturą, skąd sobie przywiozłem tę i kilka innych Sad .
Leptir

PostWysłany: 12.09.2020, 13:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Jakoś umknęła mi płyta Light Star Guiding.

Też chciałbym mieć tę płytę.

Tu jest dostępna na CD: https://allegrolokalnie.pl/oferta/light-star-guiding-plyta-cd
:

Ewentualnie do przesłuchania i ściągnięcia na Bandcampie: https://lightstarguiding.bandcamp.com/releases
esforty
album CD

PostWysłany: 12.09.2020, 13:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za link, tą drogą właśnie nabyłem Very Happy Very Happy
Freefall

PostWysłany: 12.09.2020, 15:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
Nie minął nawet miesiąc, gdy z Freefallem słuchaliśmy Urbaniaka na warszawskim rynku a czytam dziś, że Jazzman i kompozytor został przewieziony do szpitala w bardzo złym stanie.

Na szczęście nie jest tak źle i artysta wraca do zdrowia:
https://www.onet.pl/informacje/radiolodz/michal-urbaniak-trafil-do-szpitala-przeszedl-zabieg-kardiologiczny/rbntjdz,30bc1058
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 75, 76, 77  Następny
Strona 76 z 77

Skocz do: