Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jazz i okolice
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 78, 79, 80, 81  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 19.10.2020, 08:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Próbka z nowej płyty EABS - Discipline Of Sun Ra: https://www.youtube.com/watch?v=_L4nWl7IcB4&fbclid=IwAR2PRRwyYwI9kaMVVOKa9zRxgJhwYpPxspKIBdr3zsrLcB5lg0V3E81R0r0 - mam mieszane uczucia, zapętlenie tego samego tematu, nie jestem na etapie zachwycania się repetycjami... Trochę podobne w zamyśle do The Comet Is Coming, ale inspirowane muzyką Sun Ra, podane w formie dla słuchacza współczesnego. Cóż, słuchacz współczesny chyba lubi, jak mu się ten sam temat w kółko zapodaje, nie lubi być chyba brany w muzyczne podróże w nieznane. Ja jednak wolę takie dźwiękowe odyseje "Bóg wie gdzie" Wink
szbe
kaseta FeCr

PostWysłany: 19.10.2020, 22:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No właśnie mam podobnie, do tego wrażenie że sam się jeszcze nie zapuściłem w Sun Ra tak jak należy. Angels and Demons at Play, Atlantis, Lanquidity, Nuclear War. Cóż to jest!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bednaar

PostWysłany: 20.10.2020, 06:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dyskografię Sun Ra eksplorowałem kilka lat temu, ale to było na zasadzie "zassania" znacznej części dyskografii na raz i trochę przesadziłem, w głowie zostały tylko lżejsze nagrania w rodzaju Lanquidity, Space Is The Place czy Nuclear War. Ale na pewno powrócę. Zaś EABS odbieram jako propozycję dla osób, które "wchodzą" do jazzu np. od strony hip-hopu... albo Kapeli Ze Wsi Warszawa Wink Niespecjalnie mnie zachwyca granie w kółko tego samego tematu, choć za pierwszym razem zabrzmiał bardzo zachęcająco... ale potem w kółko to samo. A w jazzie chodzi o tułaczkę po bezdrożach, a nie chodzenie w kieracie Cool
akond
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 20.10.2020, 07:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Niespecjalnie mnie zachwyca granie w kółko tego samego tematu, choć za pierwszym razem zabrzmiał bardzo zachęcająco... ale potem w kółko to samo. A w jazzie chodzi o tułaczkę po bezdrożach, a nie chodzenie w kieracie

A Changeless tria Jarretta? Very Happy
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 20.10.2020, 07:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z ręką na sercu przyznaję, że nie znam Embarassed
A chciałem zapodać mieszankę muzyki arabskiej z jazzem: Rabih Abou Khalil (libański oudzista) z albumu Al Jadida (1991), w składzie m.in. Sonny Fortune (znany ze współpracy z Davisem) i Glen Moore (m.in. Oregon), pierwszy kawałek z tej płyty, Catania:
https://www.youtube.com/watch?v=rMUfSpeUzA8&ab_channel=Bar%C4%B1%C5%9FPolat&fbclid=IwAR3fpZMKGa7xmicI4cdHVhCRit455_Tt-2tJ40OlHNefVPeaDleVZd-76ws

Maciek

PostWysłany: 20.10.2020, 08:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W repetycjach w jazzie czy w muzyce w ogóle nie ma nic złego, o ile są ciekawe. Ale to dotyczy każdej formy. Wink
Bednaar

PostWysłany: 20.10.2020, 09:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak po przemyśleniu to uważam, że Maciek ma rację - po prostu nie odpowiada mi taka forma repetycji, jak to proponuje EABS. Bo przecież bardzo lubię Klausa Schulze i Tangerine Dream, a tam się aż roi od repetycji. A Changeless znalazłem na Spotify, chciałem posłuchać w pracy, ale koleżanka obok ma zdalne szkolenie i nie mogę jej przeszkadzać, a zapomniałem wziąć słuchawek z domu. Poczekam, aż skończy Wink
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 20.10.2020, 11:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- Maciek

Mam podobne skojarzenia do Twoich, po ponownym wysłuchaniu wspomnianej płyty Kołodziejczyka - wyraźnie słyszę tam ducha minimalizmu, podanego jednak w big-bandowym formacie (i jedno nie przeczy drugiemu).
Co do orkiestracji, to kojarzy mi się z Carlą Bley ("złamaną" słowiańskim wokalem)...z tym, że tutaj, zarówno kompozycja jak i wykonanie są siłowe, natarczywe, mało wyrafinowane, momentami pretensjonalne.
Acha - mnie także przy drugim słuchaniu, lepiej to wszystko się poukładało.

- Bednaar

Teraz takie czasy, że wystarczy aby w składzie instrumentalnym pojawił się saksofon i już mówią, że to dżez - he, he.

Hard Rubber Orchestra "Rub Harder"

Śmietanka sceny muzycznej z Vancouver (chociaż nie tylko), jako ogromny skład osobowy (z przewagą instrumentów dętych), pod dyrekcją (przewodnictwem) Johna Korsruda, w udziałem zaproszonych gości (Brad Turner, Marilyn Lerner, Lori Freedman), w bogatych, imponujących różnorodnością i rozmachem (co wymusza specyficzny styl kompozytorski Korsruda, Deroma, Turnera, Lussiera, Samwortha) kompozycjach totalnych.

1. Miniatura Bernadette autorstwa Johna Korsruda "na strojąca się" orkiestrę klasyczną (pochodzi z filmu dokumentalnego "Heroines").
2. The Amsterdam Trickste napisał Jean Derome - to charakterystyczna dla Deromea (z rodzaju tych lekkich), rytmiczna, zabawna "wprawka", przynosząca momentami na myśl "błazenadę" spod znaku Bonzo Dog Band (tutaj w dęciakowym wydaniu).
3. Pursuance Brada Turnera to już rozpędzony, big-bandowy pociąg (potęga brzmienia) z odlotową partią gitarową Rona Samwortha, który "wjeżdża" w Neglect (znowu kompozycja Turnera) - tajemniczą, snującą się leniwie "balladę w starym kinie" (kapitalna partia trąbki Turnera).
5. Hastings Johna Korsruda - intrygujący utwór - z nierzeczywistą poświatą pogłosów wiolonczeli i gitary (znowu temat z filmu "Heroines").
6. Time Waits (John Korsrud) - złowrogie big-bandowe spiętrzenia, sprzężenia, zatrzymania, które przepoczwarzają się w...funkowy cytat z Marvina Gayea.
7. Extremities (Rene Lussier) - bogate, zazębiające się harmonie dęciaków, rwane rytmy, perkusjonalia imitujące sambę.
8. Rien - wykwintna miniatura na gitarę solo napisana i wykonana przez Rona Samwortha.
9. Chorale (John Korsrud) - zgaszona, czuwająca, wręcz pogrzebowa narracja na dęciaki...z perkusjonaliami i fortepianem imitującymi fale oceanu.
10. Vancouver Vamp (Jean Deome) - rozwichrzona, rozkapryszona, wodewilowa struktura...niejasna partia zelektryfikowanych skrzypiec...w końcowej części, uderzająca z całym impetem big-bandową "masą krytyczną".

Patchwork-Jazz.

https://www.discogs.com/Hard-Rubber-Orchestra-Rub-Harder/release/2403925

Powrót do góry
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 21.10.2020, 09:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z rzeczy lżejszych. Wpadłem na trop Don Sebeskiego w 1968 r. i dla mnie to jest najmocniejsza rzecz z tych rocznikowych rozrywkowych. Don nagrał też dla CTI płytę Giant Box w skrajnie gwiazdorskim składzie, tu są chyba wszyscy znani z tej wytwórni i z tego czasu. Miałem to sprawdzić w 1973 r., ale zabrakło czasu, a szkoda. Polecam, jeśli ktoś w tych klimatach. To jest bardzo dziwna płyta - tak jakby ktoś o nadludzkich możliwościach (kosmici z planety Vulkan?) chciał nagrać rozrywkowy jazz, ale zupełnie nie rozumiał o co w takiej muzyce chodzi. Płytę otwiera absolutnie przedziwna wersja medley Bird of Prey Mahavishnu i Ognistego Ptaka Strawińskiego, tego naprawdę warto posłuchać mimo tej absurdalności.

https://www.youtube.com/watch?v=MlIxh7v5IFA&list=PL4XAPjfAVPhF9L7GCaHlrxQ3ZSsTGI0ef&index=2

i właściwie każdy kawałek ma coś wyjątkowego do zaoferowania, tyle, że niejednokrotnie mieszają się elementy wybitne z całkowitym tandeciarstwem. Nieprawdopodobny jest bopowy Free As A Bird z Jackiem de Johnette na perce, szok co tu się dzieje:

https://www.youtube.com/watch?v=Ggw14bPa_fk

i wspaniała przeróbka Psalm 150 - to powinni puszczać na wszystkich mszach w kraju, frekwencja wzrosłaby do 90% nie tylko w podkarpackiem (polecam forumowym fanatykom religijnym!!!)

https://www.youtube.com/watch?v=gQzoCiJRMR0
Powrót do góry
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 21.10.2020, 09:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
Don nagrał też dla CTI płytę Giant Box w skrajnie gwiazdorskim składzie, tu są chyba wszyscy znani z tej wytwórni i z tego czasu. Miałem to sprawdzić w 1973 r., ale zabrakło czasu, a szkoda. Polecam, jeśli ktoś w tych klimatach. To jest bardzo dziwna płyta - tak jakby ktoś o nadludzkich możliwościach (kosmici z planety Vulkan?) chciał nagrać rozrywkowy jazz, ale zupełnie nie rozumiał o co w takiej muzyce chodzi. Płytę otwiera absolutnie przedziwna wersja medley Bird of Prey Mahavishnu i Ognistego Ptaka Strawińskiego, tego naprawdę warto posłuchać mimo tej absurdalności.

(...)

wspaniała przeróbka Psalm 150 - to powinni puszczać na wszystkich mszach w kraju, frekwencja wzrosłaby do 90% nie tylko w podkarpackiem (polecam forumowym fanatykom religijnym!!!)

Akurat wczoraj wieczorem przypomniałem sobie ten album Smile Swego czasu trafiłem na jego trop również dzięki wpisowi na FD. Mahavishnu ze Strawińskim zaskakująco dobrze współgra.
Bednaar

PostWysłany: 21.10.2020, 10:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szefowie dwóch najpopularniejszych wytwórni (głównie) jazzowych wybrali po 5 ulubionych płyt konkurencji:

https://www.zoneout.com/don-was-president-of-blue-note-records-selects-top-5-ecm-albums/
https://www.zoneout.com/manfred-eicher-founder-of-ecm-selects-top-5-blue-note-albums/
Heartbreaker
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 21.10.2020, 12:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wink https://youtu.be/JROdHUjJ_94
Powrót do góry
I&I
remaster

PostWysłany: 21.10.2020, 17:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Z ręką na sercu przyznaję, że nie znam Embarassed
A chciałem zapodać mieszankę muzyki arabskiej z jazzem: Rabih Abou Khalil (libański oudzista) z albumu Al Jadida (1991), w składzie m.in. Sonny Fortune (znany ze współpracy z Davisem) i Glen Moore (m.in. Oregon), pierwszy kawałek z tej płyty, Catania:
https://www.youtube.com/watch?v=rMUfSpeUzA8&ab_channel=Bar%C4%B1%C5%9FPolat&fbclid=IwAR3fpZMKGa7xmicI4cdHVhCRit455_Tt-2tJ40OlHNefVPeaDleVZd-76ws

Świetny muzyk - muzyka też.
Mam kilka jego płyt, ale najbardziej lubię set live z 2008 roku.

Bomba. W towarzystwie chłodnych z Europy.Wink

Live 2008
Powrót do góry
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 22.10.2020, 08:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Szefowie dwóch najpopularniejszych wytwórni (głównie) jazzowych wybrali po 5 ulubionych płyt konkurencji:

https://www.zoneout.com/don-was-president-of-blue-note-records-selects-top-5-ecm-albums/
https://www.zoneout.com/manfred-eicher-founder-of-ecm-selects-top-5-blue-note-albums/

Eee tam, nie znają się Very Happy
Powrót do góry
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 22.10.2020, 08:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Monstrualny Talerz napisał:
Don nagrał też dla CTI płytę Giant Box...

Akurat wczoraj wieczorem przypomniałem sobie ten album Smile

Fajna koincydencja, bardzo lubię te zjawiska. Wczoraj przetestowałem "oba" Dony Sebeskie w aucie na dłuższej trasie i jechało się bombowo (niebezpieczny manewr wyprzedzanie kilku tirów na wąskiej wojewódzkiej przy Bird Of Fire zgrał się perfekcyjnie niczym w Bullicie!)

Dalej z rozrywkowej branży - wpadłem na YT na Big Band Buddy Richa grający Birdland - wszyscy wyglądają jak orkiestra z niemieckeigo LagerCampu i jakby zaraz Buddy miał ich rozstrzelać, zabawny jest ten kolo, który udaje Pastoriusa, no ale summa summarum fajnie to brzmi:

https://www.youtube.com/watch?v=uvRnK5aGAys[/i]
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 78, 79, 80, 81  Następny
Strona 79 z 81

Skocz do: