Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Jazz i okolice
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 55, 56, 57  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mir
remaster

PostPosted: 10.01.2018, 00:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:
Swego czasu Mahavishnu wrzucił też do Lizarda (nr 18/2015) listę interesujących fusion płyt japońskich ...

Mahavishnuu zrobil duzo wiecej bowiem w tym watku, jesli zaczniesz od strony 30, znajdziesz wspaniala encyklopedyczna serie dotyczaca JAZZU Z KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI. Fantastyczne kompendium niezbednych informacji oraz przewodnik po tym, co najwazniejsze w japonskim jazzie lat 60. oraz 70.

pzdr

mir
Back to top
View user's profile Send private message
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 10.01.2018, 02:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

mir wrote:
Swego czasu Mahavishnu wrzucił też do Lizarda (nr 18/2015) listę interesujących fusion płyt japońskich ...

Mahavishnuu zrobil duzo wiecej bowiem w tym watku, jesli zaczniesz od strony 30, znajdziesz wspaniala encyklopedyczna serie dotyczaca JAZZU Z KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI. Fantastyczne kompendium niezbednych informacji oraz przewodnik po tym, co najwazniejsze w japonskim jazzie lat 60. oraz 70.

pzdr

mir

Wow, dziękuję, niesamowite! No dopiero po Twojej informacji to znalazłem, do tej pory docierałem w wątku jazz do okolic strony 50 (od tyłu) gdzie trwały jakieś niekończące się dywagacje o basistach i czy jazz skończył się w latach 50, 60 czy 70. Kurde, ale kopalnia informacji, szok, słuchania na lata. A czy nie warto by było jednak tego wydobyć do osobnego tematu, tak jak się wydobywa bitcoiny z czeluści internetu? A z kolei te wpisy Mahavishny przerywane są niedorzecznymi wpisami jakichś trolli. Jeszcze raz dziękuję za info.
Back to top
esforty
epka analogowa

PostPosted: 22.01.2018, 12:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sons of Kemet - "Burn" 2013

Brytyjski cios wymierzony w mainstream. Niby tenże "oberwał" już tyle razy a ciągle w grze to taka próba zamachu na wizerunek jest ciekawsza niż <wymachy> spod flagi Nu-jazz. Namawiam, gorąco.
Białystok
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 30.01.2018, 12:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Rafał Zbrzeski - nie znam - w Lizardzie nr 19/2015 opublikował zestawienie najlepszych płyt z serii Polish Jazz. W czołowej 10 chociaż jak autor podnosi poza nr 1 Komedy, kolejność jest bez znaczenia znalazł się PARADOX z Drifting Feather (1971) o którym autor pisze: "Tę płytę raczej pomija się pisząc o historii jazzu w kraju nad Wisłą". Zaintrygowany tekstem i okładką sprawdziłem pobieżnie temat i album wydaje się wielce frapujący. Oryginalny ale przede wszystkim bardzo nowocześnie brzmiący. U nas jak sprawdziłem tym uznaniem też się raczej nie cieszy. Ciekawe czemu....
Okechukwu
digipack

PostPosted: 30.01.2018, 12:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kiedyś - jak zbierałem serię Polish jazz- miałem straszną fazę na Paradoxa -bardzo oryginalna mi się ta muzyka wydawała. Przesłuchałem ponownie jakiś rok temu i wypadła zdecydowanie słabiej. Jest ciekawa brzmieniowo i aranżacyjnie ze względu na oryginalny skład instrumentalny, ale muzycznie szału nie ma. Soliści sprawni - ale poza Piwowarem- bez błysku. Malaguena po prostu odegrana- bez żadnego pomysłu, taka sztampowa hiszpańszczyzna. Potem też nie jest o wiele lepiej- najczęściej niby- etnicznie, ale w porównaniu do tego, co w analogicznym czasie robił z rozmaitą "ludowizną" Namysłowski, to Paradox brzmi banalnie i naiwnie. Całość tak na trzy gwiazdki na RYM wg mnie i nie przypadkiem żaden z tych instrumentalistów poza Piwowarem nie wypłynął na szersze wody.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Koniu
epka analogowa

PostPosted: 14.02.2018, 00:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tubis Trio - "The Truth" 2017

Nie mogę się od niej oderwać!

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 26.03.2018, 21:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bardzo lubię jazzowe skrzypce. Urbaniak, Seifert, Ponty, ostatnio z racji smutnej konieczności przypomniał mi się doskonały Didier Lockwood. No i skapłem się, że w zasadzie nie znam żadnej płyty najsłynniejszego chyba skrzypka Stéphana Grappelliego. Mam na pewnej składance kilka utworów, które są dobre, nie mniej brzmią nieco archaicznie, włączyłem również ostatnio losowo youtuba, ale raczej bez szału, wszystko to dobre, ale takie dość oczywiste, nieco starodawne. Spróbowałem płyty z 1976 r. nagranej wspólnie z Pontym pod tytułem Ponty/Grapelli i to już było znakomite fusion, przy czym jednak wydaje się, że bardziej słychać tu Ponty`ego.
Pytanie więc do drogich Dinozaurów brzmi: znacie/polecacie jakieś płyty Grappellego?
Back to top
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 31.03.2018, 12:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bardzo trudno trafić na słabą płytę Grappellego. W swoich zbiorach mam Violinspiration (bardzo dobra) i I Remember Django (ciut słabsza, ale za to na gitarze pocina Barney Kessel), a aktualnie przesłuchuję przed ewentualnym zakupem Young Django, która plasuje się gdzieś w połowie tej stawki. Jeśli lubisz klimaty cygańskiego jazzu, to śmiało sięgaj po którąś z nich.
https://www.youtube.com/watch?v=8FHGmbCrpZQ

Przy okazji wybitnych skrzypków zawsze wspominam o Macieju Strzelczyku, bardzo cenionego przez samego Urbaniaka, a w wyniku historycznej niespawiedliwości zapomnianego i mocno niedocenianego. Polecam gorąco jego płyty, w szczególności Music for M i Jobim, któe uważam za ekstraklasę polskiej violinistyki i to, że są tak mało znane uważam za bardzo dużą niesprawiedliwość dziejową. Strzelczyk nagrał też płytę Projekt Grappelli, ale to już nieco mniej porywające (mnie) granie, bo jak chcę posłuchać Grappellego, to słucham oryginału.
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 23.07.2018, 23:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

Hej Tam
Mam super zagadkę, a przy okazji sam się nieźle zaskoczyłem, że takie rzeczy onegdaj w TV w godzinach popołudniowych dawali. Ech, były czasy! A przynajmniej też wiem, co podprogowo ukształtowało moje gusta.

Zagadka jest dla prawdziwych mocarzy, ale wiem, że zgadniecie. Mi rozwiązanie zajęło 3 godziny, odpowiedź przyszła w czasie popołudniowej drzemki.

Oto zagadka: pamiętacie super program popularnonaukowy dla młodzieży 'Kwant"? Oto link do fragmentu odcinka. Wiadomo, że utwór tytułowy to Jarre, ale tym razem w tle zmagań Romana i Krystiana brzmi jakiś utwór jazzowy. Rozpoczyna się to ok. 1 min, wtedy gdy Krystian pyta Romana ile lat obiega Saturn słońce. Później utwór ten przewija się w tle przez cały odcinek.
A więc pytanie: jaki utwór jazzowy stanowi podkład dla zmagań Krystiana i Romana w programie Kwant?

https://www.youtube.com/watch?v=ROHsTJU8kSY

Przy okazji warto zobaczyć całość, klimat jest niezły, i jakie zadania trudne! Pełna psychodela, a myśmy to oglądali...
Back to top
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 23.07.2018, 23:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

A więc pytanie: jaki utwór jazzowy stanowi podkład dla zmagań Krystiana i Romana w programie Kwant?

KURU / SPEAK LIKE A CHILD (J. Pastorius, H. Hancock) z płyty Jaco Pastorius
Back to top
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 23.07.2018, 23:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

No i tradycyjnie szybko poszło, jesteście niesamowici, brawo Crescent!

Ale ładnie wtedy młodzieży podprogowo ryli berety, co nie?
Back to top
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 24.07.2018, 00:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

A bo takie chwytliwe numery to krążą we mnie nieustannie. Nie potrzebuję iniekcji, ani czopków Wink ...no może jakiś dymek czasami + letnie piwo dla smaka Razz
Back to top
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 24.07.2018, 00:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

We mnie też krążą i to jest piękne, wprost w DNA. W nagrodę więc niesamowity, gorący, afrykański do cna kawałek Hugha Masekali nagrany na cześć Fela Kuti:

https://www.youtube.com/watch?v=Gi_jU9VnD4w

"If you ever go to Lagos, Nigeria and you wanna go dancing, go out and see Felaaa"
Back to top
szbe
szpula

PostPosted: 07.08.2018, 21:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mary Halvorson Octet zapowiedziany na listopadowym Jazz Jantar w Gdańsku.
Gorąco Wam polecam materiał Away With You.
I tegoroczny solowy materiał (2CD) Mary CODE GIRL. Wymykający się avant-jazz spod kobiecej ręki Smile

https://maryhalvorson.bandcamp.com/album/away-with-you

https://maryhalvorson.bandcamp.com/album/code-girl
Back to top
esforty
epka analogowa

PostPosted: 28.08.2018, 11:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gerry Mulligan and the Concert Jazz Big Band -"Zurich 1960" 1999

Wieść niesie, że to był jeden z ciekawszych Big Bandów początku szóstej dekady. Miejsce akcji sugeruje możliwość na większą swobodę muzycznej ekspresji. Aranże, jak słychać, nie są takie gęste, miejsca na solówki jest więcej, a te Band-lidera rzeczywiście warte uwagi.

Woody Herman's Big New Herd- "At the Monterey Jazz Festival" 1960

Za to tutaj, rygor formy trochę muzyków pęta. Intrygujące bo poza, bodaj, dwoma czy trzema członkami Big New Herd, którzy ukończyli 40 lat, reszta to hmm... młodzianki w okolicach 30-tki, którym łatwiej, zapewne, łamać i przekraczać zastany porządek.
Tymczasem trudno tu o jakieś wymyślne, pozbawione wyczucia sola. Aranże porobione z niemal zero-jedynkową dokładnością, ale uspokajam, tu nie ma sekundy nudy. Band brzmi soczyście i potężnie, a noga słuchającego szuka porozumienia z sekcją rytmiczną.
Może to zasługa, jak dumnie zaznaczono na okładce, 24 bitowej rekonstrukcji materiału?
A może, tu zaczynam konfabulować, nie bez zanczenia, znów jest miejsce akcji. Monterey, Kalifornia, przecież Las Vegas to rzut beretem. Gra w kasynie, niespecjalnie nobilituje w sferze artystycznej, wprawdzie, ale ład ekonomiczny, w aspirującym do bycia najzamożniejszym społeczeństwem, osiągany takim angażem jest też pożądany Wink .
Zestawiłem te wydawnictwa głównie z powodu daty powstania, ale dodatkowo na obu udziela się Zoot Sims na alcie.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 55, 56, 57  Next
Page 56 of 57

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum