Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Cytaty i plagiaty
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Włodek
epka kompaktowa

PostPosted: 23.04.2013, 14:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

No i wyszła moja ignorancja - szczególe przeprosiny należą się panom z U2, mam nadzieję, że to czytają. Przepraszam was chłopaki. Ja was o takie niecne rzeczy podejrzewałem, a wyście przecież czyści jak łza.

W takim razie mam źle opisaną (data) płytę Bookera.

Czytelników tego wątku FD również przepraszam za zamieszanie. Jednakowoż śledztwa nie zaprzestanę i bedę tropił plagiatorów jak J. Edgar Hoover komunistów, jedynie bardziej się przyłożę.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
afterc
remaster

PostPosted: 23.04.2013, 15:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Włodek wrote:
Dość znany i przy okazji mój ulubiony utwór Led Zeppelin Dazed and Confused wziął się chyba stąd:
Jake Holmes - The Above Ground Sound Of (1967), 06. Dazed And Confused
Zalecam posłuchać i samemu ocenić czy powinienem użyć słowa "chyba":
http://w252.wrzuta.pl/audio/7qQLPg8eH4o/jake_holmes_-_dazed_and_confused

Quote:
Podczas trasy koncertowej angielskiego zespołu rockowego The Yardbirds, Holmes otwierał jego koncert w Village Theater w Greenwich Village 26 sierpnia 1967. Członkom The Yardbirds spodobał się ten kawałek i postanowili opracować własną jego aranżację. Ich wersja zawierała długie fragmenty grane przez Page'a na gitarze przy użyciu wiolonczelowego smyczka. Szybko stał się on popularnym utworem granym na koncertach podczas ostatniego roku istnienia zespołu. Nigdy nie został on przez The Yardbirds oficjalnie nagrany, choć nieautoryzowana wersja koncertowa pojawiła się na bootlegowym wydawnictwie Live Yardbirds: Featuring Jimmy Page pod błędnym tytułem "I'm Confused".

Page mówił, że pomysł na użycie smyczka wiolonczelowego pojawił się podczas wspólnej gry ze skrzypkiem Davidem McCallumem. Pionierem w tego rodzaju grze był jednak Eddie Phillips z zespołu The Creation, który uprzedził Page'a o ponad rok. Jego grę można usłyszeć na albumie Makin' Time z 1966.

Po rozpadzie The Yardbirds w 1968, utwór "Dazed and Confused" został opracowany przez Page'a ponownie, tym razem wraz z zespołem Led Zeppelin. Nowa wersja została nagrana w październiku 1968 w Olympic Studios w Londynie i pojawiła się na debiutanckiej płycie zespołu Led Zeppelin (I). Był to pierwszy z czterech utworów, do nagrania których Page użył smyczka - pozostałe to "In the Light", "How Many More Times" i "In the Evening".

Z niewiadomych powodów Jimmy Page twierdził po ukazaniu się płyty, że jest jedynym autorem "Dazed and Confused". Holmes nigdy nie otrzymał żadnego honorarium z tytułu tego nagrania. Holmes nie poszedł z tą sprawą do sądu, jednak wysłał do zespołu list, w którym napisał: "Rozumiem, że utwór ma kilku twórców, jednak wydaje mi się, że należy mi się przynajmniej część uznania i honorariów." Nigdy nie doczekał się odpowiedzi i nigdy nie przedsięwziął niczego w tej sprawie.
Back to top
gacek778
digipack

PostPosted: 23.04.2013, 16:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Włodek luz. Tylko zabrzmiało jak epokowe odkrycie a to zwykła pomyłka Very Happy

A panowie z U2 pewnie i tak tego nie czytają Cool

PS. Włodek jak tropisz plagiaty to dobrym polem będzie death metal, jakie tam są podobieństwa, często nawet w obrębie jednej płyty Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Tarkus
box

PostPosted: 23.04.2013, 23:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Włodek wrote:
bedę tropił plagiatorów jak J. Edgar Hoover komunistów

Ale właśnie tak tropiąc znów pomerdasz daty Very Happy
View user's profile Send private message Visit poster's website
Włodek
epka kompaktowa

PostPosted: 09.06.2013, 12:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mam nadzieję, że wpadki znowu nie będzie.
Tony Joe White - Dusty Marshmellow
http://www.youtube.com/watch?v=gWEuU65Uy5M
Moim zdaniem cytat z All Along the Watchtower Dylana, ale lepiej sami oceńcie.

Przy okazji - Tony Joe White to świetny gitarzysta, posłuchajcie sobie choćby płyty Tony Joe, szczególnie kapitalnie zabrzmiał klasyk Boom Boom, który jest przykładem na to, że za pomocą oszczędnej gry można zrobić tak kapitalną robotę, że aż chce się posłuchać kilka razy po rząd. Fenomenalna wersja! Gitarowi wymiatacze chyba tak nie potrafią.
Back to top
afterc
remaster

PostPosted: 04.03.2015, 18:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jeden z największych przebojów 2013 roku - utwór "Blurred Lines" - przyniósł artystom po 5 mln dolarów. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ muzycy zostali oskarżeni o plagiat przez rodzinę zmarłego muzyka Marvina Gaye'a.
Żona Gaye'a wraz z trójką dzieci twierdzą, że linia melodyczna hitu z 2013 roku została zapożyczona z utworu "Got To Give Up", który Gaye nagrał w 1977 roku. Rodzina legendy muzyki soul wyceniła swoje straty na 40 milionów dolarów, domaga się także połowy zysków, jakie zarobili wydawcy tego utworu. W trakcie procesu eksperci ustalili, że całkowity zysk z "Blurred Lines" wyniósł ponad 16,5 mln dolarów - po 5 mln dolarów zgarnęli Williams i Thicke, 700 tys. trafiło do rapera T.I., zaś reszta - niecałe 5 mln dolarów - została rozdzielona pomiędzy wytwórnie: Interscope Records, Universal Music Group oraz Star Trak (należy do Pharrella Williamsa).

To nie koniec żądań spadkobierców Gaye'a, którzy domagają się też części wpływów z trasy koncertowej Robina Thicke'a, czyli około 11 mln dolarów. Jak twierdzą, za jej sukces odpowiedzialny jest właśnie hit "Blurred Lines"

Według ekspertów powołanych przez rodzinę Gaye'a, oba utwory są bardzo podobne, chodzi przede wszystkim o linię melodyczną klawiszy i gitary basowej. Innego zdania są za to świadkowie powołani przez pozwanych muzyków. Ich zdaniem podobieństwo jest niewielkie i zarówno struktura, harmonia, jak i rytm obu utworów znacznie się od siebie różnią. Świadkowie przekonywali także, że nie ma żadnych podobieństw w tekstach obu utworów. Różnice pomiędzy obiema piosenkami próbował, w dość nietypowy sposób, pokazać sam Robin Thicke. Wezwany na świadka, grał na keyboardzie i śpiewał różne przeboje, aby pokazać, że pewne linie melodyczne są uniwersalne i występują także w innych utworach. Wśród nich znalazły się takie utwory jak "With Or Without You" U2, "Man In The Mirror" Michaela Jacksona, a także "No Woman No Cry" Boba Marleya.

"Cały 2013 rok byłem nietrzeźwy"

W czasie procesu przywołano także wywiad z Robinem Thickem z 2013 roku, w którym wokalista otwarcie przyznał, że "Blurred Lines" było inspirowane utworem Marvina Gaye'a. W tym przypadku artysta także wybrał niekonwencjonalną linię obrony. Stwierdził, że przez cały 2013 rok miał kłopoty z nadużywaniem alkoholu i środków przeciwbólowych, w związku z czym nie udzielił w tym czasie ani jednego wywiadu na trzeźwo, dlatego też nie należy brać jego słów poważnie. Artysta wyznał także, że w związku z "pozostawaniem na ciągłym haju" nie uczestniczył czynnie w procesie tworzenia tej piosenki, a za jej sukces w całości odpowiada Pharrell Williams.

Proces pomiędzy rodziną Marvina Gaye'a i twórcami "Blurred Lines" to nie pierwszy raz, kiedy gwiazdy muzyki oskarżają się wzajemnie o kradzież utworu. Jednym z głośniejszych zdarzeń tego typu był proces pomiędzy Chuckiem Berrym a zespołem Beach Boys. Chodziło o jeden z największych hitów tej kapeli - "Surfin USA" - którego melodia jest 100-procentową kopią piosenki "Sweet Little Sixteen". Obie strony doszły do ugody, w rezultacie której całkowite prawa autorskie do utworu "Surfin USA" należą do legendarnego gitarzysty. Procesy o wykorzystanie utworów innych artystów przegrały także takie sławy jak The Beatles, Led Zeppelin, ZZ Top czy The Rolling Stones.

"Blurred Lines" był jednym z największych hitów 2013 roku i olbrzymim sukcesem finansowym. Singiel dotarł na szczyt amerykańskiej listy przebojów Hot100, gdzie utrzymywał się przez kolejne 3 miesiące, tym samym stając się utworem, który w 2013 najdłużej pozostawał numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. Utwór był też najlepiej sprzedającym się singlem w całym 2013 roku. Z kolei w marcu ubiegłego roku utwór zdobył tytuł jednego z najczęściej kupowanych singli, osiągając wynik około 14,8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Teledysk do piosenki w serwisie YouTube ma niemal 369 mln wyświetleń.

Ja pierdaczę - nigdy nie słyszałem tego kawałka. A teraz nie byłem w stanie nawet go wysłuchać do końca - taki jest drętwy. A tu proszę, sale koncertowe pełne, 20 milionów baksów zafasowane. WTF ?
Rolling Eyes
Back to top
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 04.03.2015, 19:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

No w porównaniu z hiciorami Daft Punk czy "Happy" wzmiankowanego Pharrella, to to "Blurred Lines" brzmi jak coś, co się pakuje na b-side singla Wink. A kawałka też ani razu nie słyszałem...

A rodzinki znanych artystów, to chyba w ogóle mają niezłe łowy. Poza przypadkami ewidentnych zżynek czy nielegalnego wykorzystania sampli, dużo jest rzeczy "stylizowanych na" - i tu jest duże pole do popisu.
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 04.03.2015, 20:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

afterc wrote:
Ja pierdaczę - nigdy nie słyszałem tego kawałka. A teraz nie byłem w stanie nawet go wysłuchać do końca - taki jest drętwy. A tu proszę, sale koncertowe pełne, 20 milionów baksów zafasowane. WTF ?

No bo gusta kreowane są na podstawie milionów wyświetleń, czyli na zasadzie: "tyle osób tego słucha więc to musi być świetne".
Back to top
afterc
remaster

PostPosted: 04.03.2015, 21:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gusta mnie nie dziwią ( vide nasze strzelanki ) - ale tu mamy konkretne kwoty. 20 milionów dolarów. To mnie szokuje. Skąd takie wpływy ?
Back to top
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 04.03.2015, 21:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Za takimi muzykami jak Williams stoją wielkie korporacje. To już nie pojedynczy piosenkarz, to instytucja.
Back to top
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 04.03.2015, 22:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Teledysk z roznegliżowanymi panienkami - no to co się dziwicie?

http://artrock.pl/
Back to top
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 05.03.2015, 09:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

afterc wrote:
Gusta mnie nie dziwią ( vide nasze strzelanki ) - ale tu mamy konkretne kwoty. 20 milionów dolarów. To mnie szokuje. Skąd takie wpływy ?

To był najchętniej kupowany singiel 2013 w postaci cyfrowej. Na pewno większa część tej kwoty właśnie stąd pochodzi.
Crowley
digipack

PostPosted: 05.03.2015, 10:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Teledysk z roznegliżowanymi panienkami - no to co się dziwicie?

Plus jeszcze potem afera z Miley Cyrus, która biegała na na rozdaniu chyba nagród MTV z gołym tyłkiem, pląsając do tej piosenki. Ale teledysk warto sobie obejrzeć. Można bez dźwięku. Wink

A czy to faktycznie plagiat? Ja może jestem przygłuchy ale jak ktoś wali w bębenki w podobnym tempie, nie znaczy moim zdaniem, że ściągał. No ale jak bym miał szansę na nadgryzienie 20-milionowego tortu, też bym próbował.
Back to top
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 05.03.2015, 10:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Numer znam - często leciał w Zetce, w pracy mnie czasem koleżanka katuje tą rozgłośnią, więc docierają do mnie takie hiciory. Prawdę mówiąc nie miałem pojęcia kto to wykonuje, no ale już wiem. Smile

Co do plagiatu - owszem rytm jest podobny i chyba też ta partia klawiszowa, ale reszta nie wydaje mi się zerżnięta, no ale może się nie znam... Natomiast teledysk ogląda się całkiem sympatycznie. Wink
afterc
remaster

PostPosted: 05.03.2015, 11:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie chodzi mi nawet o utwór, tylko o kwotę. Za takie pieniądze można kręcić Idy do końca życia. A to tylko jedna przygłupia piosenka. Showbiznes wyciągnął z tłumu moc dolarów, nie oferując w zamian nic wartościowego ( eufemizm ). O kwotach dowiadujemy się dopiero przy okazji rozpraw, albo przy podliczeniach majątków amerykańskich gwiazd i komet. W Europie też się tak zarabia ?
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 6 of 8

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum