Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Judas Priest
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 14.04.2014, 23:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

O Saxonie żeście Panowie zapomnieli. A oni też sporo płyt nasprzedawali

http://artrock.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
stranger
maxi-singel analogowy

PostPosted: 15.04.2014, 08:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Łozezusmaria Tarkus Smile gdzieś ty wygrzebał takie teorie - co ma wspólnego ma"usański radiowy metal" z pełną energii i żywiołości melodyjnym brytyjskim HM. To pierwsze to wygląda mi na pudel z AOR-em pomieszne. Co do NWOBH - widzę, że mamy odmienne zdanie: Ty usilnie lansujesz tezę , że te "garażowe chłopaki" z końca lat '70 co grały energicznego rocka z domieszką punku, to pure NWOBH, ja natomiast twierdzę, że ów nurt to nagrane z rozmachem, dynamiczne i melodyjne albumy zespołów z lat '80 - to jest esencja NWOBH - natomiast to garażowe granie, to było na zasadzie: jeszcze nie wiemy jak gramy, ale...gramy Smile. I nie przytaczaj za każdym razem definicji - zwłaszcza zwrotu o stadionowych zaśpiewach: bo akurat te były obecne na przynajmniej jednym utworze z każdej płyty Iron Maiden z lat '80 (by nie wspomnieć o innych znanych przedstawicielach tego gatunku). Poza tym wiadomo: większość zespołów zaczynających w czasach "Revisited " nie rozwijało się dalej, pozostając w swojej "zatoczce muzycznej" dlatego szybko zakończyły swoją działalność, bądź zeszły do "podziemia" gdzie tylko nieliczni o nich pamiętają. A te grupy, które postawiły na rozwój (czasami dopomogło szczęście w postaci podpisania kontraktu z dużą wytwórnią EMI - Iron Maiden) ewoluowały, wzbogacając swoje brzmienie, uzyskując tym samym swój niepowtarzalny styl (choć dla wielu jest to muzyka prosta i nieskomplikowana, oraz że tak to każdy zagrać potrafi) tylko dziwne, że taki zespół potrafi zebrać na swoim koncercie ponad 200tys. fanów, natomiast ci, co uważają że tworzą "ambitniejszą" muzykę od ww. to na koncertach ledwo zapełniają salki w domach...kultury Very Happy
WOJTEKK - o Saxonie? owszem - pisaliśmy i to niejednokrotnie przewijał się tutaj wątek tego zespołu, który muzycznie ostatnio powrócił do "korzeni" - grając w swoim stylu czyli z pierwszej połowy lat '80.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 15.04.2014, 09:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pisaliśmy.... Embarassed

Ale Usański pudel metal też potrafił grać z niezłym kopem i czasami się NWOBHM inspirował, np. Queensryche

Back to top
Tarkus

PostPosted: 15.04.2014, 13:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Stranger, a nie dziwi cię to, że jedynym zespołem, który dajesz za przykład jest w kółko Iron Maiden? I nie, nie jest to esensja stylu, tylko najpopularniejszy zespół, który z NWOBHM wypłynął. I tak, esensją stylu jest to, co prezentowały grupy ze składanki " '79 NWOBHM Revisited".
BTW, które to "nagrane z rozmachem, dynamiczne i melodyjne albumy zespołów z lat '80" według ciebie są ową esensją NWOBHM? Pomiń Iron Maiden.
View user's profile Send private message Visit poster's website
stranger
maxi-singel analogowy

PostPosted: 15.04.2014, 14:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Hmmm... do takich albumów należą na pewno: pierwsze albumy Saxon (do 85 roku włącznie), 3 pierwsze albumy Def Leppard, Samson, Demon, Tokyo Blade, w mniejszym stopniu: Praying Mantis, Tygers of Pang Tang, czy Diamod Head, pozostali - czyli te które uważasz za "esencję" w większości popadły w zapomnienie.
Tarkus

PostPosted: 15.04.2014, 16:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Owszem, ale co to zmienia? Czy popadnięcie w zapomnienie automatycznie powoduje wypadnięcie ze stylu? Zdecydowanie wolę te grupy, które nie zdecydowały się na komercyjny szlif, niż te, które wygładziły brzmienie, by zyskać publikę kosztem stylowości. Taki Holocaust chociażby.
WOJTEKK

PostPosted: 15.04.2014, 17:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czy padła nazwa Angel Witch? debiut jest kapitalny, do tego riffów i melodii od zaj...umania

Poza tym straciłem wątek w dyskusji - o co Wam teraz kaman?

tarkus twierdzi, że kwintesencja stylu jest to co jest na tym składaku - i pewnie ma dużo racji, Stranger twierdzi, że emanacją stylu stało się granie typu ajroni, czy podobni. I też ma dużo racji. bo to jest ta ewolucja tego stylu - to było zawsze bardzo melodyjne, dynamiczne. Te charakterystyczne zaśpiewy gitarowe to można znaleźć u wielu zespołów. Diamond Head, Tygers of Pan Tang, Samson z Dickinsonem,właśnie Angel Witch też.
Dla szerokiej ludożerki właśnie majden i podobni są właśnie wykładnią stylu NWOBHM i właśnie tak muzycznie się to kojarzy. Tarkus Ty jesteś znacznie bardziej zaawansowany wiedzowo w tym temacie, to postrzegasz to nieco inaczej. Niewątpliwie, jak wszystkie terminy muzyczny też i NWOBHM wymyślili krytycy muzycznie, żeby zapakować do jednego wora cały tabun nowych wykonawców grajacych ostro, mocno, ale nieco i inaczej niż klasycy.

I Panowie - prośba - tylko bez grubych słów - bo to jest najciekawsza dyskusja z ostatnio prowadzonych na forum - szkoda by to spieprzyć.

Back to top
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 15.04.2014, 17:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
I Panowie - prośba - tylko bez grubych słów - bo to jest najciekawsza dyskusja z ostatnio prowadzonych na forum - szkoda by to spieprzyć.

Się zgadzam, popieram i kibicuję.
Back to top
Tarkus

PostPosted: 15.04.2014, 17:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

O Angel Witch pisałem, bo uwielbiam ich debiut, prześwietna płyta. To, trzy pierwsze Maideny, pierwszy Diamond Head, Witchfinder General, dwa pierwsze Raveny, Samson z Dickinsonem, pierwszy Holocaust, Blitzkrieg, dwa pierwsze Venomy, Saxon do 1982 roku, Witchfynde, Jaguar, Sweet Savage, wczesne Def Leppard i Tygers of Pan Tang to jest dla mnie to, co każdy fan NWOBHM powinien bezwzględnie znać.
stranger
maxi-singel analogowy

PostPosted: 15.04.2014, 17:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mnie także podoba się ta dyskusja Smile - obaj (Tarkus i ja) mamy po prostu inne postrzeganie nurtu NWOBH - słusznie Wojtekk zauważył: obaj mamy rację - dla Tarkusa esencją jest ta "garażowa" podstawa stylu, dla mnie: brzmienie wykształcone w latach 80-83 przez większość z wiodących i grających do tej pory zespołów Smile Co do komercyjnego szlifu: Ja bym tak tego nie nazwał - bardziej skłoniłbym się ku stwierdzeniu, że grupy dojrzewały (muzycznie, wizerunkowo, jednocześnie tworząc swój łatwo rozpoznawalny styl) co tylko wyszło im na dobre Smile Chociaż wielokrotnie tu cytowani Ajroni ostatnio podryfowali muzycznie w kierunku progresywnego metalu (co mi osobiście się nie podoba) - ten zespół najlepiej wypada w krótkich (max. 5min) utworach, a nie w niemal 10-cio minutowych suitach, jakie zaserwowali nam na kilku ostatnich albumach Sad

WOJTEKK wrote:
Jeżeli chodzi o moją skromną osobę to na to nie ma szans Smile swoje wiem, od niemal 30 lat, i tego się trzymam Smile aczkolwiek szanuję zdanie innych, o ile nie jest "wyssane z palca" (w tym przypadku: absolutnie nie jest Smile )
Back to top
Tarkus

PostPosted: 15.04.2014, 17:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

No, wśród grup debiutujących w początkach NWOBHM był przecież Wytchfynde, który brzmieniowo i kompozycyjnie sporo zawdzięcza Rush i nie bał się dłuższych form. Miałem jakiś czas temu możliwość słuchać ich demówki z 1975 roku i przeskok do tego, co zaprezentowali na jedynym albumie był kolosalny - pięć lat wcześniej grali po prostu hard rocka.
stranger
maxi-singel analogowy

PostPosted: 15.04.2014, 18:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Skoro jesteśmy już przy mniej znanych grupach: Tarkus - czy mialeś przyjemność słuchać wspomnianych przeze mnie wyżej takich grup jak Demon, czy Tokyo Blade?
Tarkus

PostPosted: 15.04.2014, 18:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Demona owszem, Tokyo Blade nie miałem jeszcze przyjemności.
stranger
maxi-singel analogowy

PostPosted: 15.04.2014, 18:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

W takim razie proponuję na początek 2 albumy: Ain't Misbehavin' ('87), oraz No Remorse ('89) zwłaszcza polecam tę pierwszą: to jest akurat to co ja preferuję w tej muzyce Smile ale Tobie proponuję w ramach ciekawostki - że jeszcze w końcówce lat '80 zespoły potrafiły ciekawie nawiązywać muzycznie do wiadomego nurtu Smile
Back to top
Tarkus

PostPosted: 15.04.2014, 18:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przyjrzę się, aczkolwiek metal głównonurtowy z lat 1987-90 mnie odrobinę przeraża Smile
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 4 of 7

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum