Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Procol Harum
Goto page 1, 2, 3, 4  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Andrzej
digipack

PostPosted: 22.12.2007, 22:14    Post subject: Procol Harum Quote selected Reply with quote

Jeżeli się nie mylę, na forum brak tematu o Procol Harum Shocked. Trudno w to uwierzyć, ale taka jest ponura prawda.

W związku z przesłuchaniem fragmentów koncertu z Warszawy (z grudnia 2001), pozwalam sobie założyć temat dotyczący tego zasłużonego zespołu.

Nie będę w tej chwili pisał banałów o A Whiter Shade of Pale, powiem tylko, że moim ulubionym albumem studyjnym jest "Shine On Brightly", zaś koncertowym "Live In Concert With The Edmonton Symphony Orchestra" (and the Da Camera Singers Wink). Jeżeli chodzi o koncert - nic dziwnego w moim wyborze - większość ludzkości uznaje go za genialny.

Jak wspomniałem, niedawno słuchałem koncertu z Warszawy z 14.12.2001. Piękna rzecz - polecam. Przy okazji znalazłem w sieci trochę informacji na jego temat:
- setlista http://www.procolharum.com/2001/warsaw-set-2001.htm
- fotki 1 http://www.procolharum.com/2001/mp_warsaw-1.htm
- fotki 2 http://www.procolharum.com/2001/mp_warsaw2-pics.htm
- fotki 3 http://www.procolharum.com/2001/mp_warsaw-pix3.htm
- fotki 4 http://www.procolharum.com/2001/mp_warsaw4-pics.htm
- fotki 5 http://www.procolharum.com/2001/mp_warsaw__4.htm
- fotki i opis http://www.procolharum.com/2001/mp_warsaw-big-.htm
- onet http://muzyka.onet.pl/0,1328899,wywiady.html

To co ciekawe, to tekst Kaczkowskiego na końcu bootlega. Podaje on kompletnie inny skład muzyków (poza Brooker'em, Fisher'em i Brzezickim) niż ten, który prezentuje się na zdjęciach i występuje w opisach. Coś się panu Piotrowi pomyliło Rolling Eyes.

Pzdr.
Back to top
View user's profile Send private message
mir
remaster

PostPosted: 23.12.2007, 00:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kurcze, mam tego buta chyba od 5 lat i nie zwrocilem na to uwagi Embarassed

Teraz sie bedzie tego inaczej sluchalo Laughing

pzdr

mir
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 23.12.2007, 00:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

No cóż, nie przeczę, że lubię precyzję w wypowiedziach publicznych. Wiem, że może to być "upierdliwe" dla czytelników Embarassed. Ale pozostanę przy swoim: wolę konkretne i rzetelne informacje, od luźnych i niesprawdzonych spostrzeżeń - w szczególności gdy te ostatnie podawane są tonem "znawcy" (którego później trzeba przez kilka godzin "prostować").

A tak w ogóle, to liczę na jakiekolwiek wpisy na FD. Nawet te, których nie lubię. Patrząc po dzisiejszym dniu, to równie dobrze mógłbym sobie na blogu pisać. Temat Procol Harum widziało minimum 10 zalogowanych użytkowników i drugie tyle gości. Pomijając Mirka, nikomu się nie zachciało (z przeproszeniem) gęby otworzyć. W takim temacie jak Procol Harum. Na forum o nazwie Muzyczne Dinozaury.

Pzdr. Sad
Back to top
mir
remaster

PostPosted: 23.12.2007, 04:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Niestety to fakt, o czym piszesz Andrzeju. Podobnie ma sie sprawa np. w temacie muzyki antypodyjskiej. Na dobra sprawe mozna by sobie bloga pisac, bo dyskusji tam zadnej Sad

W temacie: mam dosc interesujaca pozycje PH pt. One More Time nagrana na zywo w Utrechcie (w katedrze tamze mialem kiedys przyjemnosc, przez przypadek, wysluchac probnego koncertu muzyki renesansowej a capella - Boze jak to cudownie brzmialo) 13 lutego 1992. Dysk jest wydany przez Gazza Records i sam koncert jest fantastyczny Na szczegolna uwage zasluguja Salty Dog oraz Repent Walpurgis z Matthew Fisherem na organach. Koncert byl jednym z wielu z europejskiej czesci trasy promujacej nowy album zreformowanego PH nagranego w 1991 pt. The Prodigal Stranger. Europejska czesc tury obejmowala rowniez Polske. Podczas koncertow Trowera na gitarze zastepowal Geoff Whitehorn. Dlaczego zabraklo Trowera, nie wiem. Plyte polecam.

pzdr

mir
Back to top
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 23.12.2007, 08:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

A nie brałeś Andrzeju pod uwagę, że okres przedświąteczny i że ludzie mają trochę innych zajęć niż produkowanie się na dyniożarłach?

IMO Procol Harum to pionierzy rocka progresywnego, oni w 1967 roku zaczęli grać, jak jeszcze nikt przed nimi, oni maja "na sumieniu " pierwszą rockową suitę (albo drugą). A najbardziej lubię "Grand Hotel" i "Home". No i oczywiście "Live with ESO"

I trochę prywaty - link do mojej recenzji pierwszej płyty PH na artrocku

http://artrock.pl/

http://artrock.pl/
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 23.12.2007, 10:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sorki, coś mnie pod koniec wczorajszego dnia na wyrzuty wzięło...
... masz rację, czekamy na "po świętach" Very Happy.
Pzdr.
Back to top
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 23.12.2007, 12:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Lubię Procol Harum, ale jakoś nigdy nie należeli oni do mojego "Panteonu gwiazd". Są (byli) dla mnie ciut zbyt piosenkowi, delikatni, mimo charakterystycznej chrypki w głosie Brookera, która dodawała pewnej zadziorności ich muzyce. Wybaczcie to naiwne stwierdzenie, ale tak już mam Embarassed
Chyba z 10-12 lat temu miałem "fazę" na podobne klimaty, wałkowałem przez dłuższy czas płyty właśnie Procol Harum, jak również The Moody Blues i Barclay James Harvest - z tamtych czasów pamiętam, że najbardziej trafiły do mnie Shine On Brightly i Grand Hotel + oczywiście koncert z Edmonton.
A w ostatnich latach dość często wracam do koncertu zagranego dla BBC.
No i Well's On Fire jest całkiem, całkiem... Wink
Back to top
Tull
Guest

PostPosted: 23.12.2007, 13:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie ma obecnie ciekawych torrentów Procol Harum. Ale "u Wolfganga" można posłuchać (a jak ktoś nieco chytry, to i sobie nagra) dwóch ich wspaniałych koncertów. Pierwszy z roku 1968, drugi, szczególnie godny polecenia, łączy epokę Broken Barricades i Grand Hotel. Niech się schowa Edmonton i ta mocno przechwalona oficjalna płyta koncertowa.

Polecam:

http://concerts.wolfgangsvault.com/arr/procol-harum/5623.html
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 23.12.2007, 16:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

No cóż, dla mnie Edmonton zawsze pozostanie "kultowe". Powód zasadniczy jest taki, że do niedawna była to jedyna płyta koncertowa Procol Harum, jaką posiadałem (we wcześniejszym okresie na szpuli, później na kasecie, no a teraz na CD). Drugi powód jest taki, że nie widzę na niej słabych momentów, ba nawet bonus dodany do wydania Repertoire idealnie komponuje się z całością. Wszystko to sprawiło, że jak kiedyś utworzyłem wątek "Płyty idealne lub ideału bliskie", pierwszą, którą wymieniłem (chyba) był właśnie koncert z orkiestrą.

Ale wcale nie mogę wykluczać, że inne koncerty nie są gorsze, lub, że niema wśród nich lepszych. Do takiego stwierdzenia skłania mnie ogólnie wysoka jakość publicznych występów Procol Harum. Np. stosunkowo niedawno wpadła w moje niegodne ręce "BBC Live In Concert" z 1974. Jak dla mnie rewelacja. Również bootlegi - stosunkowo świeże - bo z lat 2001-2007 robią duże wrażenie.

Ale, ale, skoro jesteśmy już przy bootlegach, czy jest dostępna Warszawa z 1976 roku? Pytam, bo pamiętam, jaką sensacją był wówczas koncert Procol Harum w Polsce.

Pzdr.

Last edited by Andrzej on 23.12.2007, 20:19; edited 1 time in total
Back to top
Tull
Guest

PostPosted: 23.12.2007, 17:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie tylko Warszawa! To była cała trasa po Polsce. Byłem u dobrej znajomej w Szczecinie w lutym 1976 roku i wybralismy się na ten koncert. Przyznam się, że ja osobiście oczekiwałem nieco cięższego grania. Pamiętało się ciężkie riffy Trowera z Broken Barricades czy Home. Wówczas zagrali o wiele "lżej". Najładniejszy był chyba As Strong As Samson, czy jak tam się ten utwór nazywa.

Koncert z Warszawy był transmitowany w tamtym czasie w naszej telewizji. Przysiągłbym, że gdzieś go widziałem, ale był to tak zwany "dead torrent".

Koncerty na Wolfgang`s Vault mają znakomitą jakość nagrania. Są to taśmy profesjonalne, stereo i tak dalej. Naprawdę warto posłuchać.
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 23.12.2007, 18:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kurcze, jaki wstyd Embarassed. Zupełnie zapomniałem o płytach DVD, które kiedyś otrzymałem od Mariusza. W najbliższych dniach spróbuję je sobie odtworzyć i zamelduję co jest w środku. Jedno co pamiętam to koncert z Rockpalast z 1976. Utkwił mi w pamięci, bo zespół określono tam mianem "Procol Harem", a jeden z utworów "As Strong As Sampson" Very Happy.
Pzdr.
Back to top
Tull
Guest

PostPosted: 23.12.2007, 18:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Warto obejrzeć i posłuchać. Zwłaszcza brawurowo zagranego "A Souvenir Of London".
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 23.12.2007, 20:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Słucham sobie teraz:

Procol Harum "Procol's Ninth" (1975) ...
... a piszę w tym miejscu by wspomnieć o kilku drobiazgach:

- po pierwsze, coś mi się w głowie nie chce ułożyć - byłem pewien, że płyta ta ukazała się już po koncertach w Polsce, a tu patrzę 1975 Shocked; może pokręciło mi się z polskim wydaniem tej płyty, które mogło nastąpić już po koncertach w Polsce;

- po drugie, przyjmuję tę płytę dzisiaj troszkę lepiej niż w czasach jej wydania - wtedy była sporym zawodem i z tego co pamiętam mówiło się dobrze jedynie o "Pandora's Box";

- po trzecie, zadawałem kiedyś pytanie w Wielkiej Grze (tak, tak, moi drodzy - byłem kiedyś aktywnym zawodnikiem i nieustannie goniłem notorycznego lidera Włodzimierza, zwanego w tamtym okresie gong-iem [przez małe "g"] Wink), dotyczące związku "Procol's Ninth" z Polską; chodziło mi o to zdjęcie, które zawarte jest na wydaniu kompaktowym i przedstawia grupę na tle Teatru Wielkiego w Warszawie;

- niska ocena omawianej płyty, przypomina mi zawód, którego doznałem również po zapoznaniu się z "Blue Breeze" grupy Livin' Blues; tak jak w przypadku PH, płyty Livin' Blues miały polskie wydania - o ile byłem zachwycony "Live '75", to kolejna studyjna nieco ostudziła moją miłość do Holendrów;

- gdyby nie zacięcie kolekcjonerskie, pewnie bym na "Procol's Ninth" nie polował, ale i tak dość długo się "ograniczałem"; nerwy puściły, gdy wypatrzyłem ją w Hameryce za $12 (przy kursie 2.5) i uprosiłem Bart-a by ją dla mnie kupił; w Polsce cały czas cena utrzymuje się na poziomie 50-60 zł.

Pzdr.
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 23.12.2007, 21:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

mir wrote:
mam dosc interesujaca pozycje PH pt. One More Time nagrana na zywo w Utrechcie [...] 13 lutego 1992. Dysk jest wydany przez Gazza Records i sam koncert jest fantastyczny Na szczegolna uwage zasluguja Salty Dog oraz Repent Walpurgis z Matthew Fisherem na organach. Koncert byl jednym z wielu z europejskiej czesci trasy promujacej nowy album zreformowanego PH nagranego w 1991 pt. The Prodigal Stranger. Europejska czesc tury obejmowala rowniez Polske. [...]

Potwierdzam jakość. Kurcze, Brooker nie daje słabych koncertów Shocked. Właśnie sobie słucham - płyta przyjechała do mnie ze Stanów, w równie zachęcającej jak "Procol's Ninth" cenie ($12). W Polsce kosztuje 63 zł. Evil or Very Mad

Mam pytanie o dostępność "The Prodigal Stranger". Przyznaję się bez bicia, że chciałbym skompletować pełną dyskografię Embarassed.

Równie ciekawym tematem są dla mnie bootlegi z Polski z 1991.

Pzdr.
Back to top
Tull
Guest

PostPosted: 24.12.2007, 07:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Płyta "Procol`s Ninth" ukazała się w Polsce w roku 1975. Mniej więcej w tym samym czasie, co bardzo ciekawe i cenne dla kolekcjonerów składanki Rare Bird i Atomic Rooster. O ile dobrze pamiętam, był to czerwiec lub lipiec. Pamiętam też zdumienie i rozczarowanie przy słuchaniu "Flight" Rare Bird. Ktoś bezceremonialnie obciął Bolero i New Yorker`a. Takie to były czasy.

Procol Harum nigdy nie byli "modni". Stąd dość uboga oferta bootlegów tego zespołu. "Klasykami" są nagrania z festiwalu w Bilzen `67, Fillmore West `70. Isle Of Wight `70, Nowego Jorku `71 czy Hollywood Bowl `73.

P.S.Według dostępnych informacji był to jednak wrzesień 1975.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum