Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Śmietnik
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 116, 117, 118, 119  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Białystok
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 16.11.2018, 09:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar, zauważ, że punktem wyjścia było negowanie wydanych w 2018 r. płyt, które dla kogoś kierującego się nie RYM czy Prog Archives ale własnymi uszami mogą być fenomenalne a More śmieciem.
Monstrualny Talerz
epka analogowa

PostPosted: 16.11.2018, 09:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

zlatan wrote:
No właśnie, Riverside jest marny, a More doskonały? Całkiem przestałem już ogarniać twoje kryteria oceny muzyki Smile

Moja Małżonka też ma z tym problem Smile

Moje kryteria oceny "Riverside vs More" streściłbym dziś tymi dwoma rewelacyjnymi kawałkami zespołu Earth, Wind & Fire, który dziś umila mi czas:

Zanzibar
https://www.youtube.com/watch?v=v5exICoS8P8
New World Symphony
https://www.youtube.com/watch?v=qpL7V6z_iQU
Back to top
View user's profile Send private message
Monstrualny Talerz
epka analogowa

PostPosted: 16.11.2018, 10:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Riversajdy maja na Rymie między 3,79 a 3,57 i wydaje mi się, że nawet ktoś mocno optymistycznie nastawiony do działalności tej grupy musi uznać, że 3,33 dla takiej Ummagummy na przykład to całkowita bezczelność.

To generalny problem różnego typu ocen, które wszystko sprowadzają do pięciu gwiazdek, jeśli In the court of the crimson ma pięć to ile ma mieć jakakolwiek płyta nagrana po roku 2000, wtórna do bólu i nic nie wnosząca? nawet jeśli od strony muzycznej byłaby w miarę? Należałoby wprowadzić chyba jakiś rozdział dodatkowy, że przed tymi gwiazdkami dodawać jeszcze kategorie literowe np. A, B, C, gdzie A5 znaczyłoby rewelia w skali lat 70, a P4 dobry album z roku 2018.
Back to top
Białystok

PostPosted: 16.11.2018, 10:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

A doskonałe płyty 1969 wg Dinozaurów to:

1. King Crimson – In The Court Of The Crimson King
2. Led Zeppelin – Led Zeppelin
3. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
4. Beatles, The – Abbey Road
5.Colosseum - Valentyne Suite
6. Pink Floyd – Ummagumma
7. Zappa, Frank – Hot Rats
8. Arzachel – Arzachel
9. Jethro Tull – Stand Up
10. Rare Bird – Rare Bird

A wg Rock'N Metal:

1. Miles Davis - In a Silent Way
2. Pharoah Sanders - Karma
3. Frank Zappa - Hot Rats
4. Don Cherry - Eternal Rhythm
5. George Russell - Electronic Sonata for Souls Loved by Nature
6. Captain Beefheart & His Magic Band - Trout Mask Replica
7. King Crimson - In the Court of the Crimson King
8. Amon Düül II - Phallus Dei
9. The Soft Machine - Volume Two
10. Joe Henderson - Power to the People

More, Deep Purple i Chicago niżej lub dużo niżej...
Monstrualny Talerz
epka analogowa

PostPosted: 16.11.2018, 11:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

A to jest to zestawienie Dinozaurów z 2008 roku? To jednak nie jest tak źle, More na 24, CTA na 36, a Deep Purple na 20. W takim mocnym roczniku miejsce w pierwszej 30, a nawet 50 i tak oznacza kapitalny album.

Co do Rocknmetalu to oni mają niestety odchylenie antysystemowe i ukierunkowanie ideologiczne, co może niestety skutkować docenianiem byle czego, ale tak już bywa jak słucha się rzeczy po jednym razie byleby zaliczyć.

W sumie to chętnie sporządziłbym moją trzydziestkę. A może zrobimy taki jubileuszowy plebiscyt na 1969 rok? od 2008 roku sporo się jednak zmieniło.
Back to top
Białystok

PostPosted: 16.11.2018, 12:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pomysł dobry ale mało osób tu teraz pisze, więc byłoby ciężko.
Załóż temat i zobacz, czy będą chętni.
zlatan
epka kompaktowa

PostPosted: 16.11.2018, 12:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja tylko przypomnę koledze:
Monstrualny Talerz wrote:
Albo George Michael "Older", którego słuchałem wczoraj, jedna z najlepszych płyt lat 90 ( i jedna z najlepszych w popie i muzyce generalnie ever) i marne 3,56, o co kaman???

A z innego tematu:
Monstrualny Talerz wrote:
Jeżeli takim płytom jak "In The Court", "Dark Side", Bitches Brew" czy "Close to the Edge" przyznajemy w skali bezwzględnej powiedzmy 10/10, rzeczom nieco słabszym czyli np. Marillion, Sepultura, Nirvana, Depeche Mode 8 - 9, jakieś tam dobre popowe płyty Madonny czy Georga Micheala 5 do 7

Zatem George Michael dostał 3,56/5, czyli mniej więcej 7/10, czyli tyle, ile według ciebie "powinien". Ale jednak nawet jak jest dobrze, to nadal źle?

Przykro mi to pisać, bo serio cię lubię, ale twoje posty ostatnio tracą na wiarygodności, a krytyk poparta jest argumentami "wymyślę coś byle szybko, ryzykując własną konsekwencję". Ciężko to brać na poważnie, naprawdę Wink
Back to top
Bednaar

PostPosted: 16.11.2018, 12:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
Bednaar, zauważ, że punktem wyjścia było negowanie wydanych w 2018 r. płyt, które dla kogoś kierującego się nie RYM czy Prog Archives ale własnymi uszami mogą być fenomenalne a More śmieciem.

OK, ale argumentacja za pomocą ocen na RYM, Progarchives czy jakimkolwiek innym portalu nie trafia do mnie - a na pewno w mniejszym stopniu, niż czyjeś (np. Twoje) własne zdanie na temat danej płyty. No i tak się składa, że podobnie jak kolega Monstrualny, wolę More czy Ummagummę niż Riverside. Zresztą nie pierwszy raz moje gusta pokrywają się z upodobaniami naszego forumowego Kolegi.
A propos ocen - na gwiazdki czy oceny punktowe patrzę z ogromnym dystansem, ostatnio po dłuższej przerwie zakupiłem Jazz Forum i bardziej interesują mnie same recenzje płyt, opis zawartości muzycznej, a nie ilość punktów/gwiazdek.
zlatan
epka kompaktowa

PostPosted: 16.11.2018, 12:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jeszcze jedna uwaga, Talerzu: trochę zbyt autorytarnie podchodzisz do oceniania: "jeżeli mi się nie podoba, to to nie ma prawa być dobre, a opinie i oceny na RYM niezgodne z moją to bzdury" i vice versa. Niezdrowo, zarówno dla ciebie, jak i dla otoczenia. Bo sam się do niewybitnej oceny dla Ummagummy na RYM przyłożyłem i jest mi trochę przykro, że mój gust muzyczny został podważony Wink
Back to top
crescent

PostPosted: 16.11.2018, 16:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ach te gradacyjne dylematy... to lepsze, tamto gorsze o 0,25 od tego co lepsze od tego pierwszego o 0,17 pkt. Ludzie, skąd Wy to wiecie? Wasze gusta są niezmienne, nie macie faz na jeden bądź inny gatunek muzyki? Przecież wtedy to co leci "na fazie" jest naj, a za pół roku może być bardzo inaczej. Po kiego grzyba ustalać te gradacje, klasyfikacje? Każdy sztukę odbiera po swojemu, a w necie macie tylko statystykę tych upodobań, kliknięć-bzdyknięć. Ktoś tam trafia na ów RYM i widzi: o Riverside! ale oni mają fajne klipy na YT, a jak groźnie grają, dajmy im maksa!
Back to top
Białystok

PostPosted: 16.11.2018, 17:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Strzelanki, płyty roku, dekady, top jazz 60s, czy Cantrebery Scene to nie przypadkiem sens istnienia tego Forum?
zlatan
epka kompaktowa

PostPosted: 16.11.2018, 17:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Może w ogóle nie oceniajmy muzyki, nie gadajmy o niej, bo "na wszystko można mieć fazę albo nie, wszystko płynie..."?

Nie popadajmy w przesadę, jakieś cyferki na RYMie, plebiscyty na forum czy ocena 8/10 to tylko punkt odniesienia, próba ustandaryzowania własnej opinii, a nie sprawa życia i śmierci. Nie widzę powodu, żeby tego unikać jak ognia. Ktoś napisze, że ocenia płytę na 8/10 i doda krótkie uzasadnienie to spoko, a ktoś napisze pełen wzniosłości elaborat bez wyrażenia własnej opinii i też spoko.

Dlaczego mamy sobie narzucać zarówno opinie na temat płyt ("King Crimson to 10/10, a Riverside to maks 2/10 i basta"), jak i sposób wyrażania tej opinii ("nie sugerujcie się cyferkami, bo pewnie ktoś kliknął 5 gwiazdek jak miał fazę")? Jest nas wielu, każdy ma inne zwyczaje, niech każdy robi jak chce.
Back to top
crescent

PostPosted: 16.11.2018, 18:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Podziały typu: jedni lubią Riverside a inni More i Ummagummę jawią mi się mocno trywialne. Poza tym, po co się zwalczać z powodu różnych upodobań muzycznych? Forum jest z założenia w jakimś tam stopniu dyskusyjne, ale czy dyskusja dla dyskusji to jest to, co tygrysy lubią najbardziej?
Ostanio zdecydowanie wolę potańczyć o architekturze niż przejmować się tym, że ktoś obsrał w necie moją ulubioną muzykę, czy też dał na RYMie o 0,34 pkt za dużo tej, którą mniej lubię.
Back to top
zlatan
epka kompaktowa

PostPosted: 16.11.2018, 19:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nikt tu nie rozdziela szat (mam nadzieję) nad taką czy sraką oceną na RYMie. To po prostu jeden z argumentów, żeby stwierdzić że jakaś płyta jest niedoceniana, co chyba jest zupełnie normalnym tematem na forum muzycznym.
Back to top
Bednaar

PostPosted: 16.11.2018, 23:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

zlatan wrote:
Nie popadajmy w przesadę, jakieś cyferki na RYMie, plebiscyty na forum czy ocena 8/10 to tylko punkt odniesienia, próba ustandaryzowania własnej opinii, a nie sprawa życia i śmierci. Nie widzę powodu, żeby tego unikać jak ognia.

"Unikanie jak ognia" to złe określenie - po prostu nie traktuję poważnie cyferkowych ocen muzyki, to jest jednak dziedzina sztuki, nie nauka ścisła i tutaj bez oceny opisowej się nie obejdzie. Mnie trochę ukłuło nieco za ostre podejście do kolegi Monstrualnego - właśnie jego posty świadczą o tym, że muzyka dostarcza wartości niemierzalnych i niekonsekwencja to jej nieodłączna cecha - bardzo przeze mnie lubiana i dająca się odczuć zwłaszcza w jazzie. Poza tym - podobnie jak crescent - miewam owe fazy i w pewnych okresach odrzuca mnie od free, a namiętnie słucham np. plastikowego fusion z lat 80-tych, czy odwrotnie. To jest też powód, dla którego nie biorę już udziału w plebiscytach. Mój odbiór muzyki jest coraz bardziej subiektywno-kapryśny - o znikomej wartości edukacyjnej dla osób początkujących Wink

zlatan wrote:
Dlaczego mamy sobie narzucać zarówno opinie na temat płyt ("King Crimson to 10/10, a Riverside to maks 2/10 i basta"), jak i sposób wyrażania tej opinii ("nie sugerujcie się cyferkami, bo pewnie ktoś kliknął 5 gwiazdek jak miał fazę")? Jest nas wielu, każdy ma inne zwyczaje, niech każdy robi jak chce.

Amen.
Dodam tylko, ze nic nie narzucam - wyraziłem jedynie swoją opinię na temat liczbowego oceniania muzyki. Jeżeli dla kogoś jest to przydatne podczas muzycznych poszukiwań, to OK. Nie traktujmy tylko RYM czy innych podobnych portali jako niepodważalnej wyroczni.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 116, 117, 118, 119  Next
Page 117 of 119

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum