Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Płyta roku - gra wstępna ;) + inne TOPy (organizacyjny)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 78, 79, 80, 81  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 11.08.2020, 12:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

K o n i u, zgadzam się, rzecz jasna, że mówienie o latach 2000–2009 jako o pierwszej dekadzie XXI wieku jest obrzydliwe i wypada je po starogrecku karać rzodkwią. Niemniej np. lata dziewięćdziesiąte wolno już w gruncie rzeczy dekadą nazwać, a więc wolno i dziesięć lat późniejszych.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
K o n i u
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 11.08.2020, 16:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duchu (1532) Każdą dziesięciolatkę możemy sobie nazwać dekadą. Od 2002 do 20011 to też dekada. Niepotrzebnie wtrącam się między wódkę a zakąskę. Ale lata dziewięćdziesiąte to od 1991 do 2000 i nawet rzodkiew wpychana bądź gdzie tego nie zmieni (z tego co pamiętam to była kara za cudzołustwo). Pozdrawiam i zamilczam. Laughing
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 11.08.2020, 16:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

K o n i u napisał:
(z tego co pamiętam to była kara za cudzołustwo)
Urzodkwienie za pisownię, ułaskawienie za pamięć. I odwołanie ułaskawienia za opinię Mr. Green Nie, lata dziewięćdziesiąte zaczęły się w roku 1990, co potwierdza nawet zdolny do ciekawych pomysłów nowocześniuch prof. Bralczyk Cool
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Artur.O
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 11.08.2020, 17:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Myślę, że nietrudno zrozumieć, czemu akurat lata 1990-1999 często nazywa się "latami dziewięćdziesiątymi", a nie np. 1995-2005. Smile Zaś top lat zerowych jest po prostu kolejnym ze swojej serii i jedynym jaki się jeszcze nie odbył, i tak np. rok 2010 już w plebiscycie dekadowym był ujęty, a rok 2000 nie. Przy reedycjach faktycznie można się zastanowić nad poprawionym podziałem na dekady, ale w tym przypadku byłoby po prostu niekonsekwentnie.
SafeMan
kaseta FeCr

PostWysłany: 11.08.2020, 17:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Za wikipedią:

kaseta "metalówka"

PostWysłany: 12.08.2020, 10:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
Urzodkwienie za pisownię, ułaskawienie za pamięć. I odwołanie ułaskawienia za opinię Mr. Green Nie, lata dziewięćdziesiąte zaczęły się w roku 1990, co potwierdza nawet zdolny do ciekawych pomysłów nowocześniuch prof. Bralczyk Cool

Z pokorą przyjmuję rzodkiew (ale jedynie wirtualnie). Ponieważ sam staram się dbać o język polski w każdym medium. Cudzołóstwo napisane błędnie to wynik mojego niedbalstwa i pośpiechu Embarassed Przyjmuję również na klatę opinię dotyczącą lat dziewięćdziesiątych (prof. Bralczyk jest dla mnie niepodważalnym autorytetem). Pozostaję jednak w przekonaniu, że rok 2000 to ostatni rok ostatniej dekady ubiegłego wieku. No a zakres czasowy naszych plebiscytów ustalamy sami kolektywnie. Obiecuję, że za karę wezmę udział w tym najbliższym. Pozdrawiam.
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 12.08.2020, 11:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

K o n i u napisał:
Pozostaję jednak w przekonaniu, że rok 2000 to ostatni rok ostatniej dekady ubiegłego wieku.
Ależ tego nikt nie kwestionuje Cool
Powrót do góry
Crazy
longplay

PostWysłany: 12.08.2020, 11:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

K o n i u napisał:
rok 2000 to ostatni rok ostatniej dekady ubiegłego wieku

Nigdy nie umiałem się z tym pogodzić, ale nie da się ukryć, że logicznie tak wychodzi, bo inaczej np. na mojej liście "druga dziesiątka" musiałaby się kończyć na miejscu 19...

K o n i u napisał:
staram się dbać o język polski w każdym medium

oby jak najwięcej ludzi to czyniło (na szczęście na tym forum jest to pewna oczywistość i dobrze mi z tym)!
Paweł
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 14.09.2020, 09:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Żeby nie kontynuować tematu zasad punktowania w wątku plebiscytowym, napiszę tutaj.

Okechukwu napisał:
Demoludy chcę potraktować jako poligon doświadczalny (nie takie rzeczy testowano na radzieckich i enerdowskich poligonach Smile ). Dopuścić listy od 10 pozycji - z tym że obowiązuje zasada adekwatności - pierwsze miejsce z 10 pozycjami 10 punktów, a nie 40.

Nie idźcie, proszę, tą drogą!

Za układaniem krótszych list mogą stać rożne powody. Ktoś może preferować inny okres w muzyce, ktoś inny może być bardziej krytyczny względem danego rocznika, ktoś może nie mieć dość czasu na tego typu rozważania, a jeszcze ktoś inny może być po prostu leniwy. Wink Niekoniecznie oznacza to, że głosujący nie zna się na konkretnym roczniku (gatunku itd.) lub że mniej lubi swój numer 1, niż inni Forumowicze. Takie wartościowanie list - skoro dopuszczono możliwość głosowania na mniejszą liczbę pozycji - uważam za trochę dyskryminujące.

Podstawowy problem widzę jednak w czym innym.

Sam do tej pory układałem listy z 40 płytami (nie miałem problemów ze znalezieniem tylu tytułów, ale już z ich ułożeniem - owszem). Gdybym jednak chciał wysłać krótsze zestawienie, to ta świadomość, że moje głosy będą ważyły mniej, byłaby dosyć deprymująca.
Zmiana zasad punktowania może negatywnie wpłynąć na frekwencję, a może też sprawić, że niektórzy na siłę będą głosowali na 40 płyt, przyznając punkty albumom, których wcale nie darzą jakąś szczególną atencją, byle ich faworyt zgarnął maksymalną pulę.

Za lepszy pomysł (choć nie mówię, że doskonały) uważam propozycję Rory'ego dotyczącą "zacieśnienia widełek": 20-40 tytułów. Pojawia się tu wprawdzie ryzyko, o którym napisałem powyżej, ale na o wiele mniejszą skalę.

Przemyślcie moje słowa. Wink

EDIT: bardzo interesująca jest propozycja akonda (witam na Forum! Very Happy) w temacie 1968. Obawiam się jednak, że liczący punkty byliby - delikatnie mówiąc - niepocieszeni. Wink
Powrót do góry
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 14.09.2020, 10:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przenoszę tutaj całą ostatnią dyskusję dotyczącą zasad. Za chwilę posprzątam wątek 1968.

Okechukwu napisał:
Dlatego ponownie daję pod rozwagę propozycję, czy punkty nie powinny być adekwatne do długości list?

gharvelt napisał:
Crazy napisał:
Nie spierałbym się o zasady znowu.

Ale to już taka tradycja plebiscytów, a to przecież konserwatywne forum Wink

Okechukwu napisał:
Dlatego ponownie daję pod rozwagę propozycję, czy punkty nie powinny być adekwatne do długości list?

Takie rozwiązanie jak najbardziej ma sens, tylko pytanie, czy warto je wprowadzać w samym środku serii reedycji plebiscytów rocznikowych, które już biegną są od pewnego czasu swoimi, niemal identycznymi (a przynajmniej identycznymi w zakresie punktacji) zasadami? Wydaje mi się, że można by coś takiego przetestować w jakieś odrębnej zabawie, niepowiązanej zupełnie z kolejnymi rocznikami epoki klasycznego rocka, np. proponowane niedawno demoludy.

Okechukwu napisał:
To dobry pomysł. Jestem za! Po regeneracji sił - mam ochotę poprowadzić demoludy- ale teraz już koniecznie w excelu zliczanie, bo inaczej to jest "chińska tortura" dla mnie i błędy dla uczestników. Choć w demoludach nie spodziewam się frekwencji wyższej niż 15, max 20 osób, więc powinno być łatwiej.

Monstrualny Talerz napisał:
Okechukwu napisał:

No i teraz spójrzmy na sytuację w 1975 wykosiłem ze 30 fantastycznych tytułów, które mam na półce i słucham bardzo często - ostatniego na mojej liście Phoenixa uwielbiam, a tutaj dam - powiedzmy te 30 albumów- na ostatniej będzie jakiś tytuł spod znaku " no fajne, ale szału nie ma" (np. debiut Fleetwood Mac) i on ma zaczesać aż 11 punktów? Trochę głupio, żeby nie powiedzieć bardzo.

Miałem ostatnio te same dylematy, ale odnośnie roku 2000. W 1968 kłopotu nie ma, tu się jednak sporo znajdzie. Faktem jest, że rzeczy przełomowych nie ma, ale same jazzy "robią listę". Natomiast ja nie wiem co w takim 2000. Z trudem uzbieram może i te dziesięć płyt, ale de facto tylko dwie pierwsze mają dla mnie jakiekolwiek znaczenie, reszta może nie istnieć. I ta płyta która byłaby na miejscu u mnie np. 4 (prawdopodobnie Robbie Williams Sing When You're Winning) dostanie 36 punktów? To są żarty. Ale trudno, chyba każdy inny system byłby już mocno subiektywny i taki trochę jak "punkty za wiatr" w skokach.

Okechukwu napisał:
Otóż to! Dlatego demoludy chcę potraktować jako poligon doświadczalny (nie takie rzeczy testowano na radzieckich i enerdowskich poligonach Smile ). Dopuścić listy od 10 pozycji - z tym że obowiązuje zasada adekwatności - pierwsze miejsce z 10 pozycjami 10 punktów, a nie 40.

akond napisał:
Dzień dobry wszystkim.

Jako świeży użytkownik (chociaż sporadycznie przeglądający forum już od paru lat) nie powinienem zapewne zaczynać od proponowania rewolucji w uświęconych tradycją zasadach, ale pewien dość prosty pomysł mógłby tutaj pomóc rozwiązać dylematy.

Być może zresztą był już brany pod uwagę i został odrzucony - jeśli tak, to przepraszam.

Wystarczyłoby przyjąć, że to głosujący decyduje o tym, ile punktów chce przyznać poszczególnym albumom - z pewnymi oczywistymi ograniczeniami.

Zasady ograniczające:

1. Można głosować na maksymalnie 40, a minimalnie 10 albumów (dla ustalenia uwagi, dolny limit może być inny).

2. Głosując podajemy liczbę punktów przyznanych każdemu albumowi - minimalnie 1, maksymalnie 40 - przy czym niedozwolone jest przyznanie tej samej punktacji więcej niż jednemu albumowi.

Ta druga zasada jest bardzo istotna - w praktyce przekłada się na to, że jeżeli ktoś wykorzystuje pełny limit, to musi albumy uszeregować od miejsca 1 do 40 - czyli tak jak to funkcjonuje obecnie (jak rozumiem).

Ale jeżeli wybierze mniej płyt, to zyskuje w zamian dowolność rozkładu punktów. Przy 10 pozycjach może to być równie dobrze 40-39-38-37-36-35-34-33-32-31, jak i 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 - ale także np. 40-35-30-25-20-5-4-3-2-1 albo 25-24-23-17-16-15-11-10-9-8 (i dowolna inna kombinacja, byle było zachowane uszeregowanie).

Poddaję pod rozwagę - można przetestować w ramach jakiegoś nie-budzącego-wielkich-emocji plebiscytu. Smile

Białystok napisał:
Pierwszy post ale jaki! Smile

Duch 1532 napisał:
Zdarzało mi się tę zasadę stosować — za zgodą prowadzących Wink

Pomysłowi Okechukwu powiadam stanowcze — никогда!

Paweł napisał:
Duch 1532 napisał:
Pomysłowi Okechukwu powiadam stanowcze — никогда!

Da!

Leptir napisał:
Pomysł Akonda wydaje się ciekawy. W końcu to sami głosujący wiedzą najlepiej, jaką wartość mają dla nich ich propozycje. Smile Nie wiem tylko czy nie przysporzy to dodatkowej pracy prowadzącym - i tak już dość ciężkiej.

Duch 1532 napisał:
Jak pisałem — nieraz tak robiłem, bo i nie zawsze była mowa o zakazie takiego postępowania. Mistrzowie Gharvelt i MirekK nie mieli z tym bodaj problemu Smile

gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 14.09.2020, 10:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
Nie wiem tylko czy nie przysporzy to dodatkowej pracy prowadzącym - i tak już dość ciężkiej.

Na pewno przysporzy. Może nie jakoś bardzo dużo, ale spodziewałbym się wyraźnych utrudnień przy weryfikowaniu wyników, a to już może się przełożyć na poświęcony czas. Dlatego jestem na nie.

Duch 1532 napisał:
Jak pisałem — nieraz tak robiłem, bo i nie zawsze była mowa o zakazie takiego postępowania. Mistrzowie Gharvelt i MirekK nie mieli z tym bodaj problemu Smile

Owszem, przy samych punktach wszystko się zgadzało. Natomiast kiedy robiłem tabelę medalową, to straciłem ładnych kilka godzin na szukanie błędu, którego nie było - cały czas nie mogłem dojść dlaczego suma miejsc na podium nie jest podzielna przez 3, choć powinna być... Dlatego dziękuję za takie atrakcje Razz
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 14.09.2020, 11:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pomysł Akonda jest ciekawy - i w sumie chyba byłby najbardziej sprawiedliwy. I pewnie byłbym za, gdybym nie zliczał tych cholernych punktów. To jest za duże utrudnienie dla prowadzących
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Crazy
longplay

PostWysłany: 14.09.2020, 15:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pomysł Akonda to chyba w praktyce to samo, co kiedyś proponowałem gharveltowi (przy 2019 chyba), żeby - jeżeli się nie robi pełnej listy - można było robić przerwy między płytami, np.:

1. Noc w operze
2. -
3. Wish You Were Here.
4. -
5. -
6. -
7. Marley Live
8. Atlantis

itd.

Wtedy, z przykładu Talerza, jeżeli pozycja numer cztery wydaje Ci się średnia na jeża, to nie ma dostaje 37 punktów, tylko tyle, ile wynika z tego, gdzie ją wstawisz. Równie dobrze lista z 15 pozycji może wyglądać tak, że masz dwie płyty w pierwszej dziesiątce, trzy w drugiej i pozostałe 10 w ostatniej Wink
Nie wydaje mi się też, żeby to jakoś istotnie utrudniało podliczanie, bo za konkretną pozycję jest konkretna ilość punktów - miejsce 29 to dwanaście punktów niezależnie od tego, czy przed nim jest 28 płyt, czy 15.

Zdaje się, że osobiście nie będę miał tego problemu, ale rozwiązanie jako takie wydaje mi się praktyczne.
akond
szpula

PostWysłany: 14.09.2020, 19:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak, to jest alternatywne ujęcie tego samego pomysłu.

Podliczanie jest oczywiście utrudnione, ale da się opanować, włącznie z bardziej zaawansowanymi statystykami. Wymagałoby dostosowania używanej "narzędziówki" (Excel).
Tu w razie potrzeby mogę służyć pomocą (przy założeniu, że pomysł by przeszedł, bo domyślam się, że są wypracowane procedury decyzyjne Wink).
Powrót do góry
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 14.09.2020, 19:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Takie punktowanie było rozważane i dopuszczane od zarania (2008 r.), ale się w praktyce nie przyjęło - nie kojarzę, by ktokolwiek tak zagłosował. Sądzę, że głównie dlatego, że każdy uczestnik chciał wesprzeć swoich ulubieńców maksymalną możliwą punktacją. I tyle.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 78, 79, 80, 81  Następny
Strona 79 z 81

Skocz do: