Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Rare Earth

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
B.J.
box

PostPosted: 25.06.2008, 10:58    Post subject: Rare Earth Quote selected Reply with quote

Amerykański zespół powstały w 1967 roku. Wyewoluował z innego, założonego w 1961 r. bandu The Sunliners. Czyli dinozaury pełną gębą! Ale jakie dziwne...
Jestem właśnie na etapie świeżego przesłuchania ich płyt z okresu 1969-72. Wcześniej miałem już Ma z 1973 roku, spodobała mi się i zachęciła do pogłębienia znajomości z muzyką zespołu. Ogólne wrażenia pozytywne.
Co jest dziwnego/ciekawego w Rare Earth? Otóż zespół białych muzyków wydawał swoje płyty dla wytwórni Motown, która dość jednoznacznie kojarzy się chyba wszystkim z czarną muzyką przepełnioną soulem i funky. Otóż w 1968 roku wytwórnia ta, w reakcji na eksplozję rocka, utworzyła specjalny oddział, który kontraktował białe rokowe kapele. Rare Earth była pierwsza na liście i istotna do tego stopnia, że nowy label przyjął również nazwę Rare Earth.
Ciekawa to muzyka. Rockowa na pewno, ale nie pozbawiona elementów soulu, funky, trochę i jazzu, bardzo pulsująca, taka do tupania, nie koniecznie zaś pożywka dla intelektualnej uczty. Zespołowi przydarzają się długaśne utwory, np. Get Ready zajmuje całą strone LP pod tym samym tytułem, podobnie jest z Ma. Zresztą te dwie płyty chyba warto poznać w pierwszej kolejności, jeśli ktoś lubi zaczynać od gęstego. Ale jak macie więcej czasu, to z czystym sumieniem polecam tę chronologiczną kolejność i zakres dyskografii:
1969 Get Ready
1970 Ecology
1971 One World
1971 Rare Earth in Concert (live)
1972 Willie Remembers
1973 Ma
Wcześniej zespół miał jedyną płytę wydaną przez wytwórnię Verve w 1968 r. - Dreams/Answers. Nie znam jej niestety, jak i tych wydanych po 1973r. A zespół działa nadal. Rasowe dinozaury, jak widać.

View user's profile Send private message
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 25.06.2008, 11:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zgadzam się z B.J. - warto poznać!
Muzyka z tych, które zyskują z każdym przesłuchaniem. Koncepcja : na jednej stronie (winyla Wink ) "suita", na drugiej kilka krótszych utworów bardzo fajnie się sprawdza w przypadku Rare Earth. Też znam na razie tylko debiut i Ma, ale zachęcony posłucham chętnie i reszty.
Back to top
B.J.
box

PostPosted: 21.11.2008, 14:19    Post subject: Re: Rare Earth Quote selected Reply with quote

W uzupełnieniu wcześniejszych informacji:
Pierwsza płyta zespołu, wydana w 1968 r. Dreams/Answers jest dość nijaka. Jest standardową i mdławą mieszanką popu, soulu, rocka.
Z płyt po 1973 roku słyszałem Midnight Lady z 1976r., ale tylko jeden utwór z niej - Wine, Women And Song - jest na poziomie poprzednich płyt. No i okładka ładna:

B.J.
box

PostPosted: 28.01.2009, 13:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Different Word
(Koch, 1993)

Utwory:
She’s Trouble.....Livin’ In A Different World.....Reach Out.....I Got The Feeling.....Can`t Stop Love.....Lady Madonna.....Slippin’ Away.....Live It Up.....How Sweet It Is.....Hey, Pretty Baby.....Tobacco Road

Ekipa:
Gil Bridges – sax, flute, voc on Can`t Stop Love
Eddie Guzman – percussion, congas
Ray Monette – guitar
Randy Burghdoff – bass guitar
Wayne Baraks – lead voc. guitar
Rick Warner - keyboards
Dean Voucher – drums

A mogło być tak pięknie. Bo stary człowiek i może. Sporo własnych, przebojowych kompozycji, choć są i standardy (Lady Madonna, Tobacco Road). Szeroki skład nawiązujący do najlepszych tradycji. Mieszanka muzycznych stylów: rock, pop, soul a nawet – b. śladowo - hip hop czy jazz. Muzycznie płyta pełna jest brzmień lat `80, przynosi skojarzenia z Toto, Foreigner, a nawet z Shakin`em Stevensem i z wieczornymi imprezami na basenie. Niestety, są dwa czynniki, które kładą całość: kanciasta, pozbawiona inwencji perkusja i słaba aranżacja utworów, polegająca na charakterystycznym dla muzyki pop lat`90 ograniczeniu roli instrumentów w popisach solowych. A szkoda, bo był potencjał instrumentalny i – poza perkusistą – goście pokazali, że pojęcie o obsłudze narzędzi pracy mają, bo niektóre solówki, szczególnie gitarowe, są całkiem ok. Ale z drugiej strony czy muzyka pop tamtych czasów słynęła z gęstych, rozimprowizowanych solówek? Zdecydowanie nie i Rare Earth ładnie wpasowało się w rynek. Płytę zamyka utwór po który zespół sięgnął po raz wtóry w swej studyjnej dyskografii. Na świetnej płycie Get Ready z 1969 roku Tobacco Road brzmiało niemal, jakby grali The Graham Bond Organisation. Trzeba więc docenić ukłon w stronę dawnych czasów, bo na tym albumie standard znów brzmi blues-rockowo, soczyście i z feelingiem, a klimat przywodzi na myśl Deep Purple. Czyli można było! Ale przecież 1993 rok to już muzycznie inne czasy, inny świat.
Ocena łączna: 5/10; tylko dla fanów i miłośników lat `80/90.
B.J.
box

PostPosted: 24.06.2018, 11:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie wiem, co mnie w nich urzeka. Chyba jakaś wyjątkowość, bo na pewno nie jest to ekipa wybitna. Z pewnością warto znać ich powszechnie najwyżej cenione płyty, spośród których właśnie odświeżyłem sobie Ma (1973). Na Forum znalazłem o niej kilka wzmianek z minionej dekady:
B.J. wrote:
Rare Earth - Ma (1973)
Super rock z odrobiną soulu, sporą dawką jazzującego funky, świetnymi organami, gitarą, wokalem i bongosami. SUPER.

Jakuz wrote:
Rare Earth - Ma

Płyta jednego utworu - tak by można podsumować Wink
Tytułowy epik daje radę, jest psychodeliczno-nastrojowy w sposób książkowy niemalże, ale ma w sobie coś. Reszta płyty jest niestety tylko wypełniaczem - jak ktoś lubi amerykańskie brzmienie starające się łączyć rock, folk, soul i cholera wie co jeszcze - może przebrnie przez tą płytę bez problemów. Ja przy drugim przesłuchaniu nacisnąłem "repeat" zaraz po pierwszym utworze Wink

Freefall wrote:
Kolejna dobra płyta Rare Earth - Ma (1973) właśnie wybrzmiała.

Może nie mam dla tego albumu już takiego entuzjazmu, jak dziesięć lat temu (cytowane powyżej), ale ciągle płyta się broni. Produkcja chyba najbardziej w historii grupy ciążąca w stronę czarnej muzyki, w czym niewątpliwie zasługa Normana Whitfielda, który poza suwakami zajął się też tu i ówdzie kompozycją. Tytułowy utwór zajmujący całą stronę A może nieco przynudzać jednostajnym tempem, ale patent sprawdził się przy słynnym Get Ready, więc pewnie chcieli to powtórzyć. Potrafią jednak te dłużyzny urozmaicić popisami solowymi i jest dobrze. Z piosenek ze strony B polecam ciężki cover The Temptations Hum Along and Dance. Potem jest jeszcze coś dla miłośników ekstazy bynajmniej nie mistycznej raczej. Cool
Ciągle miło się słucha, choć latka lecą...
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 24.06.2018, 20:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mam ze starożytnych czasów ich koncert na winylu z okładką a la plecak. Fajne granie! Studyjne też swego czasu przerobiłem, ale nic mnie nie zachwyciło. Ta koncertówka w zupełności mnie zadowala.

Back to top
B.J.
box

PostPosted: 26.06.2018, 06:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

No tak, ten żywiec to jest takie podsumowanie najlepszego okresu grupy - the best of live. Nawiasem mówiąc słynne Get Ready z albumu debiutanckiego też urodziło się z koncertowych improwizacji (choć czy akurat na płycie jest wersja live pozostaje kontrowersją).
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum