Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Urok kaset magnetofonowych
Goto page 1, 2, 3, 4  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Geminiman
Guest

PostPosted: 31.07.2014, 08:21    Post subject: Urok kaset magnetofonowych Quote selected Reply with quote

Jak wiecie, dla ludzi których okres młodości przypadał na poprzednie stulecie, ten nośnik ma szczególne znaczenie. Wielu czterdziestolatków pewnie pamięta czasy, kiedy nagrywali na kasety audycje radiowe i całe albumy muzyczne, oraz krążące w nieoficjalnym obiegu nagrania z koncertów czy Festiwalu w Jarocinie. Kasety magnetofonowe są też nierozerwalnie związane z piractwem fonograficznym. Prawdziwe eldorado miało miejsce w latach 1988-1994, kiedy to zjawisko osiągnęło gigantyczne rozmiary (na sto sprzedanych kaset, mniej niż pięć było legalnych). To się skończyło 20 lat temu, gdy wprowadzono Ustawę o Prawie Autorskim. Ponadto po roku 1995 płyta CD zaczęła w Polsce spychać do lamusa poczciwą kasetę i stała się najpopularniejszym nośnikiem. W naszym kraju ostatnie albumy na kasetach zostały wydane w 2004 roku (np: Zalef Pistolet, Wilki Watra), a oficjalne zakończenie produkcji tego nośnika miało miejsce trzy lata później. Informacje o śmierci tego nośnika, okazały się jednak przedwczesne, gdyż podczas ubiegłorocznego Record Store Day duet MGMT wydał nowego singla właśnie na tym nośniku. Chyba wiecie o tym, że więźniowie w amerykańskich więzieniach z wiadomych przyczyn mogą słuchać muzyki wyłącznie z kaset (pod warunkiem że nie mają śrubek). Kasety też są podstawowymi nośnikami muzyki niszowej i niezależnej, których obieg ma miejsce w podziemiu. Ja nigdy nie odrzuciłem tego nośnika. Co więcej w moim mieście znalazłem komis, gdzie można kupić oryginalne kasety (niektóre nawet zafoliowane) i tam staram się szukać ciekawych rzeczy. Czy wy też macie kasety, oraz sprawne urządzenia na których możecie je odtwarzać?
Back to top
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 31.07.2014, 08:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Fakt, kasety mają się coraz lepiej i niektóre albumy są wydawane tylko na nich (np. Behringer Mixtape Plan 60 Minut Projekt - od razu zapowiedziano też, że płyta nie ukaże się w wersji cyfrowej). W podziemiu obecne właściwie cały czas, ale coraz częściej zaczynają pojawiać się na stoiskach niezależnych wytwórni i artystów (w Gorlicach na Ambiencie były nawet ładne, drewniane boxy z kasetami). Obok winyli, bo taka moda.
O ile jednak płyta winylowa była, jest i będzie praktyczna, o tyle kaseta magnetofonowa jest chyba najbardziej niepraktycznym nośnikiem (może oprócz płyt szelakowych). Prędzej chyba doczekamy się powrotu na dużą skalę szpulowców i dużych taśm, a przynajmniej byłoby to bardziej uzasadnione.

Gdyby ktoś był chętny, to mam do oddania za darmochę karton kaset - głównie przegrywanych (oryginały puściłem z 10 lat temu na allegro), z niewiadomą dla mnie w tej chwili treścią, ale z pewnością nawiązującej do muzyki programowej "rockjazz" Wink. Będzie tego z kilkadziesiąt sztuk.

I jeszcze taka ciekawostka. Wspominana już kiedyś kaseta projektu Baaba Kulka, którą wydano razem z...walkmanem Smile Cena około 60 zł.

Geminiman
Guest

PostPosted: 31.07.2014, 09:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Teraz wypiszę wam nazwy albumów, jakie chciałbym zdobyć na kasecie.

Era - Era
Lenny Valentino - Uwaga, Jedzie Tramwaj
Jean Michel Jarre - Sessions 2000
SiStars - Siła Sióstr

Jak już mówiłem, w Polsce kasety były oficjalnie wydawane do roku 2004. Ostatnim, istotnym albumem wydanym na tym nośniku była Watra Wilków, lecz było to na specjalne życzenie zespołu.
Back to top
Maciek

PostPosted: 31.07.2014, 09:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Geminiman wrote:
Lenny Valentino - Uwaga, Jedzie Tramwaj

No to chyba możesz wykreślić jedną pozycję ze swojej listy Smile

http://allegro.pl/lenny-valentino-uwaga-jedzie-tramwaj-i4457267541.html

15 zł to chyba dobra cena.
Sprawdziłem z ciekawości po ile chodzi, bo pierwsze wydanie na CD ciężko kupić poniżej 90-100 zł, a tu niespodzianka Smile
Maciek

PostPosted: 31.07.2014, 09:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

No i jeszcze dwie kolejne:

http://allegro.pl/era-i4471834336.html 1,99 zł Smile
http://allegro.pl/sistars-sila-siostr-wielkie-jol-2003-tede-o-s-t-r-i4407323724.html - ta już trochę droższa, 39 zł.
Geminiman
Guest

PostPosted: 31.07.2014, 10:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

To Sessions 2000 na kasecie widziałem tydzień temu na Allegro, lecz zostało kupione przez kogoś.

Jeśli chodzi o kasety jakie mam, to posiadam prawdziwy unikat. Jest nim drugi studyjny album grupy Babylon Zoo, noszący nazwę King Kong Groover. Jak wiecie, ta grupa Jasa Manna zaistniała wyłącznie przebojem Spaceman. Tyle że ten Kosmita znajduje się debiutanckim albumie tej grupy, noszącym nazwę The Boy with The X-Ray Eyes.
Back to top
Magog
epka analogowa

PostPosted: 31.07.2014, 18:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja też mam sporo kaset (kilkaset). Gdy przerzuciłem się na kompakty wszystko spakowałem do pudeł i tak od lat leżą. Co z tym zrobić? Wyrzucić i oddać za darmo było mi szkoda bo wydałem na nie fortunę (kupowałem tylko chromówki ale i metalki były).
Część kolekcji stanowią kasety oryginalne. Nigdy nie wierzyłem, że można je sprzedać za choćby 5zł więc leżą też.
Pewnie gdy mnie już nie będzie dzieci wyniosą na śmietnik... Sad
Back to top
View user's profile Send private message
Geminiman
Guest

PostPosted: 01.08.2014, 09:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kiedyś robiłem nawet taką rzecz, jak nagrywanie piosenek na kasety bezpośrednio z komputera. Po prostu, wieża była podłączona z komputerem przez złącze AUX, tak że słychać było muzykę z kompa na wieży.
Back to top
Maciek

PostPosted: 01.08.2014, 09:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Magog wrote:
kupowałem tylko chromówki ale i metalki były

Jeszcze z 15 lat temu szczytem radości było kupienie w promocji kilku pięciopaków chromówek w Media. Dużą ilość kaset wtedy przerabiałem i faktycznie, sporo kasy na to poszło. Rolling Eyes
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 01.08.2014, 10:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Miałem deck Aiwa AD-F 550 i najlepiej nagrywał na chromówkach Sony UX-S. Co ciekawe, na metalikach już słabiej nagrywał (za dużo basu).
Teraz tylko CD i pliki, a jeszcze do niedawna gramofon i winyle, ale po ślubie ze względu na skromny metraż mieszkanka musiałem zrezygnować z tego moim zdaniem najlepszego sposobu odtwarzania muzyki pod względem jakości (oczywiście chodzi o gramofon i winyl).
Obserwowany obecnie powrót do magnetofonu kasetowego uważam tylko za przejaw sentymentalizmu - nie ta jakość, niestety.
Back to top
Maciek

PostPosted: 01.08.2014, 10:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mój pierwszy walkman, różnił się nieco od tego na zdjęciu, był biały i chyba był podróbką Kajtka, bo design miał identyczny, ale nie było na nim nazwy firmy, a jedynie napis "Stereo". Najważniejsze jednak zostało bez zmian - żarł 4 baterie!

greg66
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 01.08.2014, 11:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kasety ,no tak ale to był już krok do przodu...

Ja zaczynałem od taśm szpulowych i dwuścieżkowego ZK 120 grajacego w mono . Na poczatku tych taśm było parę a o dźwieku to nawet nie myślałem. Wazne było poznawanie a wręcz wchłanianie muzyki. To był inny świat.
Co mnie obchodziło , co dzieje się za oknem. Nerwy tylko mnie brały bo co tydzień w pon o 17 prąd mi wyłączali a wtedy trójka muzyczna pocztę nadawała.
Potem był już ZK 140T i cztery ścieżki w mono albo dwie w stereo. Tasmy miały po 60min i 120min chyba były jeszcze dłuższe ale już nie pamiętam.

No i teraz zostało mi w piwnicy około 200 szpul. Laughing
View user's profile Send private message Visit poster's website
Maciek

PostPosted: 01.08.2014, 11:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Szpulom akurat daję większą przyszłość niż kasetom.
No i nowe szpule można chyba cały czas kupić.
Bednaar

PostPosted: 01.08.2014, 11:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Szpulowce mieli sąsiedzi w bloku i im zazdrościłem, bo u nas było tylko radio Jubilat i telewizor Beryl. W końcu chyba w 1980 roku rodzice kupili magnetofon kasetowy: B113 Kapral, który używałem aż do końca podstawówki, (1988 rok):

A analogowe szpulowce są do dziś w niejednym studiu nagraniowym. Akurat powrót do wysokiej klasy magnetofonów szpulowych uważam za krok racjonalny - jakościowo na równi z winylem. tutaj np. firma Tascam to legenda:

Back to top
Freefall

PostPosted: 01.08.2014, 11:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja miałem (tzn. rodzice mi kupili) magnetofon Ułan B303:

Kupiony na początku lat 80. Całkiem fajna maszynka była Smile. Nagrywało się z radia, podłączonego przez kabelek.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum