Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Neo Progressive
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 14.09.2008, 20:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie, stylistycznie to jednak było inne. To bardziej Renaissance, It's A Beautyful Day - you know what I mean.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej
digipack

PostWysłany: 14.09.2008, 20:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A nie ma Galahad?

W poprzednim poście skupiłem się na tych co już omawialiśmy, i okazało się, że to 40% listy Shocked. Galahad jest, ale chyba w postaci jednoelementowej. Zobaczcie zresztą sami TU.
Zwróćcie uwagę jak duża polska reprezentacja mieści się w 50 Cool.
Pzdr.
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 14.09.2008, 20:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jednak nie wiem Confused Przecież NAWET wśród zespołów neo-pierogowych było jakieś tam zróżnicowanie.
Powrót do góry
Jakuz

PostWysłany: 14.09.2008, 20:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Te klasyfikacje na Progarchives są przedziwne. Na przykład : kilka płyt Knight Area (co to w ogóle jest? Wink ) przed Fugazi Marillion Rolling Eyes
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 14.09.2008, 20:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale Collage na 8

Powrót do góry
Andrzej
digipack

PostWysłany: 14.09.2008, 20:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Te klasyfikacje na Progarchives są przedziwne.

Fakt, że za bardzo nie trzeba się nimi przejmować. Dużo zależy od tego jaki algorytm obliczeń się przyjmie. Oni tam wynik obliczają jako funkcję punktacji i liczby punktujących. Inna sprawa to aktualność promocji - widać to na przykładzie Pallas - ich ostatnia płytka zawędrowała na 6 miejsce, bo zapewne InsideOut zareklamowało ją jako wielki powrót herosów rocka.
Pzdr.
tryton65
longplay

PostWysłany: 14.09.2008, 20:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil Nie zapomnijcie o ARAGON z Australii-przednie plytki.
I ASGARD z Wloch tez byly ciekawe.Zwlaszcza Immago Mundi ma taki fajny rycerski klimat.
A GALAHAD to tez klasa dla siebie.Zwlaszcza Sleepers jest
piekna.
Powrót do góry
Jakuz

PostWysłany: 14.09.2008, 21:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lubię Galahad. Są ciekawi, bo nie monotonni Wink Każda płyta inna. Ja mam u siebie trzy : Following Ghosts, Year Zero i ostatnią. Wszystkie się mocno różnią, łączy je w zasadzie tylko fajny głos Stuarta Nicholsona.
Byli zwykle bardziej "delikatni" od pozostałych zespołów, ale właśnie na Empires... przyłoili całkiem konkretnie Wink
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 14.09.2008, 21:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akurat Imago Mundi Asgardu mi się nie podoba zbytnio, zdecydowanie wolę debiut "Gotterdamerung" i drugą płytę - "Esoteric Poem".

Aragon tak, ale chyba tylko "Pan Mysza"

Powrót do góry
tryton65
longplay

PostWysłany: 14.09.2008, 21:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil To dorzuce tu Egdon Heath,Landmarq i Visible Wind.
Chandelier tez jest ciekawy.Zwlaszcza dwa pierwsze tytuly.
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 15.09.2008, 03:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WOJTEKK napisał:
Jak pamiętam to określenie neo-progressive pojawiło się na poczatku lat 90-tych i dotyczyło raczej kolejnej fali zespołów prog-rockowych, które debiutowały PO Fish-Marillion. dlatego dla mnie neo-prog to raczej dopiero Galahad, Final Conflict, Aragon, Arena.

WOJTEKK napisał:
Na bieżąco byłem wtedy z taka muzyką i wszystkie nowe Pendragony, Pallasy i Twelfth Nighty pamiętam, ale takiego określenia ni diabła. A pamiętem, że określenie neo-prog pojawiło się w kontekscie zespołów post-fish-marillionowskich.

Ja również nie pamiętam abym słyszał termin neo-prog w latach 80-tych w Polsce, czy to w radiu, w prasie albo z ust znajomych. Ale z drugiej strony to nie pamietam, aby ELP, Yes, Genesis czy King Crimson nazywane były prog-rockiem w latach 70-tych w Polsce.

Znalazłem ciekawy artykuł o genezie powstania neo-proga, napisany przez autora ksiązki "Progressive Rock Files", Jerry Lucky. Wedlug niego, termin neo-progressive został zapoczatkowany przez brytyjski magazyn Sounds już w 1983 roku.
http://ghostland.com/ghostland/editorials.asp?ID=7

Tytuły jeszcze niewymienione, a według mnie godne polecenia:
Cast - Angels and Demons (1997, Meksyk)
Iluvatar - Children (1995, USA)
Citizen Cain - Somethere but Yesterday (1994, Szkocja)
Tempus Fugit - Tales from a Forgotten World (1997, Brazylia)
Powrót do góry
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 15.09.2008, 13:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z lat 90-tych tylko jedna płyta (neo)progresywna przypadła mi do gustu i to ku mojemu zaskoczeniu bo nie cierpie powielania tego rodzaju muzyki. A chodzi mi o "Hybris" Szwdzkiego Anglagard.

Juz bardziej progresywna wydaje mi sie Lacrimosa z okresu "Stille" i "Elodii". Czyli progresywny rozmach i bogactwo + jakieś nowe elementy odświerzajace styl.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
WOJTEKK

PostWysłany: 15.09.2008, 15:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Anglagard ma się nie bardzo do neo-proga.

Mirekk locuta causa finita. Widocznie jakoś od razu się ten termin nie przyjął.
Cast jest średnie, Iluvatar też, a Tempus Fugit jeszcze bardziej średni.

Dosyć ładnie gra szwedzki Galleon - mam ich 2 albo 3 płyty i sluch mi sie tego z przyjemnością. Angielski Cyan ma niekiedy momenty, Tale Cue również. Final Conflict - nie ma najlepszych notowań na Progarch, ale nagrał kilka niezłych płyt. Pierwsza - Redress The Ballance jest jeszcze nie bardzo, Quest i Hindsight są dobre.

Powrót do góry
Andrzej
digipack

PostWysłany: 15.09.2008, 16:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na tej liście co ją wcześniej linkowałem, są dwie płyty zespołu The Watch. Jeżeli dobrze pamiętam (słuchałem ich w przelocie z playerka), to tak jakby skórę zedrzeć z Genesisów.

Piszę o tym z kilku powodów. Powód pierwszy i zasadniczy to taki, że wydaje mi się, iż praktycznie cały neo-progres oparty jest o kopiowanie Genesis. I to najczęściej Genesis gabrielowskiego. Tam nie ma klonów Yes, ELP czy PF. Króluje Genesis.

Najlepszym przykładem takiego odbioru neo, jestem ja sam (kochany). Pojawienie się Marillion było dla mnie rekompensatą za skok w bok Genesis (w zasadzie od Duke, ewentualnie płytę później). Mówiłem: nic w przyrodzie nie ginie - Collins zdradził, ale pojawił się Marillion z Fishem - bilans musi wyjść na zero.

Później z ogromnym zdziwieniem, czytałem na FD (w jego pierwszym wcieleniu i lokalizacji - tak ze 150.000 postów temu), że ludzie nie dostrzegają tego podobieństwa i wymieniają innych przodków Marillion. Nie jestem pewien, czy w tym niecnym procederze nie uczestniczył Majkel. Jeżeli nawet tak, to musimy Mu wybaczyć, był wtedy bardzo młodziutki.

Druga kwestia jest taka, że (również w przelocie z playerka) słuchałem Citizen Cain i muszę powiedzieć, że zrobili na mnie arcykorzystne wrażenie. Tam też Genesis wygrywał, ale było "coś więcej". Aż dziwne, że nie mam w kolekcji ani jednej płyty tego zespołu. Będę musiał to zmienić.

Być może to "coś więcej" sprawiło, że aktualnie Citizen Cain na ProgArch zaliczają do Symphonic Prog. Ja oczywiście wiem, że dla takich gości jak my, klasyfikacje nic znaczą, no ale...

Pzdr.
Jakuz

PostWysłany: 15.09.2008, 16:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z tym podobieństwem Genesis-Marillion to faktycznie ciekawa sprawa. Jak usłyszałem w 83 Script... to też robiłem wielkie oczy na głosy kilku znajomych, że to kopia, kalka etc... Mówiłem : oni grają inaczej, mocniej, dynamiczniej, a Fish wcale nie przypomina Gabriela Wink
A rok później jak pierwszy raz usłyszałem w radiu nowy singiel - Punch & Judy, nie wiedząc kto gra - pierwsze skojarzenie miałem takie : o matko!, Genesis znowu zaczęli dobrze grać! Laughing
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 3 z 9

Skocz do: