Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Neo Progressive
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Andrzej
digipack

PostPosted: 14.09.2008, 12:33    Post subject: Neo Progressive Quote selected Reply with quote

Oto nowy, fascynujący Cool wątek.

Wczoraj chciałem się dowiedzieć czegoś o Pallas i IQ. Pytam się Jakuza: zakładać dwa nowe wątki, czy jeden? Kazał założyć jeden, mało tego - bezbłędnie określił jego tytuł. Cóż robić - admin kazali to założyłem.

Przyznam, że w okolicach początku lat 80 sądziłem, że jest tylko jeden zespoł (prog) na którym mogę "zawiesić ucho". Marillion, a konkretnie Marillion z Rybą. Pod koniec poprzedniego stulecia, a może już na początku tego, dowiedziałem się, że jeszcze inne zespoły zachęcająco plumkały w tamtym okresie np. właśnie Pallas i IQ.

Lepiej znam ich nowsze produkcje. Dodam, że będąc nadal słabo zorientowany w neoprogresie, buńczucznie twierdziłem, iż płyta IQ zatytułowana "Dark Matter" jest najlepszą jaka pojawiła się w gatunku, od czasów Fish-Marillion. I bezwstydnie rozsiewałem takie pogłoski...

Pzdr.

Last edited by Andrzej on 14.09.2008, 12:56; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 14.09.2008, 12:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jak pamiętam to określenie neo-progressive pojawiło się na poczatku lat 90-tych i dotyczyło raczej kolejnej fali zespołów prog-rockowych, które debiutowały PO Fish-Marillion. dlatego dla mnie neo-prog to raczej dopiero Galahad, Final Conflict, Aragon, Arena.

http://artrock.pl/
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 14.09.2008, 12:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

O, to ciekawe co piszesz. Właśnie takie pytanie też miałem zadać, ale się wstydziłem - bo myślałem, że za proste. Czy Marillion z Fishem zaliczamy do neo czy nie? Np. taki ProgArch mówi, że tak, ale rozumiem, iż może to być spojrzenie ahistoryczne.
Pzdr.
WOJTEKK

PostPosted: 14.09.2008, 13:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Na bieżąco byłem wtedy z taka muzyką i wszystkie nowe Pendragony, Pallasy i Twelfth Nighty pamiętam, ale takiego określenia ni diabła. A pamiętem, że określenie neo-prog pojawiło się w kontekscie zespołów post-fish-marillionowskich. Nawet jest taki artykuł Tomka Beksińskiego o nowych zespołach prog rockowych, bodajże w Tylko Rocku z 1992 lub 1991 i zdaje się tam się to określenie pojawia, jako pewne nowum, że te zespoły zaczynają być tak nazywane.

EDIT - znalazłem artykuł, ale terminu "neo-prog" - nie.

Last edited by WOJTEKK on 14.09.2008, 13:42; edited 1 time in total
Back to top
greg66
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 14.09.2008, 13:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Z tego co kojarze to okreslenie neoprog pojawilo sie w latach 80-tych.Wiec wg tego zawsze myslalem ze Marillion,Pendragon,IQ to wlasnie juz jest neo.
Pozdr
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 14.09.2008, 13:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

A ja bym tego nie rozdzielał, to przesada już. To czy zespoły debiutowały w latach 82-84 czy 86-88 chyba nie ma aż takiego znaczenia, żeby nie można ich wpakować do jednego worka - dla wygody dodajmy Wink

A wymienieni przez Andrzeja na początku - Pallas i IQ to faktycznie były interesujące przypadki. I trochę podobne z mojego punktu widzenia : świetny początek i szybki zjazd w dół... Wink
Druga płyta IQ - The Wake to klasa sama w sobie, ktoś kiedyś napisał, że największą tragedią tej płyty było to, że ukazała się wtedy kiedy Misplaced Childhood Marillion i została stłamszona przez promocję tej ostatniej. Trudno się nie zgodzić, bo muzycznie jest znakomita.
Sentinel Pallas to też płyta sporego kalibru - mimo, że tutaj mamy bardzo mocne skojarzenia z Yes (ten basss... Wink ).
Szkoda, że od połowy lat 80 te zespoły znacznie spuściły z tonu - zarówno Nomzamo IQ czy The Wedge Pallas są znacznie słabsze od swoich poprzedniczek. IQ na szczęście nagrało jeszcze kilka dobrych (albo bardzo dobrych) płyt : "Ever" czy - szczególnie - "Dark Matter" są świetne. Z Pallasem już gorzej, ale znam takich co ślinią się przy "Beat The Drum" na przykład Smile
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 14.09.2008, 13:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jeżeli już to pod koniec. Chyba że ktoś ma jakieś konkretne materiały na potwierdzenie tego, że to juz poczatek lat 80tych to neo-prog.

Back to top
Two Moons
maxi-singel analogowy

PostPosted: 14.09.2008, 15:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czy warto dzielić włos na czworo? Ja też spotkałem się z nazwą neo-prog dopiero w latach 90-tych, ale pasuje mi to określenie właśnie do muzyki jaką grali Marillion, Pendragon, IQ, Pallas, Twelth Night. Zespoły te nic szczególnego przecież nie wniosły go gatunku zwanego progiem (poza odświeżonym brzmieniem, choć ta świeżość momentami tandetna była). Trudno je nazwać nawet 2-gą falą rocka progresywnego, choć z takim określeniem się spotkałem w latach 80-tych. Moim zdaniem nazwa neo-progressive jest trafna, a to, kiedy weszła do użycia, jest już mniej istotne.
Analogicznie nasuwa mi się pewne skojarzenie. Pamiętam, że nasi radiowcy w latach 70-tych nie mówili wcale o rocku progresywnym. Mówiło się o art-rocku, rocku symfonicznym. Nawet Skrzek zapowiadając koncerty SBB nigdy nie używał terminu rock progresywny. Za to teraz "progresywność"jest w powszechnym użyciu.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 14.09.2008, 15:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wątpię, żeby Józek bawił się w takie dyrdymały, jak szufladkowanie swojej muzyki - weź pod uwagę, ze skrót SBB to Silesian BLUES Band - to tak na marginesie.

Prog-rock, art-rock, czy rock symfoniczny to de facto synonimy.

Chyba jest trochę istotne. Nie nazwiesz kogoś impresjonistą, kto maluje teraz. Nie nazwiesz cos gotykiem co powstało 10 lat temu - choćby spełniało wszelkie możliwe kryteria. Pewne określenia maja swoje umiejscowienie historyczne.

Aha, w pierwszej encyklopedii rocka Weiss nie ma terminu neo-prog, choć są IQ, Pallas i Marillion.

Back to top
Two Moons
maxi-singel analogowy

PostPosted: 14.09.2008, 16:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
Wątpię, żeby Józek bawił się w takie dyrdymały, jak szufladkowanie swojej muzyki - weź pod uwagę, ze skrót SBB to Silesian BLUES Band - to tak na marginesie.

No bez jaj, Silesian Blues Band to funkcjonował do momentu, gdy poszli do Niemena. Od 1974 r. obowiązywało Szukaj Burz Buduj.
A i owszem, Skrzek bawił się w "takie dyrdymały". Np. przed koncertem w Bucholz (7Cool sugeruje, że zagrają coś w rodzaju space i symphonic rocka.

Last edited by Two Moons on 14.09.2008, 16:28; edited 1 time in total
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 14.09.2008, 16:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Sentinel Pallas to też płyta sporego kalibru - mimo, że tutaj mamy bardzo mocne skojarzenia z Yes.

Może i tak, ale czy nie mamy także skojarzeń z niuromantik? - jakoś nie mogę się tak do końca ich pozbyć. Ale może to zaleta... Nie wiem. W sumie dość interesująca płyta. Pallas to w ogóle zaczęli niczym Bogowie rocka - od koncertówki Arrive Alive.

Quote:
Silesian BLUES Band

Może jak Skrzek mówił tamte słowa, to już Walicki mu wytłumaczył, że to nie Blues tylko Burz Wink.

Pzdr.
tryton65
longplay

PostPosted: 14.09.2008, 16:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Twisted Evil Dla mnie Neo prog rock zaczynal sie od Marillion,Pallas,
Pendragon,T.Night etz.Polski Collage...
No i od tego czasu mamy sporo zespolöw o röznej jakosci.
Do tego dochodzi prog-metall.Ale dobrze ze sa te zespoly.
Milo sie ich slucha.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 14.09.2008, 16:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tryton, a tak od którego roku Ci się zaczęło słuchanie tego neoproga?

Back to top
tryton65
longplay

PostPosted: 14.09.2008, 17:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Twisted Evil No od 1983 i Script For A Jester's Tear Marillion.
Byla wtedy taka dziura na rynku.Ale jakos Marillion gral inaczej
i dlatego trudno go bylo zaliczyc do tych starych zespolöw.
Potem byl Pallas i TNight i Pendragon....a potem masa innych.

No byla ASIA ,Yes 90125 i pare innych ale to byla stara gwardia.
Dlatego tak bym datowal powstanie Neo prog rocka.
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 14.09.2008, 18:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Aha, a kiedy pierwszy raz usłyszałeś termin prog rock?

Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Page 1 of 9

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum