Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polski Rock Progresywny
Idź do strony 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tryton65
longplay

PostWysłany: 16.09.2007, 21:25    Temat postu: Polski Rock Progresywny Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil Tak sobie przegladalem tematy i jakos malo pisalismy o polskim prog rocku.
A mamy opröcz SBB (ktöry niestety ostatnio bardzo zanizyl poziom)
jeszcze np. niektöry plyty Skaldöw.
Do tego dochodzi caly neo-prog z Collage,Abraxas,Lizard,Albion,
i inne zespoly.
Ja ostatnio sluchalem Lizarda i to chyba to najlepszy zespöl polski grajacy ta muzyke.Maja opröcu melodii niesamowita energie.
Zapraszam do dyskusji.
Tryton65[/b]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andy
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 16.09.2007, 22:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dla mnie polski rock progresywny to, oprocz pierwszego okresu dzialalnosci SBB, przede wszystkim Niemen z okresu od Enigmatic do Idee Fixe, Klan, Rock-opera Naga Niebiesko-Czarnych, Krywan Skaldow, dwie pierwsze plyty Budki Suflera oraz Exodus.
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 17.09.2007, 07:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dorzuciłbym bez wahania Nurt, poza tym Ogród Wyobraźni, Cytrus, Kwadrat. Z nowszych zespołów ciekawy był ANKH, szkoda tylko, że rozstali się ze skrzypkiem i poszli w bardziej awangardowe kombinacje (choć z drugiej strony to był jedyny polski zespół odważnie korzystający z patentów Krimzo z lat 80 i 90). Wielbicielom Gentle Giant z pewnością przypadłby do gustu zespół Gargantua. Był jeszcze Kroner Cirkus, grający podobnie do KC z lat 1972-74. No i ciekawostka - współtwórca sukcesów, za przeproszeniem, Dody - Tomasz Lubert - stworzył na początku lat 90 bardzo ciekawą formację Starless, przetwarzającą patenty King Crimson podobnie, jak Anglagard czy Anekdoten. Jak odkryłem, że kolo grający z Dodą to ten sam Lubert, to mi kapcie spadły.
A z polskiego neopieroga najbardziej, poza Kolażami Smile i Quidam, kibicowałem Annalist, zwłaszcza że w pewnym okresie był to jedyny polski zespół rockowy odważnie improwizujący na koncertach. Niestety już po pierwszej płycie poszli w poprock.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Morly
singel kompaktowy

PostWysłany: 17.09.2007, 09:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kiedyś Chris Cutler powiedział, że najlepszym polskim zespołem progresywnym jest Reportaż, ktoś zna? Ja zaznajomiłem się tylko z dwoma ostatnimi płytami - totalna awangarda, progrockiem nazwać tego nie można - inne nagrania z lat wczesniejszych (80, 90) nie są mi znane, i ciężko się do tego dokopać (trzeba byłoby napisać do pana Henryka Palczewskiego, wykopał by jakąś kasete zapewne;))
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 17.09.2007, 09:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Znam jedną płytę Reportażu, z tego co zapamiętałem było to kombinowanie na granicy przyswajalności. Całkiem świeżo to brzmiało, jak na Polskę, ale zdecydowanie nie na każdy gust. Jak ktoś zna i lubi dokonania Cutlera, to polubi Reportaż...o ile upoluje jakieś nagrania. Bo to chyba nie wyszło poza winyl (mówię tu o nagraniach z lat 80 - późniejsze płyty, o ile istnieją, są mi kompletnie nieznane Sad ).
Morly
singel kompaktowy

PostWysłany: 17.09.2007, 10:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nawet niewiem czy zostało to wydane na winylu( wypieki z lat osiemdziesiątych), może tylko na kasecie magnetofonowej. Reportaż jeszcze żyje, i nagrywa płyty... w Polsce jednakże chyba niedostępne (za dużo słowa "chyba", ale enigmatyczna to kapela, poszperam w szpargałach, zdaje się że gdzies mam jakiś artykuł o nich...)
Powrót do góry
Windmill

PostWysłany: 17.09.2007, 10:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam ten winyl i potwierdzam,że Reportaz grał muzyke bardzo awangardową - od lat już nie słuchałem tej płyty... Wink

Progresywna jest też z całą pewnością płyta grupy Anawa z 1972 roku (bez Grechuty, za to z Zauchą). Nie należy zapominać o zespole Osjan. Nie jest to progres czystej wody, bo sporo tu folkowych inspiracji, ale przecież nie można powiedzieć, że to jest czysty folk. Myślę, że jest to progres w stylu Popol Vuh. Podobnie rzecz się ma z Kwartetem Jorgi i Orkiestra Ósmego Dnia. Progresywne były też chyba dwie płyty Czerwonych Gitar, na pewno "Spokój serca" (1971) i chyba "Na fujarce" (1970). Jak bumerang wracam też do grupy Zdrój Jana Wink Płyty Marka Grechuty do "Szalonej lokomotywy" też chyba się załapują pod omawiany temat. Nikt nie wspomniał jeszcze o rzeszowskiej grupie RSC. No i mam taki singiel z początku lat osiemdziesiątych i można go śmiało zaliczyć do polskiego NKR-u; jest to grupa z Bytomia, Układ:

Muzyka oparta na syntezatorze. "Pod górą" to dynamiczna instrumentalna kawalkada dźwięków, natomiast "Zaułki" to przepiekna ballada o dawnej miłości pośród kamienic; kto zna zabudowę Bytomia z okresu przełomu XIX i XX wieku, ten zrozumie tę piosenke doskonale... Nie mam pojęcia, czy Układ pozostawił po sobie (chociażby w archiwach radiowych) jakieś inne nagrania...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Okechukwu
digipack

PostWysłany: 19.09.2007, 14:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Osjan jest bardzo progresywny- zwłaszcza "Księga Chmur". Brzmi jak polski odpowiednik grup krautrockowych opartych na folklorze różnych narodów np. Between.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Windmill

PostWysłany: 19.09.2007, 14:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Napisałęm tak o Osjanie, bo wielu ludziom na Forum folk nie najlepiej się kojarzy.

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Okechukwu
digipack

PostWysłany: 19.09.2007, 14:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Racja. U nas Osjan nie jest zaliczany do progresji. A jak wysyłałem "Księgę Chmur" mojemu przyjacielowi z Grecji, to powiedział mi, że brzmi zupełnie jak jakaś nieznana krautrockowa grupa z początku lat 70...
Powrót do góry
Okechukwu
digipack

PostWysłany: 19.09.2007, 16:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A tak nota bene, to Orkiestra Dnia Ósmego ukazała się na oficjalnych CD?
Powrót do góry
Windmill

PostWysłany: 19.09.2007, 16:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, ja posiadam winyl Smile

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
tryton65
longplay

PostWysłany: 19.09.2007, 18:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil A ja Cd.Ale bardzo stare. Wink
Powrót do góry
tryton65
longplay

PostWysłany: 23.09.2007, 09:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil Co do Nurtu to byl raczej taki polski hard rock.
A Cytrus i Kwadrat podpadaja raczej pod jazz-rock.
Mam wrazenie ze troche za szybko przyszywa sie napis prog-rock.
Kroner Cirkus mialem na ksecie ibyl slabiutki.Raczej nic tam do Krimsonöw.
Ale mam taka demo krakowskiego Nemesis.To byla piekna muzyka.
Znakomicie nagrana.Tylko mieli problemy z wokalistka.
Na konci zaczela tam spiewac Ania Batko z Albionu.Niestety
ten sklad nie nagral chyba nic w studio.A szkoda bo Ania swietnie spiewa.
Ciekawe czy ktos zna Nemesis?
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 23.09.2007, 10:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Znam. No cóż...słabiutki neoprog i tyle.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Następny
Strona 1 z 23

Skocz do: