Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Pat Metheny
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 15.01.2010, 15:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

Inkwizytor wrote:
djechanego free-elektronicznego grania

Bez przesady - aż tak hardkorowo nie jest Wink. Generalnie projekt był prosty, bo opierał się (co słychać) na studyjnej improwizacji 4 muzyków (z użyciem - jeśli dobrze słyszę - tylko 4 instrumentów - bas, gitara, fender, perkusja), ale nie jest to przemyślana konstrukcja, jakiś wielki zamysł, ekstremalne improwizacje jak u Trane'a pod koniec życia.

Mi się np. wydaje to całkiem zjadliwe, choć fakt, nie przypomina to ani RTF, ani MO, ani Meoli, ani Ponty'ego. Podoba mi się głównie ze względu na fakt, że Metheny to świetny, nowatorski gitarzysta, w nagraniu jest dużo piana fendera i dużo Jaco Pastoriusa (którego wczesnej twórczości zarejestrowano bardzo, bardzo niewiele).

Z kolei moment w którym pojawia się Pat Metheny Group nie nazwałbym jazzrockowym. A jeśli już, to bardzo "jazzrockiem" specyficznym - Pat wypracował całkiem nowy styl. "Wszedł" w brzmienie "pejzażystów" z wytwórni ECM dla której nagrywał (jego początku to przecież grupa Gary'ego Burtona), ale nadał tej liryczności, obrazowości elektryczny wymiar. Jest tu mimo wszystko więcej jazzu. I bardzo wyraźnie wdziera się też to "world music".

Nie wiem, może poplątałem trochę Wink. Ale Pat jest jednym z niewielu wykonawców, którego przy opisywaniu nie potrafię "ugryźć". I nie chodzi o to, żeby na siłę przypiąć mu jakieś plakietki, ale w miarę logicznie opisać "co to jest" komuś, kto go nie zna Wink.
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 16.01.2010, 19:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Och trudno jakiegokolwiek artystę porównywać z Coltrane`em. Jego ostatni etap twórczości jest w ogóle tak specyficzny - że bywa dla miłośników tego co robił wcześniej nie strawny - a gdzie tam do bardzo luźnego albumu o którym tu rozmawiamy. Ja krzywię się na ten krążek - choć rozumiem jaki był pierwotny zamysł, doceniam też niewątpliwe zalety - elastyczna perkusja Ditmasa, Bley gra gęsto i pomysłów mu nie brakuje, a Jaco odnajduje się w tej stylistyce wyśmienicie i dowodzi swego talentu oraz wszechstronności.

Pat tu ... nie brzmi ani nie gra jak Metheny. Gdyby ktoś kazał mi strzelać kto tu gra te "zardzewiałe" i skrzeczące dźwięki - o Pacie pomyślałbym na samym końcu lub nigdy - gdybym nie znał tego krążka. Pat często podkreślał jaki przeogromny wpływ miała na niego twórczość Ornette`a Colemana, ba sięgał po jego utwory, czyniąc je nieco dostępniejszymi dla słuchaczy a po wielu latach zrealizował swoje marzenie i nagrał z nim album i odbył trasę. Metheny w wywiadach wspominał, że inny gigant jazzowej gitary - Attila Zoller ucząc go niektórych gitarowych sztuczek zachęcał by grał bardziej swobodniej, bardziej free. Stąd może tu te wszystkie inspiracje - lub może Pat jako młodzian niespełna 20 letni chciał poszaleć bo nie miał za wiele do stracenia.

Pat Metheny Group może nigdy nie grało ortodoksyjnie pojmowanego fusion, czy czystego jazz-rocka - o ile jesteśmy w stanie wskazać czy takie kategorie w ogóle istniały. Nawet trudno wszystkich gigantów fusion postawić obok siebie - bo często różnice i inspiracje były ogromne. Ale we wspomnianym okresie 1977-1979 grupa była najbliżej takiego stylu. Może na albumach ( z wyjątkiem American Garage - od którego jednak sam autor mocno się dystansuje określając to jako dzieło nastolatków ) nie jest to tak widocznie... ale co muzycy odstawiali na koncertach. Dla mnie duży wpływ na taki stan rzeczy miała obecność bardzo niedocenianego Marka Egana na basie. Jego nieco pachnąca Pastoriusem gra pełne miękkich, powyginanych, plastycznych nut przybliżała muzykę Pata do fusion. Wystarczy posłuchać jak ewoluował styl po dołączeniu Steve`a Rodby w 1981. Tam muzycy wrócili do mocniej zaakcentowanego jazzowego grania nie unikając elektroniczno-symfonicznych eksperymentów - np As Falls Witchita czy Mars. Pat miał inną koncepcję i kierunek rozwoju - nie chciał by bass był aż tak wyraźnym i równoprawnym instrumentem a wystarczy posłuchać bootlegów - ile solówek i to wybornych wycinał Egan, nie tylko w Jaco czy April Joy. Z przyjściem znakomitego ale bardziej "ortodoksyjnego" Rodby`iego - pewien element uleciał w powietrze.

Proszę posłuchać niedocenionego Marka - Very Happy

http://www.youtube.com/watch?v=aKf02Jd222o
Backside

PostPosted: 16.01.2010, 20:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Co do inspiracji - jeśli jeden z utworów nazywa się "Vashkar" i jest tak free-jazzowo wykonany, nie mam wątpliwości co na muzykach jeszcze zrobiło wrażenie Wink - http://en.wikipedia.org/wiki/Emergency!_%28album%29

Zresztą Metheny'emu McLaughlin bardzo imponował, o czym wspomina w biografii Mahavishnu Orchestra. Nie mówił co prawda, że chciałby grać w ten sam sposób, ale, że skale, pomysłowość gry, metrum utworów były bardzo zaawansowane, fajnie pokomplikowane.

Pisałem już gdzieś, że dla mnie "Jaco" to "Lifetime 2.0" Wink.

Co do PMG - mi się gra Egana bardzo podoba. Czy on przypadkiem nie używał fretlessa? Kurcze, mam Unity Village i Blue Asphalt, ale coś nie pamiętam tych fajnych solówek - czas odświeżyć sobie pamięć Wink.

Ten "American Garage" to faktycznie taki dziwaczny. Dziwnie mi się tego słucha. Mam wrażenie, jakby zespół zrobił ogromny krok wstecz od fantastycznego debiutu PMG.

A swoją drogą - żałuję, że Mays nie używał elektroniki jak inni "koledzy z branży". Jego gra idealnie pasuje do Metheny'ego, ale ja jednak wolałbym jakby momentami pobrzmiał ten Fender albo jakieś Arpy Wink.
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 16.01.2010, 20:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gdzie tam American Garage dziwaczny ?... świetne, pełne luzu granie, przywołujące jakieś letnie popołudnie - Airstream, The Search, Heartland czy pędzący niczym lokomotywa The Epic - czego chcesz od tych utworków ?. A czy krok wstecz ?... zdecydowanie za mocno powiedziane. Sam Pat mówi, że nie wraca do tych utworów bo one zanadto odzwierciedlają to jacy wówczas byli muzycy, mieli po 23/24 lata, grali to co czuli i efekt jest znakomity. Wystarczy popatrzeć na tył okładki.

Mays nigdy nie przepadał na obstawianiem się syntezatorami. Wspomina, że interesował się nimi, ale nie było go na początku stać na modele z ówczesnego topu. Pierwszym jaki zakupił był bodajże micro-moog, ale u Pata go nie stosował. Bliski sercu był mu Oberheim 8-voice i stosował go z pięknym artystycznie efektem - wszelkie motywy, melodyjki, "zaśpiewy", ten charakterystyczny "gwizdany" sound - to był Oberheim i Lyle nie potrzebował nic innego. W pierwszych latach miał jeszcze organy Yamahy i to wszystko. Mays nie grał nigdy na Rhodesie - chyba tylko u Woody Hermana...ale mi brzmienie Fendera do Maysa nie pasuje. On był zbyt wielkim stylistycznym "dłużnikiem" Billa Evansa i jak sam mawiał - elektronikę stosował do urozmaicenia brzmienia do tła. Nie kręciło go wycinanie solówek na Moogach, Arpach itd. Mimo to zdarzały mu się porywające syntezatorowe solówki - chociażby w Magician`s Theater.
Backside

PostPosted: 16.01.2010, 22:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Inkwizytor wrote:
Wystarczy popatrzeć na tył okładki.

Tak, też mi się podoba - i też myślałem, że poczuję ten klimat. Może kiedyś... Teraz nie potrafię dostrzec tu ani ECM-owości, którą polubiłem na debiucie PMG, ani ciekawej, rockującej energii.

Co do Maysa - też czytałem, że mu elektronika imponowała (a komu młodemu wówczas nie? Wink), ale bardziej "u innych".
Też bym nie chciał słyszeć jego solówek na mini-moogu u Pata - stąd właśnie podałem Fendera i Arp, jako świetne narzędzia do tworzenia tła, które to tło robił bardzo często (a pamięć mi zapadł bardzo ten miniaturowy zestaw strun, które używa w unisonie(?) z Methenym z pewnym momencie "Phase Dance" - widziałem to na koncercie z trasy "Speaking of Now" Very Happy).
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 16.01.2010, 22:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

To chyba "fachowo" nazywa się Autoharp... ale mogę się mylić. Owszem używał tego by uzyskać taki rozpryskujący się niczym fontanna dźwięk - brzdęęęęęk...... czy raczej dzyyyyyyyń. Very Happy
Backside

PostPosted: 16.01.2010, 22:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Inkwizytor wrote:
To chyba "fachowo" nazywa się Autoharp.

Też mi się tak wydaje - przewinęło mi się przed oczami w creditsach kilka razy Wink.

Inkwizytor wrote:
brzdęęęęęk...... czy raczej dzyyyyyyyń. Very Happy

Coś pomiędzy... takie "brzyńk" Very Happy.

btw - gdyby ktoś chciał usłyszeć Wink http://www.sendspace.pl/file/dbefe179fa5390a561c0c5f

Przy okazji - jak stoisz ze znajomością koncertów? Bo całkiem sporo się tego pojawiło, oficjalki i nieoficjalki.

Nie oglądam ich zbyt często, ale w pamięć mi się wbiło "The Way Up - Live In Montreal", gdzie grają "Are You Going With Me" z pierwszą solówką na prawdziwej harmonijce Wink. Oczywiście przy całej jego mini-orkiestrze wypadło to bajecznie.

Mam jeszcze takie cudo z Dime, ale nie obejrzałem dokładnie: http://www.dimeadozen.org/torrents-details.php?id=278742
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 16.01.2010, 22:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jak stoję ?... moja wrodzona, naturalna i niezachwiana skromność Wink każe mi odpowiedzieć "dyplomatycznie" - że nieźle. Bywa, iż sięgam na półkę czytam z jakiego roku i miejsca dany bootleg i za chiny nie kojarzę skąd go mam. Very Happy

A tak na poważnie - owszem - pojawiło się masę i nadal coś wyskakuje. Szczególnie z 1981 - sam mam z 30 z hakiem lub więcej. Szukam czegoś z krótkiej trasy z października ( chyba ) 1986 gdzie Pat po raz pierwszy próbował z dwoma multiinstrumentalistami. Pedro sobie na chwilę poszedł , wrócił na chwilę Nana i zadebiutował Blamires. Jeszcze nie było Ledforda. Gdzieś mi mignął bootleg z tym ciekawym składem.... ale nie mam. Innym rodzynkiem jest np bootleg, gdzie w 1988 do zespołu gościnnie dołączył nieco młodszy Nando Lauria - który nota bene pojawił się na trasie The Way Up - ponad 20 lat później.

A tak chyba mam z każdej trasy. Nie licząc tych oficjalnie wydanych oraz pół oficjalnie jak Blue Asphalt, Unity Village, In Concert, Parallel Live itd itd. Dvd to osobny rozdział podobnie jak krążące materiały na wideo. Tego też mam sporo. Brakuje mi tego z Hiszpanii 1987/88 - na youtube jest kilka fragmentów ( mój ukochany Doulton Lee - był czas, że koncertowej wersji słuchałem jak uzależniony ):

http://www.youtube.com/watch?v=sThY1bLah_U&feature=rec-LGOUT-exp_stronger_r2-2r-6-HM
Backside

PostPosted: 16.01.2010, 22:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ech, tradycyjnie niestarannie napisałem i zapomniałem dodać, że chodzi o mi o DVD Wink. Podejrzewam, że na przesłuchanie wszystkich bootlegów w audio by mi do 60-tki czasu nie starczyło Laughing.

A skoro już mowa o samych CD - "In Concert" czeka u mnie na półce na przesłuchanie razem z "Tokyo Day Trip - Live EP". Podobno to drugie jest grube, jest tam jakiś jeden ostry kawałek - podejrzewam, że ten sam, który słyszałem w Kongresowej w 2008 (kolor światła i barwa gitar4y Pata przybrały kolory piekła Very Happy).
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 16.01.2010, 23:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pewnie chodzi o kompozycję Roots of Coincidence - tak, ten kawałek może wystraszyć. To obecnie obok Are You Going - żelazna pozycja w repertuarze Pata, tego zwyczajnie nie może zabraknąć. Nawet Lyle sięgnął po gitarę.

http://www.youtube.com/watch?v=GbbzwJllWJA

ps. a jeśli chodzi o Metheny Group - ja nadal tęsknię za czasami Pedro Aznara, ten głos i energia, tu mała próbka, ale jego "solowego" popisu, szczególnie uznanie znajdzie u pań, a niech ktoś mi spróbuje kręcić nosem, że to smęty...

http://www.youtube.com/watch?v=-dKVjFza5NM
Backside

PostPosted: 16.01.2010, 23:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Inkwizytor wrote:
Pewnie chodzi o kompozycję Roots of Coincidence - tak, ten kawałek może wystraszyć.

Nie, nie - to Live EP to koncertówka sprzed 2 lat z nowym trio (McBride i Sanchez) i tam są same nowe utwory. Ten kawałek nazywa się chyba "Tromso".

Ale fakt, że Roots of Coincidence też zawsze miało odpowiednio mroczną oprawę Wink. Choć tu bardziej kojarzę zabawę światłem i cieniem, jakieś błyski i "pioruny".
Podczas wykonywania utworu, o którym wspominam wyżej, była tylko taka jaskrawa, piekielna czerwień.

poprawka - na tym "Live EP" nie ma kawałka "o którym mówiłem". Albo jest w jakiejś spokojniejszej wersji Smile. Widziałem Pata ze 4-5 razy na scenie, ale nigdy w takim szale jak na ostatnim koncercie. Widziałem, że brakowało mu środków do ekpresji.

Generalnie nagle, razem z tym czerwonym światłem, zapadła wyjątkowa mroczno-senna atmosfera, a Metheny zasuwa po przedziwnych skalach, zaczęło się piłowanie strun kostką i jeszcze jakieś patenty (których teraz nie pamiętam). W każdym razie wtedy po raz pierwszy słyszałem jak naprawdę "wychodzi z niego diabeł" Laughing.

Inkwizytor wrote:
ps. a jeśli chodzi o Metheny Group - ja nadal tęsknię za czasami Pedro Aznara, ten głos i energia, tu mała próbka, ale jego "solowego" popisu, szczególnie uznanie znajdzie u pań, a niech ktoś mi spróbuje kręcić nosem, że to smęty...

Smęty nie, ale wolę Pata czysto instrumentalnego Wink. Wyjątkiem jest Richard Bona Very Happy.
Backside

PostPosted: 17.01.2010, 04:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Znalazłem w swoich "gratach" fragment koncertu, o którym tu pisałem - nagrywałem cichaczem przez cyfrówkę w kongresówce Wink. Wrzucę jutro na YT.
Backside

PostPosted: 21.01.2010, 01:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kilka oficjalnych wywiady z Patem na temat Orchestration: http://www.patmetheny.com/orchestrioninfo/qa.cfm
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 01.05.2010, 22:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czy znacie może bootlegi dobrej jakości z okresu 78-84??
Back to top
View user's profile Send private message
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 01.05.2010, 22:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zerknij tutaj : http://www.dimeadozen.org/torrents-browse.php?search=%22Pat+Metheny+Group%22&cat=0 - po opisach możesz wybrac coś dla siebie, są też w większości przypadków próbki.
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 3 of 8

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum