Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Pat Metheny
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 30.09.2008, 18:45    Post subject: Pat Metheny Quote selected Reply with quote

Człowiek wyjdzie na chwilę, zostawiając karteczkę "poszłem na pocztem", a tu - fiku-miku i i ginie temat. Ponieważ plotki głoszą, że niebawem Pat przystąpi do ofensywy, warto chyba reaktywować miejsce, do dyskusji na jego temat.

Jak na przemyślaną ofensywę przystało - zaczyna się od zmylenia wroga i mydlenia oczu - aktualny wydawca Metheny'ego poinformował o wypuszczeniu "światowej" wersji "Upojenia". Ponieważ B.J. to fajny chłop, swój komentarz ograniczę to enigmatycznego: Rolling Eyes

Są też jednak dobre wieści - podobno niebawem światło dzienne ujrzy kontynuacja "Beyond the Missouri Sky". Tak sobie myślę, że premiera w okresie jesienno-zimowym byłaby chyba dosnonałym posunięciem matertingowym. Pytanie czy tak samo myślą wydawcy.

A w tak zwanym międzyczasie, Pat ruszy w trasę w pancernie mocnej, oryginalnej konfiguracji (czyli po jednym muzyku w każdym kącie kwadratowego pokoju) pod szyldem Pat Metheny Group - wszyscy dotychczasowi muzycy grupy, którzy grali na instrumencie lżejszym niż 1 kg dostali urlop, więc może być naprawdę ciekawie. Niestety - żeby załapać się na taki występ, trzeba mieć atrybut szachowego laufra.
Backside

PostPosted: 30.09.2008, 18:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja na koncerty Pata staram się chodzić zawsze, bo go uwielbiam. Nie jest to może dla mnie król gitary, ale wypracował dosyć szybko rozpoznawalny, bardzo ciekawy styl do którego potrafi z powodzeniem wprowadzać coraz to nowe elementy.

Tegoroczny koncert trwał ze 3h i był lejącym się miodem (co nie oznacza, że było spokojnie, bo grozą też powiało Smile).

"Upojenie" nie jest w moim typie. Światowa premiera to oczywiście świetna wiadomość z perspektywy promocji Jopkowej i polskiego jazzu, bo to płyta b. dobra i powód do domu.

Kontynuacja "Missouri Sky"... hmmm. Samą płytę uwielbiam i niby obawiam się, czy kontynuacja nie będzie odgrzewaniem starych tematów, ale chyba jednak wierzę w kreatywność Pata Smile.
Maciek

PostPosted: 30.09.2008, 19:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Z koncertami Pata mam tak, jak Ty (choć zaliczyłem dopier trzy). Było trio, była dwa razy grupa (liczna), chętnie zaliczyłbym jeszcze grupę okrojoną (kruca bomba - w kwartecie nie byłoby czasu na tuptanie w miejscu na hramonijkach - to dopiero byłby ogień!) i jakiś skład mniejszy od trio - a najlepiej i duet (oby w 2009 roku) i solo.

Z upojeniem mam prawie tak samo jak ty:
Quote:
"Upojenie" nie jest w moim typie

Code:
powód - do domu

Pozwoliłem sobie dodać niewinny myślnik Smile

Co do kontynuacji duetu Metheny - Haden, to jestem spokojny. Panowie na pewno nie ograniczą się do odegrania tytułów z jedynki ze zmienionym metrum lub pod innymi tytułami Smile
B.J.
box

PostPosted: 30.09.2008, 20:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Upojenie to stan szczególny, może być przyjemny i takiż jest częściej. To nie jest jakiś mój faworyt w dyskografii Pata, choć niewątpliwie jest nim w dyskografii Anny Marii.
Natomiast uwielbiam płytę As Falls Wichita, So Falls Wichita Falls. Magia absolutnie Exclamation
View user's profile Send private message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 30.09.2008, 20:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pat Metheny Group i "San Lorenzo" otwierający tą płytę i Wieczory z Płytą Kompaktową w latach 80-tych w radiowej Dwójce.
First Circle i teledysk do "Yolanda You Learn" w Wideotece u Krzysia Szewczyka
No i Falcon And The Snowman i oczywiście "This Is Not America" gościnnie z Bowiem na wokalu
A potam dopiero solowy Secret Story wynaleziony na półce u Agnieszki.

http://artrock.pl/
Back to top
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 30.09.2008, 21:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Travels - i wszystko jasne Wink
Back to top
Andrzej
digipack

PostPosted: 30.09.2008, 22:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jak dla kogo Cool.
Pzdr.
Backside

PostPosted: 30.09.2008, 22:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jakuz wrote:
Travels - i wszystko jasne Wink

Poproszę o kasowanie głosów sprzeciwu Very Happy
Bednaar
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 01.10.2008, 07:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mam nadzieję, że Pat i Haden pojadą tym razem bardziej w stronę free - w koncu grywali z Colemanem - chodzi mi o coś w stylu duetu Charliego Hadena z pianistą Chrisem Andersonem - "None But The Lonely Heart": http://www.thenaimlabel.co.uk/artists/haden_cd022.htm
A tutaj można pobrać kilka próbek muzyki Hadena (klikamy na linki "listen" - po jednym utworze z każdej płyty wydanej pod szyldem Naim): http://www.thenaimlabel.co.uk/artists/haden_main.htm
Przyznaję, że ostatnio rozsmakowałem się w płycie Metheny Mehldau Quartet - choć po kilku pierwszych odsłuchach byłem lekko rozczarowany.
Maciek

PostPosted: 01.10.2008, 08:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

A ja mam nadzieję, że Pat i Charlie zostana jednak przy obranym wcześniej kierunku - według mnie, jak najbardziej słusznym. Granie free zostawmy lepiej innym muzykom, ewentualnie innym konfiguracjom.

Jeśli chodzi o album Metheny Mehldau "Quartet" - ma on to, czego nie maił wcześniejszy album tego "duetu" i dlatego właśnie jest taki dobry.
Bednaar

PostPosted: 01.10.2008, 08:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wiesz, nie chodzi mi o total hiper free, tylko o bardziej swobodne improwizacje, bardziej otwartą formę. Na skądinąd dobrej płycie "Beyond The Missouri Sky" królują utwory dość melodyjne i przyjemne dla ucha, jednak nigdy nie udało mi się wysłuchać tej płyty do końca nie zasnąwszy przy niej Wink Idealnie byłoby gdyby choć w kilku momentach nowej płyty panowie pokusili by się o bardziej swobodne improwizacje, lekkie odjazdy - tego mi własnie brakuje na ich płycie. Taki stonowany free jazz, jaki dla ECM nagrywa wielu artystów, jak choćby Tomasz Stańko.
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 01.10.2008, 08:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Trochę szkoda, że kwartet Metheny Group pojawi się w takiej konfiguracji. Po cichu liczyłem na zejście się ( 30 lecie , lub ciut więcej ) oryginalnego kwartetu z Gottlieben i Eganem. Trochę marzy mi się powrót do tamtych brzmień, a obawiam się , że otrzymamy znów takie rozpędzone jazzowe brzmienie, bliskie akustycznym rozwiązaniom na Quartet czy swobodniejszym na The Way Up. Fakt, sam Pat z wielkim dystansem traktuje pierwsze albumy wydane pod szyldem Pat Metheny Group. Mówi, iż byli młodzi, gniewni, chcieli poszaleć, stąd taka muzyka bliska rocka, do której średnio ma ochotę wracać nawet jako słuchacz - mowa o cenionym przeze mnie American Garage. Szkoda, Return wróciło do tych klimatów w tej konfiguracji, dla Metheny`ego widocznie nie ma patrzenia za siebie.

Ja o Pacie mógłbym opowiadać w nieskończoność. Nie ma dyskusji - mistrz gitary ( dla mnie ), wszechstronny, z wrodzoną elegancją i uśmiechem porusza się po chyba wszystkich płaszczyznach jazzowych. Szalenie lubię co robił w ramach muzyki bliskiej latynoskim klimatom - Still Life, Letter From Home, We Live Here. Wcale nie było to takie pinkanie czy pop-elina jak zarzucali mu ignoranci. Często tęsknię do takiego grania w jego wykonaniu. Szczególnie na koncertach wypadało to wybornie. Liczę, że niebawem ściągnie do swego zespołu ponownie perkusjonalistę z prawdziwego zdarzenia jak kiedyś był fenomenalny Armando Marcal. Tej romantycznej auty tworzonej przez głos Aznara również brak. Może był to ukłon w stronę pań zgromadzonej na widowni, ale Pedro dodawał masę barw, czyniąc muzykę Pata jeszcze bardziej szeroką.

Dziwiło mnie, że stosunkowo rzadko Pat nagrywa z innymi gitarzystami. Był ciekawy projekt ze Scofieldem, parę koncertów, które dokumentował album z Jimem Hallem i koniec. Zawsze wyobrażałem sobie jak Metheny zabrzmiałby z Al Di Meolą, Lee Ritenourem, Frankiem Gambale czy Georgem Bensonem. Z biegiem czasu widzę, iż Pat robi się chyba coraz bardziej konserwatywny. Coraz częściej podąża wyłącznie stricte jazzową ścieżką eliminując inne elementy, które miały poczesne miejsce w jego twórczości. Wiek znów robi swoje.
Backside

PostPosted: 01.10.2008, 10:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja się też przyznam, że Pata darzę szczególnym uwielbieniem dlatego, że jego muzyka była dla mnie inicjacją w "muzykę poważną". Wszystko dzięki magicznemu koncertowi jednej z jego najlepszych płyt z ostatnich lat - "Speaking of Now", na który siłą wyciągnęli mnie rodzice Wink.

Co prawda rzadko go słucham, ale każdy powrót do jego płyt jest niezwykły.
Windmill

PostPosted: 01.10.2008, 10:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jakuz wrote:
Travels - i wszystko jasne

Andrzej wrote:
Jak dla kogo

Właśnie Rolling Eyes
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 01.10.2008, 11:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Uuuuuuuuu.....gdy przyszła pora na Speaking of now to ja byłem już Patem lekko "zmęczony". Lata słuchania i wręcz uczenia się na pamięć jego wcześniejszych dokonań zrobiły swoje. Owy krążek kupiłem z rozpędu i słuchałem go cały czerwiec 2002. Początkowo sądziłem, że Pat zaczyna chrupać własny ogon, ale przedarłem się przez to i w końcu doceniłem. Do tej płyty mam specjalny stosunek bo przywołuje mi wspomnienia odnośnie pewnej dziewczyny. Rolling Eyes

A komu nic nie mówi Travels ?. To zamiast marudzić to szybko do sklepu lub poszperać po necie i posłuchać. Tej płyty nie można nie znać.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 1 of 8

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum