Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

King Crimson
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 75, 76, 77 ... 80, 81, 82  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mahavishnuu
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 11.10.2017, 18:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Okechukwu wrote:

Jest w tym utworze i znakomita , bardzo koronkowa, a zarazem przejrzysta forma (w sumie taka quasi-polifoniczna i dorównująca wg mnie inwencjom i fugom Bacha

Do polifonii nawiązałem dlatego, ponieważ nieco kłuło mnie w oczy to zestawienie z Bachem. Jan Sebastian jest uważany za jednego z mistrzów polifonii, zresztą nie tylko w epoce baroku, ale ogólnie w całej historii muzyki. Dla wielu znawców tematu był w tym zakresie prawdziwym mistrzem. Z jednej strony, fajnie jest dowartościowywać najwybitniejszych twórców rocka, ale z drugiej, tak jak napisałem wcześniej, znaj proporcje, Mocium Panie.
View user's profile Send private message
Okechukwu
digipack

PostPosted: 11.10.2017, 18:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

No, może i trochę poniosło i powinien dodać słówko "niektórym". Fakt, że grywam sobie inwencje Bacha na klawiszach (ale oczywiście te najprostsze - dwugłosowe C- dur i F-dur), a do "Fracture" nawet nie podchodzę Smile Chociaż z drugiej strony był taki blog hiszpańskiego kompozytora i dyrygenta Alejandro Yagüe (nie jest to jakaś wybitna postać, ale gość z porządnym bio https://es.wikipedia.org/wiki/Alejandro_Yag%C3%BCe ), który zupełnie poważnie zestawiał "Starless" z utworami Beethovena, analizując je na poziomie muzykologicznym. Więc i takie głosy się zdarzają i to nie tylko wśród laików na progowym forum.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Okechukwu
digipack

PostPosted: 11.10.2017, 21:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

[quote="mahavishnuu"]Stockhausena można nie lubić, jednak fakty są takie, że jest to jeden z najważniejszych ena można nie lubić, jednak fakty są takie, że jest to jeden z najważniejszych twórców muzyki XX wieku. To, że jego twórczość oddziaływała także na przeróżne nurty muzyki popularnej jest także bardzo symptomatyczne. Nie potrafiłbym wymienić twórcy, który był w poprzednim wieku nowatorem na tak wielu obszarach muzycznego przekazu. Przede wszystkim mam na myśli lata 1951-1965, bo w tym czasie niemal każda jego kompozycja była w mniejszym lub większym stopniu nowatorska. Można nie akceptować niektórych tendencji, może nie podobać się stylistyka, nie sposób jednak zaprzeczyć, że Stockhausen był arcywybitnym konceptualistą. Pisałeś o tym, że w środowiskach akademickich pojawiały się głosy, że był muzycznym hochsztaplerem. Szkoda jednak, że nie przytoczyłeś kto formułował takie zarzuty i jednocześnie kto uznawał go za twórcę genialnego. Byłoby to bardzo instruktywne i na pewno w niemałym stopniu rzuciłoby światło na istotę problemu. /quote]

Ja nie neguję roli Stockhausena - po prostu jego muzyka jest dla mnie absolutnie niestrawna i nieinteresująca. A krytykował go choćby Paweł Beylin w felietonach dla "Ruchu Muzycznego" z lat 60. - to było wręcz na granicy natrząsania się (choć oczywiście z klasą).
Back to top
Freefall
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 11.10.2017, 22:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Okechukwu wrote:
Ja nie neguję roli Stockhausena - po prostu jego muzyka jest dla mnie absolutnie niestrawna i nieinteresująca.

I to jest dobre podsumowanie dyskusji. Robiłem kilka podejść i niestety, słuchać się tego nie dało.
W przeciwieństwie do sonaty p. Weinberga:
https://www.youtube.com/watch?v=UVduv89hTXQ

Bardzo ładne Smile.
Back to top
Białystok

PostPosted: 11.10.2017, 22:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Może mi ktoś kumaty powiedzieć, co jest przedmiotem tego dawno tu nie widzianego intelektualnego sporu?
Freefall

PostPosted: 11.10.2017, 22:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

No, że Fracture to wybitny utwór, ale przy Karlheinzu to Krimzoni wymiękają Smile.
Back to top
Okechukwu
digipack

PostPosted: 11.10.2017, 22:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja robiłem też parę podejść - a "Hymny" i "Kontakty" przesłuchałem parokrotnie i nawet z uwagą. Jest oczywiście ciekawa warstwa brzmieniowa, która może wzbudzić zainteresowanie przez 2-3 min. I nic poza tym - równą przyjemność mogę czerpać z dwugodzinnego słuchania strojenia radia... Nie jest tak, że po zmuszeniu się do pewnego wysiłku, "wgryzieniu się" w muzykę , która na pierwszy rzut ucha wydaje się męcząca, ta muzyka zaczyna mi odpłacać nowym poziomem doznań (a tak było np. z Lutosławskim i Bergiem). Przeciwnie - im bardziej próbuję się wgryź , tym bardziej nuży, a może nawet wręcz wk.. wia... Laughing
Back to top
Białystok

PostPosted: 11.10.2017, 22:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Freefall wrote:
No, że Fracture to wybitny utwór, ale przy Karlheinzu to Krimzoni wymiękają Smile.

A można zestawiać Rummenigge z Holoubkiem?
Okechukwu
digipack

PostPosted: 11.10.2017, 22:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Holoubka z Rummenigem to byłoby, powiedzmy, Stockhausen vs Stonesi. I faktycznie i głupio i bez sensu. Ale Stockhausen Crimson są coś jak Holoubek vs de Niro. Wg mnie można.. Smile
Back to top
Freefall

PostPosted: 11.10.2017, 22:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Każdego można zestawić z każdym Smile. Akurat piłkarze miewają aktorskie zdolność, więc...
Back to top
Białystok

PostPosted: 11.10.2017, 22:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Okechukwu wrote:
Holoubka z Rummenigem to byłoby, powiedzmy, Stockhausen vs Stonesi. I faktycznie i głupio i bez sensu. Ale Stockhausen Crimson są coś jak Holoubek vs de Niro. Wg mnie można.. Smile

To jedźmy dalej:
- Van Gogh i chłopi jedzący kartofle
- Malewicz i czarny kwadrat
Okechukwu
digipack

PostPosted: 11.10.2017, 23:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Malewicz to bardzo dobra paralela ze Stockhausenem. A literacko dajmy "Finnegan's Wake" Joyce'a i będzie uczta smakosza awangardy. Smile
Back to top
Białystok

PostPosted: 11.10.2017, 23:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

I dlatego ja KC *Van Gogh* z KS *Malewicz* bym jednak nie zestawiał.
gacek778
digipack

PostPosted: 11.10.2017, 23:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cały czas się zastanawiam co kto tu chce komu udowodnić? Że rockowy zespół King Crimson jest bardziej awangardowy niż awangardowy (cokolwiek to znaczy) kompozytor?
Czy może chcemy udowodnić że Stockhausen wynalazł w ogóle muzykę i dziś każdy z niego zżyna?

Każdy twórca czerpie z czegoś inspiracje i naturalnym jest że można go porównać do czegoś co było wcześniej. Żaden gatunek muzyczny ani dzieło nie powstaje z niczego. Muzyka cały czas ewoluuje i każdy kolejny twórca nawet tworzący coś "nowego" nie wymyśla muzyki od nowa.

Podziwiam wiedzę kolegów (autentycznie) ale to za przeproszeniem jak porównywanie kto ma większego wacka.
King Crimson jest dziś zespołem nie oszukujmy się niszowym. Mało który przeciętny zjadacz chleba wie co to jest. W środowisku (co by nie mówić dość licznym) to jest legenda. Teraz proponuję w środowisku słuchaczy King Crimson zapytać np. o Stockhausena i jego dzieła. Znających temat będzie pewnie mniej niż tych znających Crimson wśród ogółu. W środowisku muzyki rockowej Crimson to jest ekstraklasa. Pewnie na kimś się wzorowali ale słuchanie tego kogoś nie sprawia mi żadnej przyjemności a słuchanie Crimson sprawia ogromną. Nawet jeżeli Fripp tylko przetłumaczył czyjeś pomysły na język rockowy to i tak jest geniuszem, słuchają go miliony a z całym szacunkiem kto to jest dla przeciętnego Kowalskiego Stockhausen? 90 albo i z 96% ludzi w tym kraju nie wie o tym że taki ktoś istniał a nawet jakby wiedzieli to co to w ich życiu zmieni (w moim to zmieniło dokładnie tyle co nic bo jego twórczość jest poza kręgiem moich zainteresowań)?

Poza tym poważnie myślicie że młodzi muzycy rockowi pod koniec lat 60 słuchali muzycznych wynalazków i zastanawiali się jak to przenieść na grunt ciężkiego rocka zamiast ćpać i cieszyć się życiem? Ciekawe czy któryś z członków Crimson w ogóle słyszał wtedy o takim gościu jak Stockhausen.

Są bardziej awangardowe rzeczy niż King Crimson i co z tego? Stockhausen też pewnie jedyny i pierwszy nie był i?
Wiem że to ile tysięcy czy milionów kogoś słucha to nie jest wyznacznik ale jednak jakieś znacznie to ma. Zachowajmy jakieś proporcje, są artyści których słucha pięć osób na krzyż i są tacy, których słuchają tysiące albo i miliony. To są różne światy.

crescent wrote:

Mimo tych suchych faktów, Gentle Giant w zderzeniu z Krimzo i ówczesną wierchowką art-rocka jawią się beznamiętnie i drugoligowo. Co z tego, że nowatorsko (jak na rocka), poprawnie, akademicko, eklektycznie? Ale gdzie te ciary, miał ktoś ciary słuchając ich?

I tyle w temacie.
Można sobie rozbijać muzykę na czynniki pierwsze i co z tego wynika? Crimson potrafi naprawdę wbić w fotel (i to nawet muzycznego żółtodzioba) a jak jeszcze można to robić na czynniki pierwsze i porównać do czegoś bardziej złożonego to jest tylko plus dla wujka Frippa. Coś innego może być milion razy bardziej złożone i doceni to tylko kilka osób, które rozbije to sobie na czynniki pierwsze i będzie się tym podniecało. Tylko czy coś z tego wynika?
Back to top
Okechukwu
digipack

PostPosted: 11.10.2017, 23:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

To jest tzw. zdroworozsądkowe podejście, choć akurat "ćpanie" i namiętne słuchanie Stockhausena bardzo dobrze się w pewnych kręgach młodych muzyków rockowych z końca lat 60. komponowało - vide Can.

Tyle ode mnie. Robię sobie dłuższy odpoczynek od Forum, bo zamiast pracować - piszę posty...
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 75, 76, 77 ... 80, 81, 82  Next
Page 76 of 82

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum