Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Kraftwerk
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Algernon
singel analogowy

PostPosted: 20.10.2014, 17:59    Post subject: Kraftwerk Quote selected Reply with quote

Kraftwerk - czyli niemiecka elektronika w świetnym wydaniu.

Powstał 44 lata temu wg. wikipedii.

Albumy takie jak Radio-Activity, Autobahn czy Computer World zna na pewno każdy, jednak co z ich nagraniami live? Czy oprócz Minimum-Maksimum nie istnieją jakieś dobre jakościowo bootlegi?
Back to top
View user's profile Send private message
greg66
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 20.10.2014, 18:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kraftwerk z początkowego okresu działalności zwał sie ORGANISATION. W 1969r nagrali debiut "Tone Float" zawierający muzykę psychodeliczną w duchu krautrocka. Występ ich można obejrzeć w programie Beat Club chyba jest na YT.
View user's profile Send private message Visit poster's website
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 20.10.2014, 18:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sam chętnie przyjmę typy dobrych bootlegów Smile

A na rozgrzewkę - dwa pełne koncerty z obrazkami z tego roku:

Sztokholm https://www.youtube.com/watch?v=7OLdpWLrzuM
toronto https://www.youtube.com/watch?v=3TQgwy2LmIQ

Oglądam właśnie ten pierwszy i bardzo mnie ucieszył fakt, że od czasu Krakowa dużo pozmieniali - zarówno w setliście jak i w samych kompozycjach i ich aranżacjach Smile
Maciek

PostPosted: 20.10.2014, 21:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zupełnie przypadkiem natrafiłem na Film dokumentalny o zespole Kraftwerk.

Film stosunkowo świezy i zaczyna się dosyć odważną tezą, według której Kraftwerk to kapela ważniejsza i fajniejsza od The Beatles Wink
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 20.10.2014, 21:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Swego czasu zapoznałem się z całą dyskografią Kraftwerk i w efekcie wybrałem sobie trzy płyty, których od czasu do czasu słucham: Radio-Activitat, Die Mensch Maschinen i Computerwelt - tyle wystarczy. Jednak wolę szkołę berlińską elektroniki.
Backside

PostPosted: 20.10.2014, 22:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Film stosunkowo świezy i zaczyna się dosyć odważną tezą, według której Kraftwerk to kapela ważniejsza i fajniejsza od The Beatles Wink

To najgorsza rekomendacja do obejrzenia tego materiału Very Happy. Znalazłem go na Wykopie, ale po tym opisie sądzę, ze sobie poczeka na obejrzenie Wink.

Dla mnie Kraftwerk to ciężka sprawa... jakoś nie podchodzi, z każdego okresu w zasadzie. Chyba "Man-Maschine" najbardziej, pierwsze albumy też. Ale zdecydowanie wolę w zasadzie każdy inny zespół z niemieckiej el-sceny, od Mandarynek po Neu i Cluster.
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 21.10.2014, 06:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja przygodę z Kraftwerkiem zaczynałem może trochę nietypowo bo od płyty The Mix (tej z przeróbkami starszych utworów). Dopiero potem sięgnąłem po Autobahn i inne stare płyty. Zdecydowanie najbardziej podobają mi się Die Mensch-Maschine i Computerwelt. Jestem też zapewne wyjątkiem, być może na skalę światową - nie znoszę płyty Trans Europa Express (za wyjątkiem utworu Franz Schubert). Ale za to bardzo lubię Electric Cafe i nie mogę przeboleć tego, co zrobili na remasterze tego albumu z 2009 roku (wywalenie długiej wersji Der Telefon Anruf).

Bardzo podoba mi się brzmienie nagrań zespołu z lat 70-tych. Trzeba przyznać, że rzeczywiście byli pionierami w tym względzie - mało kto wtedy tak grał. Bardzo mocno stawiali na rytm w swoich nagraniach, co mocno wpłynęło na późniejsze sceny electro i elektroniki w ogóle. A zarazem melodie były bardzo przyjemne i przystępne. Szkoda tylko, że kompletnie zrezygnowali z instrumentów akustycznych na rzecz elektroniki (choć to zrozumiałe). Dzięki fletowi i gitarze suita Autobahn jest do dzisiaj wyjątkowa.
Maciek

PostPosted: 21.10.2014, 09:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Backside wrote:
To najgorsza rekomendacja do obejrzenia tego materiału

Ale dlaczego? Smile Teza jest odważna, ale można jej spokojnie wybronić, bo jest jednak niedopowiedziana. W filmie niestety nie próbują jej wybronić, ogólnie nie jest to jakiś wybitny dokument o zespole (ale fajne są stare fragmenty koncertów Can Smile). Oczywiście nikt tu nie próbuje zdetronizować Bitelsów, ani nie odbiera im zasług dla kolejnych muzycznych pokoleń i pozycji w historii, bo te są niepodważalne, ale zasługi Niemców dla muzyki z ostatnich 4 dekad nie są wcale mniejsze. Moim zdaniem żaden inny niemiecki zespół nie miał tak wielkiego wpływu na jej dalsze losy i rozwój.
Leptir

PostPosted: 21.10.2014, 09:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

No cóż, trudno oczywiście porównywać kto większy, bardziej znaczący itd., itp. Takie porównania zresztą nie mają żadnego sensu, bo dla setek muzyków techno, electro, itp. Bitelsi będą szacowną ramotą. Z kolei jeśli by spytać britpopowców, czy sporej części sceny indie rocka - pewnie wychwalaliby Fab Four pod niebiosa.

Faktem jest, że jeśli mówimy o tej bardziej popowej, tanecznej elektronice to zawdzięcza ona bardzo dużo Kraftwerkowi. A ponieważ elementy synth popu weszły bardzo mocno do rocka, mainstreamowego popu, a nawet niektórych odmian jazzu (np. nu-jazz, jazzowe pogranicze sceny klubowej, artyści z ninja tune itp.), to w tym sensie wpływ Elektrowni jest trudny do przecenienia.

Ja lubię Kraftwerk praktycznie z każdego okresu - debiut jest IMO ciekawą, mocno niedocenioną płytą. Od Autobahn zaczyna się klasyczny okres, w którym osiągnęli własny, charakterystyczny styl.

Ciekawe, że pamiętamy głównie ich robotyczny entourage, a przecież wykorzystywali elementy radzieckiego futuryzmu, dadaizmu, a ich image bardziej przypominał gangsterski styl lat 20. i 30. niż estetykę Sci-Fi. Smile
Maciek

PostPosted: 21.10.2014, 09:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Oczywiście, że takie porównania nie mają sensu, bo każdy z tych zespołów napisał inny rozdział, poza tym są to rzeczy niemożliwe do zmierzenia, ale chciałem nieco przekornie pobronić tezy, którą Backside uznał chyba za jakąś nierzetelną herezję Wink. Spadek po Kraftwerk to przecież nie tylko elektronika (w wersji pop, tanecznej czy w ogóle we wszystkich rytmicznych odmianach), ale moim zdaniem w dużej mierze także industrial i wszystkie jego odnogi. Echa inspiracji twórczością niemieckiego kwartetu słychać nieprzerwanie do dziś (z Bitelsami jest oczywiście podobnie). Słychać i widać, bo oprócz dźwięków dużą rolę odgrywa u nich także ruch, obraz czy przestrzeń, najczęściej industrialna właśnie, w której odbywają się ich koncerty.
Leptir

PostPosted: 21.10.2014, 09:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Owszem też jestem zdania, że noise i industrial zawdzięczają co nieco Kraftwerkowi. Chociaż tu pewnie też w dużym stopniu korzystano z doświadczeń krautrocka, a pewnie też i elektroniki eksperymentalnej.
Backside

PostPosted: 21.10.2014, 11:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

To żadna herezja, tylko:
Leptir wrote:
Takie porównania nie mają żadnego sensu

Nie cierpię po prostu robienia sensacji ogłaszaniem takich tez Smile. Ja wiem, że to są rzeczy, które można wybronić. Ba, możliwe, że bezpośredni wpływ Kraftwerku na światową muzykę ogólnie był większy niż Beatelsów - sądzę nawet, że na pewno tak było! Ale posługiwanie się takimi zwrotami najczęściej bywa głupie Wink i kojarzy mi się z najgorszym rodzajem materiału, w którym jest dużo gadających głów, które cały czas słodzą Smile. Zresztą taki początek dla jakiegoś dzieła niebezpiecznie przypomina to, co dzieje się w "świecie nagłówków" na newsowych portalach. Zbędna kontrowersja. Za dużo jej po prostu.

Pod tym względem wspomniany przeze mnie w innym wątku dokument o Felim Kuti jest iście luksusowy i profesjonalny Cool.

... ale oczywiście obejrzę, obejrzę... w swoim czasie Wink.

PS - Maćku, znasz mnie trochę, wiesz pewnie, że było to z nielekkim przymrużeniem oka pisane Smile (a Bitle nie są dla mnie bogami)
kośmin
epka analogowa

PostPosted: 21.10.2014, 12:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

amerykańscy raperzy w swych gettach słuchali se Kraftwerk i robili potem bity na swych bit-maszynach
Back to top
Maciek

PostPosted: 21.10.2014, 13:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

No tak, Kraftwerk to kopalnia sampli.

Lista części z nich: http://www.cuug.ab.ca/lapierrs/creative/kraftwerk/samples.html

I kto sobie budował kompozycje z niemieckich klocków?
A chociażby: Madonna, Coldplay, Franz Ferdinand, New Order (tu toczą się ponoć spory), Chemical Brothers, Amorphous Androgynous, Fat Boy Slim, Jay Z, Depeche Mode, The Orb, Prodigy, czy...Pink Floyd (nie wiedziałem!) Smile
Cure
digipack

PostPosted: 22.10.2014, 21:43    Post subject: Re: Kraftwerk Quote selected Reply with quote

Algernon wrote:
Czy oprócz Minimum-Maksimum nie istnieją jakieś dobre jakościowo bootlegi?

Mam nadzieję, że M-M słuchałeś w wersji DE. Ta wersja jest kilka razy lepsza niż wersja ogólno-światowa.
Zresztą porównanie obu wersji pokazuje, że w warstwie muzycznej również kombinują na koncertach.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum