Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PRZETRWAJĄ NAJSILNIEJSI - propozycje
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 189, 190, 191  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Białystok
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 04.09.2020, 21:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
No dobrze - żeby jakoś ruszyć potrzeba jeszcze paru deklaracji na tak. Ktoś jeszcze - poza Talerzem i Frefallem (i Maćkiem w roli bezstronnego, niegłosującego eksperta, bo tak rozumiem jego wypowiedź - nie głosuję, ale biorę aktywny udział ) byłby jeszcze zainteresowany?

Nie. Znam ze 20 płyt ale traktuje je jako 3-4 ligową ciekawostkę z 1 czy 2 wyjątkami.
MirekK

PostWysłany: 04.09.2020, 23:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z tego co pamiętam to Bartosz, Backside i Andy byli zainteresowani tym zestawieniem, ale było to kilka lat temu i poza tym rzadko tu sie ostatnio pokazują.
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 05.09.2020, 08:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dobra - to po zakończeniu 1975 otworzę topic plebiscytowy i zobaczymy, jak się to potoczy. A co do niechęci z Białegostoku - Demoludy to nie tylko prog/rock, który nie każdemu musi odpowiadać. Warto przesłuchać to i owo w jazzie i fusion. Zwłaszcza Czesi mieli bardzo mocny jazz (może nie na naszym poziomie, ale blisko). Ciekawi są Węgrzy (choćby taki Gabor Szabo), nieźli enerdowcy i Jugosłowianie. Dużo też się działo w ZSRR (od Litwy, która miała świetne free z Ganielin Trio i grupami Vysniauskasa po Azerbejdżan i genialnego pianistę jazzowego Mustafę Vagifa Zadeha). Nawet Bułgaria miała Papasowa. Tak więc nie samym progiem demoludy stoją. Ostatecznie nie darmo Vitous czy Hammer zrobili światową karierę - przecież formowali się jako muzycy w Pradze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Leptir

PostWysłany: 05.09.2020, 09:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No i Mraz... Tak po prawdzie to Czesi mieli większe światowe sukcesy w okresie RWPG niż my. My mieliśmy właściwie tylko Stańkę i Urbaniaka, no i sporadyczne sukcesy Seiferta (gdyby nie choroba i przedwczesne odejście to pewnie byłyby większe). Stańko zresztą wówczas też raczej bardziej w Europie był znany - i to w kręgach, powiedzmy, awangardowych. Komedy nie liczę, bo owszem znany był, ale raczej z muzyki filmowej niż jazzu.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Okechukwu

PostWysłany: 05.09.2020, 09:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Na mnie można liczyć, jak w niemal każdym plebiscycie. Obawiam się, że Czechosłowacja zdominuje moją czołówkę Wink Na pewno nie poprowadzę, wezmę udział jako uczestnik. Jeśli chodzi o zakres: właściwie czemu ograniczać się do tylko okresu poprzedniego systemu, zamiast zrobić przekrojowo, bez limitów czasowych? Można by wtedy wziąć pod uwagę, tak jak w nazwie tematu na forum, kraje na południe i na wschód od Polski.

Można i tak - z samej Rosji mam kilka ulubionych płyt nagranych w latach 90 - tylko wówczas NRD musiałoby skończyć na 1990 (bo przecież trudno by było brać geograficznie płyty nagrane przez zespoły ze wschodnich landów w późniejszych latach). No i co z nowszymi płytami z postsowieckiej Azji - brać nie brać?
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 05.09.2020, 11:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
No i Mraz... Tak po prawdzie to Czesi mieli większe światowe sukcesy w okresie RWPG niż my. My mieliśmy właściwie tylko Stańkę i Urbaniaka, no i sporadyczne sukcesy Seiferta (gdyby nie choroba i przedwczesne odejście to pewnie byłyby większe). Stańko zresztą wówczas też raczej bardziej w Europie był znany - i to w kręgach, powiedzmy, awangardowych. Komedy nie liczę, bo owszem znany był, ale raczej z muzyki filmowej niż jazzu.

No tak - ale Czesi - jakby to powiedzieć - "amerykanizowali się" - tzn odnosili wielkie sukcesy pod szyldem wielkiego jazzu z USA. Chyba nie było czegoś takiego jak "czeska szkoła jazzu"? Podczas gdy nasz jazz był jednak bardziej identyfikowany "narodowo". Namysłowski był znany i ceniony w Skandynawii.
Powrót do góry
Artur.O
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 05.09.2020, 12:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Udział chętnie bym wziął. Czeski jazz, jugolski i rosyjski post-punk, i na pewno sporo różnych rzeczy to odkrycia - jakoś do czterdziestki się dobije. Wink
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 05.09.2020, 17:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chętnie wezmę udział w zabawie. Jeśli chodzi o Kubę, to nie mam nic przeciwko, tym bardziej, że ukazało się tam trochę bardzo interesującej muzyki. Z tego co widzę, chyba przeważy wariant europejski plus egzotyka z azjatyckich republik sowieckich. 40 dobrych płyt spokojnie można wybrać, jest zresztą tego znacznie więcej. „Amerykańskie” płyty solowe (np. Jan Hammer, Miroslav Vitouš) również wchodzą w grę?
Andy

PostWysłany: 05.09.2020, 20:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Very Happy . Chetnie wezme udzial w tej zabawie, ale pod jednym warunkiem - ze ograniczymy sie roku 1989. Jak Demoludy to do upadku komuny, pozniej juz ta definicja przestala obowiazywac.
Andy

PostWysłany: 05.09.2020, 20:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:

Nie. Znam ze 20 płyt ale traktuje je jako 3-4 ligową ciekawostkę z 1 czy 2 wyjątkami.

Oj, nie wiesz, co tracisz. Posluchaj sobie Modry Efect, Collegium Musicum czy pierwsze 5 plyt Fermaty z bylej Czechoslaowacji. Wszystkie plyty Omegi z lat 70-tych i 80-tych, plyty Locomotivu GT z lat 70-tych i Syrius z Wegier, 3 pierwsze Lift, 4 pierwsze Electry czy "Weisses Gold" Stern Combo Meissen z NRD, Tako, Pop Masina, Smak z Jugoslawi, Phoenix, Sfinx czy F.F.N. z Rumuni.

To tylko czubek gory lodowej, te najbardziej znane. Jest tego o wiele wiecej i zareczam ze na pewno nie jest to 3 czy 4 liga. Wiekszosc plyt kapel ktore wymienilem na glowe bije te o wiele popularniejsze anglosaskie.
Andy

PostWysłany: 05.09.2020, 20:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Andy napisał:
... ze ograniczymy sie roku 1989. Jak Demoludy to do upadku komuny, pozniej juz ta definicja przestala obowiazywac.

Wyrazilem sie troche nieprecyzyjnie. Mialem na mysli aktywnosc danego wykonawcy / zespolu. Konkretnie chodzi mi o to, ze bierzemy pod uwage tych, ktorzy zaczynali jeszcze w komunie, czyli wydali przynajmniej jedna plyte przed 1989 rokiem. Jezeli ktos lubi plyty np. Omegi czy Locomotivu z at 2000 to bedzie mogl umiescic je na swojej liscie.
Białystok

PostWysłany: 05.09.2020, 22:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Andy napisał:
Białystok napisał:

Oj, nie wiesz, co tracisz. Posluchaj sobie Modry Efect, Collegium Musicum czy pierwsze 5 plyt Fermaty z bylej Czechoslaowacji. Wszystkie plyty Omegi z lat 70-tych i 80-tych, plyty Locomotivu GT z lat 70-tych i Syrius z Wegier, 3 pierwsze Lift, 4 pierwsze Electry czy "Weisses Gold" Stern Combo Meissen z NRD, Tako, Pop Masina, Smak z Jugoslawi, Phoenix, Sfinx czy F.F.N. z Rumuni.

Sporo z tego znam i miałem na CD. Kiedyś trochę kupowałem jugosławiańskiego hard rocka (Silke 220, Fire...) ale mi przeszło. Wolę Skandynawię Razz

Jedną zaś z dwóch moich zdecydowanie ulubionych demoludowych płyt jest Miroslav Vitous - Infinite Search - właśnie słucham, tylko że chyba się ona do tego grona - o czym głośno myśli Mahavishnuu - formalnie nie zalicza. Wink
Crazy
epka kompaktowa

PostWysłany: 06.09.2020, 11:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo się garnę do tego plebiscytu, ponieważ są to rejony kompletnie mi nieznane. Mam nadzieję wiele poznać i będę się oczywiście przyglądał z zainteresowaniem rozwojowi sytuacji, ale czy uda się dołączyć tak, żeby stworzyć jakąś listę? Nie wiem. Poznany przy okazji obecnego plebiscytu Modry Efekt zachwycił mnie na całego, podobnie (choć w inny sposób Wink) Slehackova Princezna z 1973. Myślę, że czeka tam na mnie mnóstwo i bardzo bliskie mi jest podejście:

Andy napisał:
Wiekszosc plyt kapel ktore wymienilem na glowe bije te o wiele popularniejsze anglosaskie.

ponieważ tak widzę sporo polskich płyt - Brygada Kryzys czy Klaus Mittfoch biją dla mnie na głowę większość rzeczy w ogóle, nie tylko związanych ze sceną nowofalową czy postpunkową; Niemen Enigmatic nie wydaje mi się z niczym gorszy niż najlepsze płyty King Crimson, a Blues Breakoutu ustawiłbym w jednej linii z najlepszymi dokonaniami blues rocka z całego świata. O Armii już nie wspomnę.

No ale czy uda mi się poznać wystarczająco wiele?

Trzymam kciuki za plebiscyt w każdym razie.
Leptir

PostWysłany: 06.09.2020, 15:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

[quote="Okechukwu"]
Leptir napisał:

No tak - ale Czesi - jakby to powiedzieć - "amerykanizowali się" - tzn odnosili wielkie sukcesy pod szyldem wielkiego jazzu z USA. Chyba nie było czegoś takiego jak "czeska szkoła jazzu"? Podczas gdy nasz jazz był jednak bardziej identyfikowany "narodowo". Namysłowski był znany i ceniony w Skandynawii.

Myślę, że w jazz-rocku można by się pokusić o wyodrębnienie czegoś w rodzaju czeskiej szkoły. Ogólnie jednak masz rację, nasz jazz miał swoje, oryginalne brzmienie. Szkoda, że nie przełożyło się to na taką międzynarodową popularność, na jaką moim zdaniem zasługiwał.
Goran
epka analogowa

PostWysłany: 06.09.2020, 15:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tez chętnie wezmę udział, z ułożeniem 40 będe miał problem ale z 20 sobie poradzę. Najlepiej z byłych demoludów znam muzykę Jugosławii i pewnie one zdominują moją listę.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 189, 190, 191  Następny
Strona 190 z 191

Skocz do: