Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

NIE MA MOCNYCH - Kult
Idź do strony 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Crazy
singel analogowy

PostWysłany: 30.10.2019, 23:39    Temat postu: NIE MA MOCNYCH - Kult Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O twórczości zespołu Kult napisałem właśnie sążnistego posta w wątku o zespole. Kawa na ławę, wszyscy mogą sobie zobaczyć, co będę chciał wywalić, a co ratować... Mam do tego zespołu stosunek niezwykle emocjonalny, nawet jeżeli trochę wołający mnie z przeszłości.

A zespół jest niewątpliwie fenomenem - muzycznym jak muzycznym, ale również socjologicznym - nie mającym sobie równych. Już w latach 80 wykształcili bardzo charakterystyczny styl i stworzyli całe naręcze przebojów, które do dziś mają status arcyprzebojów. Po krótkim okresie kryzysu weszli w lata 90 z nowym hukiem i, zmieniwszy przy okazji sporo w swoim stylu, pozostali przez całą dekadę firmą samą w sobie, przygarniającą tłumy słuchaczy przeróżnej proweniencji i wieku. No i oczywiście koncerty! Legendarne kultowe koncerty trwające po dobre trzy godziny, gdzie zespół grywał słownie jeden wielki hit za drugim, a potem się okazywało, że i tak jakiegoś nie zagrał... i na koniec po TAKIM wysiłku - bo Kazik wypruwał z siebie żyły za każdym z -nastu razy, gdy go widziałem na scenie - wokalista wychodził na scenę (na n-ty bis) i pełnym głosem odśpiewywał a capella "Hej dziewczyno, hej niebogo...!".

Podobno w tych ostatnich latach - dekadach już - kiedy kryzys twórczy coraz bardziej stawał się jasny i chyba nie do przełamania, koncerty pozostają jasnym punktem działalności zespołu. Dawno nie byłem (ostatnio chyba, gdy zabrałem swoje nastoletnie córki, żeby choć raz im to pokazać, co dla mnie było tak ważne - i było super Very Happy), ale słyszę tu i tam, że dają radę!

Mamy do dyspozycji następujące albumy:

Kult (1987)
Posłuchaj to do ciebie (1987)
Spokojnie (1988)
Tan (1989)
Kaseta (1989)
45-89 (1990)
Your Eyes (1991)
Tata Kazika (1993)
Muj wydafca (1994)
Tata 2 (1996)
Ostateczny krach systemu korporacji (1998)
Salon recreativo (2001)
Poligono industrial (2005)
Hurra (2009)
Prosto (2013)
Wstyd (2016)

Zasady przedstawione są tu:
http://rockjazz.pl/viewtopic.php?t=1206
i jako nowicjusz nie mam tu nic do dodania.

Zaczniemy jakoś, kiedy skończy się szaleństwo roku 1972. Myślę, że prosto-z-mostu przekaz Kultu może być dobrą odskocznią. Tymczasem proszę odświeżać! Smile
Bardzo będę wdzięczny, jeżeli doświadczeni uczestnicy tych zabaw zwrócą mi uwagę, jeżeli będę coś robił nie tak. Gharvelt pewnie poprawi mnie w liczeniu, ale się postaram liczyć dobrze Wink

No to BÓM!

Ostatnio zmieniony przez Crazy dnia 31.10.2019, 21:26, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zlatan
epka kompaktowa

PostWysłany: 31.10.2019, 07:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tan jest koncertówką, na które nie głosujemy.
Powrót do góry
Monstrualny Talerz
album CD

PostWysłany: 31.10.2019, 09:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
...W latach 90. sprawa była dla mnie postawiona jasno: jeżeli gość słucha Kultu i czuje to tak, jak ja, to mogę się z nim dogadać. Jeżeli nie słucha, to zachodzi obawa, że coś jest z nim nie tak Smile
...

Akurat miałem dokładnie odwrotnie. Zmorą wszelkich imprez byli ludzie puszczający Kult i Kazika i do tego jeszcze pijący wódkę, błe. Zwykle było wiadomo, że z kimś takim cię ciężko będzie pogadać (doktryna "nic poza kultem"), zwłaszcza, że wtedy byłem bardzo egzaltowany i mądry, bo słuchałem "Rocka Progresywnego" od Pana Kosińskiego spod znaku Pendragon, Areny i Galahadu.
Najlepsze piosenki całkiem fajne i w sam raz na imprezę "w stylu lat 90", ale to zupełnie nie moje rejony.
Życzę udanych rozstrzelań!
Powrót do góry
Crazy
singel analogowy

PostWysłany: 31.10.2019, 10:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A dziękujemy Smile
Mam nadzieję, że się uda.

zlatan napisał:
Tan jest koncertówką, na które nie głosujemy.

Hmm. Ale przepis mówi:
"Bierzemy pod uwagę jedynie plyty z materialem premierowym. W przeważajacej cześci będą to płyty studyjne."

Na Tanie mamy: Waeren, TDK kaseta, Drugie elektryczne nożyce, Tabako i Młodych warszawiaków, czyli 5 na 8 utworów, których nigdzie indziej nie ma. Więcej niż 50%.
To jak?
zlatan
epka kompaktowa

PostWysłany: 31.10.2019, 11:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Podczas strzelanki do Dire Straits wyleciała EPka ExtendedancEPlay, która miała 100% nowego materiału. Według mnie, Tan jest po prostu koncertówką i nie zmienia tego kilka premierowych kawałków.
Powrót do góry
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 31.10.2019, 11:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z drugiej strony głosowaliśmy na debiut (koncertowy) SBB.
Leptir

PostWysłany: 31.10.2019, 12:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja myślę, że można by tu jednak zmodyfikować reguły i dopuścić koncertówki zawierające nowy materiał - bo przecie summa summarum - głosujemy właśnie na nowy materiał. A czy on zagrany podczas koncertu czy w studiu - jaka to różnica?
Freefall

PostWysłany: 31.10.2019, 13:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Prost (2013)

Poprawiłbym na Prosto Wink.

Chyba można ten "Tan" zaliczyć, tak mi się wydaje. Kultu to trochę słuchałem w latach 80, ale tak bez przesadnego entuzjazmu. Późnej to tyle, co w radiu usłyszałem. I nie wiem, czy chce mi się to zmieniać Razz.
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 31.10.2019, 13:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Prost mogłoby podkreślać ten biesiadny pierwiastek w nagraniach Kultu. Wink No ja właśnie też - w latach 80. słuchałem i się zachwycałem. Nadal szanuję, ale już sięgam rzadko...
Artur.O
szpula

PostWysłany: 31.10.2019, 19:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kult to był jeden z pierwszych zespołów, jakie na poważnie słuchałem. Choć długo było to przede wszystkim... "Hurra!" Embarassed Nie byłem jeszcze przyzwyczajony do słuchania muzyki z brzmieniem takim, jakie było w latach 80/90, zwłaszcza te pierwsze mają niemalże "koncertowe". Mojemu fanostwu jednak pomogło dostanie "Białej Księgi" na święta kiedyś tam, z niej też po raz pierwszy słyszałem o Joy Division, Bauhaus i innych takich. Obecnie oczywiście najwyżej cenię "Spokojnie", a potem chyba "Ostateczny krach..". Wszystkie pozostałe płyty są jednak bardzo nierówne (oprócz ostatnich dwu, które są jednolicie przeciętne), ale godne uwagi, bo to jest zespół, który nigdy się nie zamykał w schemacie, dzięki lirykom Kazika mający wiele do powiedzenia, i z popularnych polskich zespołów jest zdecydowanie najoryginalniejszy. Smile

Myślę, że "Tan" można zaliczyć, bo nie dość, że prawie połowa jest premierowa, to jeszcze zdaje się część odbiega od swoich wersji studyjnych. Czyli nie jest to takie "best of tylko na żywo". Wink
Crazy
singel analogowy

PostWysłany: 31.10.2019, 20:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No zdecydowanie z best ofem ma niewiele wspólnego. W ogóle z koncertówką też niewiele, bo kompletnie tam nie słychać, że to koncert Embarassed Jedynie, że Kazik coś tam gada czasem, ale klimatu koncertowego ze świecą szukać.

Widzę, że zdania są podzielone. Ja się skłaniam ku głosowaniu ze względów, które podałem.

Leptir napisał:
Prost mogłoby podkreślać ten biesiadny pierwiastek w nagraniach Kultu.

No chyba, że motoryzacyjny!
gharvelt
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 01.11.2019, 17:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Super, że założyłeś temat! Właśnie tak trzeba działać - zgodnie z tym, co twierdził klasyk, "bierzcie sprawy w swoje ręce". Mam tylko jedną sugestię: przydałoby się kilka dni na dosłuchanie i przypomnienie. "Tan" (jeszcze) nie słuchałem, choć zważając, że nie jest to materiał w pełni premierowy, ja bym go raczej nie brał pod uwagę, no ale decyzja pozostaje w gestii Prowadzącego.

Obecnie, po kilku bardzo pracowitych dniach i wymuszonej krótkiej przerwie od forum, wracam do pracy nad plikiem do plebiscytów listowych, ale jak by trzeba było coś zweryfikować czy pomóc przy strzelance, to w miarę możliwości czasowych również jestem do dyspozycji Smile
Crazy
singel analogowy

PostWysłany: 01.11.2019, 23:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
przydałoby się kilka dni na dosłuchanie i przypomnienie

jasne, jasne - najpierw zobaczmy, co z tym 1972 a wtedy ogłoszę terminy.

warto posłuchać "Prosto" - zadziwiające dobre, jak na XXI-wieczny Kult.
Leptir

PostWysłany: 02.11.2019, 02:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:

Leptir napisał:
Prost mogłoby podkreślać ten biesiadny pierwiastek w nagraniach Kultu.

No chyba, że motoryzacyjny!

Racja - ale to nawet się logicznie łączy ze sobą, bywają przecież tacy, którzy po kielichu stają się mistrzami Formuły 1. Wink
Crazy
singel analogowy

PostWysłany: 04.11.2019, 20:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nooooo, kroci mnie żeby powiedzieć: ZACZYNAMY!

Ale może jeszcze dam chwilę na zapoznanie się tym, co zapomnieli jak świetny jest Drugi Tata, która to była ta Kaseta, czy dlaczego nie da się słuchać Poligonu Wink

Poza tym waham się, czy zaczynać teraz, bo 9 i 10 listopada chyba w żaden sposób nie będę w stanie niczego podliczyć i ogłosić, a warto by zachować ciągłość dzień-za-dniem, nie?
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Następny
Strona 1 z 19

Skocz do: