Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cały Ten Zgiełk czyli RIO / Zeuhl / Rock Awangardowy
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 02.01.2009, 07:12    Temat postu: Cały Ten Zgiełk czyli RIO / Zeuhl / Rock Awangardowy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z sugestiami niektórych z Was, otwieram nowy temat poświęcony ogólnie mówiąc muzyce eksperymentanej.
Napisałem kilka paragrafów na temat Rock-In-Opposition, ale niestety wszystko przepadło, bo straciłem połączenie z serwerem. Evil or Very Mad
Tak pokrótce - rock awangardowy to muzyka bezkompromisowa, pełna dysharmonii, dysonansu, z połamaną linią melodyczną i nietypową rytmiką. Muzyka w którą jest ciężko się wgryść, muzyka dla wybrańców, dla elity, dla tych najbardziej wytrwałych, szukających nowych wrażeń estetycznych i innego rodzaju ekspresji muzycznej.

Głowni przedstawiciele i twórcy RIO (Rock w Opozycji) to:
Henry Cow
Univers Zero
Etron Fou Leloublan
Stormy Six
Aksak Maboul
Art Zoyd
Samla Mammas Manna
Art Bears

Zeuhl:
Magma (France)
Dün (France)
Koenji Hyakkei (Japan)
Zao (France)
Eider Stellaire (France)
Eskaton (France)
Weidorje (France)
Kultivator (Sweden)

Avant-Rock:
U Totem
5uu's
Thinking Plague
This Heat
Camberwell Now
Vortex
Residents
Pere Ubu
Present
French TV
Hoyry-Kone
i mniej wiecej 100 innych, o których dowiemy sie na nastepnych stronach tego wątku. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 02.01.2009, 09:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z Zeuhla odkryłem dosłownie parę tygodni temu grupę Archaia. Ale poza tym, że istnieli i nagrali płytę, nic więcej nie umiem o nich powiedzieć. Płyta z początku leci klasyczną Magmą, potem skręca w rzeczy takie bardziej elektroniczne. Dziwny album, ale słucha się dobrze.

W naszym kraju konsekwentnie ścieżką RIO kroczy Gargantua. Debiut stał gdzieś między Larks'...a Henry Cow, druga płyta to już mocne RIO z domieszką Krimzo i Magmy. Świetne granie, zwłaszcza, że grupę tworzą entuzjaści zajmujący się muzyką niejako "po godzinach". Poza tym to przemili i totalnie zakręceni ludzie.

W Czechach gra/grał (nie wiem, jaki jest obecny status Smile ) zespół QuarterStorm. Kapała określił ich jako spopiały Heniek Krowa i można się z tym zgodzić.

Aha, ostatnio jeszcze Mieszko mi podrzucił białoruskie Radical Diet, ale jeszcze nie wyrobiłem sobie na ich temat opinii.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 02.01.2009, 09:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A nasz Reportaż się łapie?

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Tarkus

PostWysłany: 02.01.2009, 09:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pewnie tak, choć mnie od tej grupy odrzuca - jest to tak udziwnione, że aż niesłuchalne :/
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 02.01.2009, 09:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chłopaki próbowali być bardzo, bardzo awangardowi, Mam to samo co Ty, Tarkusie, i kiedy pół roku temu robiłem porzadek w płytach winylowych, pozbyłwm się dyskografii Wink Reportażu Smile

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mir
remaster

PostWysłany: 02.01.2009, 10:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:

W naszym kraju konsekwentnie ścieżką RIO kroczy Gargantua. Debiut stał gdzieś między Larks'...a Henry Cow, druga płyta to już mocne RIO z domieszką Krimzo i Magmy. Świetne granie, zwłaszcza, że grupę tworzą entuzjaści zajmujący się muzyką niejako "po godzinach". Poza tym to przemili i totalnie zakręceni ludzie.

O Gagantui dowiedzialem sie od Imc Majkela, ktrory nie tylko ze ma ich w wysokiej estymie, to jeszcze szczodrobliwie i szczodrze podzielil sie ze mna kopia jedynki i oryginalem dwojki Very Happy (mille grazie Don Majkelo Wink ).

Ich debiut przypadl mi do gustu, i mimo iz slyszec czasem jakies echo czegos co juz wczesniej bylo, jaks lekka inspiracje kims tam, plyty slucha sie znakomicie. Niestety do dwojki nie doroslem i juz chyba nie dorosne. Przyznam, ze byly dopiero dwa przesluchania, ale jakos ich follow up do mnie nie przemawia Embarassed

pzdr

mir
Powrót do góry
Atahualpa
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 02.01.2009, 14:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie są to moje ulubione gatunki. Jakoś za mało muzyki w muzyce jak dla mnie Wink
Tarkus

PostWysłany: 02.01.2009, 15:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akurat muzyki to jest tu w sam raz - od pierwszej do ostatniej minuty Twisted Evil
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 02.01.2009, 16:03    Temat postu: Re: Cały Ten Zgiełk czyli RIO / Zeuhl / Rock Awangardowy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MirekK napisał:

Zeuhl:
Kultivator (Sweden)

Jeśli Kultivator to Zeuhl to ja kocham ten styl.
Ale naprawde wydaje mi sie, że jest to zdecydowania rockowa muzyka, moze jakis specyficzny jego odłam, ale na pewno rocka a nie awangrady, popu czy elektroniki. Dlatego dla mnie to jest NKR.
To już "Minorisa" zespołu Fusioon jest o wiele bardziej zakręcona muzycznie, Kultivator to właściwie melodyjne i pieknie zagrane kawałki - od pierwszego przesłuchania mi sie spodobało.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Atahualpa
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 02.01.2009, 16:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Minorisa to piękny album!
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 02.01.2009, 16:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ukladaj w takim razie swoja liste najlepszych NKRów Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 02.01.2009, 16:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o zeuhl, należy wspomnieć o Shub-Niggurath; Les morts vont vite (1986) to jedna z najmroczniejszych płyt, jakie znam. Oparta na ciężkim basie i pianinie, oczywiście niepozbawiona wpływów rockowej kameralistyki, uzupełniona wokalizami obłąkanej sopranistki Wink Prawdziwie lovecraftowski horror, który, chociaż nie jest Art Zoyd, Magmą ani Univers Zero, niewiele im ustępuje.
Albatros to ptak z rodziny diomedeidæ, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 02.01.2009, 16:21    Temat postu: Re: Cały Ten Zgiełk czyli RIO / Zeuhl / Rock Awangardowy Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:
MirekK napisał:

Zeuhl:
Kultivator (Sweden)

Zeuhl / RIO nie wyklucza rocka przecież. Zwłaszcza zeuhl, który ma bardzo solidne rockowe podstawy. A pokrewieństwa z Magmą słychać u Kultivatora na pierwszy rzut ucha, choć jest to twórcze rozwinięcie stylu, a nie niewolnicze kopiowanie. Dlatego to tak dobry album. Poza tym szwedzki, więc siła rzeczy specyficzny.
Atahualpa
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 02.01.2009, 16:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:
Ukladaj w takim razie swoja liste najlepszych NKRów Smile

Problem bym miał - już pisałem o tym tyle razy Very Happy Raz, że mam cały czas problem z tą nazwą, a dwa, ze uważam, że jeszcze za mało znam, żeby układać listy Smile
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 03.01.2009, 03:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:

Raczej powiedziałbym, że Kultivator to mieszanka różnych stylów (Zeuhl, jazz-rock, scena Canterbury, szwecki folk) i napewno nie jest to typowa pozycja z kręgu Zeuhl.
Znając co nieco twój gust muzyczny, powiedziałbym, że ten typowy Zeuhl w wydaniu Magmy albo Wejdorje nie bedziesz mógł łatwo przyswoić. Smile
Tak na próbę poleciłbym tobie Eskaton "4 Visions", który wydaję mi się, jest dużo bardziej przystępniejszy dla kogoś kto nie przepada za rockiem eksperymentalnym.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: