Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cały Ten Zgiełk czyli RIO / Zeuhl / Rock Awangardowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 16.10.2019, 14:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- crescent

Nie znałem tej historii z Henrykiem i marynarzem - dobre, dobre (he, he).
Akurat "Escalator Over The Hill" miałem nagrany z analogów na kasetę magnetofonową, nie od Henryka, ale od kolegi z W-wy.
Cede kupiłem dopiero gdzieś w połowie lat dziewięćdziesiątych, w mieście na L, którego w zasadzie nie ma (he, he).
Początkowo długo szukałem tych płyt (miałem cynk, że wyszło to na cede), ale nigdzie nie mogłem ich znaleźć - kupiłem w oczywistym miejscu, czyli w piętrowym Virgin lub HMV na głównej ulicy (he, he) - wygrzebałem je w dziale...z analogami.
To wydanie, które kupiłem, jest przysłowiową złoto-czarną bombonierką o formacie właściwym dla winyli; siedzą w niej cedeki oraz obszerna wkładka (również formatu okładki płyty analogowej) ze szczegółowymi informacjami na temat postaci, muzyków...tekstami oraz zdjęciami z sesji nagraniowej.

- Tarkus

...w ogóle wydaje mi się, że Jack Bruce, jego śpiew i gra, są jednym z najmocniejszych "punktów" płyty.
Świetnie także odnalazł się na, w pewnym sensie, "kontynuacji" estetycznej "Escalator Over The Hill", czyli niesamowitej "No Answer" Michaela Mantlera.
...And It's Again.

Bruce Haack "Captain Entropy"

Prekursor elektroniki w szeroko pojętej muzyce popularnej, kompozytor muzyki klasycznej, teatralnej, filmowej, autor piosenek pop, piosenek dla dzieci, wynalazca instrumentów, modulatorów, muzycznych robotów, efektów dźwiękowych, wizjoner...
...a "Captain Entropy" to zbiór edukacyjnych tekstów dla dzieci (i dorosłych?), przedstawionych w ironiczny i pozytywnie wypaczony dada-sposób, traktujących o termodynamice, energii, muzyce, metrycznym systemie długości w układzie SI, ćwiczeniach gimnastycznych, świecie zwierząt, "ekologicznych" zagrożeniach dla środowiska / świata...ale tak naprawdę to podróż w głąb siebie.
Wszystkie rymowanki, deklamacje i dialogi mają "muzyczny podkład" w postaci głupawej, tanecznej, nieco prostackiej elektroniki, niekiedy pop-aranżu.

Elektro-energo-mentarz.

https://www.discogs.com/Bruce-Haack-Captain-Entropy/release/479546

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 17.10.2019, 14:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Vincenzo Vasi & Giorgio Pacorig "Perfavore Sing"

Barwne, ciepłe, "miękkie" piosenki, zaśpiewane głównie po włosku, z akompaniamentem analogowych klawiszy (w roli głównej Fender Rodhes), fortepianu i pomniejszych instrumentów towarzyszących (theremin, "małe instrumenty"), momentami aktorsko pokiereszowane wokalnie, a niekiedy wykrzywione instrumentalnie psychodelicznymi "zniekształceniami".
W repertuarze prócz autorskich utworów dużo włoskiej muzyki, ale także kompozycje Gabriela, Zappy, Residents i...Bacha przearanżowane na potrzeby płyty (dostosowane do jej charakteru).

Psycho-Italo-Songs-Reflection.

https://www.discogs.com/Vincenzo-Vasi-Giorgio-Pacorig-Perfavore-Sing/release/2971349

Powrót do góry
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 18.10.2019, 08:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Doctor Nerve "Armed Observation"

Pamiętacie gitarowy kwartet Freda Fritha?...z płyt, z występu w Bydgoszczy? - z Rene Lussierem, Markiem Stewartem i Nickiem Didkovskym w składzie.
Doctor Nerve to amerykańska grupa, której lideruje wspomniany Didkovsky.
Nieschematyczne (a może i schematyczne?), połamane rytmy i harmonie charakterystyczne dla RIO, rockowa baza (gitara, gitara basowa, perkusja), a całość "podbita" rytmicznie potraktowanymi instrumentami akustycznymi (trąbka, saksofon, klarnet, skrzypce, fortepian).

Nerve-Rock.

https://www.discogs.com/Doctor-Nerve-Armed-Observation/release/1947935

Powrót do góry
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 29.10.2019, 08:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tom Cora "Live At The Western Front"

Karkołomne, wirtuozerskie, koncertowe improwizacje na wiolonczelę, wzbogacone gdzieniegdzie taśmami i samplami dozowanymi / sterowanymi pedałowymi mechanizmami / przełącznikami.
Trudna, wymagająca maksymalnego skupienia muzyka, a jednocześnie zabawna, z dużą dawką humoru, dystansem do wielu spraw.

Cello-Hard-Cora.

https://www.discogs.com/Tom-Cora-Live-At-The-Western-Front/release/10942643

Hans Reichel & Tom Cora "Angel Carver (Live In Milwaukee And Chicago)"

Koncertowe, improwizatorskie zmagania, na gitarę i wiolonczelę - stuki, skrzypnięcia, nerwowe szarpnięcia, dynamiczne kontrasty, bogate struktury, gęste-transowe formy, wyciszenia...

Dźwiękowa pajęczyna.

https://www.discogs.com/Hans-Reichel-Tom-Cora-Angel-Carver-Live-In-Milwaukee-And-Chicago/release/668330

Powrót do góry
I&I
remaster

PostWysłany: 29.10.2019, 19:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam składak, będący hołdem dla Toma. Świetna płyta, ze znakomitymi wykonawcami. Parę nagrań zrobiło na mnie piorunujące wrażenie (chyba Skeleton Crew najbardziej).
Jeśli nie znasz to polecam serdecznie.

Szczegóły
Szczegóły2
Powrót do góry
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 30.10.2019, 09:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- I&I

Patrzę na tytuły, patrzę na wykonawców - ależ nazwiska; dziękuję za polecenie "Hallelujah, Anyway - Remembering Tom Cora", tym bardziej dziękuję, że nie słyszałem większości utworów na tym wydawnictwie.
Skeleton Crew powiadasz - ależ to była grupa...i swego czasu występowali w Polsce.
Tymczasem / mimowolnie, podciągnąłem kasetowy temat zapomnianych grup z Francji:

Virgule IV "Des Accords D'Accord"

Francuska, żeńska grupa, działająca w latach osiemdziesiątych, w skład której wchodziły: Cathy Valde (vocal, keyboards, marimba); Francoise Morel (vocal, sax, cello); Isabelle Lentin (vocal, drums); Christiane Cohade (vocal, bass).
A muzyka na "Des Accords D'Accord"? - to proste minimal-utwory, na pierwszy "rzut oka" błahe tematy, zbudowane na fundamentach "dżezowych" inspiracji (lecz wybitnie anty-swingowe); przesiąknięte duchem francuskiej sceny muzycznej (szczególnie słychać wpływy Etron Fou Leloublan) oraz ascetyczną "punk-kameralistyką".
Muzyka jest podporządkowana rytmowi i to na nim, z racji instrumentarium, budowane są "improwizacyjne napięcia".
Gdyby nie brak wyeksponowanej wirtuozerii i czytelnych dżezowych cytatów / aranżacji, muzykę Virgule 4 można by pośrednio odnieść do (chociażby): Town And Country "C'Mon", czy też w dalszej "perspektywie" do Vibes "With Drawn"...z zaznaczeniem, że przez całość przebija się surowy duch Rock In Opposition.

Cztery babskie papilary.

https://www.discogs.com/Virgule-IV-Des-Accords-DAccord/release/1499837

Powrót do góry
I&I
remaster

PostWysłany: 30.10.2019, 09:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
- I&I
Skeleton Crew powiadasz - ależ to była grupa...i swego czasu występowali w Polsce.]

Nie udało mi się ich wtedy zobaczyć, ale chociaż wiedziałem, że są obok mnie Very Happy
To były czarne czasy dla Polaków.
Powrót do góry
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 30.10.2019, 11:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- I&I

Czy były to czarne czasy dla Polaków? - zapewne tak; dla mnie, były raczej czarno-kolorowe; czarne ze względu na otaczającą rzeczywistość; kolorowe, ponieważ człowiek był młody i miał w głowie (tylko się nie śmiejcie) nadzieję.
Oczywiście, to mój punkt widzenia, który zapewne niewiele ma wspólnego z historycznymi "faktami".
Moją wiarygodność, być może osłabia także niepatriotyczna postawa (przyznaję, nie jestem patriotą) - i nie chodzi wcale o to, że kilka razy, to wspaniałe państwo wywracało moje życie do góry nogami.
A dzisiaj, zapewne dla wielu, nie tylko nie jestem patriotą, ale i prawdziwym Polakiem, czy czym tam jeszcze wypada / należy być.
Przepraszam za tę gorzką dygresję, ale pomimo że żyję (i właściwie zawsze żyłem) poza społeczeństwem, społecznością, na marginesie zbiorowości (a teraz nawet poza jakimkolwiek marginesem "rzeczywistości"), że nigdy niczego od państwa nie chciałem (prócz wolności wyboru), to państwo, które przypomina post-komunistyczny twór z upozorowaną doktryną rodem ze średniowiecza, wchodzi z brudnymi buciorami na mój prywatny teren...
...a tego nie zamierzam tolerować.

...i jeszcze jedna kaseta z wczorajszego nocnego kontaktu z francuszczyzną (he, he).

Pascal Comelade "Milano Enarmonisto"

Pascal Comelade - jeden z czołowych przedstawicieli / pionierów francuskiej "toy-music".
"Milano Enarmonisto" - na stronie (A) kompozycje z koncertu (1983 r.) wykonane z Bel Canto Orchestra (Pierre Bastien, Cathy Claret, Laurent Churet, Christophe Darmante, Jean-Albert Achille); na stronie (B), utwory zagrane "jednoosobowo" przez Pascala Comelade (1982 r. i 1983 r.).
Minimalistyczne, rytmiczne perełki, miejscami "dziecięce", a jednocześnie odrealnione dorosłością pętle i powtórzenia - leniwe, nastrojowe, transowe tematy (również doskonale znane melodie )...na fortepian, "instrumenty zabawki", klawisze, gitarę, wiolonczelę, skrzypce, trąbkę, flet, perkusjonalia, marimbę, organy, gitarę basową, ksylofon...

Baśniowe miniatury.

https://www.discogs.com/Pascal-Comelade-Milano-Enarmonisto/release/405344

Powrót do góry
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 31.10.2019, 11:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

The Residents "Mole Box"

Wygląda na to, że New Ralph Too, postanowiła wydać wszystko co tyczy się The Residents - bardzo się z tego cieszę; cieszę się tym bardziej, że właśnie kręcą się w odtwarzaczu (i nie kręcą w odtwarzaczu empetrzy), płyty z sześciopaku "Mole Box".
Zestaw zawiera podstawowe albumy niedokończonej kreciologii "Mark Of The Mole", "The Tunes Of Two Cities", "The Big Bubble", ciekawe, trzymające klasę bonusy okołoalbumowe (utwory, które nie weszły na płyty właściwe), kapitalny minilongplay "Intermission" (jedna z moich ulubionych okładek płyt), fajowe koncerty, niepublikowane nagrania i inne szpeje, które podobno do płytowego rozmnożenia dostarczył sam zespół.
A muzyka? - co tu dużo pisać - takie "The Tunes Of Two Cities", "The Big Bubble", czy "Intermission", to jedne z moich ulubionych płyt The Residents.
Przyznaję, początkowo trudno mi było wrócić / wwiercić się w specyfikę tej muzyki...ale bardzo szybko zaskoczyłem i wstrzeliłem się w klimat proponowany przez zespół...do tego stopnia, że chce się "tego" słuchać przy każdej nadarzającej się okazji.
"Mole Box" polecam zarówno dyletantom, sceptykom, jak i fanom i zwolennikom The Residents, miłośnikom nieoczywistych dźwięków, suspens-psychodelii, elektroniki (tak, tak), tym którzy nie znają kreciego cyklu, ciekawym skąd wzięły się zespoły pokroju Laibach, The Young Gods i ich mniej wyraziści, rockowi następcy...poza tym ta muzyka pasuje do dzisiejszego dnia jak ulał.

Krtek, ach jooooo.

https://www.discogs.com/The-Residents-Mole-Box/release/13466102

Powrót do góry
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 31.10.2019, 18:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Skeleton Crew powiadacie? No fakt, że grupa. Tych dwóch zawodników robiło co najmniej tyle co oktet.

Sie było w Rivierze...

Gwoli ścisłości, Reportaż grał na rozgrzewkę, to nie był wspólny koncert.

... a parę tygodni później kupiłem takiego longa w Hybrydach:

Wciąż pięknie gra. O muzyce nie będę pisał, łatwiej potańczyć o architekturze Cool. To jedna z pereł w moich zbiorach.
Powrót do góry
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 31.10.2019, 18:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
The Residents "Mole Box"

Bananamoon - dzięki za ten wpis. Nie wiedziałem, że coś takiego ukazało się. Bedę musiał skusić sie na zakup tego wydania. "Mark of the Mole" to moja ulubiona płyta Residentów, obok "Not Available".

crescent napisał:
Sie było w Rivierze...

Też byłem i to nie byle z kim. Z tym panem, którego imie i nazwisko wymieniłeś w WG. Siedział dwa miejsca ode mnie, a pomiedzy nami dwóch kolegów, których poznałem w Hybrydach, a którzy często kursowali pomiedzy W-wą i Piłą w poszukiwaniu niekonwencjonalnej muzyki.

crescent napisał:
.. a parę tygodni później kupiłem takiego longa w Hybrydach:

Musielismy nieraz otrzeć sie łokciami w Hybrydach. W pierwszej połowie lat 80-tych byłem tam częstym gościem, a były takie giełdy że trudno było przecisnąć sie przez tłum ludzi.
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 31.10.2019, 20:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A to nie od Ciebie przypadkiem kupiłem Can "Tago Mago" z taką okładką?

Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 31.10.2019, 20:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Tago Mago" miałem w swoich zbiorach i sprzedałem w Hybrydach przez wyjazdem do Stanów, ale to było wydanie z pomarańczowo-białą okładką.
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 01.11.2019, 12:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- crescent, MirekK

Ale wiadomości! - czyli są na forum osoby, które posmakowały polskiego "show" Skeleton Crew - moje uznanie.
A czy jesteście w stanie, w kilku słowach, przedstawić klimat tego występu (crescent wspomina, że było gęsto i treściwie), opisać zapamiętane wrażenia?...czy to był jeden z tych koncertów, który zostaje w głowie na całe życie?
Wygląda, na to, że osoba Henryka łączyła wielu z ówczesnego muzycznego półświatka...że znaliśmy się już wcześniej, tylko mijaliśmy się w "polskim communication breakdown".

Tak jak wspomniałem, od 2018 roku New Ralph Too wznowiła, a raczej wydała na nowo, sporo albumów The Residents:

https://www.discogs.com/label/1409995-New-Ralph-Too

Wszystkie tytuły to podwójne, potrójne, poczwórne wydawnictwa, które prócz płyt z podstawowej dyskografii, zawierają ciekawe, niepublikowane sprawy - jest szansa aby uzupełnić lub poszerzyć wiedzę o muzyce grupy (napomknę, na zachętę, że nowy-stary materiał brzmi bardzo naturalnie i realistycznie).

W ostatnich latach, również Klanggalerie udostępniła nieznane wcześniej (???) nagrania The Residents i co równie ważne, ruszyła temat Snakefingera - wznowiła sporo jego starych płyt, uzupełniając je o niepublikowane nagrania / fragmenty koncertów.

Ivor Cutler "Jammy Smears"

Pamiętacie głos faceta na "Rock Bottom" Roberta Wyatta; kojarzycie pocztasa z filmu "Magical Mystery Tour"? - to on, Ivor Cutler - szkocki (żydowski?) poeta i kompozytor piosenek.
"Jammy Smears", to "śpiewane" / recytowane opowiadania - abstrakcyjne do bólu, surrealistyczne, "egzystencjalne", minimalistyczne pieśni-narracje.

You are the centre of your little world and I am of mine
Now and again we meet for tea, we're two of a kind

This is our universe, cups of tea

We have a beautiful cosmos, you and me
We have a beautiful cosmos

What do we talk of whenever we meet? Nothing at all
You sit with a sandwich I look at a roll

Sometimes I open my mouth, and shut it

You are the centre of your little world and I am of mine

https://www.discogs.com/Ivor-Cutler-Jammy-Smears/release/5651496

Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 01.11.2019, 15:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
A czy jesteście w stanie, w kilku słowach, przedstawić klimat tego występu (crescent wspomina, że było gęsto i treściwie), opisać zapamiętane wrażenia?...czy to był jeden z tych koncertów, który zostaje w głowie na całe życie?

Zdecydowanie jeden z tych koncertów, który pozostaje w głowie na wiele lat. Był to bardzo żywiołowy, spontaniczny, z dozą humoru występ dwóch muzyków, po których widać było, że uwielbiają to co robią. Lubię koncerty na których muzycy w ten lub inny sposób próbują nawiązać kontakt z publicznością i tak właśnie było na koncercie Skeleton Crew.

Nawet Piotr Kaczkowski zaszczycił uczestników koncertu swoją obecnością. Szczerze mówiąc nie wiedziałem kto to jest gdy pojawił się w Remoncie ze swoją świtą. Nigdy nie widziałem jego zdjęcia. Zrobił spore zamieszanie pośród ludzi czekających na rozpoczęcie się koncertu. Smile
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 5 z 8

Skocz do: