Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Józef Skrzek
Goto page 1, 2, 3, 4  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Indi
epka analogowa

PostPosted: 14.04.2009, 19:13    Post subject: Józef Skrzek Quote selected Reply with quote

Trzy głosy za założeniem nowego tematu, to chyba wystarczająco dużo Wink Wobec tego zakładam temat o solowej działalności Józefa Skrzeka. Jest tego sporo, więc nie powinno skończyć się na jednej stronie.

Część dyskografii Skrzeka znajduje się tutaj. Brakuje najnowszych płyt - Trylogii i tych wydanych przez e-Silesię z serii z kameleonem ("Via Vitae" i "Czas dojrzewania").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Indi
epka analogowa

PostPosted: 14.04.2009, 19:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Magog wrote:
Czy ktoś już ma płyty J. Skrzeka "Via Vitae" lub/i "Czas dojrzewania" i mógłby wyrazić jakieś opinie? Na forum SBB nie ma zbyt wiele na temat ww płyt.

Indi wrote:
"Via Vitae" jest bardzo ciężkie w odbiorze. Muzyka jest ponura i kładzie słuchającemu kamienie na barkach. W całości udało mi się przesłuchać zaledwie raz.

"Czas dojrzewania" zdecydowanie lepszy, chociaż muzyka również nie należy do najłatwiejszych i najlżejszych. Dużo elektronicznego grania plus jedna pioseneczka. Józef nie śpiewa, tylko gra. Jeśli miałabym polecić którąś z tych płyt, to zdecydowanie "Czas dojrzewania". Dla fanów Józka grającego na moogach - obowiązkowa rzecz.

Maciek wrote:
Magog wrote:
Czy ktoś już ma płyty J. Skrzeka "Via Vitae" lub/i "Czas dojrzewania" i mógłby wyrazić jakieś opinie? Na forum SBB nie ma zbyt wiele na temat ww płyt.

Żeby nie było lekko, chciałbym skomplementować muzykę z "Via Vitae". Ma ona kilka istotnych zalet:
- zawiera 100% muzyki organowej w muzyce organowej
- jakiś gapcio zapomniał nagrać/dograć wokalu Józefa Smile
- jest ciężka, ale dla mnie bardziej w kontekście po-wagi i refleksyjno-relaksacyjnego efektu (kapitalnie odstresowuje!), a nie samego odbioru
- jeśli masz w parafii nudnego ksiedza, a nie lubisz się nudzić w kościele - polecam zabrać mp3 na mszę / może służyć jako ścieżka dźwiękowa towarzysząca podczas zwiedzania kościołów (ale raczej tych większych)

Innymi słowy - bardzo przyjemna płyta.

Jeśli natomiast chodzi o płytę "Czas dojrzewania" - niestety nie pomogę. Kupiłem już ten materiał w okrojonej formie w boxie Józka i na znak buntu i frustracji, nie kupię tej po(d)rysowanej płyty. Smile

Indi wrote:
Tu niestety znów pojawia się kwestia firm Metal Mind Production i e-Silesia. Każda z nich ma swoje zalety, ale też i wady. Do największych zarzutów pod adresem MMP należy niewątpliwie niesłowność (wydawanie na osobnych CD tego, co miało pozostać tylko w boxie) i wydawanie rzeczy okrojonych. e-Silesia, poza okropnymi pudełkami, radzi sobie całkiem nieźle i próbuje nadrabiać zaległości MMP. Stąd okrojony "Czas dojrzewania" w ramach boxu MMP i kompletny na CD e-Silesii. Jednym się to podoba, innym nie. Wiadomo, że najlepiej byłoby, gdyby od razu ukazała się kompletna wersja. Ale z tym jest też różnie. Czasami bowiem okazuje się, że to, co niby miało nie istnieć, jest, żyje i ma się dobrze - trzeba to tylko odnaleźć. Michał pracuje teraz nad taśmami, które trafiły do niego w dość zagadkowy sposób. Jest na nich kilka takich "zaginionych" nagrań (szczegóły wkrótce Wink )

Magog wrote:
Maciek wrote:
Żeby nie było lekko, chciałbym skomplementować muzykę z "Via Vitae". Ma ona kilka istotnych zalet:
- zawiera 100% muzyki organowej w muzyce organowej
- [...] może służyć jako ścieżka dźwiękowa towarzysząca podczas zwiedzania kościołów (ale raczej tych większych)

Innymi słowy - bardzo przyjemna płyta.

Jeśli chcesz przez to powiedzieć, że "Via Vitae" zawiera muzykę podobną do np "U stóp krzyża" to jest to dla mnie pewna zachęta bo choć kościoła unikam jak ognia (nie wydajcie mnie Inkwizycji Smile ) to muzyka zawarta na niej trafia do mnie bardzo.
Szkoda jednak, że nie ma działu "Józef Skrzek" bo tam można byłoby bardziej szczegółowo opisywać to co tutaj jest trochę nie na miejscu. Chciałbym wiedzieć, którą z płyt z muzyką organową lubicie najbardziej. Ja znam tylko "U stóp krzyża" i "Koncert Świętokrzyski".
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dariusz
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 22.04.2009, 17:00    Post subject: Skrzek Quote selected Reply with quote

Józek w przeciągu ostatnich kilku miesięcy dał już co najmniej trzeci koncert w Toruniu . ten ostatni w planetarium . ci co byli mówią że był totalny odjazd .
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tryton65
longplay

PostPosted: 23.04.2009, 02:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

:twisted:Moja przygode z muzyka Jözefa zaczolem od " Ojciec chrzestny Dominika".Pamietam lezala wtedy w kiosku Ruchu stosami obok "Mementa..." Wink .
Zaskoczylo mnie wtedy ze podobnie jak M.Oldfield nagral sam wszystkie instrumenty.Co prawda jako bebniarz slychc bylo ze to takie raczej ciezkie granie ale ogölnie bylo to ciekawe.
Bardzo ja lubie.
Potem staralem sie wszystko sluchac co wychodzi i odiwedzac koncerty.
Potem byla "Wojna Swiatöw".Wow to byl szok.
Plyta tak dynamiczna z tymi swidrujacymi moogami.Najbardziej dynamiczna ze Skrzeköw.
No i do tego okladka "zastepcza".
Potem niestety bylo gorzej.Skrzek nie mögl znalesc swojego kierunku.
Te wszystkie eksperymenty byly raczej malo udane.
Za to koncerty pamietam zawsze cieszyly sie wielka charyzma.
To bylo zawsze wielkie przezycie.
Na razei tyle bo dosc pözno.
Back to top
View user's profile Send private message
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 25.04.2009, 23:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Całkiem ciekawie, szczególnie w kontekście stalowej symfonii Klausa Schulze, zapowiada się jeden z najbliższych koncertów Józefa. Zapowiadany był jako:

2009-05-04 / 17.00 Walcownia Blach Cynkowych z 1903r Katowice-Szopienice ..Józef Skrzek...Koncert jedyne w swoim rodzaju . Połączenie elektronicznej muzyki z klimatem miejsca, w którym można zobaczyć oryginalne maszyny parowe ,walcarki ,osprzęt , 6 metrowe koła zamachowe z przełomu XIX i XX w. Środki ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na rzecz powstania Muzeum Cynku

teraz zapowiedź została zmieniona na:

2009-05-04 / 19.00 Walcownia Szopienice z 1903 roku
Koncert Industrialny el-Muzy JO

Oba opisy wyglądają bardzo zachęcająco. ale jak będzie w praktyce? Wiadomo nie od dziś, iż z dobrym klimatem na koncertach Skrzeka jest jak z deszczem na Świętego Hieronima - raz jest, a raz go ni ma. Jeśli zmęczenie po majowym weekendzie pozwoli, to chyba zaryzykuję.
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 25.04.2009, 23:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Szopienice z 1903 roku

Obiecałem sobie "autobana", ale nie mogę się powstrzymac. Wtedy to chyba dziadek Józka pogrywał Very Happy
Maciek

PostPosted: 25.04.2009, 23:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Arnold Layne wrote:
Maciek wrote:
Szopienice z 1903 roku

Obiecałem sobie "autobana", ale nie mogę się powstrzymac. Wtedy to chyba dziadek Józka pogrywał Very Happy

Nie wiem co grał dziadek, ale w tym okresie możliwa była chyba tylko cel-muzyka z klawiszem w roli głownej. Szczególnie, jeśli wcześniej był jakiś bój w hucie. Smile
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 25.04.2009, 23:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
bój w hucie

Laughing Laughing Laughing
pesada
maxi-singel analogowy

PostPosted: 27.05.2013, 15:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie rozumiem dlaczego ten wpis znalazł się w temacie o SBB Question
Dotyczy solowych wydawnictw Józefa Skrzeka,
więc skopiowałem go tutaj:
rockowy wrote:
Marcowe premiery na http://skrzek.bandcamp.com

Opole, 1986 - Józek + grupa Leśniczówka, do tego dwa bonusy z tego samego okresu.

Katowice, Kościół Św. Anny, 1989 - piekielnie dużo Minimooga o bardzo specyficznym, mało charakterystycznym dla Józka brzmieniu. Dłuuugi koncert.

Chorzów, Planetarium, 2009 - klasyczne powitanie wiosny w Planetarium, szkoda że ostatnio takich nie ma. Kilka piosenek i dużo kosmicznych improwizacji.

Na http://skrzek.bandcamp.com warto zaglądnąć, bo katalog JS coraz większy. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maciek

PostPosted: 15.08.2013, 21:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Józef Skrzek & Ashra. VI/2013.
Inkwizytor
remaster

PostPosted: 06.12.2013, 17:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Widać nie tylko Skrzek ma ( lub miał ) trudności by związać koniec z końcem i jak z biegiem lat coraz trudniej utrzymać się na "ojcowiźnie" - pewnie wielu fanów i forumowiczów słyszało o tym apelu Komendarka. Wywołało to sporo kontrowersji, sam mam przyznam mieszane uczucia:

http://muzyka.onet.pl/alternatywa/wladyslaw-komendarek-prosi-o-wsparcie/z7tq8
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 06.12.2013, 19:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Hm nie wiem czemu w wątku o Skrzeku ale...
Komanderka szanuję i lubię ale czasem się zastanawiam co mu w głowie siedzi. I tak zupełnie poważnie mój dach też wymaga remontu, na który nie ukrywam nie mam pieniędzy. Też się zastanawiam czy nie zrobić zbiórki w internecie Rolling Eyes
Back to top
Inkwizytor
remaster

PostPosted: 06.12.2013, 21:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

To pewien smutny symbol, że często wielcy muzycy, wizjonerzy klepią biedę niekiedy w haniebnym wydaniu. Argument, że "ma taki drogi sprzęt i syntezatory po dziesiątki tysięcy" wydaje odrobinę poniżej pasa... ale troszkę prawdy w tym też jest. Gdyby nastąpiło to w wyniku kataklizmu, huraganu, powodzi - wtedy co innego. Widziałem materiały wideo z lat 90 i już wówczas dom Komendarka w Sochaczewie przypominał ruderę i stan wołał o pomstę do nieba. To charakterystyczny dla artystów z głową w chmurach kontrast i dysonans - dbanie jedynie o kwestie duchowe, twórcze a proza życia, szara codzienność jakby nie istniały - fajnie gdy mają przy boku kogoś kto o to potrafi się zatroszczyć i ma dla ich własnego dobra w opiece i chroni. A tutaj..... Boję się, że za kilka lat dowiemy się, iż Komendarek umarł w samotności w takiej biedzie i okropnych warunkach sanitarnych... może wtedy kogoś sumienie ruszy. Uroki kapitalizmu. Może udałoby się zorganizować kolejne w Planetarium "Schody do Nieba" lub Ricochet Gatrzering i tam zbiórkę pieniędzy przekazać Gudonisowi.
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 07.12.2013, 02:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Właśnie o to chodzi. Gość jest trochę oderwany od rzeczywistości.
Pomimo że słowo niechluj pasuje do mnie jak ulał nie wyobrażam sobie zapuszczenia domu do stanu rudery. Trzeba o takich rzeczach myśleć wcześniej.
Komanderek to bardzo specyficzny gość, lubię go czy gra klasyczną elektronikę czy techno ale... jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
Trochę ciężko się wypowiadać o osobach, które nie są człowiekowi obojętne ale jednak jak czytam takie rzeczy to zastanawiam się co ten gość robił wcześniej zanim mu nie kapało na głowę (i instrumenty).
Back to top
Inkwizytor
remaster

PostPosted: 07.12.2013, 09:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Określenie "Twórca Niezależny" pasuje do niego jak niekiedy do żadnego innego w kraju - lecz przygnębiająca jest cena jaką za to płaci. Jeden profesor zwykł mawiać "...za totalną wolność płacimy często totalną samotnością...". Święte słowa. Nie wiem jaki byłby koszt naprawy dachu jego domu w latach 90 czy 80. Podejrzewam, iż to nawarstwiało się latami. Na elektronice w kraju się nie dorobisz. Żyć tylko z tantiem lub paru koncertów klubowych tu i tam diabelnie ciężko. Przecież nawet w latach 90 Łosowski też miał swoje chude i skromne lata... do tego choroba żony. Z polskich "wielkich elektroników" chyba jedynie Biliński żył na jako takiej stopie ?. Może w dużej mierze dzięki temu, że w końcu wyjechał do Kuwejtu ?. Jako niezależny trzeba mieć dużo żyłki menadżera, siłę przebicia, solidnie rozpychać. Dziwne bo wielu elektroników ( np Grzywacz ) ma zamówienia, na muzykę do teatrów, telewizji, spektakle, dżingle itd itd. Czy nazwisko Komendarek ma jedynie wartość "kultową" ?.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum