Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przy muzyce o mediach, czyli rzetelność przede wszystkim...
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 24.10.2009, 00:04    Post subject: Przy muzyce o mediach, czyli rzetelność przede wszystkim... Quote selected Reply with quote

Nie ma znaczenia co było powodem. Nieistotne jest z czego wynika powstanie tego tematu - celem jest tylko i wyłącznie pogadanie na temat tego, co serwują nam tzw. środki masowego przekazu. Nie chciałbym aby ten temat służył tylko i wyłącznie "jechaniu po wszystkiemu" a najlepiej po aktualnej władzy - jaka by ona nie była - nie o to się autorowi rozchodzi Cool
Przyznaję się bez bicia, że punktem zapalnym - czyli takim śmisznym impulsem - do założenia wątku była przeczytana przed chwilą, całkiem pewnie nieistotna dla większości informacja, że niejaki bokser - Szpilka - NIE WYSTĄPI na gali boksu zawodowego zorganizowanej przy okazji pojedynku Adamek - Gołota.
Nie wystąpi, bo cholera - policja go aresztowała Sad
A niżej podpisany, całkiem niedawno, zupełnie przed chwilą, oglądał program w TV, którego bohater - nomen omen Spiritus Movens tego niusa - opowiadał jak to było ciężko, się starał, ALE NIGDY W ŻYCIU NIE SKUMAŁ SIĘ z tymi tam... Smykami z dzielnicy. Co to przekręty i inne "złe rzeczy" robili... Itd..., itp...
Poszło to w legularnej telewizji, miało pewnie jakąś tam oglądalność. Bohater audycji - Szpilka - prawdopodobnie był usatysfakcjonowany. Widzowie również. Tylko, że mnie o ten morał się cały czas rozchodzi - jaką wiarygodnością dysponują dziennikarze, podający nam na tacy swoje informacje?
Jak myślicie? Kiedy i w jakim stopniu są te dane sprawdzane? Od czego to zależy i czy jest to wg Was sprawdzane i weryfikowane? A pytam i o nasz codzienny trud, i o politykę, zdrowie czy inne finanse Kowalskiego.

Innymi słowy : media kłamią? (no jasne Wink ) Dlaczego?
Back to top
View user's profile Send private message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 24.10.2009, 00:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

For Money.

http://artrock.pl/
Back to top
B.J.
box

PostPosted: 05.01.2010, 12:50    Post subject: Re: Przy muzyce o mediach, czyli rzetelność przede wszystkim Quote selected Reply with quote

Jakuz wrote:
(...) Tylko, że mnie o ten morał się cały czas rozchodzi - jaką wiarygodnością dysponują dziennikarze, podający nam na tacy swoje informacje?

No cóż, nie wiem, ale się domyślam, że dziś każdy chce być z informacją pierwszy, choć pewnie są i tacy, którzy starają się zgłębić i zweryfikować njusa, zanim wysmażą jakąś notkę.
Jakuz wrote:
Jak myślicie? Kiedy i w jakim stopniu są te dane sprawdzane? Od czego to zależy i czy jest to wg Was sprawdzane i weryfikowane? A pytam i o nasz codzienny trud, i o politykę, zdrowie czy inne finanse Kowalskiego.

To oczywiście jest względne i zależy też od charakteru wiadomości - trzeba np. też uważać, żeby się komuś nie narazić, nie narazić siebie (autora) na przykre konsekwencje.
Jakuz wrote:
Innymi słowy : media kłamią? (no jasne Wink ) Dlaczego?

Nie da się jednoznacznie tego stwierdzić, choćby dlatego, że żyjemy w epoce "kopiuj - wklej" i raz podana informacja lotem błyskawicy obiega wszystkie media i jest multiplikowana, aż w końcu "stanie się prawdziwa". Wink

Przy okazji podzielę się tym co mnie boli w temacie mediów, a co najkrócej można określić: promocja zła.
Bohaterami serwisów są wszelkiej maści przestępcy, mordercy, zboczeńcy, gwałciciele oraz politycy. Efektem tego jest budowanie w społeczeństwie naśladownictwa. Nie mam co do tego wątpliwości. Rozumiem, że "dobra wiadomość to zła wiadomość", ale chodzi mi o proporcje. Nie powinno być tak, że standardem serwisów informacyjnych są rozbryzgujące się flaki i to nie o względy estetyczne mi chodzi, tylko o społeczne skutki prezentowania wynaturzeń, jako normy (no bo skoro w serwisach informacyjnych jest ciągle wojna, przemoc, afey, głód, celebryci, sport i prognoza pogody, to taki właśnie obraz świata budowany jest w społecznej świadomości).
Dlaczego tak niewiele mówi się o dobrych uczynkach np. o tym, że harcerz przeprowadził babcię przez ulicę (mimo iż ta stawiała zaciekły opór Wink) Question

Jeszcze dwa nieco mnie irytujące czasami zjawiska:
1. przerysowane tytuły newsów (linków) na portalach internetowych mających wywoływać wrażenie sensacyjnej wiadomości.
2. tematyka, która dominuje w tv: sex, zbrodnia, jedzenie, urządzanie mieszkania, kretyńskie programy o celebrytach. Uaktualniając Watersa: Got seventy channels of shit on the T.V. to choose from.
afterc
remaster

PostPosted: 05.01.2010, 18:05    Post subject: Re: Przy muzyce o mediach, czyli rzetelność przede wszystkim Quote selected Reply with quote

B.J. wrote:
nie o względy estetyczne mi chodzi, tylko o społeczne skutki prezentowania wynaturzeń, jako normy

Bardzo słuszna uwaga.
Gdybym jednak spytał Cię, czy jesteś tolerancyjny dla homoseksualistów ?
A jeśli jesteś, to czy promowanie w mediach tej orientacji, również się w granicach Twojej tolerancji mieści ?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
B.J.
box

PostPosted: 05.01.2010, 21:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ludzie są różni i ich preferencje seksualne nie mają dla mnie pierwszorzędnego znaczenia. Owszem, obecność w mediach pewnych homocelebrytów, sprawiających wrażenie osób ogólnie nieciekawych, drażni mnie, ale także samo drażni mnie wielu heterocelebrytów. Są homoseksualiści goszczący w mediach i będący ludźmi z dużą klasą, jak np. pan T. Raczek*, są i tacy, których namolne zachowanie i obnoszenie się ze swoimi skłonnosciami mnie żenuje, ale na szczęście nie muszę ich oglądać.

---
* - obwołanie tego pana i jego partnera polską parą roku nie wzbudziło mojego entuzjazmu, ale czy chodziło o promocję homoseksualizmu, czy o zwrócenie uwagi na tytuł prasowy, będący "na czasie", tego nie wiem. Być może o jedno i o drugie.
Magog
epka analogowa

PostPosted: 05.01.2010, 22:18    Post subject: Re: Przy muzyce o mediach, czyli rzetelność przede wszystkim Quote selected Reply with quote

B.J. wrote:
[Przy okazji podzielę się tym co mnie boli w temacie mediów, a co najkrócej można określić: promocja zła.[......] taki właśnie obraz świata budowany jest w społecznej świadomości).

Zgadzam się. Zastanawiam się czasem czy ludzie faktycznie są teraz gorsi, bardziej wynaturzeni, bardziej okrutni, bardziej egoistyczni niż np 30 lat temu, czy tylko mamy takie wrażenie spowodowane tym o czym pisze B.J. - obrazem społeczeństwa przedstawianym w mediach.
B.J. wrote:

Dlaczego tak niewiele mówi się o dobrych uczynkach np. o tym, że harcerz przeprowadził babcię przez ulicę (mimo iż ta stawiała zaciekły opór Wink) Question

Odkąd harcerze stali się 'chrześcijańscy' nie robią dobrych uczynków Confused
Kiedyś Niewidzialna Ręka pomagała ludziom a teraz - odwrotnie?
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 05.01.2010, 23:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Promocja zła to pikuś w porównaniem z promocją chały. Nie mam pojęcia, czy ludzie się zmienili na korzyść, czy na niekorzyść - wydaje mi się ze poziom skurwysyństwa w społeczeństwie pozostaje constans. a że en masse ogólnie głupiejemy...? to chyba tak - nie czytamy, nie oglądamy nic co wymaga nieco więcej skupienia, polowa z nas to funkcjonalni analfabeci. I przekaziory serwują właśnie papkę dla tych najmniej wymagających, a reszta chcąc czy nie chcąc do nich równa... w dół.

komuna miała jeden plus - były cztery programy radia a w dwóch grano dobrą muzykę. a teraz w radiu jest masa kanałów, a w prawie wszystkich ten sam szajs.

Pedały w sztuce mi nie przeszkadzają - Judas Priest, Elton John, REM, Pet Shop Boys. W ogóle mi nie przeszkadzają, pod warunkiem, że nie dobierają się do mojego tyłka. Poza tym nie da rady promować orientacji seksualnej - takim Cię Bozia stworzyła i takim jesteś. Jak masz zakodowane geny heretyka, to się będziesz za dziewczynami oglądał nawet jeśli cały świat będzie mówił, że to be. To instynkt. to nie jest kwestia wychowania - najwyżej ci nieco zdezorientowani, ze jednak wola ta samą płeć - to nawet lepiej - zaoszczędzą sobie stresów w przyszlości.

Back to top
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 06.01.2010, 00:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
Promocja zła to pikuś w porównaniem z promocją chały

Absolutnie nie. Bo nie ma nic bardziej zgubnego niż akceptacja ideologii zła.

A chała? Chała to właśnie pikuś. Bo społeczeństwo, od dowolnego momentu w jego historii, w porażającej większości zajmowało się tym co bardziej przyziemne - bo do rzeczy "bardziej wzniosłych" nie miała dostępu albo nie miała takiej potrzeby. Albo czasy, albo moda dyktowała co innego.

Przykład od czapki, ale taki można by mnożyć - bogacący się na świetnej koniunkturze gospodarczej chłopi w XVI w. nie inwestowali pieniędzy w naukę czytanie, w grande tour, tylko odziewali się w złote łańcuchy (aż się nasuwa na język porównanie z dzisiejszymi raperami z MTV Wink).

Historia mówi wyraźnie - ta "masowa popularność chały" jest w pewien sposób naturalna.

Zresztą trochę sam sobie przeczysz. Przy temacie seksualności mówisz o "instynkcie", "genach". A ze sztuką, horyzontami, inteligencją tak nie jest Smile? Mógłbyś "chama" prądem razić, żeby przesłuchał i polubił Floydów i nic z tego nie będzie.

A wracając do tego co na górze - "chała" nie zrobi Ci krzywdy... dopóki nie wdziera się do niej "zło".

esflores1 ---> w takim razie jest nas dwóch Wink. Ja TV prawie nie oglądam. Zrezygnowałem z codziennych przeglądów prasy i rozrywki przy popularnych programach. Nie interesuje mnie problem "dzisiejszej muzyki", mam tysiące płyt i poznam 10x tyle nowych. Posłucham sobie ich i nie oczekuję, że zaczną to puszczać w radiu.

edit
Tak, i też mi się wydaje, że nie warto o tym dyskutować. Koń jaki jest, każdy widzi - trochę szkoda naszego czasu na mówienie o tym, trochę przykrym, temacie.

A żeby było w duchu tytułu "Przy muzyce", dedykuję mediom dzieło Abradaba z Kalibra 44 Laughing
http://www.youtube.com/watch?v=-0ozbLrMhMw

Last edited by Backside on 06.01.2010, 00:48; edited 2 times in total
Back to top
esflores1
kaseta FeCr

PostPosted: 06.01.2010, 00:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zastanawiam czy warto w ogóle cokolwiek komentować. Chyba w ten sposób zajmując się problemami socjologicznymi niepotrzebnie się rozpraszamy. I nie ma tu znaczenia jakie mamy zdanie , ważne jest to, że w ogóle nas to zastanawia i w ten sposób tracimy czas.
Ja mam w domu monitor bez tunera i normalną rodzinę, żyjemy tak od roku. Jestem szczęśliwy i wolny. Mogę słuchać muzyki, oglądać filmy, czytać książki w czasie wolnym od obowiązków. Po informacje sięgam do sieci - głównie obcojęzycznej bo nasza ciągle jeszcze raczkuje. Informacje które są mi w danej chwili potrzebne.
Czy jestem normalny? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
B.J.
box

PostPosted: 06.01.2010, 13:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

esflores1 wrote:
Zastanawiam czy warto w ogóle cokolwiek komentować. Chyba w ten sposób zajmując się problemami socjologicznymi niepotrzebnie się rozpraszamy. I nie ma tu znaczenia jakie mamy zdanie , ważne jest to, że w ogóle nas to zastanawia i w ten sposób tracimy czas.

My, to znaczy kto? Tworzymy jakąś społeczność internetową, skupioną wokół tematu, który nas interesuje - wokół muzyki. Ale jesteśmy też częścią społeczeństwa, które teoretycznie jest demokratyczne, ma wpływ na swój los (państwo). A działania państwa (aparatu władzy) mają wpływ na nasze życie (nawet jeśli nie korzystamy z telewizorów). Abstrahując od państwa - na nasze życie mają wływ media również lansując określony sposób bycia, m.in. przemoc.
Nie uważam za stratę czasu rozmowy na ten temat. Im więcej ludzi będzie świadomych takiego stanu rzeczy, tym lepiej. Tym większa szansa, że świat się zmieni na lepsze. A ja chcę żyć w lepszym świecie.
esflores1
kaseta FeCr

PostPosted: 06.01.2010, 13:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

B.J. wrote:
Im więcej ludzi będzie świadomych takiego stanu rzeczy, tym lepiej. Tym większa szansa, że świat się zmieni na lepsze. A ja chcę żyć w lepszym świecie.

Też się nad tym zastanawiałem. Ale doszedłem do wniosku, że to strata czasu. Oczywiście rozumiem Twoje intencje, nawet jeśli będzie to spora grupa ludzi zaangażowanych to i tak będzie to niewiele znaczący margines. Nie chciałbym nikomu odbierać nadziei ale ten świat idzie na zatracenie albo przynajmniej bolesne przesilenie. "Ukryte" mechanizmy, które to wszystko regulują są tak silne, że nawet publiczne ogłaszanie prawd jest postrzegane jako oszołomstwo, paranoidalne myslenie spiskowe itp, itd.

Ja kupiłem pistolet (na razie gazowy) i nie zawaham sie go użyć bo obawiam się, że w ciemnym garażu słowo nic nie znaczy Very Happy
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 06.01.2010, 15:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Promocja chały też jest w sumie promocją zła - chały w pojęciu nie tylko sztuki, ale i ogólnym - życiu społecznym równiez. to co nas otacza to nie jest takie ciężkie namacalne ZŁO, tylko takie skundlenie zycia artystycznego, społecznego i politycznego, de facto prowadzace do podobnych następstw. mamy do czynienia z czyms, co nazywa się tabloidyzacją zycia publicznego.

Backside - nie przeczę sobie - zrobisz z tzw. chama osobę tzw. kulturalną - kwestia wychowania i pewnej ilości dobrych chęci ze strony osoby wychowywanej - nikt nie rodzi się chamem, albo yntelygentem. Pedałem, albo heretykiem - tak.

Bidżej - na lepszy świat masz szansę po śmierci Very Happy

Back to top
esflores1
kaseta FeCr

PostPosted: 06.01.2010, 16:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Duch w narodzie nie ginie - tu komentarz człowieka oświeconego do klipu, który zapodał Backside Smile

ale wy jestescie plytcy! on nie spiewa doslownie o gownie, tylko o tym co dzieje sie na polskim rynku muzycznym! "czerwony album to dla gowna bedzie trumna" mowi wam to cos? albo "5 dla kazdego, ktory gowno to dostrzega..." i nie mowcie, ze jest fajny, bo potrafi spiewac o wszystkim bo on nie spiewa o dupie marynie, jak to teraz jest modne tylko jak kazdy szanujacy sie artysta ukrywa doslowna tresc utroru... tak samo jak w zielonej eminencji, slucham go juz wiele lat wiec wiem co mowie. pzdr!
Back to top
B.J.
box

PostPosted: 15.01.2010, 14:31    Post subject: Re: Przy muzyce o mediach, czyli rzetelność przede wszystkim Quote selected Reply with quote

Jakuz wrote:
jaką wiarygodnością dysponują dziennikarze, podający nam na tacy swoje informacje?

Taką: http://deser.pl/deser/1,83452,7454289,Wpadka_TVN24__Awaria_pradu_w_Warszawie_okazala_sie___.html
esflores1
kaseta FeCr

PostPosted: 15.01.2010, 15:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Media mają ogromny wpływ na ludzi. I tak ma być są one bowiem na usługach rządzących. Ktoś zwrócił uwagę na dominujące w mediach "negatywne wiadomości" - jednym z powodów tego faktu jest to, że społeczeństwo zastraszone i pełne obaw, niepewne - jest bardzo łatwe do rządzenia i do manipulacji.

Prosty przykład - stacje amerykańskie tv musiały wycofać trailery katastroficznego filmu - 2012. Powód - rosnące zaniepokojenie, paniczne telefony do instytucji państwowych i elementy zbiorowej histerii. Smile
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum