Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W rytmach soul, funk, jazzfunk, afrobeat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 27, 28, 29  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 15.05.2010, 17:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Drummer00 napisał:
Na imprezę w sam raz Very Happy

Wg mnie też... ale nie wiem na jaką Wink. Na przeciętnej domówce osoba, która by puściła coś takiego, dostałaby bana na puszczanie muzyki (ja już w zasadzie mam Laughing).

Ale ten kawałek przypomniał mi, że w zeszłym tygodniu byłem na świetnej imprezie - Warsaw Challenge. To międzynarodowy turniej breakdance'owy, organizowany w jednym z warszawskich amfiteatrów.
Pomijając już całą wyluzowaną atmosferę, DJ'e puszczający muzykę pod bitwy breakowców wyszykują czasami niesamowite kawałki. Utrzymany właśnie w tej rytmice amerykański albo afrykański funk ze staro brzmiącym Hammondem, dęciakami, gitarkami.

Coś w ten deseń Smile http://www.youtube.com/watch?v=O4jqUvBpgm0&feature=related
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostWysłany: 15.05.2010, 19:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Własnie słucham czegoś w tym stylu, bardziej w stronę lounge i bossa nova:

Les Gammas - "Exercices De Styles" (2000)

Do tej pory ukazały się m.in.: "Exercices De Styles" (2002) oraz wiele kompilacji z remixami duetu. [/i]

Od siebie mogę dodać, iż z tej jedynej ich długogrającej płyty zdecydowanie na plus wyróżnia się utwór See The Sun.

Dawno temu (jakieś osiem lat) był specjalny program o tym zespole na Viva Zwei. Nazywał się 2STEP. Były to czasy, gdy telewizyjne stacje muzyczne nadawały wartościowe rzeczy... a teraz z kilkoma wyjątkami wszyscy widzą i słyszą jak się rzeczy mają...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 16.05.2010, 13:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Choć nie jestem fanem (delikatnie mówiąc) składanek, to od czasu do czasu muszę zweryfikować swoje poglądy. Stało się tak np. za sprawą świetnych płyt Polish Funk czy też ostatnio odkrytej serii - Old School. Póki co, przesłuchałem zaledwie 2 woluminy (z bodajże 7?) i jeśli poziom na kolejnych płytach będzie zbliżony, to będzie to naprawdę zacna seria. Na albumie 1. i 2. mamy następujące rodzynki (polecam podlinkowane próbki):

1. Mr. Groove - One Way
2. Double Dutch Bus - Frankie Smith
3. You're the One for Me - D Train
4. Funkin' for Jamaica - Tom Browne
5. Flash Light - Parliament
6. Five Minutes of Funk - Whodini
7. Atomic Dog - George Clinton
8. All Night Long - The Mary Jane Girls
9. Cutie Pie - One Way
10. It Takes Two - Rob Base & DJ E-Z Rock
11. Square Biz - Teena Marie
12. Friends - Whodini
13. You Dropped a Bomb on Me - The Gap Band
14. Smerphies Dance - Spyder-D

1. Pull Fancy Dancer/Pull - One Way
2. Bounce, Rock, Skate, Roll - Vaughan Mason & Crew, Vaughan Mason & Crew
3. Oh Sheila - Ready for the World, Ready for the World
4. Juicy Fruit - Mtume
5. Burn Rubber (Why You Wanna Hurt Me) - The Gap Band
6. Mary Jane - Rick James
7. Strawberry Letter 23 - The Brothers Johnson
8. Let It Whip - Dazz Band
9. I Got You (I Feel Good) - James Brown
10. Dazz - Brick
11. Push It - Salt-N-Pepa
12. Love Rollercoaster - The Ohio Players
13. Got to Be Real - Cheryl Lynn
14. Pop It - One Way
Backside

PostWysłany: 16.05.2010, 14:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
4. Funkin' for Jamaica - Tom Browne

To jest mistrzowskie Smile. Słyszałem to ze 3 razy na żywo - ostatnio na koncercie Urbaniaka w kongresówce i 2 razy na Urbanator Days, imprezie organizowanej przez Urbaniaka. Na tym ostatnim na scenie był również sam twórca hitu, kumpel Urbaniak - Tom Browne Smile. Fantastycznie do tego jamowali

Świetny utwór, ale niestety jego twórcę spotkał podobnie przykry los co Urbaniaka z jego genialnym LP Ecstazy. Ktoś zbankrutował, prawa autorskie gdzieś utknęły i na tym murowanym hicie zwyczajnie nie wypłynął tak wysoko, jak wskazywałaby na to jego popularność (1 miejsce na liście R&B w USA i 10 na liście singli w UK).

Szkoda, że nie ma wznowień na CD w przystępnej cenie. Na szczęście mam na winylu Wink.

A tu wersja z teledyskiem - http://www.youtube.com/watch?v=uuUy2ShGLyo

Jeszcze ze smaczków - nagrywanie kawałka szlo gładko poza jednym szkopułem. Podobno wokalistka była tak pijana, że musieli ją trzymać, żeby śpiewała do mikrofonu Laughing.
Backside

PostWysłany: 03.10.2010, 19:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Earth Wind & Fire - That's the Way of the World: Alive in '75

To zbiór utworów koncertowych z trasy z 1975. Coś fantastycznego Very Happy.

W 1975 roku Earth, Wind & Fire wydało przełomowy (dla popularności grupy) album "That's The Way Of The World". Płyta osiągnęła gigantyczny sukces, więc postanowiono, że następny krążek będzie zawierał utwory z trasy koncertowej promującej płytę - i tak powstało "Gratitude".

Po jakichś 30 latach ktoś sobie przypomniał, że przetrwało jeszcze sporo nagrań z tej trasy i warto je zaprezentować. Zdecydowanie warto! "Alive '75" to nie tylko zespół w fantastycznej formie, ale też moment przed rozpoczęciem popowej kariery. Dominuje więc "dziewicze" brzmienie dalekie od późniejszych dyskotekowych hitów - lekkie gitarki, mnóstwo piana fendera, a i miejscami jakiś syntezator wchodzi, przyjemnie brzmiąca sekcja dęta, niesamowita atmosfera i żywiołowa reakcja tłumu.

Album posklejany jest z różnych występów z '75. Wszystkie identycznie wysokiej jakości i świetnie posklejane - wszystko brzmi jak jeden koncert. Ciekawostką jest gościnny występ jazzowego pianisty Ramseya Lewisa i jego fajne solo na fenderze (swoją drogą - polecam jego "Don't It Feel Good" z tego samego roku).

Słowem więcej muzyki, mniej zalewania uszu disco-funkowym groovem Smile. CD kosztuje ok. 30zł, a muzyka to nie tylko swobodny relaks, ale też sporo smaczków, które przykuwają ucho.
Backside

PostWysłany: 15.10.2010, 09:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bootsy's Rubber Band - Strethin' Out In (1976)

Bootsy, Bootsy... wszyscy pewnie gdzieś widzieli jego wiecznie uśmiechniętą gębę zakrytą w połowie okularami gwiazdkami. Wszystkim pewnie obiło się o uszy, że to członek Parliamen Funkadelic i mistrz basu. Ale co dokładnie grał i skąd się wziął Smile?

Początki swoje basowania, i to naprawdę niezłego, ma u... samego Jamesa Browna! Razem z bratem, gitarzystą Catfishem Collinsem, grali u niego w sekcji rytmicznej. Można to usłyszeć na popularnej koncertówce "Sex Machine Live 1970-1971".

Do P-Funkowej komunie doszedł tam stosunkowo późno, bo dopiero w 1975. Poza tym na każdej płycie grało po przynajmniej kilku basistów - nie jest więc tak, że Bootsy to jedyny czy najlepszy basista grupy. Często pełnił on bardziej rolę kompozytora i producenta. Poza tym - nie był stałym muzykiem koncertowym, bo od '76 roku prowadzi własną kapelę - Bootsy's Rubber Band

A Rubber Band składało się przede wszystkim z jego muzyków, z którymi jeździł po koncertach, choć oczywiście do płyt Gumowego Zespołu przykładało rękę (albo i dwie) sporo kumpli z P-Funku.

Muzyka Rubber Bandu wywodzi się w prostej linii od legendarnej płyty Parliamentu Mothership Connection. Bootsy poszedł dokładnie w tę stronę, czyli długie funkowe medytacje. To nie było Earth, Wind & Fire czy Tower of Power ze swoimi krótszymi, tanecznymi utworami, nie był to też kierunek jazzfunkowy, gdzie utwory były rozciągane przez instrumentalne improwizacje. 5-7-minutowe kawałki są wypełnione przez powtarzające się frazy wypełnione funkowo-soulowym śpiewem czy masą smaczków tworzonych przez sekcję dętę, gitary, syntezatory, organy i tak dalej.

To co najbardziej dziwi, to gra samego basisty. Wbrew legendzie, jaka otacza Collinsa, nie słychać wcale wybitności w jego graniu. Nie jest to Stanley Clarke, Doug Rauch, Anthony Jackson, Alphonos Johnson czy którykolwiek z tego formatu basistów, którzy nawet nie tyle wymiatali, co potrafili grać bardzo wyraziście w tle. Bootsy nie ma wybijające się brzmienia, nie gra również solówek (raczej króciutkie zagrywki).

W latach '70 nagrał z tym zespołem 4 płyty. Część z nich potrafi być lekko męcząca czy bardziej zaskakująca bardzo małą treścią zawartą w długich utworach.

Akurat nagranie z obrazka powyżej Smile, jest świetne! Zespołowi udało się zachować idealną równowagę między długością utworów, a jego zawartością. Jest to coś innego niż disco/pop-funk czy jazzfunk, a jednocześnie zachowało świetny, przyjemny i niebanalny groove. Bardzo fajne kompozycje, dużo smaczków,

http://www.youtube.com/watch?v=TJ0XolwVyz8
http://www.youtube.com/watch?v=GBhnicq02l4
I&I
album CD

PostWysłany: 16.10.2010, 00:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lonnie Liston Smith - Expansions [1975]
Sto lat temu, kiedy za chlebem pojechałem do Londynu i troszkę liznąłem więcej niż w Polandii mojej ukochanej muzyki funk, to natknąłem się na to, kupując jakąś składankę cd z funk-jazz.
Teraz jestem duży i mam nawet coś Lonnie'go na czarnym placku, ale nie z tym nagraniem. Niestety Evil or Very Mad
Expansions!
Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 16.10.2010, 00:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czas spać - dobranoc!
Powrót do góry
Backside

PostWysłany: 16.10.2010, 00:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O, witam rzadki okaz Dinozaura lubiącego jazzfunk Very Happy.

Lonnie Listom Smith tworzył wspaniałą muzykę. Expansions to świetna płyta, a zwłaszcza tytułowy kawałek, który przez minutę się rozkręca i nie wiadomo kiedy ta minuta upłynęła - a potem ten festiwal dźwięków Smile.

Ja jednak bardziej wolę kilka innych jego płyt, które gorąco polecam. Astral Voyage (1973) i Cosmic Funk (1974), które utrzymane są jeszcze w jazzowym duchu Pharoah Sandersa, u którego grał wcześniej Lonnie. A to "Cosmic Funk" jest nie tylko moim ulubionym LLS, ale też jednym z ulubionych płyt w ogóle Smile. Polecam.

Dalej jest szereg wyśmienitych płyt nagranych w latach 1976-78: Reflections of a Golden Dream (to jest kapitalne!), Live, Reneissance, Exotic Mysteries oraz Loveland.

Szkoda, że jego płyty są w większości trudno dostępne. Jeśli ktoś nie ma wymagań wydawniczych, to jest fajny zestawik 5CD w kopertach za rozsądną cenę: http://allegro.pl/5cd-lonnie-liston-smith-original-album-folia-i1258359243.html (kiedyś wszystkie były wydane osobno w digipakach, ale rozeszły się w jakimś chorym tempie).

Resztę niestety trzeba sobie sprowadzać z zagranicy w wydaniach "2lp on 1cd" albo w ogóle z Japonii... Była jeszcze świetna kompilacja na dwóch CD "Explorations" z czterema albumami - dawno wykupiona.... Całe szczęście, że tu internet służy pomocą Wink.
mir
remaster

PostWysłany: 16.10.2010, 01:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Backside napisał:
O, witam rzadki okaz Dinozaura lubiącego jazzfunk Very Happy.

Nie przesadzaj, wszyscy lubimy dobra muzyke Very Happy

Z Lonniem mam tak, ze lubie (zreszta po Twoich rekomendacjach nabylem pare sztuk Cool ) ale nie wpadam w zachwyt. Jego muzyka brzmi dobrze ale tak samo. Tzn. z plyty na plyte mam wrazenie, ze ciagle slucham tego samego. Jako ze lubie monotonie Shocked nie narzekam. Czasem prowadzi to do smiesznych sytuacji w domu, kiedy po 2-3 godzinach Lonniego w glosnikach moja żona pyta czy znow wlaczylem funkcje repeat Laughing

Jesli prawda jest to co pisal Tarkus, ze brytyjska Amazonia wciagnela nas na liste free shipping to mozna tam nabyc za nieduze pieniadze zarowno pieciopak, o ktorym mowisz (cena nizsza niz na Allegro) jak i indywidualne plyty jakie sa w tym pudeleczku. Dodatkowo i bezproblemowo mozna kupic pozostale tytuly, ktore rekomendujesz, lacznie z Explorations za 13 funciakow Exclamation

pzdr

mir
Powrót do góry
Backside

PostWysłany: 16.10.2010, 10:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mir napisał:

Lubić lubicie, ale gadać o niej - nie gadacie Laughing Wink

mir napisał:
Tzn. z plyty na plyte mam wrazenie, ze ciagle slucham tego samego

Fakt, Lonnie wypracował sobie indywidualny, własny styl, którego dosyć mocno się trzymał Smile. Ale może właśnie dlatego tak go lubię słuchać, bo mam przed uszami coś innego od tego, co grała masa innych funkjazzmanów (z całym szacuneczkiem dla nich Wink)

Chociaż mimo wszystkie da się wyróżnić jakieś jego okresy w twórczości. Pierwsze dwie płyty to wyraźne pozostanie w kręgach postcoltranowskich i muzyki Pharoah Sandersa, w zasadzie nie ma tu co mówić o funku Smile. A nawet tytułowe "Cosmic Funk" pozostaje tak zachowawcze w aranżacji i "chropowate" jakby połączyć Coltrane'a z Jamesem Brownem Very Happy. W każdym razie to tańczenia się nie nadaje Wink.

Potem wyszły 2 kolejne "Visions of a New World" oraz "Expansions" to wyraźne poszukiwanie nowego kierunku, ciekawszych, własnych aranżacji (jak dla mnie z różnym skutkiem, akurat te płyty rzadko słucham Smile).

Na takiej jednej fali popłynął dopiero od piątego LP - Reflections of a Golden Dream. Z tymże tu też trzeba być uważnym, bo czasami lecą w miarę podobne balladki czy chilloutowe kawałki, ale często pojawiają się perełki. Jak chociażby "Sunburst" czy "Explorations" z płyty Loveland, gdzie jesteśmy atakowanie hardkorowym klangiem Very Happy. (i o dziwo, nie jest to Marcus Miller, który się na tej płycie udzielał basowo i kompozycyjnie).

mir napisał:
jak ndywidualne plyty jakie sa w tym pudeleczku.

Jesteś pewien? Przeglądałem kilka razy Amazona, zrobiłem to i przed chwilą - większość płyt nie jest od dawna dostępna pojedynczo (tylko używane).

A za Explorations licza sobie... 27 funtów Rolling Eyes
mir
remaster

PostWysłany: 16.10.2010, 10:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Backside napisał:

9.76 Wink

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B000066SJW/ref=sr_1_7_olp?s=music&ie=UTF8&qid=1287220620&sr=1-7&condition=new

... i to o czym wczesniej pisalem

http://www.amazon.co.uk/Explorations-Recordings-Lonnie-Liston-Smith/dp/B000063BVE/ref=sr_1_9?s=music&ie=UTF8&qid=1287220620&sr=1-9

pzdr

mir
Powrót do góry
Backside

PostWysłany: 16.10.2010, 10:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No tak, ja myśląc o Amazonie myślę o jednym sklepie - zapomniałem, że tam są też pojedynczy sprzedawcy Smile.

A to za 13 funtów przeoczyłem, a to już dobry interes Very Happy. Chociaż mi się udało to kupić na Allegro za... 20zł Wink
rockowy
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 16.10.2010, 10:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Backside napisał:
mir napisał:

Lubić lubicie, ale gadać o niej - nie gadacie Laughing Wink

Bo przy funky trzeba się bujać, wtedy ciężej się trafia w klawisze Smile
Andy
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 16.10.2010, 11:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mir napisał:
Backside napisał:

9.76 Wink

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B000066SJW/ref=sr_1_7_olp?s=music&ie=UTF8&qid=1287220620&sr=1-7&condition=new

Albo $12.88, co w przeliczeni wynosi chyba jeszcze taniej Very Happy

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/B000066SJW/ref=sr_1_3_olp?ie=UTF8&qid=1287224211&sr=8-3&condition=new

Pozd.
A
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 27, 28, 29  Następny
Strona 2 z 29

Skocz do: