Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W rytmach soul, funk, jazzfunk, afrobeat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 31, 32, 33, 34  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 17.11.2019, 21:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Było już kilka afrobeatowych prób w Polsce, jednak nie wszystkie się udały, bo to ogólnie trudny temat adaptacyjny (np. Warsaw Afrobeat Orchestra bardzo się stara i plus za chęci, ale do ich płyt nie jestem w stanie wrócić). Są też jednak strzały blisko środka tarczy. Ogromny plus mają u mnie za oryginalnie brzmiące klawisze:
Mamadou & Sama Yoon - Aminata: https://www.youtube.com/watch?v=x6G5kNC_Q1k
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 18.11.2019, 15:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I&I napisał:
...Po raz pierwszy usłyszałem ją w poł. lat 80. w audycji Włodka Kleszcza (puszczał przede wszystkim reggae, ale dużo tzw. world music i oni się wtedy załapali Wink)
Znam kilka płyt Zazou, ale żadnej póżniejszej Bikaye. Czy wiesz co się z nim zadziało?

Hector Zazou oraz Bony Bikaye (już w duecie "nazewniczym"), kontynuowali przez jakiś czas czarno-białą drogę.
Wydali dwa albumy "Mr. Manager" oraz "Guilty!" (przy udziale sporej rzeszy gości udzielających się na "Nior et Blanc") - niestety, nie mam tych płyt u siebie, zatem nie wypowiem się o nich wiążąco; wiele lat temu słuchałem ich u kolegi i ze strzępów pamięci, wskrzeszam opinię o zachowanych cechach muzyki afrykańskiej (rytmy, frazy wokalne), zaopatrzonej, w bardziej niż dotychczas, uwydatnione aranżacje na elektronikę, która z kolei ciąży wręcz w kierunku new-romantic.
Na pewno warto zaczaić się na te płyty.
Co do Bony Bikaye, to jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych (za granicą), miałem w rękach jego solową płytę, ale odłożyłem ją bez słuchania na regał w second-handzie, zaniepokojony (rozczarowany) angielskimi tytułami piosenek.
Przyznaję, jestem głupkiem, tym bardziej, że krążek kosztował przysłowiowe "grosze" - w rezultacie trudno mi powiedzieć, co to była za muzyka.

...ale mam w empetrójkach dwa świetne wydawnictwa, opisane jako "religijne radiowce" (he, he) - mini występy / koncertowe rejestracje z 1984 i 1985 roku.

Zazou / Bikaye / Cy 1 "2.09.1984, VPRO Radio"

Materiał głównie z "Noir et Blanc" (chociaż nie tylko); muzyka wykrzywiona robot-elektroniką, kosmicznymi efektami, przestrzennym, chłodnym brzmieniem, a całość podbita afro-rytmami i transowym śpiewem Bony Bikaye.

Cyber-Afro.

Zazou / Bikaye / Cy 1 "7.08.1985, VPRO Radio"

Tutaj z kolei możemy posłuchać koncertowych wersji utworów z minialbumu "Mr. Manager" oraz z "Guilty!" (chyba po jednym numerze - porównując tytuły empetrójek z kawałkami z płyt w sieci).
Muzyka jest wypadkową mocnych, miarowych beatów, elektroniki imitującej rdzenne, afrykańskie perkusjonalia, luźnych, hasających partii pop-saksofonu, śpiewu zahaczającego o euro-melodie oraz płaszczyka klawiszy charakterystycznych w brzmieniu dla lat osiemdziesiątych.
Gdyby nie jeden numer-ballada (Binague) na głos, "elektro-ptactwo" i słodką melodię saksofonu, można by pomyśleć, że to późny Talking Heads (he, he).

Afro-Disco.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
I&I
album CD

PostWysłany: 18.11.2019, 19:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O! Pięknie dziękuję za sprawozdanie godne mistrzów Very Happy

W wolnej chwili skorzystam z Twoich uwag i dam sprawozdanie.
Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 18.11.2019, 22:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To ja się odwdzięczę płytą, która na studiach zapadła mi w pamięć.

The Message

David Byrne by się udał na nauki, Bob Marley może mniej, ale dub reggae kreatorzy z UK to już tak.

1982 rok. W Polsce żeśmy tego słuchali. Dzięki Kleszczowi.

Full job Exclamation
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 20.11.2019, 22:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dwa konkretne polskie strzały. Szkoda, że grupa przepadła bez większego dorobku płytowego. A dla mnie jeszcze większym szokiem jest fakt, że na basie tu gra ojciec bliskiego przyjaciela, z którym widziałem się dziesiątki razy i nigdy nie gadaliśmy o tych numerach!
Obłęd: https://www.youtube.com/watch?v=ThPANzr_QEg
A może by...: https://www.youtube.com/watch?v=gryEB76Yey0
Maciek

PostWysłany: 22.11.2019, 07:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Popławski jakiego nie znamy - polecam słuchać z obrazem. Monter dorzucił do tego kilka fajnych obrazków, nie na temat ale cieszących oko. Wieczorem postaram się napisać nieco o składaku, na którym znalazłem powyższy numer, bo cały jest godny uwagi.
Ciekawe czy GADy mają taśmy. Wink
I&I
album CD

PostWysłany: 24.11.2019, 20:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ciekawostka z czasów prehistorycznych, która podbiłA bębenek mój, aby kochać jeszcze bardziej Adriena Brody.

Adrien Brody on decks Very Happy

Hip-hop się tworzy na żywo Very Happy
Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 29.11.2019, 23:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeden z najlepszych longów muzyki ska .

1980 rok. W pobliżu byli The Specials, Madness, UB40 i The Selecter. I paru innych też.

Hands Off She's Mine
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 30.11.2019, 11:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Raz na jakiś czas dopada mnie nostalgia za starymi płytami Jamiroquai i wtedy zawsze mnie coś podkusi, żeby sprawdzić, co u nich aktualnie. Od razu was ostrzegę, nie tracie na to czasu i energii. Jay Kay z teraźniejszości to smutna karykatura samego siebie. Pomijam ogólne zapuszczenie i słabą formę fizyczną, ale już nawet wokalnie się nie broni i jego braki są wyciągane przez chórki. Szkoda. Oczywiście cały czas można wrócić do 3 pierwszych płyt i znakomitych koncertów i z jednej strony pogdybać co by było gdyby Jay Kay nie wywalił z zespołów tych, którzy odpowiadali za tworzenie tych wszystkich świetnych kawałków, a z drugiej strony zastanowić się czy taka radosna, młodzieńcza i wręcz idealistyczna wizja świata, muzyki i tekstów miała w ogóle szansę przetrwać dłużej? Jak patrzę na klipy czy koncerty z lat 93-96, to wydaje mi się, że dłużej i tak by tego nie uciągnęli, a gdyby chcieli, to musieliby pozostać na ówczesnym poziomie sławy i grać w klubach na maksymalnie parę tysięcy ludzi. Stuart Zender, Simon Katz czy Toby Smith (RIP), poza zespołem też jakiejś wielkiej kariery nie zrobili, choć taki Zender mógłby mieć (a może ma?) status niewiele mniej genialnego basisty co np. Flea. Zresztą wystarczy sobie uświadomić, że w 1993 Zender miał zaledwie 19 lat, a na swoim koncie miał już tyle ponadczasowych (dziś) linii basowych:
Co to był za koncert: https://www.youtube.com/watch?v=S95liHUKuHI
I&I
album CD

PostWysłany: 30.11.2019, 14:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja tak źle nie odbieram ich płyt (tych nowszych). Zawsze sprawdzam stan ich formy, kiedy tylko widzę, że wydali coś nowego. Zapewniam Cię, że na każdej znajdzie się dużo dobrego.
Ale oczywiście, że pełna zgoda, jeśli chodzi o ich złoty okres. To ten, o którym wspomniałeś.
Zawsze ich lubiłem i ceniłem. Dobrze, że przypomniałeś ich występ z czasów prehistorycznych Very Happy
Powrót do góry
rockowy
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 30.11.2019, 15:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Popławski jakiego nie znamy - polecam słuchać z obrazem. Monter dorzucił do tego kilka fajnych obrazków, nie na temat ale cieszących oko. Wieczorem postaram się napisać nieco o składaku, na którym znalazłem powyższy numer, bo cały jest godny uwagi.
Ciekawe czy GADy mają taśmy. Wink

Mają. Rozmawiają już drugi rok Smile
Maciek

PostWysłany: 01.12.2019, 12:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja tak źle nie odbieram ich płyt (tych nowszych). Zawsze sprawdzam stan ich formy, kiedy tylko widzę, że wydali coś nowego. Zapewniam Cię, że na każdej znajdzie się dużo dobrego.

Może i są tam momenty (też zawsze sprawdza(łe)m każdą nową płytę), ale swoje bogate i barwne aranże zabili bezlitosną produkcją, która robi z dobrych pomysłów to, co stara radziecka maszynka do golenia do każdej twarzy (Jak to, zaprotestowali ludzie, przecież każdy człowiek ma inną twarz! Tylko do pierwszego golenia, odpowiedział ze spokojem wynalazca).

Na szczęście nie brakuje dziś grup, dla których aranż, pomysły i wszystkie te smaczki są nadal ważne. Że tak pochwalę pierwszych z brzegu
Snarky Puppy: https://www.youtube.com/watch?v=vfzu33BfRHE&t=805s
Freefall

PostWysłany: 14.12.2019, 09:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akdio - Akido (1972)

Całkiem przyjemna mieszanka afrobeatu, funku, soulu i psychodelii. Skład mieszany afrykańsko, jamajsko-brytyjski, m.in. basista nigeryjskiej grupy Blo (daje radę, choćby w utworze "Confusion").

https://www.youtube.com/watch?v=QCxWh8cE2b0
Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 14.12.2019, 21:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Cytat:

Może i są tam momenty (też zawsze sprawdza(łe)m każdą nową płytę), ale swoje bogate i barwne aranże zabili bezlitosną produkcją, która robi z dobrych pomysłów to, co stara radziecka maszynka do golenia do każdej twarzy (Jak to, zaprotestowali ludzie, przecież każdy człowiek ma inną twarz! Tylko do pierwszego golenia, odpowiedział ze spokojem wynalazca).

Na szczęście nie brakuje dziś grup, dla których aranż, pomysły i wszystkie te smaczki są nadal ważne. Że tak pochwalę pierwszych z brzegu
Snarky Puppy: https://www.youtube.com/watch?v=vfzu33BfRHE&t=805s

Ja jakoś zastrzeżeń do produkcji zespołu nie mam. Znam gorsze wyczyny, aczkolwiek nie jest Mount Everest. Dobra pop produkcja.

Snarky polecali mi koledzy. Jeśli i Ty, to sprawdzę Very Happy
Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 14.12.2019, 21:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Freefall napisał:
Akdio - Akido (1972)

Całkiem przyjemna mieszanka afrobeatu, funku, soulu i psychodelii. Skład mieszany afrykańsko, jamajsko-brytyjski, m.in. basista nigeryjskiej grupy Blo (daje radę, choćby w utworze "Confusion").

https://www.youtube.com/watch?v=QCxWh8cE2b0

Ty Łotrze. Super naparzanka dla frików Very Happy

Bardzo roots. Niewielu ją wytrzymuje.

Dziękuję!

PS Piękna propozycja. Freefall na prezydenta AFRO GRUPY Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 31, 32, 33, 34  Następny
Strona 32 z 34

Skocz do: