Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Muzyczna literatura
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 32, 33, 34

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 13.12.2017, 16:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przenoszę dyskusję o książce o jazzie tutaj, żeby nie zginęła w wątku "Czego teraz słuchacie".

Andrzej Schmidt - "Historia Jazzu - zgiełk i furia".

Maciek wrote:
Bednaar wrote:
Andrzej Schmidt

Gliwiczanin. Wink

To 3. tom, wcześniej były jeszcze dwa:
https://2.bp.blogspot.com/-YEktktrQ-gM/V2ljWLbdQAI/AAAAAAAABZQ/3nnHKVkh8OY-XCvzisnFT8GoUc6zlG5nACKgB/s1600/jj1.jpg

Wiem o istnieniu dwóch pozostałych tomów, ale jeszcze do nich nie dotarłem. "Zgiełki i furię" zakupiłem na... Bałuckim Rynku za 2 zł Smile

Opowiadając na pytanie crescenta: bardziej słowo pisane niż encyklopedia, ale jak dla mnie bogate źródło wiedzy i z tego względu Encyklopedią Piatkowskiego nie jestem zainteresowany... choć osoby o inklinacjach humanistycznych i literackich mają pewne zastrzeżenia co do stylu pisania autora:

Okechukwu wrote:
A ja mam jego jednotomową "Historię jazzu" (wydanie Polihymnii lubelskiej z 2009 r.). Klapek na pewno Schmidt nie ma, ale pisze dość ciężko i bez polotu. Do klarowności i potoczystości np. Joachima Berendta mu wg mnie daleko.

Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 13.12.2017, 19:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
A ja mam jego jednotomową "Historię jazzu" (wydanie Polihymnii lubelskiej z 2009 r.).

A to chyba taka cegła, która ma w sobie wszystkie wcześniejsze tomy? Czcionka podobno 7,5 Wink
Okechukwu
digipack

PostPosted: 13.12.2017, 19:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czcionka nie za duża (choć bez przesady). 600 stron, sporo zdjęć. Zakres - od odkrycia Ameryki przez Kolumba (to nie żart - samej części stricte historycznej Schmidt poświęca 25 stron) aż do lat 90. i Możdżera. Nie wiem, jak się ma do do tych trzech tomów- bo ich nie miałem w ręku. Na pewno jest to porządne kompendium z dużą ilością rzetelnych analiz (sporo przykładów na nutkach), no ale jak mówię - styl mnie mnie nie zachwyca. Najlepiej wg mnie wypadły części poświęcone jazzowi noworleańskiemu - bo one są napisane barwnie i z biglem. Najsłabsze są ostatnie rozdziały - zwłaszcza omówienie jazzowych scen w poszczególnych krajach europejskich, bo mimo wielu informacji robi się już z tego typowa encyklopedia a ducha brak. Ciekawe też, że właściwa historia jazzu zaczyna się w zasadzie dopiero na 170 stronie. Wcześniejsze wprowadzenie: od siedemnastowiecznych amerykańskich hymów i negro spirituals po Gottschalka i ragtime jest oczywiście ważne i pomaga zrozumieć prakorzenie jazzu, ale mam jednak wrażenie, że Schmidt traktuje teamt zbyt drobiazgowo - bo nie jest to historia jazzu sensu stricto.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 32, 33, 34
Page 34 of 34

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum